مدیران “وبیمه” گندم نمایان جو فروش

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه با نماد “وبیمه” از جمله مجموعه های بورسی است که سهامداران آن به واسطه اقدامات مدیران شرکت مذکور گلایه های بسیاری را بیان می کنند.

در این میان یکی از سهامداران شرکت گزارش مبسوطی از عملکرد ماه های اخیر مدیران شرکت تهیه کرده، که به نظر می رسد نیم نگاهی به آن چندان خالی از لطف نیست.

براساس این نوشته مدیران شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه در تاریخ 92.5.12 اقدام به انتشار آگهی مزایده فروش سهم الشرکه خود در مجتمع گلستان خیام در روزنامه همشهری کردند و در سایت کدال آگهی مذکور انتشار یافت و قیمت سهم که در آن تاریخ حدود 142 تومان بود تا محدوده 190 تومانی نیز رشد کرد.

بعد از سپری شدن رشد مذکور، قیمت سهم بار دیگر تا محدوده 140 تومان افت می نماید تا جایی که دقیقاً در تاریخ 18 شهریور ماه سال 92 مدیر سرمایه گذاری هایوبیمه طی مصاحبه ای با رسانه خبری بورس نیوز بار دیگر خبر از فروش پروژه تجاری اداری گلستان و احتمال شناسایی درآمدی حدود 150 تا 200 میلیارد تومان از این محل می دهد.

با انتشار این اخبار سرمایه گذاران و سهامداران شرکت که همچنان به فروش پروژه گلستان و وعده های مدیران “وبیمه” امیدار بودند به تدریج اقدام به خرید سهم کردند تا جایی که قیمت سهم از شهریور ماه 92 تا انتهای آذر ماه تا محدوده 200 تومان رشد کرد.

اما در این بین و در کمال ناباوری سهامدار عمده شرکت از آبان ماه به تدریج اقدام به عرضه سهام “وبیمه کرد و هر چه قیمت سهم به محدوده 200 تومان نزدیک تر می شد عرضه های سهامدار حقوقی شرکت اوج می گرفت تا جایی که در نهایت حدود 50 درصد از سهام تحت تملک بیمه مرکزی به عنوان سهامدار عمده به صورت خرد عرضه شد.

این رخداد در حالی روی داد که طبق قانون بورس سهام تحت تملک سهامدار عمده به عنوان سهام غیر خرد و غیر شناور تلقی می شود لذا عرضه این حجم از سهام مدیریتی “وبیمه” آن هم بدون اطلاع قبلی سرمایه گذاران و بدون نشر عمومی آن مبنی بر عرضه عمومی بوده و بیش از هرچیز امنیت سرمایه گذاران را دچار مخاطره می نماید.

به هر حال در تاریخ 92.11.13 مجمع عمومی سالیانه شرکت تشکیل و در نهایت شگفت زدگی، سهامداران مطلع شدند که ادعای مدیران شرکت مبنی بر سهم الشرکه شرکت در مجتمع گلستان و پوشش سود بیش از 20 تومانی شرکت در سال مالی 92 خلاف واقع بوده، چراکه سود مذکور 11 تومان بوده و سهم الشرکه واقعی شرکت از مجتمع گلستان بسیار کمتر از ادعای مدیران در آگهی های مزایده فروش می باشد.

بعد از برگزاری مجمع عمومی شرکت سازمان بورس به وضعیتوبیمه شک کرده و نماد معاملاتی مذکور را متوقف کرد تا اینکه پس از چند ماه توقف در تاریخ 93.2.8 نماد معاملاتی مذکور بازگشایی شد و در خصوص سهم الشرکه واقعی شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه در سایت کدال اطلاع رسانی شد.

در این مرحله ادعاهای خلاف واقع مدیران شرکت برملا شد و قیمت سهم بار دیگر به محدوده 150 تومانی وارد گردید.

براساس گزارش بورس و با عنایت به بررسی مطالب عنوان شده توسط این سهامدار خرد شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه به نظر می رسد ادعاهای مذکور با واقعیت اتفاق افتاده توسط مدیران و روند قیمتی سهم کاملاً در تطابق باشد. آنچه در این بین حائز اهمیت بوده این است که با وجود آنکه نوسانات قیمتی سهم ذات بازار سرمایه و سهام می باشد اما این که مدیران شرکت با اخبار و اطلاعات کذب موجب این نوسانات گردند امری غیر قانونی و برخلاف حمایت از حقوق سهامداران شرکت است. واقعیت امر در شرکت مذکور این است که مجموعه سرمایه گذاری صنعت بیمه به دلیل ماهیت دارایی محور خود تلاش کرده تا با مانور دادن روی اطلاعات طرح و دارایی های خود سهامداران را دچار انحراف کرده و در نهایت با انتشار اطلاعات کذب موجب زیان عده زیادی از سهامداران را فراهم نماید.

به نظر می رسد عملکرد این چنینی مدیران “وبیمه” و سهامدار عمده آن به طور کامل در تضاد با دفاع از حقوق سهامدارانی است که بعد از مدت ها منتظر به بار نشستن پروژه های شرکت بوده اند و شاید بهتر باشد تا پیگردهای قانونی لازم جهت جبران زیان سهامداران خرد این شرکت در دستورکار مسئولان سازمان بورس قرار گیرد.

در پایان با توجه به اوصافی که از مدیران این شرکت شنیده می شود اینطور بر می آید که مدیران “وبیمه” گندم نمایان جو فروش هستند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: وبیمه

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب