خلاصه اخبار بورس 31 فروردین 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری فروردین ماه رشد 522 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به کانال 74 هزار واحدی بازگشت.با رشد امروز بازدهی بورس در اولین ماه سال جاری به 6- درصد رسید.نماد معاملاتی اخابر با 94 واحد و پارسان و  رمپنا به ترتیب با 56 و 47 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس نیز با رشد حدودا 20 واحدی روبرو شد.

ارزش کل معاملات بورس به 106 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 63.8 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات به نماد پاکشو با 8.6 میلیارد تومان و اخابر با 8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را مثبت آغاز کردیم و مثبت نیز به پایان رساندیم. افزایش تقاضا در دقایق پایانی بازار نشانه خوبی بود. در حالی که همه بازار امروز را منفی و پر عرضه پیش بینی کرده بودند اما خبر جلسه ی اضطراری میان وزیر اقتصاد با مدیران عامل بانک‌ها برای تزریق نقدینگی به بورس باعث شد تا شرایط تغییر کند. عصر روز گذشته جلسه‌ای اضطراری میان وزیر اقتصاد با مدیران عامل بانک‌ها برای تزریق منابع سینگین نقدینگی با عاملیت صندوق توسعه مشترک بازار برگزار شد. قرار شده مبلغ 4 هزار میلیارد تومان منابع برای خرید در قیمت های جذاب سهام اختصاص داده شود.

گفته می شود بانک‌های ملی، تجارت، ملت، سپه و همچنین بیمه مرکزی و بیمه ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار از نهادهای عضو این صندوق هستند. واقعا اگر این مبلغ به بورس تزریق شود شرایط برای رشد پایدار آن مهیا می شود. واکنش بازار به این خبر مثبت بود و امیدواریم با مدیریت صحیح این نقدینگی در روزهای آتی وارد بورس شود و بازار را از هیجانات بی دلیل و بی منطق دور کند. بی شک جمع آوری سهام ارزنده در این قیمت ها به نفع بانک ها و دولت نیز می باشد!

مدیر عامل تامین سرمایه امین به شروع اجرای برنامه تزریق نقدینگی از روز جاری اشاره کرده گفته این برنامه براساس استراتژی خرید تدریجی سهام شرکت های بورسی طی بازه زمانی بلندمدت اجرا می شود و انتظار می رود ایجاد ثبات در روند معاملات طی بازه زمانی بلندمدت اتفاق افتد

اما شاخص کل با خبر مذکور بار دیگر به کانال 74 هزار واحدی بازگشت. مقاومت بعدی شاخص 74200 واحد می باشد که فردا با آن برخورد خواهد کرد. بعد از عبور از این محدوده به مقاومت های 75000-75200 و 76400 واحد برخورد خواهد کرد.

در اخبار حاشیه ای بازار اخبار سیاسی مثبت می باشد. رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان اعلام کرده که فرآیند رقیق‌سازی اورانیوم ۲۰ درصد پایان یافته است، با‌این‌حال ایران قصد دارد به‌منظور تولید ۳۰ تن سوخت هسته‌ای مورد نیاز نیروگاه اتمی بوشهر ۲۰هزار سانتریفیوژ خود را به‌مدت ۴ تا ۵ سال حفظ کند.

صالحی همچنین اعلام کرده که ایران به گروه 5+1، درباره بازطراحی قلب تاسیسات اراک، پیشنهادی ارائه کرده است و این شش کشور هم با آن موافقت کرده اند.

در خبری دیگر روزنامه‌ السفیر به نقل از منابع خود از برگزاری سلسله نشست‌هایی میان مسوولان ایرانی و سفیر عربستان در تهران به منظور فراهم کردن مقدمات سفر محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به ریاض خبر داد.

در اخبار اقتصادی دلار بار دیگر به بیش از 3200 تومان رسیده است. به نظر دولت قصد دارد دلار در 3200 تومان بماند تا انگیزه های صادرات نیز همچنان پابرجا باشد

در این حوزه موضوع مهم دیگر نرخ سود بانکی ست که در روزها و هفته های آتی شورای پول و اعتبار در مورد افزایش بی رویه آن جلسه خواهد داشت.تولید کنندگان از شرایط بوجود آمده برای نرخ تسهیلات بانکی ناراضی هستند. در حال حاضر بر خلاف مصوبه شورای پول و اعتبار بانک ها به جای دریافت سود 12 تا 14 درصدی از واحدهای تولیدی سود 30 درصدی دریافت می کنند که این موضوع شرایط را برای فعالیت واحد های تولید سخت تر از قبل خواهد کرد

در اخبار بورسی مدیرعامل شرکت بورس اعلام کرده که پی‌ به ‌ای بورس به محدوده پایین 6.5 رسیده است و قیمت سهام با توجه به کاهش‌های پیاپی به محدوده‌های ارزنده‌ای رسیده است. ما هم با این نظر موافق هستیم که قیمت ها واقعا جذاب شده اند و واقعا باید گفت در حال تشکیل حباب منفی در بسیاری از نمادها هستیم ولی با این وجود بسیاری از سهام داران در فروش سهام خود در هر قیمتی از هم سبقت می گیرند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها خبر مهم توقف فارس برای تعدیل مثبت و تاپیکو برای تعدیل منفی بود.گفته می شود  هلدینگ خلیج فارس ۳۰ درصد تعدیل مثبت به خاطر خرید ۳۶ درصد پترول و ۶ درصد پتروشیمی جم دارد.

همچنین نماد تاپیکو به دلیل عدم تکرار سود ناشی از شپنا و لحاظ کردن سود خرید ۸/۵ درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس با کاهش سود مواجه خواهد شد

در هلدینگی های پتروشیمی شاهد کاهش سود پارسان و غدیر هستیم. البته این کاهش سود قبلا هم با توجه به بودجه سال 93 شرکت های پتروشیمی و اثرات کاهنده نرخ خوراک برآورد شده بود.

پارسان سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را از 1534 ریال به 1452 ریال کاهش داده است که دلیل آن همانطور که قبلا هم برآورد شده بود مربوط به افزایش نرخ خوراک در شپدیس می باشد.

طبق اعلام شرکت معامله خريد سهام پتروشيمي پارس، ظرف چند روز آينده نهايي می شود. سود سال مالی 92 این شرکت بر سود سال مالی 93 پارسان تاثیر دارد. سود هر سهم پتروشیمی پارس برای سال 92 مبلغ 339 تومان و DPS آن نیز 300 تومان پیش بینی شده است. با این شرایط پارسان با این خرید 720 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های خود اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم 48 تومان خواهد شد.

مسلما با توجه به اینکه پتروشیمی پارس در سال های آتی با توجه به تولید با ظرفیت های بیش تر ، سوددهی بالاتری نیز خواهد داشت تاثیر این خرید در سال های آینده بیشتر نیز خواهد شد. پارسان همچنین  اقدام به خريد تعداد 47 سهم (معادل 67/15%) از سهام شرکت پايانه ها و مخازن پتروشيمي به مبلغ 482ر60 ميليون ريال نموده است. اين معامله در هفته اول ارديبهشت ماه 1393 با پرداخت حصه نقدي معامله قطعيت مي يابد .به نظر می رسد با قطعیت این دو معامله سود شرکت به 200 تومان هم برسد

شپدیس سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را از 4025 ریال به 4055 ریال افزایش داده است ولی در سه ماهه اول سال مالی پوشش 10 درصدی داشته است که دلیل آن قطعی گاز در فصل زمستان بوده است. شرکت نرخ فروش اوره صادراتي را به ازاي هر تن 350 دلار پيش بيني نموده است که در حال حاضر 367 دلار می باشد.نرخ دلار را 2900 تومان فرض کرده و نکته دیگر اینکه در پيش بيني سال مالي 1393، نرخ گاز شرکت (خوراک و سوخت) براي دوره 9 ماهه آتي (از 01/01/1393 لغايت 30/09/1393) با توجه به مصوبه هئيت محترم وزيران از قرار هر متر مکعب 10سنت (2،650 ريال) بعلاوه عوارض قانوني و ماليات ارزش افزوده منظور گرديده است

در خودرویی ها شاهد بیشترین تقاضا بودیم. ایران خودرو صف خرید خود را تا آخر بازار حفظ کرد . در این گروه وزیر صنعت هدف گذاری تولید 1 میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو را در سال 93 دارد. همچنین براساس اخبار به دست آمده در 12 ماه سال گذشته نیز مجموعا 737 هزار و 60 دستگاه خودرو در کشور تولید شده که این میزان 81 درصد هدف‌گذاری 900 هزار دستگاهی وزیر صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته را پوشش داده است.

در این گروه همچنین عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان گفته دولت باید تصمیم مناسبی برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی برای تولیدکنندگان بگیرد. با افزایش قیمت مواد اولیه بازار خودرو در آینده شاهد افزایش قیمت محصولات خواهد بود.

در خپارس شنیده هایی مبنی بر افزایش سرمایه 250 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به گوش می رسد.

خاور امروز و بعد از افزایش سرمایه و کاهش زیان سال 92 در قیمت 80 تومان به بازار بازگشت و خیلی زود به 832 ریال و قیمت های حداکثری رسید.

خعتبار که در مجمع سال 92 مبلغ 45 تومان تقسیم کرد سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را همان 54 تومان اعلام کرده و در سه ماهه نیز 62 درصد آن را پوشش داده است.

خمحور سهام وپارس خود را به ایران خودرو منتقل می کند . گفته می شود کار تجمیع سهام وپارس در ایران خودرو آغاز شده و این اتفاق گمانه زنی ها برای فروش بلوک وپارس توسط ایران خودرو را قوت بخشیده است.

خمحور سود 18 ریالی سال 92 خود را به 12 ریال در 12 ماهه واقعی کاهش داده است.

خبهمن بار دیگر به قیمت های کمتر از 210 تومان واکنش نشان داد  و رشد کرد. مقاومت سهم 225 تومان می باشد که در صورت مهیا بودن شرایط تا 260 تومان نیز رشد خواهد کرد.

سیمانی ها در بیشتر نمادها پر عرضه بودند. شرکت های این گروه تا بدینجا گزارش های 12 ماهه خوبی روانه بازار نکرده اند. ساروم در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 1421 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین سود پیش بینی شده (1525 ریال) کاهش 7 درصدی داشته است.فروش و بهای تمام شده نسبت به آخرین پیش بینی رشد داشته است.

سیمان دورود در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 1811 ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده است.آخرین سود پیش بینی شده سال 92 توسط شرکت 2194 ریال بوده است. دلیل تعدیل منفی 17 درصدی شرکت کاهش فروش و افزایش برخی هزینه ها بوده است.

سفارس برای سال مالی منتهی به 31/2/94 در اولین گزارش مبلغ 552 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 510 ریالی سال 93 رشد 8 درصدی داشته است.

در فلزی ها در شرکت های رویی تعدیل مثبت فرآور در 12 ماهه محرک خوبی برای دیگر نمادهای گروه خواهد بود. البته نباید کاهش تولید و فروش فرآور  را در گزارش منتشر شده نادیده گرفت. فاسمین هم پتانسیل تعدیل مثبت در 12 ماهه را دارد.

فولاد مبارکه بار دیگر به بیش از 400 تومان بازگشت. فخوز هم که شرایط بنیادی خوبی در بلند مدت دارد مثبت بود. فخوز موفق شده در 12 ماهه سال 92 مبلغ 5368 میلیارد تومان فروش داشته باشد.این در حالی ست که در بودجه 5361 میلیارد تومان پیش بینی کرده بود.احتمالا شرکت از محل کاهش بهای تمام شده با تعدیل مثبت روبرو شد.

شرکت قرارداد سرمایه گذاری و مشارکت در طرح کارخانه شمش فولادی با ظرفیت 800 هزار تن و قراردادی با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی با سهم 65 درصدی را منعقد کرده است ولی اعلام نموده تاثیری بر سود سال جاری شرکت ندارد .مسلما اثرات این طرح بر سود سال های آینده شرکت بسیار موثر است.

در سرمایه گذاری ها شاهد انتشار گزارش های میاندوره ای در برخی از نمادها هستیم که بعضا گزارش های خوبی هم منتشر می کنند

وتوسم در سه ماهه منتهی به 29/12/92 مبلغ 144 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به سود 91 ریالی سه ماهه سال قبل رشد 58 درصدی داشته است.سود 12 ماهه واقعی سال 685 ریال بوده است

وبهمن در 3 ماهه منتهی به 29/12/92 مبلغ 48 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به سود 13 ریالی سه ماهه سال قبل رشد 269 درصدی داشته است.سود 12 ماهه واقعی سال مالی منتهی به 30/9/92 شرکت 491 ریال می باشد

در دیگر نمادها و گروه ها

در بیمه ای ها نرخ دیه سال جاری 150 میلیون تومان تعیین شده و  از اول اردیبهشت ماه این نرخ اجرا می شود همچنین این نرخ برای ماه‌های حرام 30 درصد افزایش یافته است. درحالی که وزیر دادگستری از افزایش ۳۰ درصدی نرخ دیه ۹۳ از اول اردیبهشت ماه خبر داده، خبرهای رسیده از  شرکت های بیمه حاکی از عدم ابلاغ بخشنامه افزایش نرخ دیه سال جاری به صنعت بیمه است. بیمه ای ها حتی انتظار نرخ 200 میلیون تومانی را هم برای دیه داشتند.

در دارویی ها در حالی که گفته می شود افزایش نرخ در بهار امسال نخواهیم داشت ولی برخی خبرها حاکی از آن است که نرخ برخی اقلام دارو 8 درصد افزایش داشته اند. با بهتر شدن شرایط بازار دارویی ها رشد خواهند کرد.دکیمی که یکی از پایین ترین پی بر ای ها را در این گروه دارد با صف خرید روبرو شد.دجابر هم شرایط بنیادی خوبی دارد

 در بانکی ها خبر کاهش مطالبات معوق بانکی از سوی قوه قضاییه خبر خوبی بود. برخی شایعات تایید نشده نیز حاکی از دریافت مالیات از سپرده های بانکی ست.

در ساختمانی ها ثاخت که بارها به کم ریسک بودن آن اشاره داشته ایم صف خرید شد. ثشاهد سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/3/93 را همان 413 ریال قبلی اعلام کرده است و در 9ماهه نیز 14 درصد پوشش داده است

ثفارس سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را از 209 ریال به 313 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 50 درصدی روبرو شده است .در شش ماهه واقعی نیز 54 درصد آن را پوشش داده است

کرمان سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/3/93 خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را همان 77 تومان قبلی اعلام کرده است.کرمان ارزش خالص دارایی های بالایی دارد

در سنگ آهنی ها یک عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفته: با هماهنگی بین کلیه تشکل ها، انجمن ها و اتحادیه ها موفق شدیم با دلایل مستند، تاریخ وضع عوارض که قبلا از ابتدای فروردین ماه 93 اعلام شده بود را به تعویق بیندازیم

در پالایشی ها شفاف سازی شبندر نشان داد که همچنان ابهامات ناشی از مشکل میان پالایشگاه ها و شرکت پخش و پالایش همچنان پابرجاست.

در لاستیکی ها پکویر که هم گزارش خوبی منتشر کرده و هم پی بر ای پایینی دارد با صف خرید روبرو شد. پکویر در سه ماهه منتهی به 29/12/92 مبلغ 1006 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 34 درصد سود 2927 ریالی سود سال مالی منتهی به 30/9/93 شرکت می باشد

در شیمیایی ها شمواد برای تعدیل سود متوقف شد

در برقی ها بنیرو که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 609 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده بود در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 630 ریال محقق کرده است

در غذایی ها غمینو برای تعدیل عایدی متوقف شده است. غصینو نیز در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 1412 ریال محقق کرده است.شرکت در 9 ماهه 744 ریال محقق کرده بود.رشد سود شرکت در سه ماهه چهارم جالب بوده است

لسرما برای سال مالی 93 در اولین گزارش مبلغ 30 تومان پیش بینی کرده است که نسبت به سود 32 تومانی سال 92 با افت 6 درصدی روبرو شده است.

همراه اول 1085 تومان در مجمع خود تقسیم نمود این تقسیمی حدودا 2 تومان بر سود اخابر موثر است. افزایش سرمایه 93.7 درصدی شرکت نیز تصویب شد. این خبر اخابر را با صف خرید مواجه کرد. مقاومت اخابر در 350 و 365 تومان می باشد. حمایت سهم تیز 320-325 تومان است.

 

منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب