خلاصه اخبار و رویدادها دوشنبه 8 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز ، دوشنبه ، رشد 207 واحدی را تجربه کرد تا برای ششمین روز پیاپی شاهد افزایش آن باشیم. نماد معاملاتی فارس با 306 واحد و پارسان و تاپیکو به ترتیب با 125 و 102 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 140 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 12 واحدی را تجربه کرد

ارزش کل معاملات بورس به 282.8 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 110 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات نماد تاپیکو با 37.7 و فارس با 21.5 و خپارس با 17 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز طبق پیش بینی ها پر عرضه بود ولی نکته امیدوار کننده این بود که هیجانات فروش سهم های مهم را به صف فروش نکشاند و بازار خیلی زود جمع و جور شد. مشخص بود که با شرایطی که بازار دارد خرید ها در قیمت های منفی احتمالی نیز بالا خواهد بود که اگر این اتفاق بیفتد می توان به رشد بازار در روزهای آینده امید داشت. صندوق توسعه بازار نیز تا به الان حرفه ای عمل کرده است و به نظر می رسد نقش خوبی در تعادل بازار داشته باشد و اجازه افت شدید را به بازار نخواهد داد.

نکته مثبتی که در روزهای اخیر شاهد آن بوده ایم روند رو به رشد در ارزش معاملات است که بار دیگر به مبالغ بیش از 300 میلیارد تومان بازگشته است و ادامه این روند باعث برگشت تدریجی اعتمادها و نقدینگی ها به بورس خواهد شد

ما معتقدیم بازار اگر هم در برخی روزها فشار فروش داشته باشد ولی ارزش و حجم معاملات بالا باشد نگران کننده نیست نباید انتظار رشد سریع از بازار را داشته باشیم چرا که در همین یکی دو هفته پیش بازار شرایط بسیاربحرانی داشت. بازار اگر تعادل داشته باشد بهتر است تا اسیر هیجانات کاذب شود. حقوقی ها که در زمات افت بازار به تدریج در حال جمع آوری بودند مسلما در هیجانات مثبت به شدت فروشنده خواهند بود .

شاخص در معاملات امروز در حالی وارد کانال 78 هزار واحدی شد که سه هلدینگ بزرگ پتروشیمی در مجموعه تاثیر مثبت 533 واحدی بر آن داشتند و اگر بازگشایی فارس و پارسان نبود نمی توانست محدوده 78 هزار واحد را لمس کند. به هر حال بررسی نمودارها نشان می دهد که شاخص در مسیر صعودی، مقاومت 78600 واحدی را پیش روی دارد که در صورت عبور از این مقاومت می‌توان نسبت به تداوم وضعیت صعودی بازار تا محدوده 79200 و 80 هزار واحد امیدوارتر بود

در بازار داخلی چه خبر بود؟

مهمترین اتفاق امروز بازار بازگشایی هلدینگ پارسان و فارس بود. فارس از همان ابتدا صف خرید شد و پارسان نیز بعد از رشد 5 درصدی حسابی با 900 تومان درگیر بود بازگشایی غدیر شاید به لحاظ روانی سهم را به بیش از 900 تومان برساند.

پارسان با خرید 19.78 درصد از سهام پتروشیمی پارس به قیمت هر سهم 22415 ریال سود هر سهم خود را از 1452 ریال به 1680 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 16 درصدی همراه شده است. سود حاصل از سرمایه گذاری های شرکت در پیش بینی قبلی 2287 میلیارد تومان بوده که با توجه به سود هر سهم 339 تومانی و سود نقدی هر سهم 300 تومانی پتروشیمی پارس به بیش از 2520 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. شرکت 117.8 میلیارد تومان نیز درآمد حاصل از فروش سرمایه گذاری ها از محل فروش 10.11 درصد حفاری و 2.24 درصد شکبیر پیش بینی کرده است. شرکت با پیش بینی فروش حفاری و شکبیر از درآمد سرمایه گذاری های این دو شرکت به مبلغ 27 میلیارد تومان نیز چشم پوشی کرده است.

نکته دیگر اینکه 15.67 درصد از سهام شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی نیز به پرتفوی شرکت اضافه شده است که درآمدی بابت سرمایه گذاری در این شرکت پیش بینی نکرده است.

هلدینگ خلیج فارس سود هر سهم خود را همان 1406 ریالی قبلی اعلام کرده است سود 1604 ریالی تلفیقی را نیز تغییری نداده است. شرکت در ازای تسویه مبلغ 500 میلیون یورو مطالبات از شرکت بازرگانی پتروشیمی، جمعا تعداد 10،200،000،000 سهم و حق تقدم پترول ( معادل 51 درصد) را با میانگین قیمت 157ر2 ریال را دریافت کرده است.

شرکت همچنین اعلام کرده در راستای اهداف کلان و با رویکرد توسعه زنجیره ارزش اقدام به خرید 16 درصد از سهام شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی به ارزش 69 میلیارد ریال نموده است. همچنین عنوان نموده عملکرد شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی به صورت مستقیم تاثیری بر سودآوری شرکت ندارد. شرکت همچنین بر اساس توافقات انجام شده در نظر دارد 40 درصد از سهام SPG (مالک 50 درصدی سهام شرکت پلیمر آریا ساسول) را خریداری نماید. شرکت پتروشیمی پارس مالک 50 درصد دیگر از سهام شرکت پلیمر آریا ساسول می‌باشد.

NAV فارس با احتساب اضافه کردن 51 درصد پترول به پرتفوی اش بین 1850 تا 1900 تومان است که قیمت فعلی سهم در محدوده ی 82 درصدی آن معامله می شود.

غدیر نیز فردا بازگشایی خواهد شد و جو مثبتی در گروه به راه خواهد انداخت . وغدیر سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را با تعدیل مثبت 103 درصدی همراه کرده است و از 1220 ریال به 2485 ریال افزایش داده است. این تعدیل مربوط به سود حاصل از سرمایه گذاری در 19.78 درصد پتروشیمی پارس و فروش 2 میلیارد سهم پارسان به قیمت هر سهم 1250 تومان برای تامین منابع مالی خرید پتروشیمی پارس، می باشد. سود هر سهم تلفیقی را نیز از 1487 ریال به 2801 ریال افزایش داده است.

پترول که با قیمت هر سهم 2157 ریال به فارس منتقل شده در قیمت های کمتر از 230 تومان خریدار خوبی داشت و در نهایت نیز در 230 تومان به معاملات خود پایان داد.فارس با تملک 51 درصدی در پترول سهامدار خوبی می تواند برای پترول باشد و حمایت هایی نیز از این سهم خواهد کرد. پترول با مقاومت 238-240 تومان روبرو ست که در صورت عبور رشد خوبی خواهد کرد.

تاپیکو در قیمت های بیش از 500 تومان روز جالبی داشت. شرکت که قرار است در سال جاری از سهام شرکت های سلولزی خارج شود این روزها با اقبال خوبی روبرو ست. به نظر می رسد سهم ریسکی نداشته باشد و این سود 100 تومانی در سال های آتی با توجه به بهره برداری از ستاره نفت خلیچ فارس تکرار پذیر باشد.

پتروشیمی شازند در حالی گزارش عملکرد واقعی سال 12 را منتشر کرد که شاهد 14 درصد تعدیل مثبت نسبت به آخرین پیش بینی می باشیم، طوری که سود 4652 ریالی را به 5318 ریال افزایش داده است. شرکت حداقل 425 تومان تقسیم خواهد کرد. به نظر می رسد مجمع شرکت در همین ماه اردیبهشت باشد. حضور در مجمع مناسب ارزیابی می شود.

خودرویی ها روز پر عرضه های را پشت سر گذاشتند. نقش لیدری این گروه امروز به خپارس محول شده بود. خپارسی که در صورت تخصیص ارز مبادله ای به آن تعدیل مثبت بسیار خوبی خواهد داشت بنابر  اعلام مدیرعامل شرکت ،از این بابت تعدیلی نخواهد داشت! به هر حال این شفاف سازی موجی از اعتراضات را در بازار و بین سهامداران راه انداخته است چرا که معتقدند این شفاف سازی با دلایل منطقی منتشر نشده است! سهم که افزایش سرمایه دارد امروز را مثبت به پایان رساند ولی صف خرید خود را از دست داد.

در مورد تخصیص ارز مبادله ای به صنعت خودرو نیز باید صبر کرد و دید آیا واقعا این وعده عملی می شود یا خیر؟ مسئولین شرکت های خودرساز نیز که حرکت مثبتی در جهت افزایش کیفیت محصولاتشان نمی کنند همچنان فکر افزایش قیمت خودرو هستند. دبیر انجمن خودروسازان ایران در رابطه با تاثیر اختصاص ارز مبادله‌ای به صنعت خودرو گفته: ظاهرا دولت تصمیم گرفته ارز مبادله‌ای به صنعت خودرو اختصاص دهد تا تقاضای ارزی این صنعت از بازار آزاد خارج شده و قیمت‌ها در بازار آزاد کنترل شود. وی گفته: از آن سو نیز اگرچه خودروسازان همچنان پیگیر درخواست افزایش قیمت خود هستند اما تخصیص ارز مبادله‌ای به کاهش هزینه‌های تولید کمک کرده و موجب کمتر شدن میزان افزایش قیمت‌ها خواهد شد.

در فولادی ها تحرکات مثبت در بورس کالا همچنان دیده می شود .دیروز ذوب معاملات خوبی داشت و امروز هم فولاد مبارکه معاملات پر حجمی داشت.اگر این روند ادامه داشته باشد ذوب و فولاد و فخوز شرایط خوبی در سه ماهه اول سال خواهند داشت.

امروز در برخی سایت ها نامه ای مبنی بر مخالفت جدی وزارت صنعت با افزایش نرخ سیمان منتشر شد که طبق برخی شنیده ها این نامه مربوط به زمان قبل از توافق با وزارت صنعت در مورد نرخ سیمان می باشد.گفته می شود امروز جلسه ای در وزارت صنعت در مورد نرخ سیمان و قطعی شدن آن برگزار می شود

معاملات اینگروه مثبت بود .سکارون حجم معاملات خوبی داشت و سیگنال رشد را در چند روز گذشته صادر کرده بود.

بررسی نمودار شاخص گروه سیمانی حاکی از عبور این شاخص از محدوده مقاومتی در ناحیه قیمتی و اندیکاتوری می‌باشد و در صورتی که جو مثبت بازار تداوم داشته باشد، این صنعت پتانسیل رشد را در پیش خواهند داشت و از جمله شرکت‌های این صنعت می‌توان به نمودار سهم سیمان هگمتان اشاره داشت که امروز با صف خرید به 750 تومان رسید و محدوده مقاومتی 780 تومان را در پیش خواهد داشت.

در این گروه طبق آخرین آمار ایران از نظر صادرات سیمان در خاورمیانه دارای رتبه اول و در سطح جهان جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

دارویی ها در بیشتر نمادها منفی معامله شدند.شرایط این گروه مطلوب می باشد ولی نکته ای که شاید از توجهات به گروه کاسته است پرداخت نسبتا دیرهنگان سود نقدی ست.همین امروز دالبر هم اعلام کرد سود خود را از آذر ماه سال جاری پرداخت می کند.

در این گروه دپارس اعلام کرده برای سال 92 سود تقسیمی را از 385 تومان به 594 تومان افزایش خواهد داد البته این موضوع قبلا در صورت های مالی تیپیکو به عنوان سهامدار عمده نیز  مشاهده شده بود.دپارس سیاست تقسیم سود سال 93 را نیز 6460 ریال اعلام کرده است.

داسوه در 12 ماهه واقعی سال 92 با سرمایه 250 میلیون ریالی مبلغ 1776 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به اخرین پیش بینی سال مذکور که 1665 ریال بوده است رشد 6.6 درصدی داشته است.شرکت سیاست تقسیم سود 80 تومانی را برای سال 92 اعلام کرده و قرار است سود خود را نیز در ماه های شهریور و مهر و آبان  وآذر و دی ماه سال جاری پرداخت نماید.

در پالایشی ها گفته می شود تا پایان اردیبهشت ماه اتحادیه صنفی پالایشگاه ها به طور رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد که می تواند به رفع ابهامات و مشکلات گروه کمک زیادی کند.سهام گروه روز پر عرضه ای را تجربه کردند. شبندر که نتوانسته بود از مقاومت 1350 تومانی عبور کند بار دیگر به کمتر از 1300 تومان رسید.

نفت بهران بخشي از مجتمع تجاري ارم واقع در شهرک قدس ( غرب ) از بانک سينا به ارزش  2749 ميليارد ريال و 20 درصد شرکت بازرگاني پيشگامان پايدار تجارت پرديس ايرانيان به ارزش  2020 ميليارد ريال که شرکت مذکور مالک 100 درصد نيروگاه زنجان  و 20 درصد نيروگاه سيکل ترکيبي قم  مي باشد را خریداری کرده است.

بانکی ها که زمانی معاملات محکمی داشتند این روزها بسیار ضعیف معامله می شوند و نوسانات مثبت و منفی خسته کننده ای دارند. شاید علت آن کاهش نرخ سود بانکی باشد ولی شرکت های گروه از کاهش نرخ سود تاثیر منفی نخواهند پذیرفت. رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با تأکید براینکه در صورت توافق بانکی‌ها حداکثر نرخ سود سپرده ۲۲ درصد خواهد شد، گفته:‌ بانک مرکزی طی یک الی ۲ روز آینده نرخ‌های توافقی‌ بانک‌ها را به منظور اجرا ابلاغ می کند.

در تجهیزاتی ها حفاری با رشد قیمت بازگشایی شد و بار دیگر به بیش از 600 تومان رسید. این شرکت اقدام به تحصیل20 درصد سهام شرکت بازرگانی همگامان گسترش تجارت پردیس ایرانیان به ارزش 020ر2 میلیارد ریال نموده است که شرکت فوق الذکر مالک 100 درصد نیروگاه زنجان و 20درصد نیروگاه سیکل ترکیبی قم می باشد. لازم به توضیح می باشد که از بابت سرمایه گذاری فوق این شرکت مبلغ 340 میلیارد ریال پرداخت نموده و مابقی بصورت اقساط بلند مدت پرداخت خواهد شد. شرکت گفته اثرات این تغییرات بر سود شرکت متعاقبا اعلام می شود.

مپنا هم در آخرین دقایق با افزایش تقاضا روبرو شد که اگر بازار ادامه پیدا می کرد احتمال صف خرید آن نیز بالا بود. دلیل صعود پر حجم رمپنا در آخرین لحظات به شایعاتی است که در حال تحقق است:گفته میشود مقام معظم رهبری، جهت بازدید از نیروگاه های رمپنا فردا به کرج خواهند رفت که البته هنوز این شایعه تایید  رسمی نشده است.

در دیگر نمادها و گروه ها:

در حمل و نقلی ها حسینا با حجم معاملات بالا همچنان رشد می کند. حکشتی سود هر سهم 31 خرداد 93 خود را از 3 تومان به 15 تومان افزایش داده است و با تعدیل مثبت 400 درصدی روبرو شده است. شرکت در پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/03/93 شرکت اصلی، مبلغ 000ر963ر1 میلیون ریال (به ازای هر سهم 196 ریال) درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری اعلام نموده است.

سود تلفیقی خود را از 32 تومان به 60 تومان افزایش داده است. سهم امروز با رشد 7 درصدی به بازار بازگشت ولی در نهایت در 471 تومان صف فروش شد.

در شرکت های لبنی دولت با اختصاص یارانه به تولیدکنندگان لبنی از محل درآمدهای ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها برای کنترل قیمت محصولات آنها موافقت کرده است و با این شرایط افزایش نرخ محصولات آنها منتفی ست.

 اعتلا در دوره فروردین ماه از محل فروش برخی شرکت های زیرمجموعه دارویی 3.3 میلیارد تومان سود شناسایی کرده است که به ازای هر سهم 18 تومان بر سود هر سهم آن تاثیر مثبت دارد.

منبع: پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب