خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 3 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

بورسینس: شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته هم رشد داشت و این بار نیز با رشد 245 واحدی روبرو شد و در آستانه ورود به کانال 76 هزار واحدی قرار گرفت. نماد معاملاتی شبندر با 110 واحد و رمپنا با 42 واحد بیشترین تاثیر  مثبت و نماد معاملاتی اخابر با 23 و وبصادر با 14 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس در معاملات امروز داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 169.7 میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس به 106.7 میلیارد تومان رسید.امروز هم ارزش معاملات رشد خوبی داشت.

بیشترین ارزش معاملات به فملی با 34.2 میلیارد تومان و شبندر با 11.7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز پر عرضه بود ولی آنچه مهم بود ادامه حمایت ها بود که خوشبختانه بازهم حمایت ها از نمادهای مهم مناسب بود. باید اذعان کنیم که بورس به سمت آرامش حرکت می کند. ما معتقدیم بازار چه در صعود و چه در نزول نباید پرهیجان باشد و باید از هیجانات کاذب پرهیز شود. در این شرایط بازار نیازمند یک تعادل همراه با آرامش است. خوشبختانه دولت و مسئولان تصمیم خوبی در جلوگیری از هیجان در بازار گرفته اند آنها می گویند در قیمت های جذاب خرید می کنند و قصدشان ایجاد صف های خرید کاذب هم نیست!

دولت با تصمیمی که گرفت و تا بدین جا به آن عمل کرده است از بحرانی شدن بورس جلوگیری کرد. همین که بازار رشد هیجانی هم ندارد خوب است. خوشبختانه امروز آنطور که برخی ترسیده بودند منفی نشد و جمع و جور شد. ما معتقدیم که بازار در حال شناسایی کف می باشد ولی برخی کسانی که کارشان فقط تحلیل های نموداری ست کمی بدبین هستند و معتقدند شاخص بعد از یک رشد یک افت شدید دیگر دارد ! که البته در صورت ادامه حمایت های صندوق بازار سرمایه نمی توان به این تحلیل ها اعتماد داشت.

برای هفته آتی ادامه گزارش های 12 ماهه شرکت ها مهم است. نکته دیگری که باید به آن اشاره داشت رشد نرخ دلار است که به یکباره سرکش شده و به بیش از 3350 تومان هم رسید البته در اواخر وقت آرام گرفت و به 3300 تومان نزدیک شد. یک مقام مسئول با علام اینکه یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر، توقف عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به بازار بوده که البته مشکل از دو روز قبل حل شده است، گفته: آرامش بزودی به بازار ارز بر می‌گردد. برخی نیز میزان انصرافی های کمتر از دریافت یارانه ها را علت افزایش نرخ ارز می دانند

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار بورسی مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه گفته:‌ روز سه شنبه به تنهایی کار بازارگردانی 32 نماد را انجام دادیم که در این میان شرکت‌هایی از صنایع مختلف مانند معدنی، پتروشیمی، پالایشی، شیمیایی، بانک‌ها و برخی نمادهای فرابورسی حضور داشتند؛ بنابراین در هر جای بازار که نیاز باشد، کمک خواهیم کرد.

معاون امور بانکی وزیر اقتصاد درباره جلسه اخیر با مسئولان بورس گفته: دنبال این هستیم که همه بازارهای قانونی برای سپرده گذاریهای مردمی را جذاب نگه داریم. وی افزوده : بورس نشان داده درمیان و بلند مدت برای سپرده گذاری جذاب است و تلاش می کنیم عوامل مخرب این بازار را که یکی از انها رقابتهای نامعقول برای جذب سرمایه های مردم است محدود کنیم.

در اخبار اقتصادی گفته می شود قیمت بنزین امشب یا اواخر هفته اعلام می شود رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور از اعمال افزایش نرخ جدید بنزین از ساعت 12 امشب خبر داده و گفته: همه جایگاه‌های سوخت کشور آمادگی خدمات به مصرف‌کنندگان را دارند. و خیلی ها با وضعیت تورم فعلی در کشور نگران عواقب افزایش قیمت بنزین و گازوئیل هستند. سخنگوی دولت گفته:تورم امسال آنقدر کاهش پیدا می کند که افزایش قیمت حاملهای انرژی در آن تاثیری نگذارد.

در این حوزه این قضیه واریز پول های بلوکه شده نیز داستانی شده است. رییس کل بانک مرکزی گفته: قسط چهارم و پنجم دارایی‌های بلوکه شده ظرف یکی، دو روز آینده به حساب جمهوری اسلامی ایران واریز می‌شود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها دو عامل افزایش نرخ دلار و اعلام تاریخ برگزاری مجامع عادی در روزهای آتی که با پرداخت زودهنگام سود نیز همراه می باشد باعث توجه به گروه شده است. شرکت های بنیادی این گروه از جمله شازند و شپترو مورد توجه قرار داشتند

در این گروه مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرده : راه اروپا تازه به روی پلیمر و متانول ایران باز شده است، ضمن آنکه به تازگی یک محموله متانول به بازار اروپا نیز ارسال شده است.کشورهای جنوب شرقی آسیا و هند نیز از خریداران  محصولات پتروشیمی ایران هستند.

دبیر انجمن صنعت پتروشیمی نیز خبر داده : موانع صادرات تولیدات شرکت های پتروشیمی برداشته شده و صادرات با قوت و قدرت ادامه دارد.

شازند خبر از تعدیل مثبت 14 درصدی در 12 ماهه 92 داده است و احتمالا بین 450 تا 500 تومان نیز تقسیم می کند. این شرکت که گزارش محتاطی برای سال جاری داده است و با این نرخ دلار به سود 600 تومانی هم می رسد. بنابراین حضور در مجمع و نگاه بلند مدت به سهم ریسک کمی دارد

شپترو هم سهم بنیادی خوبی ست. این شرکت در صورت افزایش ظرفیت تولید می تواند سود 250 تومانی اش را به 400 تومان هم برساند. امکان افزایش ظرفیت تولید با توجه به بهره برداری قریب الوقوع طرح توسعه پالایشگاه آبادان در صورت افزایش ظرفیت VCM  می باشد. (مطالعات اولیه در این زمینه انجام شده است)

خراسان و کرماشا به زودی مجمع خود را برگزار می کنند و سود خود را نیز خیلی زود پرداخت خواهند کرد بنابراین احتمال تحرکات مثبت در این دو سهم بالا می باشد.

شخارک هم روز مثبتی داشت. خبر افزایش سرمایه 100 درصدی از علل توجه به سهم بود.

فلزی ها بعد از رشد دو روزه با افزایش عرضه ها روبرو شدند. در صورت تثبیت نرخ دلار در این قیمت ها یا رشد بیشتر شرایط این گروه بهتر نیز خواهد شد.

در فلزی ها افزایش نرخ دلار رشد قیمتی محصولاتشان در بورس کالا و بازار آزاد را در پیش خواهد داشت. از سوی دیگر این رشد نرخ دلار برای شرکت های معدنی به لحاظ اینکه بیشتر صادراتی هستند مفید می باشد.

در پی افزایش نرخ دلار قیمت میلگرد از 2000 تومان گذشت و قیمت شمش نیز رشد داشت. قیمت شمش فخوز نیز امروز 100 تومان رشد داشت و به بیش از 1600 تومان رسید. قیمت شمش در بودجه شرکت کمتر از این مبلغ می باشد. رشد قیمت شمش خبر خوبی برای فخوز و ارفع می باشد. سود ارفع حساسیت زیادی به قیمت شمش  دارد.نرخ شمش در بودجه شرکت 1600 تومان می باشد

فخوز که  از انعقاد قرارداد سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت، تکمیل و راه اندازی طرح نیمه تمام فولاد شادگان خبر داده است شرایط بنیادی خوبی دارد.

در بازارهای جهانی نیز روی و سرب رشد داشته اند.

در خودرویی ها نیز افزایش نرخ دلار تا حدودی بار روانی منفی بر گروه دارد.همانطور که دیشب نیز اشاره داشتیم در قیمت های منفی تقاضا در اینگروه بالا نسبتا بالا بود و بعد از مدت ها ایران خودرو را متعادل دیدیم. طرفداران گروه خودرویی معتقدند که این گره امسال و نهایتا در سال 94 به سود های خوبی دست خواهند یافت.

در این گروه وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفته : تلاش ما این است که خودرو گران نشود اما اگر در اینده چنین اتفاقی رخ داد ،‌ پس از بررسی و مطالعه هزینه های عوامل تولید با مشارکت و همکاری سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده همچنین شورای رقابت ، تصمیم گیری خواهد شد .

خپارس همچنان به دلیل شایعه افزایش سرمایه مورد توجه است و قیمتش از قیمت خساپا و بهمن نیز فراتر رفت.خاور نیز بار دیگر به 80 تومان رسید

مسئولین سایپا اعلام کرده اند که حداکثر تلاشمان را می کنیم که به تولید پیش بینی شده در بودجه امسال برسیم. امسال در صددیم حداقل 25 درصد از محصولات خود را به شرایط لیزینگی عرضه کنیم البته در این مسیر با بکارگیری تسهیلات قدرت خرید مردم را نیز افزایش می‌دهیم. این خبر خوبی برای ولساپا می باشد.

خاور نیز اعلام کرده که در سال جاری چهار محصول جدید شامل ون، کشنده، مینی بوس و کامیونت به بازار عرضه خواهد کرد. مسئولین شرکت اذعان کرده اند که چنانچه محدودیت های تحریم ادامه یابد برنامه تولید شش هزار دستگاه خودرو در دستور کار ایران خودرودیزل است و اگر گشایش های مناسبی برای رفع تحریم ها صورت گیرد برای تولید 10 هزار و 300 دستگاه خودرو تجاری خود را آماده می کنیم.

از سرمایه گذاری سایپا نیز شنیده می شود که این شرکت قرار است در مجمع 50درصد از سود هر سهم را میان سهامداران تقسیم خواهد کرد.

در گروه خودرو بار دیگر کم و بیش زمزمه هایی از فروش بلوک وپارس به گوش می رسد. خگستر روز گذشته درحدود 367 میلیون از سهام بانک پارسیان خود را واگذارنموده است . این درحالیست که کل حجم معاملات بانک پارسیان در حدود 1.2 میلیون نمایش داده می شود .حال اینکه این واگذاری به چه صورتی انجام شده و خریدار آن چه کسی بوده است مشخص نمی باشد . بافرض اینکه این واگذاری درقیمت 370 تومان انجام شده باشد ارزش کل معامله برای خگستر درحدود 140میلیارد تومان نقدینگی دربر داشته است.اما شائبه ای که در این معامله وجود دارد اینست که شاید گروه ایران خودرو درحال واگذاری بلوک پارسیان خود می باشد.

در بانکی ها بعد از ظهر روز گذشته جلسه شورای پول و اعتبار در حالی برگزار شد که پیش‌بینی‌ها حاکی از عزم مسئولان برای بازنگری در نرخ سود بانکی بود؛ اما این جلسه بدون اینکه مصوبه‌ای داشته باشد به پایان رسید تا بار دیگر بانک‌ها چراغ سبزی را برای رقابت در افزایش نرخ سود، پیش روی خود ببینند.

در این گروه دولت ترکیه با تاسیس شعبه توسط بانک های تجارت و پاسارگاد و توسعه فعالیت های بانک ملت در این کشور موافقت کرده است.

با قطعیت معامله بلوکی وپست و مشخص شدن ماهیت خریدار ،این سهم نوسانات مثبتی را تجربه کرد.

پالایشی ها بعد از افتی که داشتند در صدد جبران آن هستند. بحث کیفی سازی محصولات فعلا بحث داغ این گروه می باشد. خبر کیفی سازی برای شاوان و شتران خبر خوبی ست و احتمال رشد سود آنها بالاست.

شبندر در روزهای اخیر حمایت خوبی شده است و به 1300 تومان نزدیک شد. در معاملات امروز بورس انرژی 6 میلیون لیتر حلال 402 شرکت هم به طور کامل فروخته شد. ارزش این محموله 114 میلیارد و 700 میلیون ریال بود.

در دیگر نمادها و گروه ها:

معاملات امروز پترول ح باطل شد. سازمان بورس به دلیل تاخیر در ارسال اطلاعات برای شفاف سازی سهامداران و از دست دادن فرصت خرید این معامله را باطل کرد.

امروز همچنین رسما خرید 51 درصد از پترول توسط فارس تایید شد.

در دارویی ها افزایش نرخ دلار تا حدودی عرضه ها را در گروه افزایش داد.گفته می شود نرخ دارو افزایشی نخواهد داشت ولی شنیده های غیر رسمی حاکی ست که از همین الان نرخ دارو 8 درصد افزایش یافته است. این گروه در صورت عدم افزایش نرخ دارو نیز  با رشد تولید می توانند تعدیلات قابل قبولی داشته باشند

در این گروه امروز مجمع افزایش سرمایه 33 درصدی جام دارو از محل سود انباشته برگزار و تصویب شد.

در گروه انفورماتیک تراکنش های کارتی در سال گذشته 2.5 برابر شده است گفته می شود در خوزه پرداخت الکترونیک بانک ها کاملا حذف خواهند شد و مهمتر از این فعال سازی نظام کارمزد در حوزه دستگاه های کارت خوان نیمه اول سال اجرایی می شود. رکیش و رتاپ شرایط خوبی دارند البته به همراه رانفور

شیران و واتی از صف فروش رهایی پیدا نمی کنند و امروز هم روز منفی داشتند.هر دو شرکت افزایش سرمایه دارد.در مجمع شیران صحبت از افزایش سرمایه 154 میلیارد تومانی در همین اردیبهشت ماه شده بود.

وبانک با توجه به رشد سود شازند می تواند بازهم تعدیل مثبت داشته باشد

مپنا امروز را نیز با صف خرید به پایان برد و حجم معاملات سهم نیز بالاست. کته قابل توجه در این نماد کاهش حجم مبنای سهام از سه میلیون و 990 هزار سهم به سه میلیون سهم می باشد که دلیل آن هنوز مشخص نیست.

در گروه سیمانی نیز علی رغم صحبت های رییس انجمن این گروه در خصوص مشخص شدن میزان افزایش نرخ محصولات طی روز جاری اما هنوز خبری از این اتفاق منتشر نشده است.

وغدیر بالاخره به قیمت های بیش از 700 تومان هم رسید. وضعیت سودآوری این شرکت در اثر تغییر و تحولاتی که در آینده نزدیک در رابطه با خرید پتروشیمی پارس رخ خواهد داد مطلوب ارزیابی می شود.

 منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب