خلاصه اخبار بورس شنبه 30 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در اولین روز کاری هفته افت 523 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به کانال 73 هزار واحدی رسید.شاخص که در روز چهارشنبه بعد از یک سقوط جانانه 313 واحد رشد کرده بود امروز نه تنها این 313 واحد را از دست داد  210 واحد دیگر نیز به افت های قبلی خود اضافه کرد تا در 5 روز کاری در مجموع نزدیک به 3800 واحد افت کرده باشد! که نزدیک به 7 درصد می شود.

بیشترین تاثیر منفی بر افت امروز شاخص متعلق به نمادهای شبندر با 55 ، رمپنا با 47 و پارسان با 29 واحد بود. ارزش کل معاملات بورس به 72.4 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 74 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات به نماد فجر با 13.7 میلیارد تومان و بموتو با 4.4 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار در اولین روز کاری هفته با فشار عرضه ها کار خود را آغاز کرد و هیچ نشانه ای از برگشت در آن دیده نشد. این در حالی بود که معاملات روز چهارشنبه خیلی ها را به تعادل بازار امروز امیدوار کرده بود. ارزش معاملات افت محسوسی داشته است و تا زمانی که رشد ارزش را نداشته باشیم نمی توان به برگشت محکم آن امیدوار بود. ارزش 72 میلیارد تومان برای بازار بورس نگران کننده است .

باید گفت که ناامیدی سراسر بازار را فراگرفته است و ادامه این روند هر روز شرایط را بدتر و بحرانی تر می کند. اعتمادها به بازار کم می باشد و برای بازگشت تدریجی اعتمادها باید تعداد روز های مثبت بسیار باشد و این نیازمند یک شوک خبری بسیار مثبت می باشد. اگر گزارش های 12 ماهه مثبت باشد شاید بتواند به برگشت قیمت ها کمک کند. این روزها برخی اعتقاد دارند در قیمت های مثبت باید از بازار خارج شد، از یک سو باید گفت که این تفکر که قیمت های مثبت فرصت خروج از بورس است، به نفع بازار نیست ولی با توجه به اینکه بسیاری از سهامداران بارها به امید بهبود بازار ،نقدینگی خود را از بازار خارج نکرده اند و بازهم ضررو زیان زیادی را متحمل شده اند ،این بار معتقدند که نباید به حمایت های مسئولان دل خوش کرد!

این تفکرات فقط باعث ایجاد هیجانات کاذب در بازار می شود و به همه سهامداران حقیقی توصیه داریم با تصمیمات منطقی به خودشان کمک کنند چرا که در این شرایط هیچ کس جز خود شما نمی تواند بازار را از این وضعیت خارج سازد.

یک نکته دیگر را در مورد لیدرهای بی صلاحیت بازار از جمله ایران خودرو بازهم تکرار می کنیم. واقعا جای تعجب دارد که بسیاری از سهامداران ایران خودرو را الگوی خود در تصمیمات خرید و فروش قرار می دهند. همچنین جای تعجب دارد که ایران خودرو در روز چهارشنبه در 130 تومان تقاضای خوبی داشت ولی امروز در 122 تومان کسی خریدار سهم نبود. واقعا فروش ها در سهم خودرو و البته مپنا شبهه برانگیز است.

در مورد شاخص نیز که اکثر تکنیکالیست ها معتقدند محدوده 71 هزار تا 72 هزار واحد کف آن می باشد. دیدگاه تکنیکالی پرشین تحلیل را نیز در این باره عنوان میکنیم: در معاملات هفته اخیر شاخص کل با نزول قابل‌توجهی که داشت تا محدوده حمایتی 74 هزار واحد که برابر با فیبوی 23 درصد موج صعودی دو سال اخیر می‌باشد، نزول کرد و حال با توجه به نزدیکی اکثر اندیکاتورهای قیمتی در تایم فریم های بلندمدت (هفتگی و ماهانه) به محدوده‌های حمایتی احتمال برگشت روند در روزهای پیش روی محتمل است، البته در هفته جاری در صورت تثبیت شاخص بالای محدوده حمایتی 74 هزار واحد رشد شاخص تا محدوده حمایتی 76 هزار واحد انتظار می‌رود و در صورت نزول مجدد شاخص به زیر محدوده حمایتی 74 هزار واحد تداوم نزول شاخص تا محدوده 72 هزار واحد قابل برآورد است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها اولین اوره ساز ( کرماشا) در 12 ماهه واقعی سال 92 تعدیل منفی داده است. شرکت در 12 ماهه واقعی 1909 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سود سال 92 افت 7 درصدی و نسبت به سود 12 ماهه سال 91 با افت 5 درصدی روبرو شده است. تعدیل منفی شرکت زیاد نیست اما سهامداران انتظار تعدیل مثبت از این گروه را دارند. کرماشا با این سود و با توجه به پی بر ای 5 و تقسیم سود بیش از 150 تومانی در مجمع در این قیمت ها ریسکی ندارد. ولی بازار ما الان و با این شرایط متاسفانه نه پی بر ای می شناسد، نه سود می شناسد و نه درصد تقسیم سود در مجامع آتی را !

بازار اوره جهانی نیز در شرایط سختی به سر می برد و قیمت ها در بازار چین و جنوب شرقی آسیا در مسیر نزولی قرار گرفته اند. قیمت اوره به 366 دلار در هر تن نزول کرده است.

در این گروه حجم و ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس کالای ایران طی هفته منتهی به 28 فروردین ماه افزایش خوبی داشته است. فروش محصولات پلیمری با رشد 22 درصدی روبرو شده است.

در اینگروه مارون مثبت بود. گمانی زنی ها حاکی از تعدیل مثبت شرکت در گزارش 12 ماهه سال 92 می باشد.

وپترو که آخرین بار در شهریور سال گذشته قیمت های کمتر از 200 تومان را به خود دیده است بار دیگر در آستانه لمس این قیمت ها می باشد. وپترو که سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت دارد سود هر سهم سال مالی 94 خود را در اولین پیش بینی مبلغ 135 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 146 ریالی سال 93 با افت 8 درصدی همراه شده است. این کاهش سود بیشتر به دلیل کاهش میزان اوراق مشارکت و افزایش هزینه های عمومی بوده است.

تاپیکو نیز احتمالا همین روزها اولین پیش بینی سود سال 94 خود را با تعدیل منفی به بازار اعلام نماید.

در گروه فلزی فجر با تحرکات حقوقی ها صف خرید دارد و در 13 روز اخیر مثبت بوده است و رشد خوبی داشته. فاسمین به دلیل شنیده هایی مبنی بر تعدیل مثبت در 12 ماهه مثبت و متعادل بود. فرآور نیز برای تعدیل مثبت سود در 12 ماهه سال 92 متوقف شد. شرکت در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 814 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی رشد 22 درصدی داشته است.

کگل و کچاد همچنان تحت فشار عرضه ها با صف فروش روبرو هستند البته حامیان این دو سهم به صورت تدریجی این دو سهم را خرید می کنند. در سنگ آهنی ها خبر مثبت حذف احتمالی عوارض صادراتی ست. با ‌وجود آنکه مقرر شده بود عوارض 10 درصدی بر صادرات سنگ آهن از ابتدای سال جاری لحاظ شود، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

رئیس‌ هیات مدیره تولید‌کنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران ضمن مثبت ارزیابی کردن این اتفاق اعلام کرده: با توجه به اینکه بازار در شرایط نامناسبی قرار دارد این تاخیر به نفع تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن است، از دولتمردان تقاضا داریم تا بهبود شرایط بازار از دریافت عوارض 10 درصدی بر صادرات سنگ آهن دست نگه دارند

در سیمانی ها اکثر نمادها افت قیمت را تجربه کردند.در این گروه سهامداران منتظر اعلام قطعی نرخ سیمان هستند .در مجمع سیمان ایلام در هفته پیش اعلام شده بود که افزایش نرخی که برای سیمان مقرر شده به قوت خود باقی ست.البته افزایش نرخ تا 20 درصد فقط از افت سود بسیاری از آنها جلوگیری میکند

سیدکو با اعلام اولین پیش بینی سود سال 93 ظاهرا برای عرضه اولیه آماده می شود.شرکت که سود 682 ریالی به ازای هر سهم اعلام نموده ،سود سال 93 خود را با کاهش 32 درصدی مبلغ 465 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است.علت تعدیل منفی پیش بینی کاهش فروش شرکت های زیرمجموعه می باشد.عمده سودآوری شرکت مربوط به شرکت های سیمان شمال ،سیمان مازندران،سیمان کرمان،سیمان اردبیل و سیمان قائن می باشد.

در دارویی ها هم با وجود گزارش های مثبت 12 ماهه (تا این تاریخ) شاهد تداوم افت قیمت ها هستیم. یک دارویی دیگر در 12 ماهه تعدیل مثبت داده است.این بار دیران 23 درصد تعدیل مثبت داده است. گزارش های این گروه تا الان مثبت بوده که نشان از پتانسیل رشد سود آوری در آنها می باشد.دیران بازگشایی شد ولی به علت عدم رقابت معامله نشد.

در خودرویی ها واقعا معاملات ایران خودرو برای بسیاری شبهه برانگیز است. عمده سهامداران اسیر حرکت قیمتی سهم که توسط عده ای صورت می پذیرد شده اند.

در این گروه جلسه شورای رقابت در مورد نرخ خودرو نیز برگزار شده است. در جلسه این هفته شورای رقابت که به تجدید نظر در فرمول قیمت گذاری خودرو پرداخت دو فاکتور مهم این فرمول مورد بررسی اعضا قرار گرفت، موضوع تورم و کیفیت محصولات دو فاکتور مذکور هستند که اعضا نقطه نظرات خود را در این رابطه اعلام کردند.

یک عضو ناظر مجلس در شورای رقابت گفته تولیدکنندکان به شرط تولید محصولات با کیفیت امکان افزایش قیمت خواهند داشت .دو هفته آینده فرمول قیمت گذاری خودرو نهایی می شود.

شرکت خودروسازی رنوی فرانسه اعلام کرده فروش این شرکت به ایران در مارس ۲۰۱۴ با افزایش ۵۱ درصدی نسبت به ماه قبل از آن به ۲۵۰۰ دستگاه رسیده است.

خعتبار  در مجمع امروز 45 تومان از سود 689 ریالی را تقسیم نمود. شرکت در سه ماهه اول سال مالی منتهی به 29/12/92 مبلغ 336 ریال به ازای  هر سهم محقق کرده است که نسبت به سه ماهه اول سال قبل با رشد 425 درصدی روبرو شده است. هم سود سرمایه گذاری ها رشد خوبی داشته و هم سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها ( به دلیل فروش ایران دوچرخ) شایان ذکر است سود واقعی 12 ماهه منتهی به 30/9/92 شرکت 689 ریال بوده است.

در پالایشی ها شراز حمایت می شود و شبندر همچنان در حال شکست حمایت ها!  وزیر اقتصاد اعلام کرده تلاش هایی در جهت رفع ابهام شرکت های گروه خواهد داشت. در این گروه افزایش سرمایه شتران به تصویب رسید. خبر دیگر اینکه شبندراعلام کرده :نامه ای که در خصوص رفع ابهامات نرخ نفت خام و میعانات گازی در برخی سایت های بورسی اطلاع رسانی شده مورد تایید این شرکت نبوده و از سوی شرکت به سازمان ارسال نشده است.

جعل نامه در شبندر عامل فشار عرضه ها در سهم بود. واقعا جعل نامه از سوی برخی و از طرف یک شرکت بورسی را کم داشتیم. این موضوع خودبخود می تواند یکی از عوامل حاشیه ساز و افزایش فشار فروش برای بازار باشد.

در دیگر نمادها و گروه ها:

در ساختمانی ها آ س پ بعد از تنفس مجمع افزایش سرمایه بازگشایی شد و در 422 تومان صف فروش شد.

ثاخت در 180 تومان توسط حقوقی جمع آوری شد ولی با جود کمترین پی بر ای در بازار همچنان تحت فشار عرضه هاست

ثباغ برای سال مالی منتهی به 31/6/93 همان مبلغ قبلی یعنی 545 ریال را پیش بینی کرده و در شش ماهه نخست سال مالی نیز 19 درصد آن را پوشش داده است.

در بانکی ها وبصادر همچنان در محدوده 100 تومان حمایت می شود. مسیر کلی سهم متاثر از جو عمومی بازار و شاخص کل بوده و با توجه به تثبیت قیمتی سهم در محدوده بالای 100 تومان ، این محدوده به عنوان اولین و جدی ترین حمایت سهم تلقی می شود و در صورت شکست حمایت محدوده 100 تومان نزول سهم تا محدوده حمایتی 96 تومان انتظار می رود و در صورتی که در روزهای آتی شاهد رشد در مسیر قیمتی سهم باشیم ، می توان محدوده مقاومتی 106 تومان را برای سهم برآورد کنیم .

در بانکی ها خبر مثبت این است که در حالی که بنا به آخرین آمار اعلام شده از سوی مقامات بانک مرکزی میزان مطالبات معوق در سال 92 به 84 هزار میلیارد تومان رسیده است، اخیرا سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرده که مجموع مطالبات معوق در سال 92 به 60 هزار میلیارد تومان رسیده است.

در غذایی ها غمینو برای تعدیل سود سال 92 بسته شد.

در قندی ها قنیشا سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را از 451 ریال به 425 ریال کاهش داده است و در شش ماهه منتهی به 29/12/92 نیز 71 درصد آن را محقق کرده است.

در تجهیزاتی ها حفاری بازهم افت کرد و رمپنا هم صف فروش شد. دلیل ادامه روند نزولی در نماد حفاری، به سقوط جرثقیل عظیم این شرکت در آبها دریای خزر برمیگردد. شرکت ملی نفت، اولتیماتومی را جهت ادامه روند اکتشاف نفت، به حفاری داده است.

منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب