خلاصه اخبار بازار بورس دوشنبه – 1 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در اولین روز از ماه زیبای اردیبهشت رشد 875 واحدی را تجربه کرد و وارد کانال 75 هزار واحدی شد. نماد معاملاتی شبندر با 109 واحد، فولاد با 107 واحد و وغدیر و پارسان هر کدام با 91 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز با رشد 17 واحدی همراه شد.

ارزش کل معاملات در قیمت های مثبت رشد داشت. ارزش کل معاملات بورس به 157.8 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 61.4 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش به معاملات وپاسار با 18.3 میلیارد تومان و حق تقدم مپنا با 9.7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در ادامه روند رو به رشد بازار ، امروز را نیز مثبت آغاز کردیم و نکته مثبت اینجا بود که تا آخرین دقایق نیز صف خرید شرکت های بزرگ بازار پابرجا ماند و این موضوع بازهم امیدواری ها را به روزهای آینده افزایش داد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که در قیمت های مثبت روزهای آینده عرضه ها بیشتر خواهد شد و این موضوع بعد از افت شدید بازار و ضررو زیان بسیاری از سهامداران طبیعی ست. آنچه که مهم است این است که بازار به حال خود رها نشود تا از این شرایط بحرانی که در ماه های قبل بازار را فراگرفته دورتر شویم.

بازار که در هفته‌های گذشته به واسطه افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی واکنش منفی از خود نشان داده بود، دو روز است که با دو علامت مهم از جمله تزریق نقدینگی سنگین و کاهش نرخ سود سپرده‌ها شرایط خوبی داشته است! تصمیم وزیر اقتصاد برای حمایت از بازار سرمایه به کمک تقویت صندوق مشترک توسعه بازار و تزریق مبلغ قابل توجه به بازار از طریق نقدینگی بانک ها، اگر واقعا در عمل اجرایی شود و مدیریت شده باشد، ورق را به نفع بازار سرمایه برمی گرداند که خوشبختانه تا الان به خوبی مدیریت شده است. ادامه این روند می توان به بازگشت تدریجی اعتمادها کمک نماید

گفته می شود رقمی که قرار است در قالب تقویت و حمایت از بورس توسط بانک ها و بیمه ای ها به بازار سرمایه تزریق شود، بیش از 5هزار میلیارد تومان است. چراکه شنیده ها حاکی از آن است که بانک های دولتی و خصوصی دیگری نیز به این جمع اضافه خواهند شد. شنیده می شود که بانک ها و بیمه ای ها قرار است که 35درصد از نقدینگی را به صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه، اختصاص داده و مابقی را در بازار وارد کنند.

در پیش بینی روزهای آتی همانطور که اشاره شد احتمال عرضه ها بعد از بازدهی نزدیک به 10 درصدی در این دو روز بالا ست ولی امکان رشد پیوسته قیمت ها وجود دارد االبته اگر در روزهای آتی گزارش های 12 ماهه مثبتی به بازار برسد !

خبرها چه در حوزه اقتصادی وچه در حوزه سیاسی مثبت می باشد. در داخل بازار نیز خبرهای مثبتی به گوش می رسد که در حین گزارش به آنها اشاره می کنیم

در بازار داخلی چه خبر بود؟

از پتروشیمی ها شروع می کنیم. توقف فارس برای تعدیل مثبت و اقبال ویژه به پارسان و غدیر باعث افزایش توجه به این گروه شده است.

سرپرست امور سرمایه گذاری، مجامع و سهام شرکت  گفته که فارس 36 درصد پترول و 6 درصد پتروشیمی جم را خریداری کرده است. در حال حاضر، توافق اولیه خرید انجام شده است و در حال مذاکره نهایی هستیم  و هم اکنون صنایع پتروشیمی خلیج فارس منتظر محاسبه اثر ریالی و اعلام مصوبه نهایی هیأت مدیره می باشد و با توجه به توافق مذکور، “فارس” حداقل 20 درصد تعدیل مثبت خواهد داشت .

پارسان و غدیر نیز به دلیل انتقال رسمی پتروشیمی پارس به پرتفوی پارسان با اقبال روبرو شدند و صف خرید خود را تا آخر بازار حفظ کردند. دیروز اشاره کردیم که پارسان اعلام کرده این معامله در روزهای آتی قطعیت خواهد یافت. اثرات خرید این بلوک بر سود هر سهم پارسان بین 45 تا 50 تومان می باشد

تاپیکو روز گذشته برای تعدیل منفی متوقف شد. شرکت تعدیل منفی دارد و همه نیز با توجه به عدم تکرار سود حاصل از فروش شپنا در سال اتی این موضوع را می دانستند. دیروز در تحلیلی کوتاه بررسی کردیم که شرکت با فرض عدم تغییر سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت های غیر بورسی و فرض عدم پیش بینی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها می تواند در قدم اول برای سال 94 بین 55 تا 60 تومان اعلام نماید.

شیران همچنان با صف فروش دست و پنچه نرم می کند. شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر 93 خود را از 4031 ریال به 4011 ریال کاهش داده است و در سه ماهه نیز 27 درصد آن را پوشش داده است. کاهش فروش ناشی از حذف فروش برشهاي نفتي علت کاهش سود جزئی در شرکت می باشد. شرکت همچنین اعلام نموده که امضاء و مبادله قراردادخريد نفت سفيد در سال 1393 با شرکت پالايش نفت اصفهان در شرف انجام است.

واتی نیز بعد از اعلام سود شیران ،سود هر سهم سال مالی 93 خود را اعلام کرده است. شرکت سود 55 تومانی خود را به 59 تومان افزایش داده است

پتروشیمی خراسان که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 2148 ریال پیش بینی کرده بود در 12 ماهه واقعی 2177 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.

در این گروه مارون در روزهای اخیر بازدهی قابل قبولی داده است. مدیرعامل پتروشیمی مارون اعلام کرده : ساخت پتروپالایشگاه در دستور کار این شرکت قرار گرفته است. طبق اعلام این مسئول این شرکت به دنبال ساخت یک مجتمع پتروپالایشگاهی است و در این مسیر مذاکره های خوبی با چند شرکت خارجی انجام شده است.

امروز اقبال به فولادی ها نیز بالا بود. رشد قیمتی محصولات فولادی در بورس کالا و افزایش نرخ دلار به بیش از 3200 تومان از دلایل توجه به این گروه بود.امروز محصولات ورق فولاد در بورس کالا 2 درصد رشد قیمت را تجربه کردند.همچنین خبر عرضه اولیه احتمالی فولاد هرمزگان در هفته آتی ( در صورت مهیا بودن شرایط بازار) بر جو مثبت فولاد موثر بود.

فخوز در 12 ماهه واقعی 2022 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است. آخرین پیش بینی شرکت 1946 ریال بوده است. فخوز در بلند مدت می تواند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد .سهم صف خرید شد.

ارفع نیز بعد از تحمل فشار عرضه ها در نیمه های بازار مجددا با افزایش تقاضا روبرو شد . مدیر مالی شرکت اعلام کرده به نظر می رسد وضعیت شرکت آهن و فولاد ارفع در سال 93 با چشم انداز مثبتی رو به رو شود.

در شرکت های رویی فرآور با رشد قیمتی 14 درصدی به بازار بازگشت. فاسمین صف خرید شد. سهم سیگنال خوبی برای رشد داده است. ذوب نیز مقاومت 425 تومانی را در پیش دارد که در صورت عبور می تواند رشد خوبی داشته باشد

بعد از فلزی ها باید به دارویی ها اشاره داشته باشیم که همانطور که قبلا هم بارها ذکر کرده بودیم گزارش های خوبی در 12 ماهه خواهند داشت و تا به الان اینگونه هم بوده است.

تیپیکو برای سال مالی منتهی به 31/2/94 در اولین قدم مبلغ 996 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 93 رشد 18 درصدی داشته است. کل سود بابت سود حاصل از سرمایه گذاری ها می باشد و شرکت درآمدی بابت فروش سرمایه گذاری ها پیش بینی نکرده است.

اعتلا در 12 ماهه واقعی منتهی به 29/12/92 مبلغ 1593 ریال به ازای هرسهم محقق کرده است.شرکت در 9 ماهه واقعی 1321 ریال شناسایی کرده بود. گزارش نسبتا خوب شرکت باعث صف خرید سهم شد

شتهران سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را از 1539 ریال به 1590 ریال افزایش داده است و در سه ماهه نخست سال مالی نیز 21 درصد آن را پوشش داده است

سبحان در 12 ماهه واقعی منتهی به 29 اسفند 92 مبلغ 4824 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سال مذکور رشد 2 درصدی داشته است.

دزهراوی که برای سال جاری در اولین قدم 7225 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است ،موفق شده در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 6942 ریال به ازای هر سهم محقق کند آخرین پیش بینی سود سال 92 شرکت 6173 ریال بوده است.

دعبید سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را همان 861 ریال قبلی اعلام کرده و در سه ماهه نیز 21 درصد آن را پوشش داده است.

در این گروه دکیمی را به عنوان سهمی کم ریسک با پی بر ای کمتر از 5 در روزهای منفی و در قیمت های 725 تومان معرفی کرده بودیم که امروز با صف خرید به قیمت 800 تومان رسید.

در سیمانی ها گفته می شود تکلیف افزایش نرخ سیمان این هفته مشخص خواهد شد. در سیمانی ها سیگنال های منفی توسط گزارش های منفی 12 ماهه ادامه دارد.

طرح تسهیل تسویه بدهی ارزی واحدهای تولیدی به حساب ذخیره ارزی نیز در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی رد شده است و این خبر مثبتی برای گروه نمی باشد.

سپاها سود هرسهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 خود را همان 380 ریال قبلی اعلام کرده و در شش ماهه واقعی نیز 37 درصد آن را پوشش داده است.

خودرویی ها امروز هم مورد توجه بودند. خودرویی ها که می توانند در سال 93 سالی بسیار بهتر از سال 92 داشته باشند مورد حمایت قرار گرفته اند .در این گروه عضو ناظر شورای رقابت با تشریح جزئیات جلسه اخیر شورای رقابت، گفته: فرمول نهایی قیمت‌گذاری خودرو طی دو ـ سه هفته آینده اعلام خواهد شد.

ایران خودرو روز متعادل و مثبتی داشت و مقاومت 250 تومانی را در پیش دارد. شرکت طرح ویژه فروش محصولاتش را آغاز کرده است

سازمان خصوصی سازی نیز که در روزهای گذشته عرضه سهام شرکت ایران خودرو را آگهی کرده بود از تصمیم خود منصرف شده است.

در این گروه خاور بعد از افزایش عرضه ها صف خرید شد.شنیده می شود در صورت ادامه روند رو به رشد بازار سهم به 100 تومان خواهد رسید

قطعه سازان بر عکس خودرویی ها روز خوبی نداشتند. افزایش قیمت محصولات این گروه حتی به اندازه 5 تا 10 درصد نیز سود برخی از آنها را با رشد خوبی همراه خواهد ساخت.

در ساختمانی ها که پی بر ای نازلی در بیشتر نمادها دارند، گزارش های میاندوره ای شرکت ها در حال انتشار می باشد که در برخی با تعدیل مثبت و در برخی نیز بدون تغییر سود مواجه بوده اند. این گروه یکی از گروه هایی هستند که همواره نوسان گیران در آن فعال هستند.

وتوس سود هر سهم سال 93 خود بر اساس عملکرد شش ماهه را همان 201 ریال اعلام نموده و در شش ماهه نیز 26 درصد پوشش داشته است

وساخت سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را از 269 ریال به 315 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 17 درصدی روبرو شده است

در بانکی ها شاهد رشد قطره چکانی نمادها هستیم. البته امروز با توجه به اقبالی که به وپاسار شکل گرفت شاهد افزایش نسبی تقاضا در دیگر نمادها بودیم. گفته می شود وپاسار سود خوبی در 12 ماهه شناسایی می کند. وبصادر که واقعا نفرین شده است مقاومت 104 تومانی را در پیش دارد. همچنین گفته می شود که  با افزایش سرمایه 20% بانک دی موافقت شده است.

در این گروه  وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه‌ریزی شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی خبرداده و گفته: قطعا نرخ رشد سودها در آینده ادامه پیدا نخواهد کرد. نخستین جلسه شورای پول و اعتبار در سال ۹۳ بناست هفته جاری با حضور اعضاء برگزار شود و به بررسی ساماندهی نرخ سود بانکی بپردازد.

در شرکت های سرمایه گذاری شاهد ادامه انتشار گزارش های میاندوره ای هستیم. وصنعت در سه ماهه ابتدای سال مالی جدیدش 171 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل رشد 45 درصدی داشته است.شرکت در 12 ماهه واقعی منتهی به 30/9/92 مبلغ 1152 ریال محقق کرده بود

وسپه در سه ماهه منتهی به 29/12/92 مبلغ 149 ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده است که نسبت به سه ماهه سال قبل با افت 6 درصدی همراه شده است.شایان ذکر است شرکت در 12 ماهه واقعی منتهی به 30/9/92 مبلغ 532 ریال به ازای هر سهم محقق کرده بود.

وصندوق در گزارش شش ماهه همان 60 تومان قبلی را پیش بینی کرده است.

در دیگر نمادها و گروه ها

در غذایی ها دبیر انجمن صنفی تولید‌کنندگان فرآورده‌های لبنی از احتمال افزایش دست کم 15درصدی قیمت محصولات لبنی خبر داده است.

غچین سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/3/93 خود را از 1908 ریال به 1915 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نیز 77 درصد پوشش داشته است.

در برقی ها و تجهیزاتی ها شاهد معاملات مثبتی بودیم. استحکام صف خرید مپنا امروز هم جالب بود. شنیده هایی از پرداخت مطالبات شرکت توسط توانیر به گوش می رسد. به نظر می رسد در پی افزایش بهای برق مصرفی ناشی از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها وضعیت نقدینگی شرکت توانیر نسبت به سال های گذشته بهبود یابد و این شرکت از توانایی پرداخت بدهی های خود به شرکت های طرف قرارداد همچون گروه مپنا برخوردار باشد. مطالبات این مجموعه از شرکت توانیر در حالی حدود سه هزار میلیارد تومان می باشد که هر روز با تولید برق توسط رمپنا به مبلغ مذکور افزوده می شود.

بسوئیچ قصد دارد سرمایه خود را از 25 میلیارد تومان به 35 میلیارد تومان ( معادل 40 درصد) از محل سود انباشته افزایش دهد و مجوز این افزایش سرمایه را دریافت کرده است.

معاملات مثبت امروز هم در انفورماتیکی ها ادامه یافت. مرقام سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 خود را همان 407 ریال قبلی اعلام کرده است و در شش ماهه نخست سال مالی نیز 59 درصد آن را پوشش داده است.

در کاشی سازها کسرام سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 خود را از 45 تومان به 52 تومان افزایش داده است و با تعدیل مثبت 15.5 درصدی روبرو شده است. در شش ماهه نیز 72 درصد پوشش داشته است.

در پالایشی ها شبندر بار دیگر به سمت قیمت های بیش از 1200 تومانی قدم برداشته است. شبندری که مدت ها در 1300 تا 1400 تومان حمایت شد و تا محدوده ی 1000 تومان نیز سقوط کرد!

شبریز سود سال جاری خود را از 3501 ریال به 3525 ریال افزایش داده است.

شبهرن که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 5151 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده بود ،در 12 ماهه واقعی 5127 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.

شیشه همدان سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 خرداد 93 را با فرض عدم توقف کوره واحد 2 همان 1802 ریال اعلام کرده است و در 9 ماهه نیز موفق به پوشش 76 درصدی شده است.

فلامی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 خود را از 212 ریال به 405 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 91 درصدی روبرو شده است .در شش ماهه نیز 53 درصد پوشش داده است.افزایش تولید و فروش و افزایش سود سپرده های بانکی علت تعدیل مثبت شرکت بوده است

پشم شیشه در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 981 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است .اخرین پیش بینی شرکت 944 ریال بوده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
 1. سلام
  چرا بازار شروع به رشد کرده؟
  در تمام نمادهایی که شاخص رو بالا کشیدن، فروش حقوقی بیشتر از خریدش هست و خرید حقیقی بیشتر از فروشش
  اون پنج هزار میلیاردی که میگفتن قراره توسط اون بازار حمایت بشه کجاست پس!؟
  اکثر خرید ها که داره توسط حقیقی انجام میشه! حقوقی ها دارن میفروشن همش، چه خبره!؟

  1. سلام
   وقتی قیمت‌ها تا این حد افت میکنه جذابیت خرید بالا میره.
   5 هزار میلیارد رو که یه روزه وارد بازار نمیکنن.
   یک شنبه و دوشنبه بازار مثبت بوده و باید دید این مثبت بودن ادامه‌دار خواهد بود یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب