خلاصه اخبار بورس شنبه 6 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

هفته دوم اردیبهشت را با رشد جالب 1423 واحدی شاخص کل ( در غیاب پارسان و وغدیر) آغاز کردیم. شاخص کل بورس با این رشد به 77400 واحد پرتاپ شد و ضمن خروج از کانال نزولی امیدواری ها برای پس گیری کانال 79 هزار واحد را نیز افزایش داد. در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل به نمادهای کچاد با 172 ،شبندر با 133 و فولاد با 117 واحد تعلق داشت. شاخص کل فرابورس نیز رشد 20 واحدی را تجربه کرد و در آستانه رسیدن به کانال 800 واحدی می باشد.

ارزش کل معاملات بورس به 176.6 میلیارد تومان رسید که با توجه به اینکه صف های خرید نیز عرضه نشد رقم خوبی بود. بیشترین ارزش معاملات به نماد وبانک با 19.7 میلیارد تومان و وپاسار با 9 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در ادامه شرایط مثبت بازار در هفته گذشته امروز را نیز بسیار مثبت و امیدوار کننده به پایان رساندیم. صف های خرید تا آخرین لحظات پابرجا ماند تا فردا نیز مثبت باشد. بعد از حمایت های مناسب از بازار به دلیل تزریق نقدینگی توسط صندوق توسعه برخی عوامل نیز به رشد خوب شاخص کمک کردند. گزارش های 12 ماهه تا امروز مثبت بوده اند و مسلما ادامه انتشار گزارش های مثبت می تواند بازار را با تحرک و پویایی بیشتری همراه کند. این گزارش های خوب می تواند عاملی برای استقبال از مجامع شرکت ها باشد.

موضوع مهم دیگر که باعث توجه به برخی صنایع شده افزایش نرخ دلار و تخصیص ارز مبادله ای به شرکت های وارداتی ست. نرخ دلار در روز چهارشنبه تا بیش از 3350 تومان هم رشد داشت ولی در روز پنج شنبه  و مروز به کانال 3200 تومانی بازگشت. رشد یا تثبیت دلار در این قیمت ها هم باعث رشد سود شرکت های صادراتی می شود البته شرکت های وارداتی نیز به نسبت افزایش نرخ دلار خواهان افزایش نرخ محصولاتشان خواهند بود و دولت نیز در این شرایط با افزایش نرخ محصولات آنها کنار خواهد آمد.

بانک مرکزی نیز از تخصیص و تامین ارز مورد نیاز برای مواد اولیه کارخانجات وقطعات خودرو و همچنین شرکت های دارویی از طریق مرکز مبادلات ارزی خبر داده است که در صورت تحقق شاهد تحولاتی مثبت دراین صنایع در سال جاری خواهیم بود.

موضوع دیگر بحث کاهش نرخ سود سپرده هاست که اگر واقعا کاهش یابد محرک خوبی برای بورس خواهد بود. بر اساس شنیده ها از روز دوشنبه هفته جاری نرخ سود سپرده های بانکی کاهش می یابد. بر اساس مذاکرات شورای هماهنگی بانک ها و کانون بانک ها قرار است برای نرخ سود سپرده های بانکی دامنه ای خاصی در نظر گرفته شود که این دامنه بین 10 تا 21 درصد خواهد بود.

مدیران ارشد نظام بانکی چهارشنبه گذشته نشستی ویژه با رئیس کل بانک مرکزی داشتند. در این نشست که حدود 4 ساعت به طول انجامید، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی آخرین برنامه‌های پولی دولت را برای مدیران عامل بانکها ارائه کرد.در این جلسه، سیف از بانکها خواسته است در راستای برنامه‌های پولی دولت گام بردارند. سیف در این جلسه همچنین از مدیران عامل بانک‌ها خواست که بانکها به نحوی برنامه‌ریزی کنند که در نهایت، نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش یابد. بانکها نیز نسبت به این درخواست رئیس کل بانک مرکزی چراغ سبز نشان دادند و قرار شد این خواسته را به زودی اجرایی کنند.

اما در بحث هدفمندی هم قیمت بنزین و گازوئیل هم بالاخره اعلام شد. قیمت بنزین یارانه ای معمولی با رشد 75 درصدی از 400 تومان به 700 تومان و قیمت بنزین معمولی آزاد با رشد 43 درصدی از 700 تومان به 1000 تومان افزایش یافت. به نظر می رسد اگر تدابیر لازم گرفته نشود می تواند نقطه آغازی برای افزایش قیمت کالا ها و محصولات شرکت ها شود و این در نهایت به نفع صنایع بورسی نیز خواهد بود.

در کل اخبار مختلف بورسی و اقتصادی مثبت بوده و باعث افزایش تقاضا در بورس شده است.

در اخبار حاشیه ای بازار، دلار روز آرامی را نسبت به روز های قبل داشته است در 3260 تومان قرار دارد. دلار روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه را با کاهش بها پشت‌سر گذاشت. کارشناسان می‌گویند عواملی که در دو هفته گذشته موجب افزایش قیمت ارز شد، اکنون خنثی شده است. بر اساس گزارش‌ها، دولت با پتروشیمی‌ها توافق کرده که ارز حاصل از صادرات آنها که مدتی قطع شده بود، مانند سابق در بازار عرضه شود. همچنین قرار است ارز مورد نیاز خودروسازی‌ها و کارخانه‌ها نیز از این پس توسط مرکز مبادلات تامین شود. در نتیجه، به‌نظر می‌رسد که عرضه و تقاضا به‌سمت کاهش قیمت ارز متمایل شده است.

در اخبار بورسی معاون وزیر اقتصاد گفته: منابع صندوق توسعه بازار سرمایه با مشارکت حقوقی های بزرگ تقویت می شود.به نظر می رسد دولت نیز وقت خوبی را برای تزریق نقدینگی به بازار بورس انتخاب کرده است.

در بازارهای جهانی اوره افت 5 درصدی دیگر را تجربه کرده است.مس به بیش از 6700 دلار رسیده است و سرب و روی نیز تغییر چندانی نداشته اند.انس نیز در 1304 دلار قرار دارد. تشدید تنش در روابط روسیه و اوکراین و احتمال اعمال تحریم های اقتصادی و تجاری آمریکا و اروپا ضد روسیه موجب افزایش قیمت جهانی طلا شده است

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمیها خبر توقف وغدیر و پارسان برای تعدیل عایدی حاصل از تملک 40 درصدی در پتروشیمی پارس خبر بسیار مثبتی بود که باعث اقبال به بیشتر نمادهای گروه شد. ابهامات گروه پتروشیمی رفع شده است و با نزدیک شدن به زمان مجامع سالانه و پرداخت زود و خوب آنها مورد  توجه بیشتری خواهند بود.

خبر منفی در این گروه افتی دیگر برای اوره بود که این بار به 350 دلار رسید.

گفته می شود پارسان سود بیش از 170 تومانی و غدیر نیز تعدیل مثبت احتمالا 20-25 درصدی را به بازار اعلام می کنند

تاپیکو هم که قرار بود تعدیل منفی 49 درصدی اعلام کند در نهایت با اعلام تعدیل مثبت 1 درصدی به بازار باز گشت و صف خرید سنگینی داشت که این خبر خوبی بود. ما هم از این که شرکت در نهایت تعدیل منفی را به بازار اعلام نکرد خوشحالیم. اما برخی دوستان بهتر است به یک نکته توجه داشته باشند. ما در برآورد اولین سود سال 94 تاپیکو مبلغ 52 تا 57 تومان را اعلام کردیم.شرکت نیز اول قرار بود 515 ریال را اعلام کند که بنا به دلایلی اعلام نکرد.برخی دوستان از تحلیلی که ما انجام داده ایم بسیار تعجب کرده اند!

تاپیکو که قصد افزایش سرمایه 100 درصدی دارد، برای سال مالی آتی در اولین قدم مبلغ 1035 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 93 با رشد 1 درصدی روبرو شده است.

ما اعلام کردیم که اگر  شرکت سودی بابت فروش سرمایه گذاری ها پیش بینی نکند و سود تقسیمی زیرمجموعه ها را نیز مانند خود شرکت ها ( که در بودجه 93 اعلام کرده اند) لحاظ کند و سود تقسیمی زیر مجموعه ها را همانند پیشنهاد خود آنها لحاظ کند نمی تواند بیش از 60 تومان فعلا اعلام کند حالا به جزئیات گزارش توجه کنید…

شرکت برای سال 94 مبلغ 1807 میلیارد تومان سود حاصل از سرمایه گذاری ها پیش بینی کرده است.این سود با سود 8.5 درصد از هلدینگ خلیج فارس پیش بینی شده است. در مفروضات پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 1394، درآمد نقدي هر سهم پيش بيني شده براي شرکت هاي پذيرفته شده در بورس (سال مالي منتهي به 29/12/1393 شرکت ها) با مبالغ اعلام شده توسط اين شرکت ها متفاوت مي باشد.شرکت سود نقدی زیرمجموعه ها را تغییر داده و مطابق با سود نقدی پیشنهادی زیرمجموعه ها عمل نکرده است. خب ما منطقی برآورد کردیم و سود نقدی را همانند سود نقدی اعلامی شرکت ها لحاظ کردیم حالا تاپیکو دوست داشته  DPS ها را تغییر دهد این سلیقه آن می باشد!

دوم اینکه شرکت بابت پیش بینی فروش شرکت هاي کارتن ايران، کاغذ سازي کاوه، صنايع چوب و کاغذ ايران (چوکا)، چوب و کاغذ مازندران، محصولات کاغذي لطيف، صنايع کاغذ مراغه، صنايع چوب خزر، تخته شهيد باهنر و فيبر بابلسر و شرکت پتروشيمي غدير مبلغ 1406 میلیارد تومان سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها پیش بینی کرده است. چند نکته دیگر اینکه شرکت 300 میلیارد تومان هزینه های مالی پیش بینی کرده است که بابت خرید بلوکی هلدینگ خلیج فارس می باشد.

در این گروه شازند تعدیل خوبی در 12 ماهه 92 خواهد داد و با شایعاتی مبنی بر تعدیل درسال جاری با اقبال روبروست.این تعدیل بیشتر بر وبانک موثر است که قیمت های کم ریسکی را در روزهای اخیر داشت.

شازند اعلام کرده سود سال 92 خود را 14 درصد تعدیل می دهد که در این صورت سود 4652 ریالی شرکت به 530 تومان افزایش پیدا خواهد کرد. سیاست تقسیم سود نیز 80 درصد اعلام شده است

وبانک که مالک 50 درصدی شرکت می باشد از این تعدیل تاثیر مثبت خواهد پذیرفت.

آخرین eps و dps شازند در صورت های مالی وبانک 465 و 279 تومان بوده است که با این تعدیل dps  279 تومانی به 424 تومان افزایش پیدا خواهد کرد و مبلغ 87.6 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های سال 92 آن اضافه خواهد شد که به ازای هر سهم تقریبا 19 تومان خواهد شد.

خراسان و کرماشا که به زودی مجمع تقسیم سود دارند و این سود را نیز خیلی زود به حساب سهامدارانشان واریز می کنند با صف خرید روبرو شدند. خبر منفی اوره سازان کاهش نرخ اوره به 350 دلار می باشد البته فعلا به جز شپدیس بقیه اوره سازان نرخ اوره را کمتر از 350 دلار فرض کرده اند . شپدیس دقیقا 350 دلار ،شیراز 323 دلار ،کرماشا و خراسان نیز 330 دلار فرض کرده اند.

خودروسازان به همراه قطعه سازان با خبر تخصیص ارز مبادله ای با اقبال خوبی روبرو بودند. عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان خودرو گفته احتمال کاهش قیمت خودرو با اختصاص ارز مبادله ای به خودروسازان هست، گفته:البته به شرطی که این مصوبه فقط در حد حرف نباشد و سیستم بانکی نیز همکاری کند.

اگر واقعا ارزمبادله ای به این گروه تخصیص داده شود شرکت های مختلف این گروه تعدیل مثبت های خوبی خواهند داد که خپارس و زامیاد به همراه خپوش و خلنت و خاهن و خساپا بیشترین اثر مثبت را خواهند پذیرفت

ایران خودرو با صف خرید سنگینی روبرو بود. شرکت از صبح امروز فروش نقدی برخی محصولاتش را به تعداد محدود آغاز کرده است که شاهد ازدحام جمعیت در نمایندگی ها برای خرید بودیم. این ازدحام نشان می دهد که عرضه بسیار کم می باشد و تا زمانی که این شرایط برقرار باشد قیمت آزاد و کارخانه خودرو فاحش خواهد بود!

خساپا هم صف خرید مستحکمی داشت . خبر خوب برای این شرکت رشد تولید در فروردین ماه می باشد. سایپا در فروردین ماه امسال توانسته 17555 دستگاه خودرو تولید کند که نسبت به فروردین ماه سال 92 با تولید  13818 دستگاه به رشد 27 درصدی دست یافته است.

خبهمن با ادامه این روند این بار به 250-260 تومان هم خواهد رسید. بر اساس گزارش کیفی ISQI؛بازهم بهمن دیزل صدرنشین تولید خودروهای با کیفیت بوده است.در بخش کامیونت همانند ماه قبل ایسوزو NPR75P محصول شرکت بهمن دیزل در صدر جدول قرار گرفته است.

در این گروه خریخت برای سال 93 در اولین قدم 5 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است. آخرین پیش بینی سال 92 زیان 100 ریالی به ازای هر سهم بوده است

خفنر در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 138 ریال محقق کرده است آخرین پیش بینی 143 ریال بوده است

دارویی ها هم روز مثبتی را تجربه کردند. دارویی ها هم با کاهش نرخ دلار از محدوده ی بیش از 3300 تومان به کمتر از این محدوده تا حدودی از افزایش عرضه ها نجات پیدا خواهند کرد.شرکت های این گروه که در سال جاری با رشد تولید می توانند سال خوبی داشته باشند گزارش های 12 ماهه خوبی هم داشته اند.البته سهامداران به تاریخ پرداخت سود این شرکت ها نیز توجه خواهد داشت

امروز در خبر ها داشتیم که به صنعت دارو نیز ارز مبادله ای تخصیص داده می شود .

در این گروه دزهراوی روز 28 همین ماه مجمع تقسیم سود دارد.سهمی که با توجه به پی بر ای پایینی که دارد همچنان صف خرید دارد.

درازک با توجه به پی برای 9 متعادل بود. 22% از دزهراوی در اختیار درازک است.با لحاظ تعدیل سود اخیر دزهراوی و رعایت تقسیم سود 60% (که احتمالا بیشتر از این اندازه تقسیم کند) جای تعدیل مثبت 6% در درازک برای سود واقعی 92 فراهم میشود درصورت تقسیم سود 500 ت دزهراوی، از این محل درازک 8% تعدیل خواهد داد

دیران روز 16 اردیبهشت ماه مجمع تقسیم سود خود را برگزار خواهد کرد.دالبر نیز 17 اردیبهشت مجمع خواهد داشت

ددام در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ1453 ریال محق کرده است .آخرین پیش بینی سال 92 مبلغ 1424 ریال بوده است

در سیمانی ها گفته می شود افزایش نرخ سیمان تایید می شود ولی از ابتدای خرداد.بیشتر شرکت های گروه نیز افزایش نرخ را از ابتدای خرداد لحاظ کرده اند

دبیر انجمن صنفی‌ کارفرمایان صنعت سیمان نیز گفته افزایش قیمت سیمان توسط این انجمن قانونی بوده و وزارت صنعت هم این مساله را پذیرفته است، البته توافق کردیم اندکی از قیمت‌های جدید کاسته شود.

قیمت هر مترمکعب گاز هم برای شرکت‌های سیمانی با احتساب ۱۳ تومان عوارض به ۱۱۳ تومان افزایش یافته است

ساروم که در 12 ماهه 1421 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است روز 15 اردیبهشت مجمع سالانه با پیشنهاد تقسیم سود 142 ریالی را برگزار خواهد کرد

معدنی ها و به ویژه سنگ اهنی ها با خبر تعدیل مثبت 28 درصدی جوی مثبت داشتند.کچاد با رشد قیمتی 9 درصدی روبرو شد.گفته میشود کگل نیز تعدیل مثبت زیر 20 درصد خواهد داشت

کچاد در 12 ماهه واقعی 1308 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی (1019 ریال) رشد 28.3 درصدی داشته است.

ومعادن که مالک 16.41 درصدی کچاد است آخرین سود هر سهم و سود نقدی کچاد را 1019 ریال و 917 ریال لحاظ کرده است.ابن تعدیل مثبت 28 درصدی کچاد میزان سود تقسیمی را به 1177 ریال افزایش می دهد و ومعادن از این محل 51.2 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری هایش اضافه می کند که به ازای هر سهم 3 تومان خواهد شد.آخرین سود اعلامی سال 92 ومعادن 585 ریال بوده است

وامید مالک اصلی کچاد با سهم 37.59 درصدی ست.سود هر سهم سال 92 کچاد بر سود سال مالی منتهی به 30/10/93 وامید تاثیر دارد.آخرین EPS و DPS کچاد در صورت های مالی امید 1110 ریال و 999 ریال بوده است که با سود جدیدی که کچاد اعلام کرده است این سود تقسیمی از 999 ریال به 1177 ریال مبلغ 80.3 میلیارد تومان به درآمد سرمایه گذاری هایش اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم 4 تومان به سود 754 ریال سال 93 آن اضافه خواهد کرد

فولادی ها فعلا تحت تاثیر افزایش نرخ محصولاتشان در بورس کالا هستند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از به روز رسانی طرح جامع فولاد توسط شرکت ملی فولاد ایران تا پنج ماه آینده خبر داده است

ذوب مقاومت 425 تومانی را پشت سر گذاشت و می تواند تا 450 تومان صعود کند. فجر در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 608 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی که 619 ریال بوده است افت زیادی نداشته است

گفته می شود شاید در این هفته یا اوایل هفته آینده نیز فولاد هرمزگان عرضه اولیه شود

سرب و روی کاران نیز که به قیمت دلار و قیمت های جهانی محصولات حساس هستند منتظر  تعدیل عایدی در 12 ماهه هستند

افزایش تقاضا در بانکی ها نیز مشهود بود به خصوص در وبملت و پاسار که شنیده هایی مبنی بر تعدیل عایدی خوب آنها در 12 ماهه به گوش می رسد.وتجارت نیزطبق برخی شنیده ها 15 درصد تعدیل مثبت خواهد داشت

در این گروه گفته می شود نرخ سود سپرده ها از دوشنبه کاهش خواهد یافت. برخی از دوستان، کاهش نرخ سود بانکی را دلیل بر افت سودآوری بانکها عنوان می کنند غافل از اینکه این کاهش، هزینه های مشاع بانک را پایین آورده و باعث سودآوری بیشتر بانکها می شود.البته می دانیم که بانک ها مثل اکثر شرکتهای تولیدی می توانند حجم عملیات خود را با جذاب کردن محصول (وام/سپرده گذاری) بیشتر کنند

در دیگر نمادها و گروه ها:

بیشتر شرکت های گروه رایانه و انفورماتیک مثبت معامله شدند در انفورماتیکی ها که بارها اعلام کرده ایم در بلند مدت شرایط بنیادی خوبی دارند ،نظام کارمزد در حوزه دستگاه های کارت خوان در نیمه اول سال اجرایی می شود

رتاپ در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 130 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی رشد 11 درصدی داشته است.سود هر سهم سال جاری شرکت نیز 123 تومان می باشد.مجمع شرکت روز 17 م همین ماه برگزار خواهد شد

در ساختمانی ها ثغرب و ثاخت با توجه به اینکه کمترین پی بر ای بازار را دارند با صف خرید روبرو شدند.

ثاژن سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را همان 421 ریال قبلی اعلام و در شش ماهه زیان 76 ریالی شناسایی کرده است

غدام سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را همان پیش بینی قبلی یعنی 937 ریال اعلام کرده و در سه ماهه واقعی نیز 35 درصد آن را پیش بینی کرده است که پوشش خوبی ست

اخابر سود 45 تومانی اش را به 47 تومان افزایش داده و احتمالا در مجمع نیز 40 تا 45 تومان تقسیم کند

ذغال سنگی ها روز متعادل و مثبتی داشتند. گفته می شود سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با هدف افزایش تولید کنسانتره زغال سنگ، فاز 2 طرح تجهیز معدن پروده 4 طبس را به اجرا در می آورد. ظرفیت تولید کنسانتره زغال سنگ معادن طبس با اجرای فاز 2 به 1.2 میلیون تن افزایش می یابد.

منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب