خلاصه اخبار و رویدادهای بورس سه شنبه 26 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز افت 126 واحدی را تجربه کرد و به 73،847 واحد رسید.نماد معاملاتی شبندر با 108 واحد و فولاد و فملی به ترتیب با 31 و 29 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی اخابر با 55 و وپاسار با 39 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 177.6 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 118.7 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات به شبندر با 19.4 میلیارد تومان و پاکشو با 16.1 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را با افزایش نسبی تقاضا در قیمت های منفی آغاز کردیم ولی همچنان فشار عرضه ها در قیمت های مثبت بالا بود. صف فروش سه لیدر بازار یعنی خودرو، رمپنا و شبندر جمع آوری شد تا حدودی امیدواری ها به برگشت قیمت ها بالا رود. متاسفانه با اینکه قیمت بسیاری از سهام بازار به نقاط جذابی رسیده اند ولی همچنان نگاه بیشتر سهامداران به معاملات ایران خودرو  و مپناست به طوری که با صف فروش شدن مجدد ایران خودرو و شبندر بازهم شاهد فشار عرضه ها در بازار بودیم. در نهایت نیز با تعادلی قیمتی این سه سهام در پایان ، بازار به نوعی آرام گرفت!

در مورد شاخص که فعلا در بین 73400 تا 74000 واحد حمایت دارد. اکثر تحلیل گران معتقدند که  اگر در این محدوده حمایت نشود در صورت ادامه افت به نقطه ی پایانی اصلاح بازار که محدوده ی 71 هزار واحدی می باشد می رسیم. این نقطه ، محدوده ی میانگین 200 روزه می باشد.

با شرایطی که برای بازار در روزهای اخیر افتاده است برخی ریش سفیدان بازار به فکر حمایت از بازار افتاده اند.   

عصر روز گذشته جلسه ای  با حضور نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان مجلس، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران عامل بورس ها، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت های بزرگ بورسی و سایر فعالان بورسی برگزار شد.

سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به اینکه نظام و کشور به این نتیجه رسیده اند که بازار سرمایه باید تقویت شود، گفت: نقش بازار سرمایه در تولید و استفاده از سرمایه های خرد و رشد اقتصاد کشور شفاف سازی اقتصاد و تضعیف بازار های موازی بر کسی پوشیده نیست. به اعتقاد وی، یکی از دلایل کاهش شیب تورم در سال گذشته انتقال نقدینگی از بازارهای موازی به بازار سرمایه بوده است.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای آرامش بازار سرمایه باید از قوانین و مقررات با ثبات استفاده شود که آرامش بورس را بر هم نزند، تصریح کرد: باید فرهنگ پایدار سرمایه گذاری در بورس را با سیاست های با ثبات اقتصادی تشویق کنیم تا بتوانیم سرمایه گذاران را با قوانین مناسب در بازار سرمایه حفظ کنیم.

وی با اشاره به اینکه در مجلس تلاش می کنیم دغدغه های فعالان بازار سرمایه را در تصمیمات خود مدنظر قرار دهیم، خاطرنشان کرد:به منظور پوشش این دغدغه ها کارگروهی از فعالان بازار سرمایه و تعدادی از نمایندگان مجلس تشکیل می شود.

حجت الاسلام ابوترابی تاکید کرد: وظیفه این کارگروه تنظیم اصول و قواعدی است که با فضای کسب و کار در بازار سرمایه همخوانی داشته باشد و به این سمت حرکت کنیم که قوانین مصوب در مجلس ثبات بخش بوده و سرمایه گذاری را تشویق کند.

امروز صبح نیز شستا با برخی از فعالان و حقوقی های بورس جلسه ای داشتند که در این جلسه  به این نتیجه رسیدند که از امروز صف های فروش را جمع آوری کنند و نگذارند قیمت سهام بیش از این افت کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور نیز در مورد شرایط بازار صحبتی داشت. وی گفت: از آنجا که وضعیت بورس و اوراق بهادار مقوله ای خاص است، گزارش جامعی از وضعیت بورس در جهت شفاف سازی بزودی ارایه می شود. محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه نهاد تعامل در جمع خبرنگاران، گفت: تلاش می شود که عملکرد بورس واقع بینانه باشد ضمن آنکه بورس مطمئن ترین بازاری است که می تواند بازدهی مناسبی را برای سرمایه گذاران به خصوص سرمایه گذاران خرد داشته باشد.وی اظهار امیدواری کرد: بورس در وضعیت تعادلی قرار گیرد و با توجه به اینکه اقتصاد ایران در سال 93 از رکود خارج و از منابع مختلف برای توسعه کشور استفاده خواهد شد، شرایط بورس نیز متعادل شود

در جریان برگزاری جلسه علنی امروز مجلس نیز ، رییس کمیسیون اقتصادی در خصوص افت شاخص بورس در ماه‌های گذشته به وزیر اقتصاد تذکر داد. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نوسانات بورس تصریح کرد: آقای وزیر انتظار می رفت با عنایت به فرمان مقام معظم رهبری درخصوص اجرای اقتصاد مقاومتی شاهد حمایت همه جانبه شما از دماسنج اقتصاد باشیم؛ چرا که بازار سرمایه و شاخص‌های بورس دماسنج اقتصاد کشور است اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و شاهد افت شاخص ها هستیم.

وی افزود: در روزهای گذشته دشمنان نظام و انقلاب با بزرگنمایی افت شاخص های بورس این موضوع را مورد توجه قرار داده‌اند و از وضع فعلی بورس ابراز شادمانی می‌کنند، به نظر شما آیا وقت آن نیست با افزایش شفافیت بازار سرمایه، برداشتن محدودیتهای موجود و ایجاد بستر لازم برای حمایت از بازار سرمایه و سرمایه گذاران این بازار اقدام کنید؟

در خبری دیگر گفته می شود احتمال تصویب پرداخت وام به سرمایه گذاری ها برای حمایت از بورس وجود دارد.

در این وضعیت بحرانی بورس و خروج نقدینگی ها شاهد رشد قیمت دلار نیز هستیم . دلار روز گذشته به 3145 تومان هم رسید و امروز به 3168 تومان رشد کرد . نرخ ارز رشد پیوسته و آرامی را درپیش گرفته است این رشد پیوسته روزانه انتظارات برای رسیدن آن به 3200 تومان را نیز افزایش می دهد. این رشد بازار ارز از یک سو باعث بی توجهی بیشتر به بازار سهام می شود ولی از سوی دیگر برای شرکت های صادرات محور خبر خوبی ست.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

امروز در بیشتر گروه ها شاهد افزایش تقاضا در قیمت های منفی کامل بودیم. اکثر گروه ها در نیمی ها از نمادها مثبت و در نیمی از نمادها منفی معامله شدند.

در گروه تجهیزاتی بالاخره مپنا متعادل شد. مپنایی که از زمان صف فروش شدنش از 1200 تومان تا به امروز ضربه زیادی به بازار زد. البته این ضربه را مپنا به بازار نزد، سهامداران غیر حرفه ای با دنبال کردن معاملات این سهم و دادن نقش لیدری به آن باعث ضررو زیان زیادی به خود شدند. مپنا در محدوده 640 تا 690 تومان نوسانی خواهد بود.

در حفاری خریدها نسبتا مناسب بود ولی در نهایت نیز با حداکثر افت قیمتی به معاملات خود پایان داد. با این پی بر ای و تقسیم سودی که در مجمع دارد در این قیمت ها ریسک کمی دارد.

در این گروه فاراک ، فاذر، رتکو و بمپنا مثبت بودند.

انفورماتیکی ها که تحت تاثیر جو منفی بازار در سه روز اخیر منفی بودند امروز در بیشتر نمادها مثبت معامله شدند. این گروه برخلاف برخی گروه ها هیچ گونه ابهامی ندارند و از گروه های کم ریسک بازار محسوب می شوند. رانفور به دلیل اعلام تعدیل مثبت 20 درصدی مثبت بود. سیستم نیز بعد از افت نسبتا زیادی که از محدوده ی بیش از 500 تومان تا 444 تومان داشت مورد توجه قرار گرفت.

در ساختمانی ها که در بیشتر نمادها پی بر ای های جذاب دارند شاهد اقبال نسبی به نیمی از نمادها بودیم. ثاخت و ثغرب که کمترین پی بر ای بازار را دارند با صف خرید روبرو شدند. ثتران نیز بعد از معاملات نسبتا پر حجمی که داشت به صف خرید به کار خود پایان داد.

ثتران ساختمان خود را به فروش رسانده  است. ساختمان خدامی بازیربنای 29344 مترمربع دارای 60 واحد اداری در 23 طبقه می باشد که درخیابان خدامی واقع شده است. درآمد این پروژه که درسال 92 به علت عدم توافق نهایی با خریدار به فروش نرسیده بود به سال 93 منتقل شده وحدود 52 درصد از مبلغ فروش پیش بینی شده سال 93 را تشکیل می دهد . البته لازم به ذکر است مبلغ درنظر گرفته شده در صورتهای مالی برای این پروژه 53.5 میلیارد تومان می باشد  بنابراین چنانچه شرکت موفق به فروش این پروژه به قیمت های بالاتر شده باشد از این بابت تعدیل مثبت نیز میتواند داشته باشد .

در خودرویی ها جمع آوری صف فروش ایران خودرو را شاهد بودیم. جمع آوری صف فروش این لیدر که واقعا شایسته لیدری بازار نیست به رشد قیمتی دیگر نمادها منتج شد. به نظر از فردا شاهد معاملات روانتری در این گروه باشیم.

در این گروه شرکت سرمایه گذاری سپهر ایرانیان کیش در نظر دارد 1.115 درصد ( معادل 107،091،693 سهم) از سهام ایران خودرو را به قیمت تابلو بورس در روز عرضه به شرط آنکه از 2646 ریال کمتر نباشد را در تاریخ 16 اردیبهشت ماه به صورت نقد به فروش برساند.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران نیز از رشد حدودا دو برابری تولید خودرو در سال جدید خبر داده است. گفته می شود مذاکرات خودروسازان بزرگ داخلی با خودروسازان خارجی برای همکاری نیز به مراحل نهایی خود رسیده است.

در این گروه خشرق مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرده است. حق تقدم خاهن نیز با توجه به اتمام مهلت پذیره نویسی در قیمت 70 تومان بسته شد. سرمایه شرکت قبل از مجمع ثبت خواهد شد و اگر قیمت خود سهم که 267 تومان می باشد افت زیادی نداشته باشد کسانی که از حق تقدم استفاده کرده اند ضرر نخواهند کرد.

در فلزی ها همچنان سایه افزایش نرخ حامل های انرژی بر سر گروه سنگینی می کند. در این گروه در نامه ای که از سوی معاونت بازرگانی وزارت صنعت خطاب به مدیران سه شرکت صنعتی المهدی و هرمزال، ایرالکو و ملی مس نوشته شده آمده است که از افزایش قیمت محصولاتشان خودداری نمایند . با اینکه دولت این گونه در صدد جلوگیری از افزایش نرخ هاست ولی شاهد هستیم که در بورس کالا قیمت ها در حال رشد می باشد اتفاقا این رشد قیمت ها با رشد حجم معاملات نیز همراه شده است.

در بازارهای جهانی فلزات شاهد رشد روی و سرب و افت جزئی مس هستیم. در مورد روی مورگان استنلی در پیش بینی روند عرضه و تقاضا و قیمت روی اعلام کرده ، تولیدات جهانی روی با کمبود 120 هزار تن مواجه خواهد شد. در سال 2013 شاهد کمبود 20 هزار تنی روی بودیم تخمین زده شده قیمت فلز روی با میانگین 10 درصد در سال جاری رشد خواهد کرد . در ماه فوریه موجودی انبارهای بورس لندن به کمترین سطح خود از فوریه سال گذشته رسید.

در این گروه به نظر می رسد شرکت های رویی پتانسیل تعدیل مثبت در سه ماهه اول سال را داشته باشند به خصوص فاسمین!

در لیزینگی ها شاهد معاملات مثبت در بیشتر نمادها بودیم. در صورت تحقق عده رشد دو برای تولید در خودروسازان شرایط شرکت های لیزینگی نیز متحول می شود. در این گروه ولساپا را زیر نظر داشته باشید. ولصنم هم پی بر ای پایینی دارد و هم اینکه گفته می شود از محل برگشت برخی ذخایر تعدیل مثبت نیز خواهد داشت.

بانکی ها در بیشتر نماد ها به نقاط جذابی رسیده اند و با توجه به این موضوع بیشتر نمادهای گروه در معاملات امروز خیلی خوب در برابر افزایش عرضه ها مقاومت می کردند. خبرهایی نیز از پوشش خوب برخی شرکتهای گروه در 12 ماهه به گوش می رسد که در مورد پاسارگاد شنیده هایی مبنی بر تعدیل مثبت مناسب شنیده شد.

وبصادر در قیمت های 100 تومان هیچ ریسکی ندارد. این سهم در صورت افت بازار در این قیمت ها بسیار خوب بازارگردانی می شود در صورت رشد نیز تا 110 تومان به راحتی نوسان دارد. نقدشوندگی خیلی خوبی هم دارند.

وتجارت سهمی ست که با ارزش ویژه بیش از 140 تومان تا 120 تومان نیز افت کرد و امروز تا حدودی معاملات مثبتی را تجربه کرد.

در دیگر نمادها و گروه ها:

در سیمانی ها اعلام شده که دولتی ها افزایش نرخ 5 تا 10 درصدی را برای سیمان مد نظر دارند و این افزایش نرخ نیز از سه ماهه دوم اعمال خواهد شد.

در پتروشیمی ها نیز نامه ای از سوی معاونت بازرگانی وزارت صنعت به کارفرمایان صنعت پتروشیمی مبنی بر  عدم افزایش قیمت محصولات تا اطلاع ثانوی ارسال شده است.به همین دلیل امکان محدودیت قیمتی برای محصولات این گروه در بورس کالا وجود دارد. در این گروه رشد قیمتی دلار خبر خوبی ست.به نظر می رسد بسیاری از نمادهای این گروه در آستانه مجامع عادی تحرکات خوبی داشته باشند

وغدیر روز متعادلی داشت. مدیرعامل وغدیر درمورد خرید بلوک مدیریتی وپارس از ایران خودرو گفته: درحال حاضر خرید سهام بانک پارسیان به صورت جدی در دستور کار غدیر نیست و درحال حاضر مشغول عملیاتی کردن معامله پتروشیمی پارس است.

دو قلوهای سنگ آهنی با صف فروش به معاملات خود پایان دادند.بحث عوارض صادراتی و کاهش پی بر ای بازار باعث فشار عرضه در این دو سهم شده است. در این گروهرئیس انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن گفته قیمت فروش سنگ‌آهن نباید پائین‌تر از قیمت تمام‌شده این محصول باشد، و شفاف‌سازی در مورد مسائل قیمتی و داد و ستد مواد خام بین تولیدکننده و مصرف‌کننده را از سوی دولت خواستار شده است.

در پالایشی ها شبندر متعادل شد و نماد شتران نیز برای مجمع افزایش سرمایه بسته شد.

میدکو که بازهم افزایش سرمایه دارد روز کم نوسانی داشت و تغییر قیمتی جزئی داشت. این شرکت این بار 33 درصد افزایش سرمایه می دهد.

در دارویی ها دیروز به دکیمی اشاره کرده بودیم که به صف خرید رسید. پی بر ای دالبر نیز 5.5 می باشد که با توجه به تقسیم سود خوبی که معمولا در مجامع دارد گزینه کم ریسکی برای خرید می باشد

سیمان قائن با پی بر ای بالایی که دارد صف فروش بود و معامله ای هم نداشت. شرکت در 12 ماهه نیز تعدیل منفی داده است. روز 8 اردیبهشت مجمع تقسیم سود دارد . سود نیز به این زودی ها پرداخت نخواهد شد.

بیمه دی که از 27 آذر ماه سال 92 متوقف می باشد تلاش هایی در جهت بازگشایی انجام داده است .قرارداد کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مشکلات زیادی را برای این شرکت به وجود آورد که اعلام شده که این قرارداد دیگر تمدید نشده است

در شوینده ها پاکشو که بسیاری انتظار رشد قیمتی سهم تا بیش از 1300 تومان را داشتند و جو بازار اجازه نداد، شاهد صف خرید بودیم.

در این گروه شگل در سه ماهه منتهی به 29/12/92 مبلغ 487 ریال از سود 1845 ریالی اش را پوشش داده است که معادل 26 درصد می باشد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب