خلاصه اخبار بورس یکشنبه 7 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز ،یکشنبه رشد 519 واحدی را تجربه کرد و در آستانه ورود به کانال 78 هزار واحدی قرار گرفت.نماد معاملاتی تاپیکو با 112 واحد،کگل با 78 واحد و شبندر با 73 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی اخابر با 59 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد 3 واحدی را به ثبت رساند و به 799 واحد رسید.

ارزش کل معاملات بورس به 355.2 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 224.6 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بازار  به نماد وپارسح با 59 ،رمپنا با 31.2 و پترول با 28.4 اختصاص داشت.

بازار امروز مثبت ولی پر عرضه بود. فشار عرضه ها قابل پیش بینی بود چرا که رشد خوبی در روزهای اخیر داشته است. اما نکته مهم اینجا بود که خرید ها در قیمت های مثبت بالا بود و اجازه منفی شدن قیمت ها را نمیداد. افزایش ارزش معاملات نشان داد بازار شرایط خوبی پیدا کرده است . شاخص کل در رسیدن به کانال 78 هزار واحدی تلاش زیادی کرد ولی موفق نبود. این برای اولین بار است که از 15 دی ماه شاخص کل 5 روز متوالی رشد می کند و همین موضوع در کنار افزایش ارزش معاملات باعث برگشت اعتمادها به بازار می شود. فردا احتمالا در ابتدای وقت بازهم عرضه ها بالا باشد ولی نگران کننده نیست و امری طبیعی ست. شاخص با شکستن مقاومت مهم 76500 واحد امیدواری ها را به بازار بازگردانده است. مسلما اگر فردا قیمت ها نیز منفی شود خریدها بالا خواهد بود، چرا که نقدینگی نسبتا خوبی به بازار بازگشته و خیلی ها هم با کاهش نرخ سود بانکی که به زودی ابلاغ می شود بخشی از نقدینگی خود را به بورس سرازیر خواهند کرد.

نکته ای که واقعا گفتنش لازم است این است که تجربه تلخ ریزش قیمت ها باید درسی برای بسیاری از سهامداران باشد که فقط به دنبال خرید سهام با شرایط بنیادی و پی بر ای های معقول و منطقی باشند. امروز در برخی نمادها مشخص بود که جو مثبت بازار ،برخی را به سمت نمادهای کوچک و سفته بازی حرکت داده است که واقعا خطرناک است. امیدواریم روزهای تلخ ریزش را در ماه های اخیر فراموش نکنید و دنبال سفته بازی و حرکت سهام کوچک بازار به سمت حباب قیمتی نباشید. فقط خرید سهام بنیادی با دید میان مدت و بلند مدت را در نظر داشته باشید.

سهام بنیادی بازار نه تنها در ماه های اخیر افت زیادی نداشته اند بلکه با ادامه روندی رو به رشد بازار خیلی زود به قیمت های سقف خود بازخواهند گشت. سال 93 با سال 92 خیلی متفاوت خواهد بود و باید استراتژی معاملاتی خود را تغییر دهید و با مطالعه و تحلیل به خرید سهم مبادرت ورزید. بارها و بارها چه در زمان اوج بازار در قبل از زمستان سال گذشته و چه در دوران افت بازار توصیه به خرید سهام بنیادی کرده بودیم.در سال جدید نیز همین توصیه را داریم و مطمئن باشید سرمایه گذاری در این گونه سهام با دید میان مدت و بلند مدت بازدهی معقول و منطقی و بیشتر از سایر بازارها را برای شما به ارمغان خواهد آورد

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها روز پر عرضه ای را تجربه کردند. روند پر شتاب عرضه ها در این گروه ادامه داشت که خبر توقف خگستر بار دیگر تقاضا را در گروه افزایش داد. البته بازهم در قیمت های مثبت کامل، فروش ها بالا بود. توقف خگستر برای تعدیل عایدی مثبت بار دیگر گمانه زنی ها برای تجمیع سهام وپارس به ایران خودرو را افزایش داد و شاهد افزایش تقاضا در مجموعه ایران خودرو بودیم. هنوز خبر موثقی در این زمینه منتشر نشده است.

خودرویی ها که در ماه فروردین رشد خوبی در تولید داشته اند با خبر تخصیص ارز مبادله ای به آنها امیدوارانه به آینده نگاه می کنند. قطعه سازان نیز در صورت تحقق وعده ها مبنی بر تخصیص ارز مبادله ای به آنها شرایط خوبی در سال جاری پیدا خواهند کرد.

در این گروه خپارس محکم ایستاد و صف خرید خود را حفظ کرد. تعدیل قابل توجه سهم در صورت تخصیص ارز مبادله ای به آن و همچنین شایعات افزایش سرمایه 200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها علت توجه ویژه به سهم می باشد .مقاومت سهم 250-255 تومان می باشد.

خساپا نیز که رشد خوبی در تولید فروردین ماه داشته است در ماه های آتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارد.سهم امروز و در برخورد به مقاومت 227 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد.در صورت عبور از این محدوده مقاومت 240-245 تومان می باشد.

پتروشیمی ها هم بعد از چند روز معاملات مثبت پر عرضه بودند. شرکت های گروه بیشتر به دلیل خبرهای مثبت از هلدینگ های بزرگ گروه و نزدیکی به مجامع تقسیم سود مورد توجه هستند. شایان ذکر است گروه پتروشیمی یکی از معدود صنایعی هستند که سود تقسیمی بالایی دارند و آن را نیز سود پرداخت می کنند. این عامل باعث افزایش تحرکات مثبت در آنها می شود. حضور در مجامع برخی از شرکت های گروه که تقسیم سود خوب و پی بر ای پایین تر دارند توصیه می شود

فارس ، پارسان و غدیر غایبان بزرگ گروه هستند که هر سهم تعدیل مثبت دارند. فارس با تملک 51 درصدی در پترول شرایط بهتری خواهد داشت. گفته می شود پارسان سود 170 تومانی و غدیر هم سود 245 تومانی را به بازار اعلام می کنند.

پترول روز بسیار پر هیجان و خوبی رابا حجم معاملات بالای 120 میلیون سهمی پشت سر گذاشت .خبر خرید 51 درصد سهم توسط فارس و مدیریت این شرکت توسط مجموعه ای همچون فارس خبر بسیار خوبی برای پترول است. در کل خرید سهم با دید میان مدت و بلند مدت توصیه می شود.

در بانکی ها مؤسسات اعتباری و بانک های دولتی و خصوصی در پایان رایزنی های خود کف و سقف نرخ سود سپرده های مدت دار بانکی را تعیین کردند. بر اساس این توافق که به اطلاع بانک مرکزی نیز رسیده است، نرخ سود سپرده های روز شمار تا یک ماه 10 درصد، سپرده های سه ماهه 14 درصد، سپرده های 6 ماهه 16 درصد، سپرده های 9 ماهه 18 درصد و سپرده های یک ساله و بیشتر 21 درصد تعیین شد.این اقدام به افت سود شرکت های این گروه نمی انجامد و برای آنها خبر مثبت یا منفی نیست ولی برای  بازار اتفاق مثبتی ست.

در این گروه مدیرعامل بانک پارسیان با اشاره به اینکه نرخهای جدید سود سپرده‌های بانکی هنوز به بانک‌داران ابلاغ نشده است، گفته: نرخ سود تسهیلات بانکی در آینده نزدیک و به‌تدریج کاهش می‌یابد.

پالایشی ها که تلاش ها بر آن است که ابهاماتشان در سال جاری کمتر شود بعد از اصلاح زیادی که داشته اند این روزها با لیدری شبندر در حال رشد هستند. شبندر در برخورد به محدوده مقاومتی متعادل شد . شبندر اگر گزارش 12 ماهه خوبی داشته باشد به بیش از 1500 تومان هم صعود می کند.

پالایشگاه ها قصد دارند با تشکیل اتحادیه صنفی به رفع ابهامات و مشکلات این صنعت بپردازند. همچنین گفته می شود اجرای کیفی سازی محصولات این شرکت ها ممکن است به تعویق بیفتد. این خبر اگر صحت داشته باشد شوک مثبتی به نمادهای گروه خواهد بود.

شاوان رشد خوبی از محدوده ی 2000 تومان تا 2500 تومان داشته است و با بازدهی 25 درصدی روبرو شده است. شرایط بنیادی شاوان مناسب ارزیابی می شود.

در سیمانی ها ظاهرا افزایش نرخ سیمان قطعی شده است. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفته چهارشنبه هفته گذشته انجمن سیمان با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت جلسه داشت و در این جلسه مباحث زیادی مطرح شد.وی گفته :جلسات ما با آقای سرقینی همچنان ادامه دارد و وی اعتبار تفاهمنامه امضا شده در دولت قبل مبنی بر قیمت گذاری سیمان توسط انجمن سیمان را پذیرفته است.

او در مورد پذیرفته شدن افزایش نرخ سیمان توسط دولت نیز گفته: به صورت مستقیم دولت نپذیرفته است  اما به صورت غیرمستقیم و با توجه به پذیرش اعتبار تفاهمنامه می‌توان گفت افزایش قیمت را پذیرفته است.

قبلا هم در مورد سیمانی ها گفتیم که اگر با افزایش نرخ سیمان به میزان 20 درصد موافقت شود ،افزایش هزینه های ناشی از رشد قیمت حامل های انرژی( گاز و مازوت) جبران می شود و تعدیل مثبت خاصی از نمادهای گروه نداریم

سشرق با خبر افزایش سرمایه مورد توجه بود ولی عرضه ها نیز در قیمتهای مثبت در سهم بالا بود. شرکت سیمان شرق جهت مشارکت در افزایش سرمایۀ شرکت های سیمان سفید شرق  و فرآوردههای سیمان شرق مجوز افزایش سرمایه 30 درصدی از محل آورده را دریافت نمود.گفتنی است این کارخانه به عنوان بزرگترین تولید کننده سیمان سفید با ظرفیت 1000تن در روز خواهد بود.پیشرفت پروژه 88 درصد می باشد.شرق پیش بینی نموده که سود شرکت از 282 میبلیارد ریال سال 93 در سال 95 به 756 میلیارد ریال معادل 692 رریال به ازای هر سهم افزایش یابد

سفار در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 563 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی (614 ریال) افت 8 درصدی داشته است

دارویی ها گزارش های 12 ماهه خوبی داده اند و ارز مبادله ای قرار است به آنها نیز تخصیص داده شود.نکته دیگر در این گروه این است که شرکت های این صنعت سود تقسیمی خود در مجامع را معمولا دیر پرداخت می کنند و این شاید کم از توجه ها به این گروه در آستانه مجامع سالیانه را کاهش دهد به طور مثال دزهراوی که امروز هم با گره 12 درصدی مواجه شد از تاریخ اول آذر ماه سود خود را پرداخت خواهد کرد که واقعا دیر است

در معدنی ها کگل به دلیل احتمال تعدیل مثبت در 12 ماهه مورد توجه بود ولی کچاد منفی معامله شد. مدیر مجتمع کچاد در رابطه با طرح توسعه شرکت اعلام کرده :انجام فعالیت اکتشافی به منظور بهره گیری از ذخیره جدید در دستور کار شرکت قرار دارد، انتظار می رود با همکاری دستگاه های ذیربط محلی و پشتیبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص به نتایج لازم دست یابیم.وی در رابطه با طرح احداث کارخانه احیاء مستقیم و فولاد چادرملو، گفته: ظرفیت اسمی این واحد تولیدی 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی و یک میلیون تن فولاد خام و کل سرمایه گذاری آن بیش از 12.9 میلیارد ریال است.مدیر مجتمع یادشده، برنامه زمانی برای راه اندازی این کارخانه را در بخش فولادسازی تا پایان سال جاری ذکر کرد و افزود: سه ماهه نخست 1395 نیز بخش احیاء مستقیم راه اندازی خواهد شد.وی از برنامه این مجتمع برای ایجاد کارخانه جدید گندله سازی با ظرفیت 2.5 میلیون تن خبر داده است

معدنی ها و به خصوص سرب و روی کاران می توانند در صورت تثبیت نرخ دلار در 3200 تومان و عدم تغییر نرخ سرب و روی در بازارهای جهانی تعدیل عایدی های خوبی بدهند.دلار امروز بار دیگر به بیش از 3300 تومان بازگشت

در گروه غذایی افزایش قیمت خوراک دام و طیور در آستانه اجرای هدفمندی یارانه‌ها بهانه‌ای برای پیشنهاد قیمت‌ بیشتر برای محصولات لبنی شده است .گفته می شود محصولات لبنی رشد 10 تا 15 درصدی خواهند داشت

غبشهر سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را همان 1928 ریال اعلام کرده و در سه ماهه پوشش 18 درصدی داشته است که نسبتا پایین بوده است. شركت به دلايل فروش كالاهاي با حاشيه سود پايين و افزايش ميزان تخفيفات  فروش و فروش كالاهاي با حاشيه سود پايين پوشش 18 درصدی داشته است

در دیگر نمادها

در ساختمانی ها ثاخت و ثغرب بعد از یک اصلاح می توانند بار دیگر مورد توجه قرار بگیرند. آ س پ بار دیگر برای برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شد

تکمبا زیان 107 ریالی سال 92 را به زیان 29 ریالی تبدیل کرده و برای سال جاری نیز در اولین قدم 113 ریال اعلام کرده است که دلیل آن افزایش تولید و قراردادهای جدید ساخت کمباین می باشد. شرکت قصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را هم دارد. سهم با رشد 30 درصدی بازگشایی شد و به صف خرید رسید. به نظر وضعیت شرکت در حال بهبود است اما سهامداران باید برای خرید سهم به سود فعلی آن توجه داشته باشند. پی بر ای 29 برای شرکت نسبتا بالاست.

اخابر روز 17 اردیبهشت مجمع خواهد داشت و به نظر می رسد 40 تا 45 تومان تقسیم کند. همراه اول نیز امروز بعد از تقسیم سود خوب و افزایش سرمایه در قیمت های کم ریسک و کمتر از 2800 تومان بازگشایی شد. شرکت سود هر سهم سال جاری بر اساس سرمایه جدید را 6516 ریال اعلام کرده است.

رکیش که افزایش سرمایه دارد در آخرین قیمت ها منفی معامله شد.رتاپ نیز که سود سال 92 خود را به 130 تومان افزایش داده قرار است سود نقدی خود را نیز از ابتدای خرداد پرداخت نماید.

قند هکمتان سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را از 401 ریال به 393 ریال کاهش و در شش ماهه نیز 30 درصد پوشش داده است

یکی دیگر از زیر مجموعه های بترانس گزارش خوبی داده است. شرکت بازرگانی ایران ترانسفو با تحقق سود هر سهم 1826 ریال توانسته 68 ریال از سود هر سهم بترانس را پوشش دهد.در ادامه انتشار گزارش های مثبت از سوی شرکت های زیر مجموعه مهم بترانس از جمله ایران ترانسفور زنجان و بازرگانی ایران ترانسفو شاهد اعلام سود 1796 ریالی از سوی ترانسفورماتور سازی كوشکن در 12 ماهه سال 92 هستیم که نسبت به سود سال قبل با رشد 221 درصدی روبرو شده است.

بترانس مالک 42.75 درصدی این شرکت می باشد و مبلغ 5 میلیارد تومان از سرمایه گذاری در این شرکت سود پیش بینی کرده است که با این سود جدید از سوی ترانسفورماتور سازی كوشکن این مبلغ به 11.5 میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد که به ازای هر سهم 43 ریال بر سود هر سهم سال 92 آن موثر است

وبیمه در 6 ماهه منتهی به 29/12/92 مبلغ 25 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است این در حالی ست که در سه ماهه 30 ریال پوشش داده بود.

برخی کاربران از حتاید پرسیده بودند که آیا این شرکت نیز همانند حسینا می تواند تعدیل مثبت سنگین دهد. نمی توان پیش بینی کرد ولی طبق شنیده های ما شرکت با سازمان بنادر به توافقاتی رسیده است.گفته می شود سود سال 92 تغییر خاصی نمی کند ولی سود سال 93 احتمالا بالاتر اعلام شود.با توجه به اینکه سهم پی بر ای پایینی دارد پیش بینی افتی برای آن نداریم.

 امروز دررینگ فلزی بورس کالا 87.890 تن میلگرد ذوب آهن مورد معامله قرارگرفت. درمیان محصولات عرضه شده سبد میلگرد 32تا12-A 3 بابیشترین تقاضا روبرو بود. بطوریکه 85800 تن ازاین محصول  بانرخ میانگین هرکیلو 1750 تومان وبه ارزش تقریبی150میلیارد تومان مورد معامله قرارگرفت.

امروز هچنین 2090 تن میلگرد 20تا12-A 3 با نرخ میانگین هرکیلو 1770 تومان وبه ارزش تقریبی 3.7 میلیارد تومان معامله شد.

این معاملات درحالی انجام شد که نرخ های فروش افزایشی در حدود 3 الی 5 درصد ی نسبت به معاملات پیشین تجربه می کرد .

همچنین لازم به ذکراست دربودجه سال 93 شرکت ذوب آهن فروش داخلی 880 هزارتن میلگرد بانرخ متوسط هرکیلو 1702 تومان پیش بینی شده است. بنابراین فروش امروز حدود10 درصد مقدار فروش داخلی بودجه شده میلگرد ذوب آهن می باشد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب