همه چیز درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
mutual funds چیست صندوق سرمایه گذاری مشترک
 • صندوق سرمایه‌گذاری دقیقا چیست؟
 • سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه تفاوتی با سهام شرکت‌ها یا سایر اوراق بهادار دارد؟
 • چند صندوق سرمایه‌گذاری هست؟
 • مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه هستند؟

این مطلب را بخوانید تا به پاسخ سوالات فوق برسید.

برخی افراد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با صندوق‌های دیگر! اشتباه می‌گیرند.

پس بهتر است از اصول و پایه توضیح دهیم.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری عمدتا توسط کارگزاران رسمی بورس تأسیس می‌شوند و تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص، فعالیت می‌کنند.

این صندوق‌ها، وجوهی که سرمایه‌گذاران در اختیـار آنها قرار می‌دهند را در سبد متنوعی از سهام و سایـر اوراق بهادار سرمایـه‌گذاری می کننند.

اصلی‌ترین هدف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، کسب بازده مناسب برای سرمایه‌گذاران و کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس برای غیرحرفه‌ای‌هاست.

به افرادی که بتازگی قصد دارند وارد بورس شوند توصیه می شود بجای خرید مستقیم سهام شرکت‌ها، از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری اقدام کنند.

شما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (از طریق خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق)، در حقیقت یک سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهید که این سبد، به طور دائم تحت نظارت و مدیریت افراد متخصص و خبره است.

چند نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

انواع متعددی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع اوراق بهاداری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و نیز اهدافی که دنبال می‌کنند وجود دارد.

بعضی از آنها عبارتند از: صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی و … در ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گروه صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهام در حال فعالیت هستند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟

این صندوق‌ها وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در پرتفویی (سبدی) از اوراق بهادار با درآمد ثابت (شامل انواع اوراق قرضه، اوراق مشارکت و انواع اوراق بدهی) سرمایه‌گذاری و آن را اداره می‌کنند.

ویژگی خاص این صندوق‌ها این است که ریسک آنها پایین است و جریانات نقدی و زمان‌بندی پرداخت سودها و اصل سرمایه توسط آنها از اطمینان بالایی برخوردار است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار پول چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟

این صندوق‌ها در اوراق بهادار بازار پول (به طور کلی اوراق بهادار با سررسید کوتاه مدت کمتر از یک‌سال که در بازار پول منتشر و معامله می‌شود) سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ویژگی خاص برخی از این صندوق‌ها ریسک و بازدهی پایین آنهاست چون اوراق بهادار بازار پول دارای سررسید کوتاه مدت هستند و نرخ سود و ریسک پایینی دارند.

از اوراق بهادار بازار پول می‌توان گواهی سپرده بانکی، اوراق تجاری و اوراق خزانه را نام برد.

افرادی که سهام (واحد) صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنند چه درآمدهایی عایدشان می‌شود؟

کسانی که سهام یا واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری نمایند از سه محل بازدهی کسب می‌کنند:

1) افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV  
2) دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق
3) دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار توسط صندوق.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزایایی دارد؟

مزایای ویژه این صندوق‌ها عبارتند از نقدشوندگی بالای واحدهای سرمایه‌گذاری، مدیریت تخصصی و حرفه‌ای، امکان متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها با هزینه اندک و نیز هزینه‌های پایین مدیریت و اداره صندوق در نتیجه صرفه‌جویی در مقیاس.

در ادامه، جزییات مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌خوانید.

مزیت اول: مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

نخستین مزیت صندوق سرمایه گذاری، مدیریت حرفه‌ای پول شماست.

سرمایه گذاران به این دلیل در صندوق سرمایه گذاری می‌کنند که معمولا زمان و یا تخصص کافی را برای سرمایه‌گذاری به صورت انفرادی ندارند.

صندوق سرمایه‌گذاری ابزاری برای سرمایه گذاران خرد است تا بتوانند از توانایی‌ها و مهارت‌های افراد حرفه‌ای برای سرمایه گذاری و نظارت بر دارایی‌هایشان استفاده کنند. چرا که این صندوق‌ها دارای تحلیلگران و مدیران سرمایه گذاری هستند که پیوسته تلاش می‌کنند با یافتن گزینه‌های مناسب و خرید و فروش به موقع آنها، عملکرد ممتازی برای سرمایه‌گذاران خود فراهم نمایند.

مزیت دوم: کاهش ریسک سرمایه گذاری‌ها

براساس قوانین سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری ملزم به تشکیل سبدی متنوع از دارائی‌های نقدی و اوراق بهادار هستند.

بخشی از این دارایی‌ها شامل دارایی‌های با درآمد ثابت همچون سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌شود که ریسک سرمایه گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

تشکیل سبدی از دارایی‌ها که اصطلاحا متنوع سازی دارایی‌ها نام دارد باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری می‌شود، سرمایه‌گذار صندوق با پرداخت مبلغی قادر است چنین سبدی را خریداری کند و مخاطرات سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را کاهش دهد.

مزیت سوم: نظارت و شفافیت اطلاعاتی صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه گذاری در بازه‌های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می‌گیرند و تمامی فعالیت‌های آنان به صورت شفاف اطلاع‌رسانی می‌شوند.

متولی صندوق نیز به صورت مستمر بر عملکرد صندوق نظارت دارد.

مزیت چهارم: نقد شوندگی بالا

سرمایه‌گذاری در صندوق این امکان را به شما می‌دهد خیلی زود پول خود را نقد کنید.

در اغلب مواقع شما برای فروش واحدهای سرمایه گذاری خود با هیچ مشکلی مواجه نمی شوید. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می‌شود و شما هرزمان که تصمیم به نقد کردن دارایی خود بگیرید ضامن نقد شوندگی صندوق این وظیفه را به عهده می‌گیرد.

مزیت پنجم: صرفه جویی نسبت به مقیاس

با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه گذاری از گردآوری سرمایه‌های خرد تشکیل می‌شوند، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می‌شود.

شما شاید با 10 میلیون تومان توانایی سرمایه‌گذاری در گزینه های متنوعی را نداشته باشید.

اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق سرمایه‌گذاری، این امکان برای شما فراهم می‌شود.

ضمنا به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق‌ها هزینه‌هایی از قبیل تحلیل، بررسی، ارزش گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه‌ها در بین سرمایه‌گذاران سرشکن می‌شود و برای سرمایه گذار صرفه‌جویی زیادی خواهد داشت.

آیا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس مطمئن‌تر است؟

باتوجه به این که صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، سرمایه تحت مدیریت را در سبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند، ریسک سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد.

بنابراین می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کمتر است.

البته میزان ریسک همه صندوق‌ها با هم یکسان نیست و بسته به نوع صندوق، برخی از صندوق‌ها ریسک بیشتری دارند.

آیا همه‌ی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک شبیه یکدیگرند؟

خیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اهداف سرمایه‌گذاری مختلف و بنابراین، ریسک‌های متفاوتی دارند.

شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، باید آن صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید که با ریسک قابل قبول شما، همخوانی داشته باشد.

برای این که بتوانم صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با هم مقایسه و بهترین آنها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنم چه ملاک‌هایی را باید در نظر بگیرم؟

1. بررسی وضعیت صندوق‌ها با مراجعه به سایت www.seo.ir و استفاده از گزارش‌های عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و …. صندوق‌ها.
2. بررسی روند نوسانات صندوق‌های سرمایه‌گذاری با مراجعه به نمودارهای NAV و بررسی روند آن در طول دوره‌ی فعالیت (روند اگر صعودی باشد با نوسان کم مطلوب‌تر است).
3. بررسی میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها (صندوقی که ترکیب دارایی متنوع‌تری داشته باشد ریسکش کمتر است.
4. استفاده از راهنمایی مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری برای تحلیل ریسک و بازدهی صندوق‌ها.

چگونه می‌توان سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خرید و فروش کرد؟

واحدها یا یونیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نمایندگان مدیر صندوق صادر و ابطال می‌شود.

بنابراین کسانی که متقاضی خرید اوراق باشند، می‌توانند با مراجعه مستقیم یا غیرمستقیم به مدیر صندوق (از طریق راهنمای سایت اینترنتی آنها و یا از طریق تماس با کارگزاران یا نمایندگان صندوق) درخواست خرید اوراق را بدهند اشخاصی که قصد خروج از صندوق‌ را داشته باشند صرفاً می‌توانند با مراجعه به نماینده صندوق درخواست ابطال اوراق را بدهند.

در این صورت مدیر صندوق اوراق را براساس NAV و پس از کسر هزینه‌های مربوط ابطال و خالص وجوه را به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کند.

البته سرمایه‌گذاری در ETF ها که صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند با سهولت بیشتر و سرعت بالاتری قابل انجام است.

اگر من بخواهم در یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری کنم، چه کارهایی باید انجام دهم؟

1. مراجعه به یکی از سایت‌های فیپ ایران www.seo.ir   – www.fipiran.com  و یافتن لیست صندوق‌ها و مشخصات تماس و آدرس آنها؛
2. تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به یکی از شعب صندوق
3. پرداخت وجه و تکمیل فرم‌ها با توجه به راهنمایی مدیر.  

ارزش هر سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه مشخص می‌شود؟

ارزش خالص دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در پایان هر روز معاملاتی محاسبه می‌شود.

از تقسیم مابه‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌ها بر تعداد واحدهای منتشره، ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود که براساس این قیمت شخص می‌تواند اوراق جدید خریداری و یا اوراق قبلی خود را ابطال نماید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه تفاوت‌هایی دارند؟

میزان سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری متغیر می‌باشد و با صدور واحدهای سرمایه‌گذاری افزایش و یا با ابطال آنها کاهش می‌یابد، اما سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری ثابت بوده و تنها با طی مراحل افزایش و یا کاهش سرمایه و با تصویب مجامع فوق‌العاده قابل تغییر است.

علاوه بر این تضمین نقدشوندگی و در مواردی تضمین حداقل سود، شفافیت و اطلاع‌رسانی بالا، نظارت دقیق بر فرآیند صدور و ابطال براساس ارزش خالص دارایی‌ها و هزینه‌های اجرایی و اداری اندک را می‌توان از دیگر وجوه متمایز صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری دانست.

ETF چیست؟ 

“ETF” مخفف exchange traded funds یعنی صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند.

ETF ها از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که خرید و فروش آنها به دلیل اینکه در بورس انجام می‌شود با سرعت بالاتر و سهولت بیشتر همراه است. 

بر خلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که “NAV” هر واحد در پایان روز محاسبه و مبنای خرید و فروش قرار می‌گیرد،”ETF” ها را می‌توان همانند سهام در طول یک روز معاملاتی معامله کرد.

”ETF” ها از یک سو همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بر اساس خالص ارزش دارایی‌ها قیمت‌گذاری شده و معادل آن قیمت در روز معامله می‌شوند و از سوی دیگر همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سرمایه ثابت امکان دارد به قیمتی متفاوت از خالص ارزش دارایی‌هایشان معامله شوند و بنابراین ویژگی هر دو نوع صندوق سرمایه‌گذاری را دارا هستند.

از دیگر مزیت‌های “ETF” ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری می باشد، زیرا سرمایه‌گذاران خریدار “ETF” از طریق کارگزاران معاملات خود را انجام می دهند و بنابراین هزینه‌های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد.

همچنین به استناد مفاد تبصره 1 ماده 7 “قانون توسعه ابزارها و نهاده­ای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست­های کلی اصل44 قانون اساسی “بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها هیچگونه مالیاتی اخذ نمی‌شود.

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های ETF باید کدمعاملاتی خود را از طریق یکی از کارگزاران رسمی بورس دریافت کنید و واحدهای این صندوق‌ها را مانند سهام خریداری نمایید.

جزییات بیشتر درباره etf ها را اینجا بخوانید

با وجود تمام این توضیحات، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، امکان کسب سود بیشتر است.  (در مقایسه با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک)

لطفا سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه مطرح کنید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سرمایه گذاری در ETF ها و صندوق‌‌های سرمایه گذاری مشترک

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
238 نظر
 1. با سلام و خسته نباشید
  برای شروع فعالیت در بورس و یا صندوق سرمایه گذاری مبلغ 5میلیون مبلغ مناسبی هست؟و بازده آن در طی یک سال حدودا چقدر میشه؟
  سوال دیگه ای هم ازتون دارم اینکه من با مطالعاتی که خودم داشتم یه سری اطلاعات به دست اوردم و بین صندوق سرمایه گذاری و بورس تردید دارم.چون نیاز به سود زیاد دارم ولی در زمینه بورس احساس میکنم هنوز اطلاعاتم تکمیل نشده و از طرفی حس میکنم صندوق سودش کمه.از شما راهنمایی میخواستم که کدوم رو انتخاب کنم

  1. سلام وقت بخیر
   با 5 میلیون تومان هم بله میشه.
   مبلغی مناسبه که مازاد باشه و تا مدتها بهش نیازی نداشته باشید
   اگه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام رو دیده باشید متوجه میشید سودشون اونطور کم هم نیست
   بعضی هاشون بیشتر از 200 درصد در سال گذشته سود داشتن
   اگه آموزش ندیدید صندوق مناسبتره

   1. ممنونم از پاسخ گویی شما
    فقط سوالی که دارم این هست که برای شروع سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری باید از کجا اقدام کنم؟مراجعه حضوری به کارگزاری؟و تفاوت صندوق های سرمایه گذاری مشترک با دیگر صندوق ها چی هست و مزیت کدام بیشتر هست؟

   2. سلام
    صندوق مشترک البرز
    بازدهی ماه قبلش ۱۰.۵بوده اگه کسی ده میلیون پول تو این صندوق گذاشته باشه یعنی یک میلیونو پونصد هزار تومان سود کرده؟؟
    اگه سی میلیون بزاره طبقی این بازدهی یعنی چهار میلیون پونصد سود میکنه؟

   3. استاد صندوقهای سرمایه آگاه مثل عقیق و هستی بخش و غیره چه فرقی باهم میکنن..میخام تو یکیشون سرمایه بذارم بلندمدت نمیدونم کدومشون بازدهی بهتردارن؟؟؟

 2. با سلام خدمت کارشناس محترم
  سوال و ابهامی داشتم در خصوص نرخ صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری مشترک……………
  با توجه به اینکه سررسید این صندوق 20 هر ماه میباشد و روز 21 هر ماه نیز سود به حساب افراد واریز میکنند طی همین ماه فروردین 1399 تا روز 99/01/17 نرخ ابطال مبلغ 1/020/760 ریال بود و همانطور که مستحضرید نرخ ابطال همان نرخ سودی میشود که قرار است به حساب سرمایه گذاران واریز شود بگذریم ، در تاریخ 99/01/18 به یکباره نرخ ابطال با کاهشی مواجه میشود و به مبلغ 1/017/676 ریال تنزل پیدا میکند که این امر در سود واریزی خیلی موثر میباشد حال آنکه دو روز مانده به سوددهی به یکباره نرخ ابطال اینقدر فاحش افت میکند و سرمایه گذار سود واقعی خود را دریافت نمیکند میخواستم علت این امر را بدانم و اینکه آیا این درست است و تقلب در کارشان صورت نگرفته است و چرا اینگونه میشود من که پول زیادی دارم و همین کاهش ناچیز برای من رقم زیادی است لطفا پاسخ مرا به صورت واضح و شفاف بفرمائید تا بلکه قانع شوم و پولم را از این صندوق خارج نکنم

  1. سلام وقت بخیر
   نگفتید در مورد کدوم صندوق هست ولی در هر حال این موارد رو باید از خود صندوق بپرسید و ببینید که آیا دلیل قانع کننده ای وجود داره یا نه.

  2. سلام
   آیا صندوق آشنا و یا صندوق های بانکی مثل گنجینه رفا ماهانه سود رو واریز میکنن؟
   اگر این طور نیست چه صندوق هایی پول ماه به ماه واریز میکنن

 3. با سلام و خسته نباشید خدمت شما کارشناس محترم
  من قصد دارم پولم رو که مبلغ قابل توجهی هست رو در یک صندوق با درآمد ثابت بزارم ایا این صندوق ها واقعا مورد اعتماد هستند درسته مشاهده کردم در مطلی تون که سه نهاد نظارت می کنند ولی میخواستم ببینم میشه به این نظارت اعتماد کرد مثل من با خودم فرض میکنم یک وقت مدیران صندوق همه پولها رو از بانکها خارج نکنند و یا به فروش برسانند و بعد هم فرار
  با تشکر از شما

  1. سلام وقت بخیر
   علاوه بر نظارتی که روی دارایی های این صندوق ها هست، برخی صندوق ها ضامن نقدشوندگی دارند که باعث کمتر شدن نگرانی شما میشه
   تا حالا اتفاق نیفتاده که یک صندوق سرمایه گذاری مشترک پول عده ای رو بالا بکشه و فرار کنه.

   1. سلام جناب آقای جهاندیده عزیز
    وقتتون بخیر
    ممنون از اینکه وقت میزارین و پاسخ سوالات رو میدین
    من چندتا سوال دارم خدمتتون
    1. بنده هیچ آشنایی با بورس و خرید و فروش سهام ندارم و میخام از طریق صندوقهای سرمایه گذاری مشترک اقدام به سرمایه گذاری کنم لیست صندوق هایی که در سایت فیپیران قرار دارند رو مطالعه کردم که در امیدنامه اکثر آنها تعداد حداقلی خرید سهام رو ۵۰۰۰ سهم زدن…یعنی سرمایه گذار باید حداقل ۵۰۰۰ هزار سهم رو خریداری کنه تا عضو اون صندوق بشه؟
    2. پنجاه میلیون وام ۱۸درصد از بانک گرفتم آیا بنظرتون ریسک سرمایه گذاری در این صندوقها رو به جان بخرم و سرمایه گذاری کنم؟ شما بودین کدوم صندوق رو انتخاب میکردین؟
    3. صدور و ابطال سهام در صندوقها آیا مستلزم زمانبندی خاصی هست یا خیر؟ یعنی هر زمان نیاز به پول داشته باشیم میتونیم ابطال کنیم؟
    بازم از پاسخگویی دلسوزانه شما بسیار سپاسگزارم

    1. سلام وقت بخیر
     خواهش میکنم
     1. شرایط سرمایه گذاری در هر صندوق ممکنه متفاوت باشه و این رو خود صندوق تعیین میکنه
     2. ممکنه شرایطی پیش بیاد که بورس وارد رکود و اصلاح عمیق بشه و در این شرایط، صندوق ها هم ممکنه نتونن سودی ایجاد کنن و حتی زیانده بشن. بنابراین وام گرفتن برای سرمایه گذاری در صندوق یا در بورس اصلا کار عاقلانه ای نیست. این نظر منه. ولی حالا که وام گرفتید، اگه میخواید حداکثر ریسک رو بکنید، از بین صندوق های سرمایه گذاری در سهام که در یکسال اخیر بیشترین بازدهی رو داشتن یک مورد که شرایطش مناسب هست رو خودتون انتخاب کنید. من صندوق خاصی برای پیشنهاد ندارم
     3. بستگی به نوع صندوق داره. در مورد صندوق های قابل معامله در بورس، همونطور که صندوق رو مثل سهم میتونید بخرید، به همین صورت هم میتونید میفروشید و پولش رو 2 روز کاری بعد در حساب بانکی دریافت میکنید. در مورد ابطال صندوق هایی که ETF نیستن شرایط ابطال رو در سایت صندوق بخونید

    2. سلام در مورد قیمت های صدور و ابطال میشه توضیح واضحی بدین با مثال لطفا
     مثلا فلان صندوق قیمت صدورش ۱.۱۷.۵۶۷ریال هستش من پولم ۳۰م هست میزارم داخل این صندوق بالا پایین شدن قیمت صدور صندوق آیا روی اصل پول من که ۳۰م هستش تاثیری داره ممکنه ضرر کنم یا نه
     آیا موقع برداشت کل پولم مثلا قیمت ابطال بشه ۱.۱۵.۵۶۶ یعنی من روی هر واحد ۲هزار تومن ضرر میکنم ؟

 4. سلام
  بسیار ممنون از وقتی که می گذارید.
  آیا در بدترین شرایط سود سالیانه یک صندوق مختلط از 20 درصد هم کمتر می شود؟ با تمام فراز و نشیب های اقتصاد کشور ما چقدر این احتمال وجود دارد؟
  بنده یک مبلغی دارم که حتما بروی 20 درصد سود سالیانه آن برای پرداخت اقساطم بروی آن حساب کرده ام. اما واقعا سود بانکی هر چند تضمین شده صد درصدی هست، اما در مقابل این تورم کاملا سپرده یکساله من بی ارزش شده است. ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام، صندوق های مختلط سود تضمینی ندارند و بستگی به شرایط بازار و همینطور عملکرد خودشون هم داره
   صندوق های مختلط معمولا بین حداقل 40 و حداکثر 60 درصد سرمایه شون رو اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی نگه داری میکنن و مجاز هستند مابقی وجوه رو تا سقف 60 درصد در ترکیبی از سهام و حق تقدم سهام سرمایه گذاری کنن.
   صندوق‌های مختلط برای افرادی که به دنبال بازدهی بالاتر از سود بانکی و اطمینان نسبی از عدم زیان در سرمایه گذاری هستن مناسبه
   به نظرم با شرایطی که شما دارید صندوق های مختلط برای شما گزینه خوبیه
   ولی باز هم میگم هیچ حداقل سود تضمینی در این صندوقها وجود نداره

 5. باسلام و خسته نباشید
  عذر میخوام من چند سوال داشتم خدمتتون، ممنون میشم پاسخ بدین:

  1. صندوق های سهام داری ک ضامن نقدشوندگی ندارند درصورت ابطال سهام از طرف شخص، معمولا چقدر طول میکشه تا پول ب حساب شخص واریز شود؟
  2. آیا برای ثبت نام در صندوق ها باید ب دفاتر کارگزاری مراجعه کرد؟ و راه غیرحضوری ندارند؟ مخصوصا در شرایط فعلی کشور ک درگیر شیوع ویروس کرونا هست؟ یا ب دفاتر پیش خوان هم میشه مراجعه کرد؟
  3. و اینکه هر بار برای اضافه کردن سرمایه خود در صندوق باید همان مراحل ثبت نام در صندوق ها را انجام داد؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای یافتن پاسخ برای هر سه مورد باید سایت صندوق و اطلاعاتی که ارائه داده شده رو بررسی کنید
   بطور مثال این صفحه از سایت صندوق مشترک آگاه رو ببینید

 6. سلام آقای جهان دیده
  بنده حدود ۶۰ ملیون طلای آب شده دارم که میخوام بفروشم ودر بورس سرمایه گذاری کنم باتوجه به اینکه اطلاعاتی در این زمینه ندارم و میخوام در یکی از روشهای سبدگردانی یا صندوقها سرمایه گذاری کنم اینکه ماهانه سود بگیرم یا …
  فقط خواهشی که ازتون دارم لطفا بگید اگر خودتون بودین چیکار میکردیم با این مبلغ به پولش نیازی ندارم ولی فقط برای آینده بچه هام میخوام بهترین کارو کرده باشم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر
   اگه میخواید در سهام سرمایه گذاری کنید و حداکثر پتانسیل بازدهی رو داشته باشید، سرمایه تون رو در یک صندوق سرمایه گذاری در سهام بذارید
   اگه میخواید ریسک کمتری کنید، صندوق های مختلط وجود دارند که بخشی از سرمایه شون در سهام و بخشی دیگه در اوراق با درآمد ثابته
   لیست صندوق های سرمایه گذاری در سهام: http://www.fipiran.com/Fund/MFComparing/1

 7. با سلام و احترام
  داشتم سود و بازدهی صندوق ها رو چک می کردم به صندوق اندیشه فردا رسیدم ک ضامن نقد شوندگی ش بانک پاسارگاد و نوع صندوق هم با درامد ثابت هست که سود این ماهش تقریبا 7 درصد بوده می خواستم بدونم چطور باید مطمعن باشم ک برای سرمایه گذاری مشکلی برای اصل پولم بوجود نمیاد و اینکه اصلا فعالیت صندوق تضمینی هست؟!!!! ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر
   صندوق ها زیر نظر هستند و برای اطمینان از فعالیت سالم حسابرسی میشن
   معمولا مشکلی به وجود نمیاد

 8. سلام
  میخواستم بدونم با ۷۰۰ میلیون چقدر سود میکنیم ماهانه؟؟
  و اینکه برای صدور واحد ا‌ول ماه بهتره یا اخر ماه؟؟؟؟؟
  لطفا جواب بدین
  ممنون از سایتتون

 9. سلام و وقت بخیر

  من چند سالیست که کد بورسی گرفتم بینا بین سهام خرید فروش میکنم و بیشتر اوراق مشارکت دارم .الان دوست دارم نیمی ازاوراق را تبدیل به سهام کنم لطقا نظر بفرمایید و آیا امکان تماس مستقیم با شما وجود دارد جهت مشاوره ..
  پیشاپیش سپاس..

 10. سلام جناب جهاندیده در ابتدا ممنونم بابت پاسخگویی دلسوزانه شما
  من میخواستم در یکی از صندوقهای سرمایه گذاری سهامی سرمایه گذاری کنم
  1- از کجا میتونم سابقه ان صندوق و اینکه در هنگام ابطال سهام معمولا چند درصد هر واحد کسر میشود
  2- برای درخواست صدور واحدهای یک صندوق معمولا چه موقع از لحاظ زمانی مناسبتر است قبل از سررسید سود صندوق یا بعد از آن
  3- در اخر اگر مثلا وسط ماه وارد صندوق شدیم سود دهی چگونه است
  ممنونم از زحمات شما موفق باشید انشالا

  1. سلام وقت بخیر
   1. این هزینه ها رو از سایت صندوق مشاهده کنید
   در مورد صندوق های قابل معامله در بورس، هزینه ابطال وجود نداره و صرفا کارمزد معامله رو میپردازید که نسبتا کمه
   2. در این مورد تجربه ای ندارم
   3. من فکر نمیکنم ابتدا یا وسط ماه تفاوتی وجود داشته باشه

 11. با سلام
  برای صدور و یا ابطال بهتر است چه موقعی از ماه برای صندوق های ثابت ابطال یا صدور بزنیم که به صرفه تر باشد؟مخصوصا زمان ابطال

  1. سلام، فرمول یا روش خاصی برای تعیین زمان وجود نداره . به نظرم تفاوتی نداره

 12. با سلام هزینه ابطال یک سهم زیاده نیست اکثرا ابطال یک سهم برابر با قیمت یک سهم است !!!!!!!

 13. با سلام اگر در اواسط ماه از واحد های صندوق امین یکم خریداری کنیم آیا سود یک ماه کامل دریافت میکنیم یا خیر ؟ سپاس

  1. سلام، بله سود یک ماه کامل رو دریافت میکنید ولی اول ماه قیمت واحدهای صندوق به نزدیک 1000 تومن کاهش پیدا میکنه و دوباره تا آخر ماه به حدود 1017 تومن میرسه

   1. سلام خدمت شما آقای جهاندیده و تشکر بخاطر راهنمایی بسیارخوبتون من در کارگزاری مفید ثبت نام کردم برای سرمای گذاری در صندوق مفید ولی با توجه به تحقیقات من فکر میکنم صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه بهتره حالا برای خرید باید در کار گذاری آگاه هم ثبت نام کنم ????????

    1. سلام وقت بخیر
     صندوق مشترک آگاه جز صندوق‌های قابل معامله نیست بنابراین برای سرمایه گذاری در صندوق مشترک آگاه نیازی به ثبت نام در کارگزاری ندارید
     فقط زمانی که بخواید صندوق‌های قابل معامله در بورس رو بخرید باید در کارگزاری ثبت نام کنید

 14. سلام خسته نباشید
  من 60میلیون پول دارم اگر تو صندوق با درآمد ثابت بزارم مثلا ماهیانه 21 درصد یعنی بعبارتی ماهیانه 12میلیون ب من پرداخت میکنن؟

   1. استاد سلام منم همین سوال مهم را دارم صندوق بورسی گنجینه رفاه ۲۳.۴ درصد ماهانه و ۳۲۰ درصد سالانه بازده داره یعنی اگر من صد میلیون تومان سرمایه گذاری کنم واقعا ماهی نزدیک ۲۰ میلیون سود به سرمایه من اضافه میشه ؟ چون همین حالت را با صندوق بانک مسکن با بازده ماهانه ۲ درصد و سالانه ۲۰ درصد داشتم که ماهی یک میلیون و هشتصد سود پرداخت میکرد ! حالا میخواستم لطف کنید جواب سوال منو بدید چون از هر کسی میپرسم بلد نیست !!!! ممنونم

    1. سلام وقت بخیر
     صندوق مورد نظر صندوق سرمایه گذاری در سهام هستش و اساسا با صندوق‌های درآمد ثابت تفاوت داره.
     بازده ماه پیش این صندوق حدود 20 درصد و بازدهی شش ماهه حدودا 98 درصد بوده ولی تضمینی نیست این بازدهی برای ماه‌های آینده پایدار و به همین شکل باشه
     آینده قابل پیش بینی نیست و بازدهی این صندوق‌ها بستگی به شرایط بازار سهام داره

     1. با سلام و خسته نباشید ممنون از راهنمایی خوب شما.در رابطه با عرضه اولیه سوالی از شما داشتم اینکه بعد دریافت کد معاملاتی میتونم عرضه اولیه بخرم؟ایا میتونم نگهشون دارم و بعد از اینکه مهارت و تخصص فعالیت در بورس رو پیدا کردم بفروشم؟در مورد عضویت در باشگاه مشتریان آگاه باید حتما کد بورسی داشته باشم؟
      و اینکه فردی که در صندوق سرمایه گذاری فعالیت میکنه میتونه در بورس هم فعالیت داشته باشه؟

     2. سلام وقت بخیر
      ممکنه فعالسازی کدبورسی مدتی طول بکشه
      برای عضویت در باشگاه آگاه حتما نیاز نیست کد بورسی داشته باشید
      بله کسی که واحدهای یک صندوق رو سرمایه گذاری خریده میتونه در بورس هم سهام داشته باشه

 15. سلام استاد.
  1- آیا روز پس از بازگشایی صندوقها (درآمد ثابت، مختلط، سهامی و …) بعد از تعطیلیشان بخاطر پر شدن سقف صندوق و افزایش سرمایه، قیمت صدور واحدشان با روزهای آتی متفاوت است. یعنی بهتره روز گشایش صندوق صدور واحد نداشته باشیم و به روزهای بعدی موکول کنیم یا هیچ تفاوتی نداره؟
  2- بعد از این صعود قیمت طلا و سکه، بهترین زمان برای ورود به صندقهای طلا یا سکه 1 روزه بورس چه وقته؟
  3- چرا برخی صندوقهای درآمد ثابت که آمار بازدهیشان در فیپیران آمده بالاتر از معمول سود میدهند (مثلا مشترک صنعت و معدن)؟ یعنی سهم دارایی بورسشون بیشتره؟ بعد اینها ریسکشون چطوره (تو هفته مربوط به شهادت سردار هم ریزش خاصی نداشتن)؟
  4- این سیاست باز جدید بانک مرکزی مربوط به اوراق اخزا است؟ یعنی اینها میخواد بصورت عرض اولیه بیاد تو بورس؟ آیا همان بازدهی جالب عرض اولیه های شرکتی رو داره؟
  5- در صفحه مقایسه صندوقهای سرمایه گذاری سایت رسام، نموداری برای مقایسه بازده صندوقها با شاخص سایر بازارهای سرمایه هست. از این نمودار بر میاد سود چرم، زراعت و معادن در 6 ماهه اول سال بالای 300% بوده! آیا این آمار نشان میده باید از بورس خارج شد یا اگه تو بورس بمونیم به سراغ نماد این صنایع بریم مثل وملی و …
  https://rasam.ir/#!/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D8%B5%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%82-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87

  1. 6- بازدهی سال مندرج در سایت فیپیران مربوط به امساله (10 ماه) یا سال منتهی به امروز (12 ماه)؟ و چرا اطلاعات مندرجه با کاپا متفاوته؟
   https://kappatec.com/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%82%D9%87%D8%A7/
   7- صندوقهای داخل بورس و خارج بورس از یک میزان اعتبار و اطمینان برخوردارن؟ یعنی اگه منحل شدن بورس جبران میکنه(مثل اون نمادی که تو این دهه این اتفاق براش افتاد)؟
   8- میشه شما مدرس دوره شروع سرمایه گذاری آگاه بشید؟ چون هم اطلاعتتون نسبت به مدرسین فعلی ظاهرا بیشتره هم به همه شقوق بازار سرمایه (غیر بورس و صندوق) بیشتره!

   1. 6. نمیدونم چرا متفاوته. به نظر میاد هر دو سایت، بازدهی منتهی به امروز رو نشون میدن
    7. معمولا اعتبار صندوق ها رو با ضامن نقدشوندگی شون میسنجن و سازمان بورس صرفا نقش نظارت کننده رو داره. با این حال صندوق های زیادی هست که ضامن نقدشوندگی نداشته و مشکلی هم برای کسی ایجاد نشده
    8. ممنون از لطفتون. اطلاعات من اونقدرها هم بالا نیست و مدرس بودن برام اولویتی نداره

  2. سلام
   سوالات شما خیلی زیاد و مفصل هست و فرصتی برای پاسخگویی کامل نیست
   1. بستگی داره. یه صندوق درآمد ثابت که ماهیانه سود تقریبا ثابتی پرداخت میکنه در ابتدای ماه قیمتش به قیمت صدور اولیه میرسه. مثلا امین یکم فردا
   2. فاکتورهای زیادی دخیل هست و باید دوره هایی رو در زمینه تحلیل بازار طلا شرکت کنید، من هم اطلاعات چندانی ندارم
   3. بله احتمال زیاد دارایی بورسی شون بیشتر بوده که تونستن سود خوبی بسازن
   4. اطلاعی ندارم
   5. این برمیگرده به چشم انداز آینده اون صنعت و اینکه آیا این رشد ادامه دار هست یا نه. همیشه رشد بالا دلیلی بر ریزش سریع نیست و ممکنه رشدهای بیشتری اتفاق بیفته
   شما باید نسبت ریسک به سود رو بسنجید، بر فرض مثال با تحلیل تکنیکال پی می برید که احتمال یه رشد 20 درصدی دیگه وجود داره ولی قوی ترین حمایت، 30 یا 40 درصد پایین تر از سطح کنونی هست. طبیعیه که در این هنگام ارزش نداره به خاطر رشد 20 درصدی، خودتون رو در معرض ضرر 30 یا 40 درصدی قرار بدید

 16. سلام
  اگه تو صندوقی سرمایه گذاری کنیم که ضامن نقد شوندگی نداشته باشند، احتمال کلاهبرداری وجود داره؟
  کلا صندوق های بدون ضامن زیر نظر ارگان یا جایی هستند که بشه بهشون کمی اعتماد داشت؟
  اگر هیچ تضمینی برای برگشت اصل پول و سود نمیدند، برای چی و با چه مجوزی فعالیت میکنند؟

  متشکرم که وقت گذاشتین.

  1. سلام
   صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید مجوز تاسیس و فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کنند و هر صندوق دارای حسابرس و متولی مورد تایید بورس است. همچنین نرم‌افزار‌های صندوق به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده و توسط کارشناسان سازمان بصورت online کنترل می‌گردد. لذا امکان سوء استفاده و کلاهبرداری تقریبا صفر هست.

   1. سلام برخی از صندوق های سرمایه گذاری مثل گنجینه رفاه و بانک خاورمیانه که خودشون بانک هستن چرا ضامن نقدشوندگی خودشون نمیشن؟ یعنی در کل ضامن ندارن

    1. سلام. خسته نباشید.
     امکان دارد یک صندوق سهامی به طور کلی نزولی شود. و قیمت سهام آن هر روز کمتر شود.و قیمت سهام به نرخ خیلی پایین نزول کند

 17. سلام
  وقت به خیر
  تصمیم گرفته‌ام در صندوق‌های سهامی که در بورس تهران فعالیت دارند تا حدود ۱۵۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری کنم.

  لطفا بفرمایید که برای بنده،به عنوان یک مبتدی، چه توصیه و پیشنهادی دارید؟

  سپاسگزارم

  1. سلام، توصیه سرمایه گذاری بلندمدت در صندوقی که هم بازدهی بلندمدت و هم کوتاه مدتش مناسبه.

 18. سلام.ممنون از مطالب خوبتون.
  پرسشی که از شما دارم اینه که پولی رو در بانک نگه داری میکنم که به سودش نیازی ندارم. قصد دارم این پول رو از بانک بردارم و در یک صندوق سرمایه گذاری سهامی به صورت سالانه برای حدود چهار یا پنج سال نگه داری کنم و هر سال سود رو به مبلغ اصلی اضافه کنم. طبق تحقیقم این صندوق ها اکثرا ضامن نقد شوندگی هم ندارند.به نظرتون معقوله با بهتره برم سراغ صندوق های مختلط.

  1. سلام. در زیر ستون ضامن نقدشوندگی در صفحه زیر میتونید ببینید کدوم صندوق ها ضامن نقدشوندگی دارند:
   http://www.fipiran.com/Fund/MFAll
   برخی از صندوق ها ضامن نقدشوندگی شون بانکها هستن

 19. سلام. من ۶۰ میلیون وام با سود ۴ درصد پنج ساله گرفتم که باید حدودا هر ماه ۱۱۰۰ قسط بدم. با توجه به اینکه می خوام اقساط رو از مبلغ وام پرداخت کنم. تصمیمم این است که اقساط ۶ ماه آینده یعنی ۶۶۰۰ از این مبلغ رو در حسابهای سرمایه گذاری بانکها بزارم و سود بگیرم مابقی اون رو در صندوق سرمایه گذاری سهام بانک ملی قرار دهم. و هر ۶ ماه یکبار به اندازه اقساط وام ۶ ماه آینده سهام رو بفروشم و اقساط رو پرداخت کنم. نظر شما چیست. آیا این روش عقلانی است یا خیر?
  آیا ریسک نیست?

  1. حساب و کتاب ساده است
   سود پرداختی به بانک رو دقیقا محاسبه کنید و ببینید آیا میشه از طریق سرمایه گذاری، بتونید بیشتر از مبلغ پرداختی به بانک درآمد داشته باشید یا نه.
   و اینکه آیا چیزی که در نهایت برای شما باقی میمونه ارزش داره یا اینکه راهکار بهتری هم هست.
   فعلا صندوق هایی هستن که ثابت حدود 20 یا 21 درصد سالیانه پرداخت میکنن

 20. سلام

  ممنون از پاسخگویی و سایت خوبتون

  در مورد صندوق های مشترک سرمایه گذاری که در سایت fipiran هست، در ستون بازدهی ماه(%) عددی که نوشته یعنی سود ماهیانه؟
  مثلا من اگر ده میلیون تومان در صندوقی که بازدهی ماهیانه آن 7% است سرمایه گذاری کنم، ماهی تقریبا 700 هزار تومن سود می گیرم؟

  1. سلام، بله ستون بازدهی ماهیانه همون سود ماهیانه رو نشون میده.
   این سود مربوط به گذشته است و تضمینی وجود نداره که در آینده هم همین سود بدست بیاد

   1. ممنون از توجهتون

    برای صندوق های با در آمد ثابت، این مقدار تضمینی هست؟ یا برای این نوع صندوق ها هم مربوط به گذشته هست؟

    1. برای صندوق های با درآمد ثابت، همونطور که از اسمش مشخص هست سود تضمینیه.

   2. با سلام و احترام
    من با سرمايه ٥٠ ميليون تمايل به سرمايه گذاري در صندوق ها را دارم
    در گزارش چند صندوق ديدم سود يك سالشون مثلا ١٨٠ درصد بود
    ايا اين به اين معني هست كه هر كدوم از اعضا بعد اون سال ١٨٠ درصد به سودشون اضافه شده؟ يا كمتر بهشون پرداخت ميشه؟

    1. سلام وقت بخیر
     اگه سود 180 درصدی سالیانه رو مشاهده کردید بله به این معنیه که سرمایه گذاران اون صندوق 180 درصد در یکسال سود کردن.
     صندوق ها معمولا کارمزدی بابت ابطال واحدها دریافت میکنن، بنابراین به دلیل این هزینه ها ممکنه سود کمتری به سرمایه گذار برسه
     در ETF ها یا صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس هزینه ابطال وجود نداره و صرفا کارمزد معاملات هست که ناچیزه.
     ولی این سود مربوط به گذشته است و تضمینی نیست که در آینده هم تکرار بشه

 21. سلام.
  1- سرمایه ای 80 میلیونی از جنس ریسکی دارم. هدفم از سرمایه گذاری تامین مسکن است (تا بعلت تغییرات نرخ اجاره رهن در این دوسال پس رفت نکنم). سقف قسطم تقریبا پر است و سرسال خانه هم 6 ماه دیگر است. آیا با این روش سرمایه گذاری موافقید یا پیشنهاد بهتری با توجه به آینده بورس دارید:
  نیمی از این مبلغ را با توجه به نیازم به افزایش رهن سال بعد در صندوق درآمدثابت بگذارم (البته شاید شما توصیه به افزایش اجاره از محل صندوق مذکور داشته باشید نه افزایش رهن) و نیمی دیگر را در صندوق مختلط (که احتمالا تا 1 یا 1.5 سال دیگر به آن نیاز نداشته باشم)
  2- یا شاید بخاطر زمان خواب بیش از یکسال، بورس (عرض اولیه و صندوق قابل معامله) یا بر اساس احتمال افزایش قیمت دلار صندوق طلا یا بخاطر صعود بهای آهن صندوق مسکن رو هم برای شرایط بنده پیشنهاد دارید؟ یا میفرمایید برم سکه و ارز بخرم؟
  3- اساسا تو مقایسه صندوقها مهمترین عامل ارزیابی رو باید مقابله بازده ماه و سال اخیرشون قرار بدم؟ رتبه اعتباری صندوق هم تعیین کنندس؟
  4- آیا اول دی زمان خوبی برای ورود به همه این موارده؟

  1. سلام
   ابتدا عرض کنم این موارد و همه کامنت ها نظرات شخصی هستن:
   اگر جای شما بودم مطلقا با این سرمایه سهام نمی خریدم، چون سرمایه ای هست که برای مسکن نیاز دارید
   اختصاص نیمی از پول به صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت و نیمی دیگه به صندوق مختلط (همونطور که تصمیم گرفتید) گزینه مناسبتری هست
   با رشد قیمت دلار، بورس هم اغلب مواقع رشد میکنه بنابراین با داشتن صندوق مختلط هم از رشد احتمالی ارز و بورس بهره مند میشید و هم اینکه سرمایه تون رو در معرض ریسک زیاد قرار نمیدید
   در مقایسه صندوق ها هم بازده بلندمدت و هم بازده کوتاه مدت رو در نظر بگیرید. رتبه اعتباری هم میتونه تعیین کننده باشه.
   با توجه به اینکه به نظر میاد رشد قیمت ارز دوباره شروع شده الان زمان مناسبی برای خرید صندوق هاست. بطور کلی هیچ زمانی نباید پول رو راکد در بانک نگه داشت
   با وجود صندوق های ETF (صندوق های قابل معامله در بورس) خیلی سریع میشه نقدینگی رو تبدیل به صندوق سرمایه گذاری کرد و در زمان لزوم، بصورت آنلاین فروش رو انجام داد و پول رو 2 روز کاری بعد در حساب بانکی دریافت کرد.
   جزییات بیشتر: ETF چیست؟

   1. خیلی ممنون از پاسخ خوب و سریعتون. چند درخواستم ماند:
    1- پس شما صندوقها را بر خرید ارز یا سکه با شرایط من ترجیح میدهید؟
    2- نظرتون در مورد ایران رنتر چیه؟ برای بنده ورود بهش سودمنتر و معقولتر از صندوقهاست؟
    3- اگر مخیر به افزایش اجاره یا رهن در سر سال منزلمون باشم، شما توصیه به افزایش اجاره از محل صندوقهای مذکور دارید یا افزایش رهن؟

    1. 1. بله صندوق ها رو بر ارز و سکه ترجیح میدم
     اگه میخواید سکه بخرید، صندوق سرمایه گذاری طلا هم در بورس هست
     2. از ایران رنتر اطلاعی ندارم
     3. من ترجیح میدادم اجاره رو بالاتر ببرن تا رهن.

     1. وقت بخیر و خسته نباشید؛
      1- طبق آمار این صفحه که فرموده بودید مراجعه کنیم یعنی همه صندوقهای مختلط در سال اخیر بازده خوبی نداشتند که زیر شاخص کل شدند؟
      http://www.fipiran.com/Fund/MFComparing/2
      2- فرمایش کرده بودید که صندوقهای مختلط رو با توجه به شرایطم رجوع کنم، آیا نمودار تعاملی شاخص صندوقهای سایت مدیریت فناوری بورس برای قیاس بین آنها مناسب است یا مولفه دیگری هم دخیل بدم؟
      http://www.fipiran.com/AnalysisTools/MFInteractiveChart

     2. خواهش میکنم .تا اینجاش هم لطف کردید.
      سوالی دیگری داشتم. صندقهای درآمد ثابتی که از معمول چنین صندوقهایی بازدهی بالاتری دارند ولی سود ماهانه نمیدهند یا قابل معامله هستند با توجه به شرایطم آیا ریسکی حساب میشوند؟

 22. Ali:
  سلام
  من مدتیه میخاست تو صندوق های سرمایه سهام و مختلط سرمایه گزاری کنم به دلیل نداشتن اطلاعات و دانش لازم در مورد کار در بورس

  ولی تعدادی از اطرافیانم حرفایی به من زدن از قبیل پولتو میبرن و اشتباه میکنی اعتماد نکن که من رو بشدت تو دو راهی و ترس از اینکه سرمایه ام رو ببرن گزاشتن
  میشه لطفا راهنماییم کنید در مورد این کار یا در صورت اینکه پیشنهاد میکنید به این کار باید به چه صورت و با گرفتن چه مدرکی و از چه طریقی سرمایه گزاری مطمعن داخل این صندوق ها انجام داد؟؟

  و اینکه من از کجا و چگونه اطلاعات و پرس و جو کنم در رابطه با قابل اعتماد بودن این صندوق ها و نحوه ی سرمایه گزاری در آن ها رو و اینکه زیر نظر چه سازمان یا ارگانی هستند در صورت زیر نظر بورس هستن آیا در صورت اختلاس یا ورشکستگی این صندوق ها سازمان بورس و اوراق مشارکت وظیفه بازگرداندن سرمایه ی از دست رفته ی من رو دارن یا جزو قانون هست که مسئولیتش در قبال سازمان بورس و اوراق مشارکت باشه؟؟؟

  1. سلام، برخی صندوق ها ضامن نقدشوندگی دارند. به این معنی که هر صندوقی ضامن نقدشوندگی داشته باشه، سرمایه‌گذاران بتوانند در هر شرایطی از بازار، واحدهاشون را بفروشن و سرمایه شون رو نقد کنن.
   ضامن نقدشوندگی صندوق ها رو در این صفحه میتونید ببینید
   ضامن نقدشوندگی برخی صندوق ها، بانک ها هستن که میتونه اطمینان بیشتری داشته باشه.

 23. سلام.آیا به جز ارزش واحدهای صندوق مشترک آگاه که با گذشت زمان افزایش قیمت دارن .خود صندوق هم به دارندگان واحد سود پرداخت میکنه؟اگر جواب مثبت هست .بفرمایید کی و چطور

 24. باسلام
  ممنون به این سوالاتم جواب بدین
  من در هر دو صندوق درامد ثابت کمند و فیروزه در سهام سرمایه گذاری کردم
  سود اینها چطوری محاسبه میشه مثلا کمند رو اول ماه 1000 تومان خریدم اول ماه بعد سود رو به حساب نزد کارگزاری ام می ریزن؟
  و اینکه صندوق در سهام مثلا 3500 تومان اول ماه خریدم اول ماه بعد از کجا بفهمیم چقدر سود کرده و آیا سودش قابل واریزه و به کجا ؟ یا فقط ارزش سهمم میره بالا؟

  1. سلام، همونطور که از اسم صندوق مشخص هست، این صندوق ها درامد ثابت دارند
   “درآمد ثابت” یعنی اینکه در بازه های مختلف، مقداری سود به حساب شما اضافه میشه
   فکر میکنم در بخش تاریخچه تراکنش های حساب معاملاتی شما چنین سودهایی لیست بشن اما مطمئن نیستم

 25. باسلام و خسته نباشید
  آقای جهاندیده آیا همه صندوق های در سهام را میشه از سامانه مون بخریم یا فقط مخصوص اونهایی هست که جلوشون نوشته قابل معامله، آخه در سایت فیپ ایران و در قسمت صندوق های در سهام جلو بعضی ها نوشته قابل معامله و بعضی هاشون ننوشته ؟ ممنون میشم
  مثلا نوشته:
  1- قابل معامله آتیه درخشان مس
  2- صندوق سرمایه‌گذاری شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه
  3-صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نوید انصار
  گزینه 3 هم اصلا تو بخش جستجوی صندوق ها در سایت tsetmc نیست؟

 26. با سلام
  برای سرمایه گذاری در صندوق های مشترک بورس (خرید هر سهم از این صندوق ها)، باید مثل اشخاصی که مستقیما” معامله بورسی انجام میدن کد بورسی از سامانه سجام دریافت کنم یا اینکه نیازی نیست؟

 27. ببخشین یه سوال دیگه در مورد صندوق ها اینکه در سایت فیپ ایران دوره تقسیم سودهای اکثر صندوق ها عدد 0 نوشته شده درحالی که برای بعضی 1 ماهه و 3 و 4 ماهه هست اونایی که صفر نوشته شدن یعنی تقسیم سودش چطوریه؟

 28. باسلام
  آقای جهاندیده سوال داشتم ایکه وقتی در بخش جستجوی سایت مدیریت فناوری بورس کلمه « صندوق » را می زنیم لیست صندوق ها را می آره اما از کجا بدونیم مختلط یا ثابت یا در سهام هست ؟ و اینکه نماد صندوق سپهر اندیشه نوین چیه من نتونستم تو لیست پیدا کنم ؟ و اینکه آیا همه اون لیستی که سایت فناوری با جستجوی کلمه صندوق میاره قابل معامله هست دیگه؟ چون مثلا بعضی ها رو نمیاره مثل صندوق یکم کشاورزی؟

  1. سلام. باید با خوندن توضیحات یا ورود به سایت صندوق از شیوه فعالیت صندوق مطلع بشید
   صندوقی که نوشتید در بورس معامله نمیشه. شاید یه صندوق سرمایه گذاری مشترک باشه و ETF نباشه
   فقط صندوق های ETF در بورس معامله میشن: جزییات بیشتر در مورد صندوق ETF
   صندوق یکم کشاورزی جز ETF ها نیست.
   همه لیستی که سایت مدیریت فناوری بورس نشون میده شاید قابل معامله نباشه
   باید به مجاز یا متوقف بودن نماد توجه کنید. این موارد در صفحه نماد (با کلیک روی نام صندوق و ورود به صفحه جزییات) قابل مشاهده است.

 29. سلام
  در قوانین صندوق زرین شهر در صورتیکه واحدهای سرمایه گذاری شده کمتر از 45 روز ابطال شوند سودی به آنها تعلق نخواهد گرفت
  حال اگر واحدها در زمانهای مختلف سرمایه گذاری شده باشند و در زمان ابطال، تعدادی از واحدها 45 روز را پر کرده باشند و تعدادی پر نکرده باشند در آنصورت مبنای محاسبه چگونه خواهد بود؟

  1. سلام
   به احتمال قوی به همون تعداد واحدی که 45 روز ازش نگذشته سود تعلق نمیگیره ولی به سایر واحدها به سود تعلق خواهد گرفت
   باید با صندوق موردنظر تماس بگیرید تا مطمئن بشید

 30. سلام
  فرق صندوق های در امد ثابت با سهامی چیه
  مثلا صندوق رآمد ثابت بازدهی ماه سه ماه شش ماه و سالانه رو زده 1.7- 4.7 – 10 – 20.3
  صندوق سهامی مثلا به ترتیب ماهانه…. 12 – 17- شش ماه 6 ؟؟؟- سالانه مثلا 110
  در مورد صندوق ثابت میدونم ولی سهامی رو ممنون توضیح بدید
  سوالم اینه صندوق سهامی سهامداراش سالانه 110 درصد سود داشتن و و تو شش ماه چرا 6 درصد …
  . معایبش چیه میشه پولو راحت بکشیم بیرو در مورد سهامی … یا چند ماه طول میکشه وو هر چی میدونید با تشکر
  .

  1. سلام، همونطور که از نام صندوق ها مشخص هست، صندوق های با درآمد ثابت یک حداقل بازدهی تضمین شده دارند
   صندوق هایی که همه سرمایه شون در سهام سرمایه گذاری شده به دلیل اینکه بازدهی متفاوتی از بورس بدست میارند سودهای متفاوتی در دوره های زمانی مختلف دارند.
   شیوه نقد کردن واحدهای صندوق های سرمایه گذاری رو باید از سایت صندوق یا با تماس با امور مشتریانش جویا بشید

   1. سلام. الان صندوق آتیه نوین ضامن نقد شوندگی نداره. تو خود سایت هم ضامن نقد شوندگی دیده نمیشه. من همیشه فکر می کردم بانک اقتصاد نوین ضامن هست. الان ولی می بینم که فقط ارمغان نوین رو بانک اقتصاد نوید ضمانت کرده.

 31. سلام
  صندوق امین یکم در روز های اخر اسفند( 27 اسفند 97 )با یک ریزش قیمتی مواجه هستند ایا سهام دار بعد از یک ماه ضرر کرده یا مابه تفاوت را بعنوان سود واریز میکنند

 32. سلام ، تو صندوق هاي درآمد ثابت اگر ورشكسته بشن و ضامن نقد شوندگي نداشته باشن چه اتفاقي ميفته؟ ممكن هستش ورشكسته بشن يا منحل بشن؟

   1. مرسي براي پاسخ، يعني اين صندوق ها مثل سپرده نيستن كه مثلا بانك مركزي ضمانت ميكنه؟

 33. بهترین صندوق سرمایه گذاری در سهام کارگزاری بانک ملی است
  بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط کارگزاری بانک تجارت هست
  بهترین صندوق سرمایه گذاری ثابت اندیشه زرین پاسارگاد هست
  بهترین سبدگردان ارمغان الماس هست
  بهترین کارگزاری از حاظ خدمات دهی آگاه هست
  بهترین صندوق قابل معامله اعتماد پارسیان است
  بهترین سهام بانکی وبصادر و وبملت است
  بهترین سهام پتروشیمی (تاپیکو، زاگرس، فارس و پارس ) است
  بهترین سهام دارویی (تولیددارو، سبحان وفارابی ) است
  بهترین سهام ماشین آلات نیرو محرکه است)
  در صنایع غذایی و قندوشکر خیلی وارد نشوید مگر با تحقیق فراوان چون نواسان زیادی دارد
  در فلزات سهام ذوب و فولاد خوب است
  در استخراج کانی های فلزی کچاد ومعادن خوب است
  در شرکت های سرمایه گذاری بهمن خوب است
  در اطلاعات و ارتباطات هاوی وب خوب است
  دوستان این نمادهای بنیادی است که سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت روی این سهام ها حتما سود داردو در کوتاه مدت هم بستگی به خودتان دارد
  این اطلاعات حاصل تجربه بنده است و خاصتم ثوابی ببرم لطفا اگر استفاده گردید دعایم کنید. موفق باشد

   1. سلام و عرض ادب
    سرمايه گذارى تو صندوق ها هام نياز به كد بورسى داره؟
    و اين كه براى سرمايه گذارى تو اين صندوق ها بايد حضورى به جايي مراجعه كنم و احراز هويت كنم يا به صورت آنلاين هم ميشه؟
    ممنون

    1. سلام دوست عزیز
     صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس ( ETF ها) نیاز به کد بورسی دارند و مثل سهام خرید و فروش میشن
     ولی سایر صندوق ها خیر، نیازی به کد بورسی نداره
     در صورتی که قصد خرید صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله رو داشته باشید، میتونید اینجا کلیک کنید و ثبت نام آنلاین رو برای کد بورسی انجام بدید
     بعد از ثبت نام، نحوه احراز هویت به شما توضیح داده میشه

    1. تجارب شخصی شون هست و نه نظری ندارم.
     بطور کلی کلمه ای به اسم “بهترین” رو نباید به تنهایی در بورس به کار برد. بهترین از چه لحاظ؟
     برای کسی که میخواد نوسانگیری کنه، سهم خوب و بد نداریم، قیمت خوب و بد داریم.

  1. از چه نظر بهترین صندوق سرمایه گذاری در سهام کارگزاری بانک ملی است؟
   از نظر میزان سود که اینطور نیست. ممنون میشم توضیح بدید.

 34. سلام
  اعداد بازده بازار و بازده صندوق چه تفاوتی دارند؟ و کدام سود سرمایه گذار محسوب میشوند؟ در صندوق های سهامی منطورم هست نه صندوق های ثابت
  ممنون

  1. سلام
   بازده بازار مربوط به کل بازار است و بازه صندوق فقط مربوط به یک صندوق سرمایه گذاری است.
   بازده بازار، متوسط بازده کل فعالان بازار است که معمولا با بررسی شاخص کل بورس محاسبه می شود.

    1. با سلام و خسته نباشيد
     در يك صندوق سرمايه گذاري 4000 واحد خريداري نمودم و بعد از مدت 6 ماه كه پول نياز بودم 2000 واحد انرا روز دهم اين ماه ابطال نمودم.با توجه به اينكه صندوق سرمايه گذاري فوق 15 هر ماه سود را واريز مي نمايد، آيا به 2000 واحد ابطالي كه تا روز 10م ماه در صندوق بوده سود تعلق مي گيرد؟.با تشكر

   1. با سلام خدمت شما
    ايا صندوق هاي etf هم سود ثابت دارند يا خير؟
    صندوق ها سود مثلا ١٠ ميليون رو كامل پرداخت ميكنند يا ازش چيزي كم ميكنند؟ در واقع درامدشون از كجاست؟

    1. سلام، بله برخی ETF ها هم سود ثابت دارند
     چیزی از سود کسر نمیشه
     صندوق های با درآمد ثابت معمولا در بانکها، اوراق درآمد ثابت و… سرمایه گذاری میکنن تا بتونن این سود ثابت رو پرداخت کنن

 35. چه اعتباری وجود داره که پول از بین نره؟
  اگه این صندوق ها شکست بخورن پول ما هم دود می شه یا موظقند پول مردم رو بدهند؟
  بطور کلی تضمینی هست؟
  صندوق امین یکم چجوریه بنظرتون؟

 36. سلام تو صندوق یکم بانک کشاورزی ممکنه اصل پولمان که نزد بانکه کم بشه به دلیل مثلا افت بورس

 37. سلام. در مقاله بالا اومده که:

  کسانی که سهام یا واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری نمایند از سه محل بازدهی کسب می‌کنند:
  1) افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV
  2) دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق
  3) دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار توسط صندوق.

  حالت 3 رو بیشتر توضیح میدید؟ و اینکه چه فرقی با حالت 1 داره؟

 38. من تعدادی سهم از صندق گنجینه ارمان شهر ( زرین شهر ) دارم ، روزانه مقداری به مبلغ هر سهم از این صندق اضافه میشه ، میخوام بدونم اگر من اواخر ماه مقداری از سهم های خودم رو واگذار کنم به امید اینکه از ارزش افزوده ی هر سهم استفاده کنم کار درستی انجام داده ام یا نه ، و در درامد من چقدر تاثیر خواهد داشت . ممنون

 39. باسلام:همانطور که در توضیحات فوق نوشته بودید که صندوقها از سه طرق عایدی کسب می کنند.
  من بتاریخ 1392/09/12باپنجاه ملیون تومان تعداد452واحد از واحدهای مزخره (صندوق مزخرف مشترک توسعه ملی )باراهنمائی کارمند کارگزاری
  بانک ملی در تالار حافظ اصفهان خریدکردم وامروز 1396/04/19که رفتم واحدهاراابطال کنم ارزش هرواحد رابرابر 770,000ریال محاسبه می کنند
  درصورتی که درهنگام خرید هرواحد رابه من با1,106,200ریال قالب کردند.همانطور که از اعداد فوق بر می آید هیچگونه مدیریت حرفه ای در
  این صندوق نبوده است. اکنون ارزش452 واحدهای من بعد ازچهار سال سی وچهارملیون وهشتصدو چهارهزار ریال شده.(یعنی کلاهبرداری محض)
  اگر پنجاه ملیون را در بانک گذاشته بودم بدون ریسک (دوبرابر شده بود نه نصف )خدالعنتشان کند بااین مدیریت کثیفشان.

 40. با سلام یکی از دوستانم حدود پنج سال پیش تو یه صندوق سرمایه گذاری مبلغی رو سرمایه گذاری کرده بود و بعدا خودش مهاجرت کرد به اروپا الانم اقامت سوئد رو داره میخواستم بدونم میتونه دوباره به اصل سرمایه و سودش برسه یا نه ممنون میشم اگر کسی کمکم کنه

 41. سلام خسته نباشید
  من ۱۶۰میلیون تو صندوق سرمایه گذاری فردای ایرانیان بانک آینده سرمایه گذاری کردم لطفا راهنمایی کنید ریسک کمتری داشته باشه
  ممنون

 42. سلام.تشکر می کنم ز راهنمایی های جامع وکاملی که ارائه دادید. یک سوالی داشتم که من یک دانشجو هستم وقصد دارم در این صندوق ها سرمایه گزاری کنم به نظر شما سودی که با یک میلیون تومان سرمایه گزاری در بورس به دست میاد قابل قبول هست ومیشه روش حساب کرد یا نه چون به هر کسی میگم میگه بورس جای چندصد میلیونی هاست وآیا سود این پول من در بانک بیشتر میشه یا در بورس در طول یک سال. ممنونم

  1. سلام. انتظار سود زیادی از یک میلیون تومان نمیشه داشت.
   با مبلغ زیر 1 میلیون هم میشه سهام خرید یا در ETF ها (که توضیحش رو بالا نوشتیم) میشه سرمایه گذاری کرد.
   بیشتر از سرمایه، مهارت و کسب تجربه مهمه.
   در بانک سود ثابت میگیرید ولی در بورس هیچ چیز قطعی و ثابتی وجود نداره، مگر مواردی مثل اوراق مشارکت که در حال حاضر با سود سالیانه 20 درصد و پرداخت سود سه ماهه وجود داره.

 43. سلام. بعضی از بانکها ضامن نقد شوندگی صندوقهایی با درآمد ثابت هستند. آیا همین ضمانت برای صندوقهای سهامی هم دارند؟ یا شما اطلاع دارین کدام صندوقها؟

 44. یه سوال دیگه اینکه اگر نرخ بازدهی از سود پیش بینی شده بیشتر شود ، آیا مابه التفاوت به سرمایه گذار پرداخت میشود؟ اگر بله ، چه زمانی؟ در زمان پرداخت سودها در میان دوره ؟ یا در انتهای سال؟
  بازم ممنونم

   1. سلام من در صندوق امین یکم سرمایه گذاری کردم ولی سره ماه شده سودی به حساب کارگزاری بورسم واریز نشده.البته خرید بنده نهم برج بوده حالا سودشم نهم برام واریز میشه یا یکم به یکم هر ماه واریز میشه؟

    1. سلام. سود “صندوق سرمایه‌گذاری امین یکم فردا” در روزهای اول هر ماه واریز میشه و ارتباطی با تاریخ خرید شما نداره.

 45. وقتتون بخیر
  با سرمایه گذاری در هر کدام از 3 نوع صندوقی که در بالا گفتین ، آیا امکان از دست دادن سرمایه هم وجود داره؟ یا پرداخت سودشون تضمینی هست؟
  یکی از صندوق هارو دیدم که زیان بسیار بالایی داده بود ، در این صورت چه بلایی سر سرمایه داران صندوق میاد؟
  یه سوال دیگه هم دارم که کلا سرمایه گذاری تو کدام یک از 3 نوع صندوقی که گفتین به نظر شما بهتره؟
  پیشاپیش خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی تون

  1. وقت شما هم بخیر.
   همونطور که مشخصه با سرمایه گذاری در صندوق های سهام امکان از دست دادن سرمایه هم هست.
   بیشتر صندوق هایی که زیان میکنن معمولا ماههای بعد جبران میکنن .
   بهتر یا بدتر نداریم، شما براساس بازدهی که مایلید بدست بیارید و ریسکی که میتونید متحمل بشید صندوق مناسب رو انتخاب کنید.
   طبیعتا صندوق های با درآمد ثابت، ریسک پایین و همینطور بازده پایین تر داره ولی صندوق های سهام ریسک بیشتری داره و بالطبع انتظار بازدهی بیشتری رو میشه ازش داشت.

  2. سلام بنظرم صندوقهای بادرامد ثابت مانند گنجینه ارمانشهر که ضامن نقدشوندگی داره وبانک شهر ضامن ان ریسک پایین وسود خوبی داره

 46. سلام. ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار کاربرا میذارید. من به همین دلیل وقت و آشنایی کم قصد دارم توی صندوق ها سرمایه گذاری کنم. با توجه به اطلاعاتی که از عملکرد صندوق ها در سال های گذشته به دست آوردم چن تاشون مد نظرم هستن. به نظر شما الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری روی صندوق ها هست با توجه به اینکه NAV صندوق ها افزایش زیادی داشته از سال پیش؟یعنی امکان کاهش زیادشون هست؟ و اینکه اگر شرایط اقتصادی به همین ترتیب باشه فکر میکنید روند افزایش NAV صندوق ها هم ادامه دار باشه؟
  ممنونم

  1. سلام. بازدهی صندوق های مبتی بر سهام به مقدار زیادی به وضعیت بورس بستگی داره و پیش بینی میگه که بورس در سال 95 رشد خوبی میکنه.
   برای کاهش ریسک میتونید در صندوق های مختلط سرمایه گذاری کنید که بخشی از پولشون در اوراق بادرآمد ثابت سرمایه گذاری شده و بخش دیگه در بورس. (طبیعتا بازدهی این صندوق ها هم کمتره)
   اگه روند بورس به همین ترتیب باشه، NAV صندوق ها هم افزایش پیدا میکنه. باید توجه کنید که احتمال همه چیز هست.

   1. سلام. بنده کارشناسی عمران دارم وسه سال هست که در بورس فعالیت میکنم و تحلیل تکنیکال رو به صورت پیشرفته کار میکنم. قصد شرکت در آزمون های اصول و تحلیلگری بازار سرمایه رو دارم. به نظرشما با توجه به اینکه رشته مرتبطی ندارم آیا با داشتن این مدارک می توان برای استخدام در کارگزاری ها یا شرکت های سبدگردانی شهر های به غیر از تهران اقدام کرد؟
    این صندوق ها و شرکت های سبدگردان فقط در تهران و دفتر مرکزی کار میشن و درشهرها فقط پذیرش سرمایه دارن ؟
    ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین

    1. سلام. شعب کارگزاری ها در شهرستان هم گاهی استخدام دارند (بیشتر در مراکز استانها)
     ولی به طور کلی فعالیت نهادهای مالی در تهران متمرکز هست و اگه قصد دارید شغل خوبی بدست بیارید تهران بهترین شهر برای اینگونه حرفه هاست.

  2. سلام جناب جهاندیده.وقتتون بخیر.ممنون ک پاسخگو هستید. یک‌سوال داشتم خدمتتون.
   اگر در صندوق سهام که سود بیشتری دارند سرمایه گذاری کنم معمولا در بدترین شرایط تا چند درصد سود کاهش پیدا میکنه؟
   متشکر که وقت میگذارید⚘

   1. سلام وقت بخیر
    نمیشه گفت چون صندوقها در سهام مختلفی سرمایه گذاری میکنن و از اونجایی که درصد افت یا رشد سهام مشخص نیست، افت و رشد این صندوق‌ها هم قابل پیش‌بینی نیست
    ولی به طور کلی چون مدیریت سرمایه توسط افراد حرفه‌ای‌تر انجام میشه ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ها کمتر از خرید مستقیم سهام هست

 47. سلام؛ وقت بخیر؛
  از میان صندوق های سرمایه گزاری موجود در کشور، چگونه و بر اساس چه پارامترهایی میتوانیم بهترین گزینه (بازده حداکثر و ریسک حداقل) را پیدا کرده و انتخاب کنیم؟
  پیشنهاد شخصی شما کدام صندوق ها هستند؟
  با تشکر فراوان

  1. سلام،
   ضمن سوال قبل، ممکنه لطفا بفرمایید بازده صندوق های سرمایه گذاری چطور محاسبه میشه؟ من چند صندوق سرمایه گذاری سهام رو بررسی کردم، دیدم در اونها بازده ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه حدود 10 درصده (به اضافه منهای سه چهار درصد)!!!!! این چه مفهومی داره؟ یعنی از بانک کمتر؟

   1. سلام
    کدوم سایت رو بررسی کردید؟ نمیشه که همه بازدهی ها چه ماهانه و چه سالانه 10 درصد باشه.
    اینجا بازدهی صندوق ها رو ببینید: http://www.fipiran.com/MFComparing.aspx?lan=
    روی سربرگ ها (مثلا روی درصد بازدهی ماه اخیر) کلیک کنید از زیاد به کم مرتب میشن.
    قبل از سوال پرسیدن لطفا سرچ کنید

    1. با سلام
     آیا سایتی وجود داره که اطلاعات صندوق ها اعم از سود تضمینی سود پیش بینی شده رو در قالب جدول نشون بده و میزان درصد پرداختی ماهیانه صندوقهارو رو نمایش بده
     و سوال دوم اینکه در مورد بازدهی من متوجه نمیشم حتی امید نامه و اساسنامه هم خوندم متوجه نشدم مثلا بازدهی ماهیانه ۴.۵۶یعنی چی
     اگه من ده تومن بزارم صندوق طبق این بازدهی یعنی ۴۵۶هزار تومان ب من سود میده؟

     1. سلام وقت بخیر
      سایتی برای پیش بینی سود صندوقها وجود نداره
      بازدهی 4.56 درصد در یک ماه، یعنی اگه پول شما 10 میلیون باشه در یکماه 456 هزارتومن سود کردید
      ولی همیشه اینطوری نیست و ممکنه ماه بعد بازدهی خیلی کمتر باشه یا بیشتر.

  1. باسلام، ببخشید سوال داشتم که برای سرمایگذاری در صندوق هایی که شعبه در شهر ما نداره نمیشه بصورت تلفنی با مدیر صندوق احراز هویت کرد و بصورت اینترنتی کاراشو بکنیم یا باید حتما حضوری باشه اولین بار؟ با تشکر

   1. سلام، بصورت غیرحضوری هم امکانش هست. تماس بگیرید باهاشون.

   2. سلام و خدا قوت
    ببخشید من ۵۰ میلیون پول راکد در بانک دارم هیچ سر رشته ای هم از بورس ندارم همه کارهای مربوط به بورس رو هم انجام دادم پیشنهاد شما برای سرمایه گزاری بین صندوق سرمایه گزاری و ETF کدام است ،ممنون میشم جواب بدین

    1. سلام وقت بخیر
     ETF ها معمولا نقدشوندگی بهتر و سریعتری دارند

    2. سلام در مورد صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت که مشخص است سود در هر ماه پرداخت میشود فقط در مورد صندوقهای سرمایه گذاری سهامی می خواستم بدانم به چه صورت سودش را محاسبه و در چه زمانی پرداخت می کنند نحوه پرداخت سالانه است و یا در زمان فروش است و غیره ،تشکر

     1. سلام وقت بخیر
      صندوق سرمایه گذاری در سهام، ارزش واحدش بالا میره و سود شما از اون محل هست
      مثلا هر واحدش رو 1500 تومان میخرید، بعد از مدتی میرسه به 2000 تومان.
      اینجا به ازای هر واحد 500 تومان سود کردید (کاملا فرضی و مثال هست)

     2. سلام وقت شما بخیر
      ایا صندوق‌های سرمایه گذاری ماهانه هرماه یه درصد مشخصی سود میدن؟
      ممکنه که در ماهیی هیچ سودی پرداخت نشود؟
      و ایا میشه هرماه یه مبلغی به به صندوق اضافه کنیم تا سرمایه اولیه خودمون افزایش پیدا کنه؟
      بنده اهل ریسک هستم
      ایا صندوق هایی هستن که 20 درصد سود درماه بدهند؟
      با تشکر فراوان 💐

     3. سلام وقت بخیر
      برخی از صندوق های درآمد ثابت، ماهیانه مبلغی رو پرداخت میکنن.
      اما سودشون در حدود سالیانه 20-22 درصده
      صندوقی وجود نداره که ماهیانه 20 درصد سود پرداخت کنه.
      اگه قصد سرمایه گذاری در سهام و اوراق بهادار دارید، صندوق های سهامی ریسک بیشتری دارند ولی سود نقدی پرداخت نمیکنن.

    3. چرا ماشین بازدهی نقش جهان دراپلیکیشن حذف شده من حق دارم بدونم حدود سرمایه م بعدازپایان یکسال چقدر است!!!!
     وشما مرا از حق خود محروم نموده اید
     تقریبا هرکاری دلتان میخواهد میکنید حتما جواب بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب