خلاصه اخبار بورس چهارشنبه 27 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته رشد 313 واحدی را تجربه کرد که در برابر افت بیش از 3800 واحدی آن در این هفته ناچیز بود. نماد معاملاتی تاپیکو با 59 و شبندر با 35 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی کچاد و کگل هر کدام با 20 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس نیز با رشد 17 واحدی هفته را به پایان رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 118 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات پاکشو با 13.3 میلیارد تومان و خودرو با 6.9 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را با رشد تقاضا آغاز کردیم. بعد از یک افت شدید در بازار منطقی هم بود که قیمت های جذاب تا حدودی برای خرید وسوسه انگیز باشند ولی آنچه که مشخص بود حجم معاملات در قیمت های مثبت کامل پایین بود. برخی با توجه به بی اعتمادی شدیدی که به بازار بورس دارند قیمت های مثبت را فرصتی برای خروج می دانند ولی توصیه ما این است که کمی صبورتر باشند. برای برگشت بازار نیاز به زمان است.

شاید صحبت های مسئولین در باره حمایت از بورس تا حدودی موثر باشد ولی با توجه به جو بی اعتمادی که در بین سهامداران به وجود آمده است نمی توان انتظار غلبه کامل تقاضا بر عرضه را داشت!

مسئولین برای چندمین بار قول حمایت از بازار را داده اند. سوالی که در ذهن بسیاری از سهامداران وجود دارد این است که آیا می توان این بار به سخنان حمایتی مسئولین اعتماد کرد و از بازار خارج نشد؟

 دو روز پیش فعالان و مسئولان بورسی با نائب رئیس مجلس جلسه ای داشتند که این جلسه در زمستان سال قبل نیز برگزار شد، حقوقی های خوش نام بازار جلسه ای در صبح امروز برگزار کردند، از این جلسات در زمستان هم الی ماشا ا… زیاد برگزار کرده بودند، مسئولان دولتی هم بارها قبل از این از بازار بورس تعریف و گفته اند که حمایت می کنیم ولی تا الان آنچه که ندیده ایم حمایت بوده است. معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و وزیر اقتصاد امروز هم قول حمایت و بررسی وضعیت بورس را دادند! آیا واقعا این بار می توان به صحبت های آنها اعتماد کرد؟ این سوالی ست که در روزها  هفته های آینده می توان در جریان معاملات جواب آن را پیدا کرد!

امروز تا ساعت 10 افزایش نسبی تقاضا را شاهد بودیم ولی از ساعت 10 تا 12 باهم فشار عرضه ها محسوس بود لیکن از ساعت 12 به بعد تحرکات مثبتی در بسیاری از نمادها رخ داد و این  برای روز شنبه نسبتا امیدوار کننده بود.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار اقتصادی دلار به بیش از 3200 تومان هم رسید. برخی معتقدند سیاست دولت این بوده که نرخ دلار برای رونق صادرات افزایش یابد و فعلا در همین محدوده تثبیت می شود.

در اخبار سیاسی سیگنال های مثبتی از مذاکرات سیاسی به گوش می رسد وزیر امور خارجه کشورمان که به ابوظبی سفر کرده بود پیش از ترک ابوظبی گفت: به مذاکرات و امکان دستیابی به توافقی در خصوص برنامه هسته ای ایران خوش بین هستیم. وی در این باره گفته: ما معتقدیم این توافق ممکن است در 3 ماه آینده بین ایران و شش قدرت جهانی حاصل شود.

در اخبار بورسی مدیر عامل سابق فرابورس شرایط فعلی بازار بورس را مساعد بازگشت رونق به بازار سرمایه دانسته و پیش بینی کرده با توجه به اصلاح قیمت ها و افت زیاد در بسیاری از نمادها طی چند ماه گذشته امسال قیمت سهام بعد از برگزاری مجامع متناسب با سود تقسیم شده افت نکند و همین امر می تواند انگیزه مناسبی به سرمایه گذاران میان مدت و بلند مدت بدهد

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها که برای خرید با دید مجمع خرداد و تیرماه مناسب می باشند شاهد معاملات متعادل و مثبتی در بیشتر نمادها بودیم. در این گروه طی جلسه رئیس سازمان بورس با وزیر اقتصاد مقرر شد بهای گاز شرکت های پتروشیمی به کاربرد سوخت ( نه خوراک مصرفی) در دولت بررسی و تعیین تکلیف صورت گیرد و در این راستا تلاش خواهد شد این نرخ همانند سایر بنگاه ها حدود 100 تومان تنظیم شود. گفته می شود نرخ خوراک نیز به 235 تومان خواهد رسید.

در پتروشیمی ها اولین شرکت گزارش 12 ماهه خود را منتشر کرده است. شیراز در 12 ماهه سال 92 مبلغ 1486 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین سود پیش بینی شده ( 1452 ریال) رشد زیادی نداشته است. سهم همچنان منفی ست و پیوسته از 1145 تومان به کمتر از 900 تومان رسیده است.

در این گروه یک میهمان تازه وارد شاید در اردیبهشت ماه داشته باشیم. پتروشیمی قائد بصیر با نماد شبصیر سود سال مالی 92 خود را 438 ریال اعلام کرده است. اعلام سود سال 93 سهم را به عرضه اولیه نزدیکتر خواهد کرد. تنها محصول این شرکت گرانولABS  می باشد.

در سیمانی ها گزارش 12 ماهه سه شرکت منتشر شده است. یکی بدون تغییر و یکی با تعدیل منفی و یکی هم با تعدیل مثبت! اگر دولت اجازه افزایش نرخ سیمان به بیش از 15 درصد را ندهد این گروه با توجه به افزایش نرخ گاز و مازوت امید زیادی برای رشد سود نخواهند داشت.

سیمان ایلام از سود 1656 ریالی سال مالی منتهی به 30/10/92 خود مبلغ 1600 ریال را بین سهامدارانش تقسیم کرد که تقسیمی خوبی بود.در مجمع شرکت اعلام شد که نرخ 20 درصدی مصوب برای سیمانی ها کم نمی شود

سیمان کرمان در 12 ماهه واقعی سال مالی منتهی به 29/12/92 مبلغ 1470 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی (1403 ریال) رشد 5 درصدی داشته است.

بانکی ها در حال حاضر منتظر گزارش های 12 ماهه هستند و این گزارش ها می تواند موتور محرک رشد سهام این شرکت ها به قیمت های قبلی باشد.

در این گروه یک عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفته: رفتارهای دوگانه بانک مرکزی برای مقایله با افزایش خودسرانه نرخ سود بانکی قابل قبول نیست و مجلس افزایش نرخ سود بانکی از سوی برخی بانک ها را پیگیری خواهد کرد

دارویی ها که گفته می شود از محل افزایش نرخ دارو همچون سال گذشته تعدیل مثبت های سنگین نخواهند داشت می توانند با افزایش مقداری تولید و فروش می توانند در سال جاری نیز سودهای نسبتا خوبی شناسایی کنند.

برخی شرکت های گروه در قیمت های فعلی ریسک کمتری دارند از جمله دالبر ،تیپیکو ،والبر ،دجابر و حتی دسبحا!

در حمل و نقلی ها فقط توریل مثبت بود. غایبان بزرگ گروه حکشتی، حتاید و حسینا بودند. در این گروه بار دیگرچشم ها به گزارش حسینا دوخته می شود. این شرکت بعد از رشد قابل توجه سود سال 92 سود سال جاری را نیز نسبت به سال قبل با رشد 21 درصدی اعلام کرده است. شرکت بعد از حاشیه های زیاد سود 1844 ریالی اش را به 4987 ریال افزایش داد و برای سال 93 نیز 6054 ریال اعلام کرده است. برخی شنیده ها حاکی از آن است که شرکت برای سال جاری به سود 900 تومان نیز خواهد رسید.

امروز و با رشد ایران خودرو و حق تقدمش شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادهای خودرویی بودیم. برعکس قطعه سازان پر عرضه بودند.

در خودرویی ها این روزها خبرها حاکی از نهایی شدن مذاکرات خودروسازان داخلی با خودروسازان خارجی ست. شرکت های داخلی نیز با اطمینان صحبت از رشد دو برابری تولید در سال جاری می کنند.

دستورالعمل قیمت گذاری خودرو نیز در جلسه امروز شورای رقابت بررسی می شود. در این جلسه قیمت پیشنهادی مرکز ملی رقابت درباره هر یک از خودروها بررسی و در نهایت شورای رقابت درباره آن تصمیم گیری می کند.

خمحور در نظر دارد سرمایه خود را از 300،000 میلیون ریال به 420،741 میلیون ریال ( معادل 40.24 درصد) از محل تجدید ارزیابی زمین های شرکت افزایش دهد.

در دو قلوهای سنگ آهنی فشار عرضه ها همچنان ادامه دارد. کگل و کچاد با توجه به افت قیمتی که داشته اند با دید مجمع مناسب ارزیابی می شوند در سنگ آهنی ها با توجه به کاهش قیمت جهانی سنگ آهن و بروز برخی مشکلات برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان مسئولان دولتی ترجیح داده اند که اخذ عوارض 10 درصدی صادراتی سنگ آهن برای مدتی نامعلوم به عقب بیفتد.

نکته جالب و مهم دیگر اینکه سنگ آهن که رتبه نخست صادرات را در سال 92 به خود اختصاص داده است

شرکت های سنگ آهنی اعلام کرده اند که افزایش قیمت محصولات آنها منوط به بررسی هزینه های تولید این شرکت هاست است، اما احتمال افزایش قیمت محصولات از اردیبشهت ماه وجود دارد

در دیگر نمادها و گروه ها:

در پالایشی ها وزیر اقتصاد گفته تلاش خواهد شد، ابهامات پالايشگاه ها در حوزه نفت خام دريافتي و محصولات فروخته شده به شركت پالايش و پخش، پي گيري و ابهامات آن مرتفع شود. لیدر گروه هم امروز مثبت شد و به کمتر از 1100 تومان نرسید. سهم اگر مرز روانی 1100 تومان را بشکند احتمالا افت بیشتری را نیز تجربه خواهد کرد ولی به نظر می رسد حمایت شود..

شراز در این گروه در روزهای افت بازار خیلی خوب توسط هامون سپاهان حمایت شد. کلا هامون سپاهان خوب از زیر مجموعه های خود حمایت کرد. از شپدیس هم حمایت خوبی کرده است

همراه در پایان معاملات امروز برای مجمع افزایش سرمایه و تقسیم سود در روز یکشنبه هفته بعد بسته شد. همراه اول همواره سهم کم ریسکی بوده است و کسانی که در مدت افت بازار با این سهم بوده اند نه تنها پشیمان نشده اند بلکه خیلی هم خوشحال هستند. شرکت روز یک شنبه برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی دارد و قرار است سود نقدی را نیز تقسیم کند. سودی که خیلی زود نیز به حساب سهامداران واریز می شود.

در قندی ها قثابت مجوز افزایش سرمایه 500 درصدی را دریافت کرده است. 403.644 درصد این افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها،70 درصد از محل آورده نقدی و 26.356 درصد از محل سود انباشته می باشد

قشکر سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را از 139 ریال به 158 ریال افزایش داده است و در شش ماهه نخست سال مالی نیز 107 ریال به ازای هر سهم پوشش داده است. نرخ شکر در بودجه شرکت 1832 تومان می باشد که در شش ماهه نخست با نرخ 1812 تومان فروخته است

در فولادی ها اگر دلار در بیش از 3200 تومان تثبیت شود و پایین تر نیاید قیمت محصولات از جمله شمش رشد خواهد کرد. پیش بینی این است شمش به 1800 تومان هم برسد. سود ارفع حساسیت زیادی به نرخ شمش دارد.

امروز در بورس کالا بازهم محصولات ذوب افزایش نرخ داشتند و با افزایش تقاضا روبرو شدند. قیمت پایه سبد میلگرد شرکت 1730 و 1710 تومان بود که تا بیش از 1760 تومان هم رشد داشتند.

در هفته دوم اردیبهشت، کارخانه “باطری کک یک” ذوب آهن با ظرفیت 450 هزار تن تولید کک به بهره برداری می رسد.

پاکشو که در روزهای افت شدید بازار پر عرضه ظاهر شده بود بالاخره به بیش از 1300 تومان رسید. پاکشو در گزوه شوینده ها تقسیم سود حداکثری در مجمع خواهد داشت.

شگل نیز که در سه ماهه گزارش نسبتا خوبی خواهد داشت اعلام کرده حداقل 24 تومان به سود فعلی آن در سال جاری اضافه خواهد شد.

غمارگ برای مجمع تقسیم سود بسته شد و احتمالا 90-95 تومان تقسیم کند. غبشهر که در مجمع گفته افزایش نرخی در محصولات نداریم باید اخبار مجمع غمارگ در این مورد را نیز پیگیری نماییم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
5 نظر
 1. سلام.وقت بخیر.حق تقدم خودرو به لیست پرتفوی من اضافه شده.ولی من نمیدونم با اون چکار کنم.باید بفروشم یا بخرمش.راهنمایی میکنید لطفا؟واینکه چطور میشه عضو ویژه سایت باشم.تشکر

  1. سلام
   میتونید حق تقدم رو مثل سهم بفروشید .
   یا اینکه به ازای هر حق تقدم 100 تومان رو واریز کنید و فرم استفاده از حق تقدم رو برای شرکت ارسال کنید تا حق تقدم ها تبدیل به سهم بشن.
   راه دیگه هم اینه که حق تقدمها رو نگهدارید تا به عنوان حق تقدم های استفاده نشده فروش بره و مبلغش رو به حساب شما واریز کنن.
   به نظرم اگه بازار در حالت عادی باشه تا دو روز آینده حق تقدم ها به همراه خود سهم رشد میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب