خلاصه اخبار بورس سه شنبه 2 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در دومین روز از ماه اردیبهشت رشد 700 واحدی را تجربه کرد و به 75،735 واحد رسید.نماد معاملاتی شبندر با 130 و فولاد با 112 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد حدودا 12 واحدی را تجربه کرد و به 777 واحد رسید.

ارزش کل معاملات بورس به 198.3 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 123.1 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز های قبل رشد خوبی داشت. بیشترین ارزش به معاملات وغدیر با 24.1 میلیارد تومان و شبندر با 16.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که بعد از معاملات مثبت دو روزه افزایش عرضه ها را شاهد بودیم که البته طبیعی بود و جای نگرانی ندارد. نکته مهم این بود که ارزش معاملات رشد خوبی کرد و به بیش از 300 میلیارد تومان رسید.

برای امروز انتظار بازار مثبتی را داشتیم و در حالی بازار را با تقاضا شروع کردیم که در قیمت های مثبت فروشنده ها زیاد شدند!

نقش صندوق توسعه که در دو روز اخیر حمایت های خوبی از سهام مهم بازار داشته ، با اهمیت می باشد!

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که در دو روز اخیر تمایل بازار به سمت خرید شرکت های بنیادی بیشتر شده است. صندوق توسعه بازار نیز تا الان مدیریت خوبی در بازار داشته است. اقدامات و برنامه های حمایتی از بازار  می تواند به بازگشت تدریجی سهامداران به بازار بورس منجر شود و بار دیگر پویایی به چرخه معاملات بازگردد البته نباید انتظار سودهای نجومی را در سال 93 داشت.همین که بازار کم کم متوجه می شود که باید به سمت شرکت های با شرایط بنیادی مناسب حرکت کند جای خوشحالی دارد.

بازهم تکرار می کنیم که افزایش عرضه ها نیز در بازار امروز جای نگرانی ندارد و اتفاقا اگر بازار از هیجانات دور تر شود و به تعادل برسد بهتر است. نقش صندوق توسعه در حمایت از بازار تا الان پر رنگ بوده است. در جلسه روز گذشته شورای عالی بورس نیز مقرر شد تا بین 40 تا 50 هزار میلیارد ریال وارد صندوق توسعه شود که 50 درصد آن توسط بانک ها، 30 درصد توسط بازار سرمایه و 20 درصد توسط بیمه ها تامین می شود.

اما شاخص کل بورس در معاملات امروز بعد از یک رشد خوب مقاومت 76400 واحد را در پیش دارد که باید دید واکنش ها به آن چگونه خواهد بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی خبر مثبت مربوط به تغییر و تحولات در پرتفوی پارسان، غدیر، فارس می باشد . خبر منفی امروز گروه تعدیل منفی زاگرس بود.

بالاخره قرار است بلوک 40 درصدی پتروشیمی پارس به ارزش 50 هزار و 300 میلیارد تومان به پرتفوی پارسان منتقل شود و این مهم به زودی در سامانه کدال نیز منتشر می شود. پتروشیمی پارس یکی از شرکت های ارزنده این گروه می باشد.

در همین حال خبرها از پتروشیمی پارس از تلاش برای برگزاری مجمع آریاساسول خبر می دهد. اختلاف میان هلدینگ خلیج فارس و ساتا بر سر مالکیت بلوک 50 درصدی آریاساسول حل و فصل شده و به زودی مجمع شرکت آریاساسول برگزار خواهد شد.

در غدیر نیز که در آستانه لمس قیمت های 700 تومان است گفته می شود در ازای دریافت سهام پتروشیمی پارس حدود 14 درصد از سهام پارسان را به ساتا منتقل خواهد کرد.

از فارس نیز خبرهای مثبتی به گوش می رسد. بارها اشاره کرده ایم که این سهم در بلند مدت جواب خواهد داد ولی برخی دوستان کم لطفی می کنند و ما را به طرفداری از یک سهم خاص متهم می کنند. گفته می شود ساتا 20 درصد از سهام خود در آریاساسول را نیز به فارس منتقل می کند

پارسان که قادر است با انتقال پتروشیمی پارس سود هر سهم خود را به 200 تومان هم برساند قصد دارد روز 16 اردیبهشت ماه 10.11 درصد از سهام حفاری ( معادل 263،467،319  سهم) را به قیمت پایه 600 تومان به فروش برساند. جالب اینکه قیمت مثبت 4 درصدی امروز سهم 603 تومان می باشد.

بهای تمام شده هر سهم حفاری برای پارسان 329 تومان می باشد که در صورت فروش به قیمت 600 تومان مبلغ 71.4 میلیارد تومان سودکسب خواهد کرد که 47 ریال به ازای هر سهم خواهد شد.

پتروشیمی زاگرس در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 4840 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین سود پیش بینی شده ( 5577 ریال) با کاهش 13 درصدی روبرو شده است. با این حال سود 12 ماهه 92 نسبت به سال قبل از آن با رشد 18 درصدی همراه شده است.

علت کاهش سود شرکت کاهش تولید متانول از 2.15 میلیون تن به حدودا 1.94 میلیون تن می باشد. البته شرکت از 1.94 میلیون تن متانول تولیدی 1.89 میلیون تن را فروخته است.

شرکت قصد دارد 440 تومان در مجمع سال 92  که روز 14 اردیبهشت برگزار می شود تقسیم کند و از روز 16 اردیبهشت نیز سود را تقسیم خواهد کرد.

شازند سود سال 92 خود را 14 درصد تعدیل مثبت خواهد داد و سود 465 تومانی اش را به 530 تومان افزایش خواهد داد.پیشنهاد تقسیم سود شرکت 80 درصد می باشد.شازند برای سال مالی 93 نیز بودجه محتاطی ارائه کرده است و می تواند سود خود را رشد دهد. نکته دیگر در مورد این شرکت این است که ظاهرا تخفیف خوراک همان 5 درصد خواهد بود. دولت نرخ گاز را افزایش زیادی داد ولی به شرکت های خوراک مایع تخفیف 5 درصدی سابق را داد !

پتروشیمی کرمانشاه نیز روز 13 اردییبهشت ماه مجمع تقسیم سود خواهد داشت، قبلا در گزارش‌ها نوشته بودند که تقسیم سود 90 درصدی خواهد داشت ولی در آخرین گزارش، تقسیم سود پیشنهادی را 70 درصد اعلام کرده‌اند.

گروه بانکی با وجود پتانسیل های زیادی که دارند با ابهاماتی در مورد نرخ سود مواجه هستند. گزارش های 12 ماهه مثبت می تواند به رشد این گروه نیز کمک نماید. وپاسار که در صدر شایعات مبنی بر تعدیل مثبت مناسب در 12 ماهه قرار دارد امروز هم معاملات مثبتی را تجربه کرد.

قرار است امروز در جلسه شورای پول و اعتبار در مورد نرخ سود بانکی تصمیم گیری شود.منابع آگاه خبر از اجماع نظر اولیه اعضای شورا برای کاهش نرخ سود سپرده ها داده اند

در گروه فلزی افزایش ارزش و حجم معاملات به همراه رشد نرخ محصولات در تالار نقره ای  امیدوار کننده بوده است. افزایش نرخ دلار نیز می تواند به نفع گروه تمام شود

در شرکت های رویی تعدیل مثبت فرآور در کنار بازگشایی خوب آن جوی مثبت در گروه به راه انداخته است. شرکت های معدنی نیز به دلیل اینکه عمدتا صادرات محور هستند می توانند از رشد قیمت ارز منتفع باشند.

کروی از ابتدا با صف خرید روبرو بود و تا پایان نیز آن را حفظ کرد. شرکت طی اطلاعیه ای در خصوص اخبار منتشره در برخی ازسایت های بورسی در مورد رای دادگاه تجدیدنظر بابت مطالبه 83.830 تن خاک معدنی پرعیار از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به نفع این شرکت اعلام نموده است پیگیریهای لازم دراین خصوص در جریان است که به محض حصول نتیجه بلافاصله اطلاع رسانی خواهد شد.

خبر توقف کچاد نیز خبر مثبتی برای سنگ آهنی ها بود. گفته می شود کچاد برای تعدیل مثبت ناشی از افزایش تولید و فروش بسته شده است. این خبر باعث توجه به ومعادن و کگل شد.

در تجهیزاتی ها، حفاری با توجه به خبر فروش آن توسط پارسان با قیمت پایه 600 تومان نتوانست به قیمت های بیش از 600 تومان بازگردد.

مپنا با توجه به خبرهایی مبنی بر دریافت مطالباتش مثبت بود. با اینکه ارزش خالص دارایی های این شرکت به ازای  هر سهم بیش از 1300 تومان است اما چشم همه به مطالبات آن و تاثیری که بر سود شرکت دارد ، می باشد. اگر بتواند مطالبات خود را دریافت کند رشد خوبی خواهد کرد.

فاراک در جدید ترین گزارش 6 ماهه پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با 10 درصد تعدیل مثبت نسبت به پیش بینی قبلی مبلغ 550 ریال اعلام کرده است. همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال مالی مبلغ 287 ریال این پیش بینی را که معادل 52 درصد می شود را محقق کرده است .

بترانس با توجه به گزارش خوب یکی از زیرمجموعه هابه نام ترانسفورماتور توزیع زنگان معاملات مثبتی را تجربه کرد

در خودرویی ها واقعا معاملات ایران خودرو بی نظیر است و باید تاسف خورد به حال کسانی که این سهم را مبنای معاملات خود قرار می دهند.این سهم یا صف فروش است یا صف خرید.دیروز در 240 تومان کلی تقاضا داشت امروز در231 تومان صف فروش!

خپارس با توجه به شایعاتی مبنی بر افزایش سرمایه 250 درصدی با اقبال روبرو بود.

به نظر می رسد در صورت رسیدن به قیمت های منفی کامل فردا شاهد افزایش تقاضا در این گروه باشیم.

ورنا سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را همان 11 ریال اعلام کرده است ولی در شش ماهه اول سال مالی موفق به شناسایی سود 48 ریالی شده است.

شرکت های قطعه ساز نیز روز منفی داشتند. شرکت های این گروه منتظر اعلام رسمی افزایش نرخ محصولاتشان هستند که این موضوع به دلیل اهرم بالای آنها تاثیر بسزایی بر سود آنها دارد.

خمحور که در صورت فروش بلوک وپارس سودیی بیش از 100 تومان کسب خواهد کرد صف فروش بود.

خپوش دراولین پیش بینی خود سود سال 93 را با افزایشی 6 درصدی نسبت به آخرین پیش بینی سال 92 مبلغ 2944 ریال اعلام نموده است. عمده تغییرات نیز مربوط به افزایش فروش و بهای تمام شده می باشد که درنهایت منجر به افزایش سود ناخالص و سود هرسهم شرکت شده است.

پالایشی ها با اقبال روبرو بودند. شبندر بار دیگر به قیمت های بیش از 1200 تومان رسید و در پایان با صف خرید به معاملات خود پایان داد.شبریز هم برای برگزاری مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره بسته شد.

دیروز از سوی هیئت وزیران تصویب شده که: وزارت نفت در ابتدای هر ماه قیمت متوسط هر بشکه نفت تحویلی در ماه پیش از آن را به هر یک از پالایشگاههای داخلی با عنایت به کیفیت نفت تحویلی به آن پالایشگاه برمبنای ماده (3) این آیین‌نامه محاسبه و برای اعمال حساب با پالایشگاهها با ذکر نام هر پالایشگاه به شرکت پالایش و پخش ابلاغ می‌کند. (دقت شود این نکته از مهمترین ابهامات مطرح شده در گروه پالایشگاهی است که رفع آن تاثیر شگرفی را بر عملکرد این گروه خواهد گذاشت) .

به همین ترتیب وزارت نفت مکلف است در ابتدای هر ماه قیمت پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی دریافتی توسط شرکت پالایش و پخش از هر پالایشگاه را متناسب با کیفیت این فرآورده‌ها محاسبه و با ذکر نام هر پالایشگاه به شرکت پالایش و پخش جهت محاسبه و تسویه حساب با هر پالایشگاه ابلاغ کند. همچنین وزارت نفت مکلف است به روال مقرر در این ماده، قیمت نفت تحویلی به پتروشیمی‌های داخلی و نیز بهای فرآورده‌های نفتی دریافتی از آنها برای تحویل به شرکت پالایش و پخش را متناسب با کیفیت آنها تعیین و برای اقدام به شرکت ابلاغ کند.  گفته می شود این خبر یکی از عمده ترین دلایل اقبال به سهام گروه پالایشکاهی و پرحجم معامله شدن ان در بازار امروز بود.

در نفتی ها شبهرن به دلیل تغییر با اهمیت در دارایی ها که مربوط به خرید نیروگاه زنجان و قم بود متوقف شد.

در سیمانی ها دبیر انجمن سیمان گفته :براساس رایزنی‌هایی که با وزارت صنعت داشته ایم، طی امروز یا فردا قیمت سیمان تعیین تکلیف خواهد شد.

در این گروه شرکت سیمان دورود طی اطلاعیه ای اعلام کرده است شایعات مربوط به افزایش سرمایه این شرکت ازمحل تجدیدارزیابی صحت نداشته و این شرکت درحال حاضر برنامه ای برای افزایش سرمایه ندارد.

سیمان دشتستان سود هر سهم 61 تومانی سال مالی منتهی به 31/6/93 خود در عملکرد شش ماهه را به 55 تومان کاهش داده است و در 6 ماهه نیز 31 درصد پوشش داده است.افزایش نرخ مازوت و گاز در شش ماهه دوم و کاهش مقدار فروش سیمان و کلینکر علت تعدیل منفی 10 درصدی شرکت می باشد

در دیگر نمادها و گروه ها

در شرکت های شوینده پاکشو فعلا توانایی عبور از 1300 تومان را ندارد. در این گروه ظاهرا خبری از افزایش نرخ فروش محصولات در شش ماهه اول سال نمی باشد ولی از شش ماهه دوم سال افزایش 15 درصدی خواهند داشت.

در ساختمانی ها گفته می شود بانک مرکزی با موضوع افزایش سقف وام مسکن موافقت خواهد کرد. در این گروه بار دیگر شاهد افت قیمت ها بودیم که بعد از یک اصلاح مجددا مورد توجه  و نوسان گیری قرار خواهند گرفت.

در حمل و نقلی ها نماد پرحاشیه حسینا بازگشایی شد و با رشد 43  درصدی روبرو شد و در این اوضاع بازار که کسب سود 10 درصد هم غنیمتی ست 43 درصد بازدهی به سهامدارانش تقدیم کرد. ظاهرا تعدیل مثبت های شرکت نیز پایانی ندارد. شرکت اعلام نموده از محل ارائه خدمات، تعدیل مثبت 5 الی 10% دیگر برای  سال 92 خواهد داشت.

وشمال در 12 ماهه واقعی منتهی به 29/12/92 مبلغ 330 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است. در 9 ماهه واقعی 241 ریال شناسایی کرده بود.

فاما قصد دارد زمین خود در جاده کرج را با قیمت پایه ی 55.4 میلیارد تومان به فروش برساند. بهای تمام شده این زمین برای شرکت رقم ناچیزی می باشد. فروش این زمین حدودا 130 تومان سود غیر عملیاتی به ازای هر سهم برای شرکت در پی دارد. البته فعلا با سود 63 تومانی پی بر ای سهم 14 می باشد که فرضا اگر زمین را هم بفرشد قیمت سهم رشد زیادی نخواهد کرد.

واتی به علت صف فروش شیران امروز هم صف فروش داشت. مدیرعامل شرکت از افزایش سرمایه 200 درصدی در آینده ای نزدیک خبر داده است.

در دارویی ها کی بی سی روز 13 اردیبهشت ماه مجمع تقسیم سود 90 درصدی خواهد داشت.

 

منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب