خلاصه اخبار بورس چهارشنبه 10 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته هم رشد داشت. این بار با رشد 13 واحدی همراه شد و در همان کانال 78 هزار واحدی ماند. نماد معاملاتی اخابر با 87 واحد و رمپنا با 30 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی پارسان و فارس به ترتیب با 38 و 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. شاخص کل فرابورس نیز رشد 2 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس با احتساب معامله بلوکی 39.8 میلیارد تومانی اخابر به 208.3 میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس بدون احتساب بلوک وزمین به 135.5 میلیارد تومان رسید. در کل ارزش معاملات امروز بازار نیز به بیش از 300 میلیارد تومان رسید که نشان از افزایش تحرک و پویایی در بازار است و این امیدواری ها را افزایش می دهد.

بازار امروز بازهم افزایش عرضه ها را تجربه کرد، عده ای دنبال کسب سود در کوتاه مدت فروشنده هستند و عده ای نیز با مثبت ارزیابی کردن بازار در میان مدت و بلند مدت به طور منطقی خریدار هستند. امروز کلیت بازار و اکثر نماد ها در دامنه منفی معامله می شدند. اما با توجه به رشد یکباره روزهای اخیر بازار و این که برخی سهم ها بازدهی های 15 تا 20 درصد داشته اند، عرضه در بازار زیاد شده است. در واقع بسیاری از افراد بعد از بازدهی های مورد نظر به دنبال شناسایی سود در کوتاه مدت، دست به عرضه زده اند. بازهم اشاره می کنیم که نکته مثبت این روزهای بازار ، افزایش ارزش و حجم معاملات است. افزایش حجم معاملات در روز های اخیر نشانه مثبتی از بازگشت اعتماد به بازار و ورود دوباره نقدینگی می باشد.

برخی از شرایط فعلی بازار هم گلایه دارند. ما هم موافق با مدیریت شاخص نیستیم ولی از کلیت بازار باید راضی بود. بعد از آن بحران واقعا خسته کننده این شرایط به نظر شرایط خوبی باشد و همین که ارزش معاملات رشد کرده است نشانه خوبی ست. بهتر است انتظارات از بورس امسال را پایین تر بیاوریم. هنوز هم هیچ بازاری به اندازه بازار بورس برای سرمایه گذاری جذاب نیست. نرخ سود سپرده ها نیز کاهش یافته است و به بازار ارز و سکه نیز نمی توان دل خوش کرد.

شاخص کل نیز این روزها با مدیریت بالای 78 هزار واحد نگه داشته شده است و این موضوع باعث شده تکنیکال کاران هم به آینده شاخص امیدوار باشند و کمتر از اعداد پایین برای شاخص صحبت کنند.

در مجموع امروز با بازاری کارا و قابل قبول مواجه بودیم که البته خبر کاهش نرخ سود بانکی و در نظر گرفتن سقف 22 درصدی برای سپرده ها را نمی توان نادیده گرفت که خبری بسیار مثبت برای بازار بورس است و همانطور که افزایش شدید نرخ سپرده ها بازار را تحت تاثیر قرار داد کاهش آن نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار بورسی بورس نیوز به یک نکته مهمی اشاره کرده است. برخی شرکت های حقوقی در بازار که بدون هیچ استراتژی اقدامات خارج از منطق سهامداری را انجام می دهند که می تواند سمی برای بورس محسوب شود. به عنوان مثال بیمه مرکزی ایران طی ماه های اخیر روندی را اتخاذ کرده که شاید هیچ کارشناسی نتواند تحلیل منطقی و علمی برای آن به دست آورد. این شرکت در تمامی نمادهای پرتفوی خود در روزهای منفی، روزهای مثبت، رشد شاخص ، افت شاخص فروشنده است و روند فروش سهام نیز بسیار نادرست بوده و سبب وارد شدن ضربه به سهام و سهامدار آن می شود. شاید بهتر باشد مدیران این شرکت برای این حجم از پرتفوی خود به جای خرده فروشی به دنبال خریداری عمده باشند.

در اخبار سیاسی دیشب رئیس جمهور در تلویزیون با مردم صحبت کرد. مهمترین سخنان دیشب رئیس جمهور در مورد افزایش تولید در پتروشیمی ها و استفاده از حداکثر ظرفیت در تولید و حمایت از صنعت برق و تزریق نقدینگی به آن بود.

در اخبار اقتصادی دلار در مرز 3300 تومان آرام گرفته است. تثبیت دلار در این قیمت ها نیز برای شرکت های صادرات محور نیز خبر خوبی ست.صنایع مهم وارداتی نیز اگر نرخ ارز مبادله ای دریافت کنند نگرانی از افزایش نرخ ارز نخواهند داشت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودروسازان روز پرتقاضایی داشتند. معاملات مثبت از خساپا و خپارس شروع شد و به بقیه نمادها نیز سرایت کرد. نکته مهم این گروه اینجاست که لیدری گروه به خپارس و خساپا داده شده و خودرو به دنبال این دو سهم حرکت می کند.

خبرهای مثبتی از قبیل افزایش تولید در نتیجه تخصیص ارز مبادله ای به صنعت، افزایش سرمایه خساپا و خپارس از محل تجدید ارزیابی دارایی ها باعث توجه به گروه شده است. البته توجه کنید که نوسان گیران هم در این گروه فعال هستند.

در این گروه زامیاد اعلام کرده همانطور که در مفروضات پیش بینی سود سال 93 اعلام شده : مبنای تامین کلیه مبالغ ارزی شرکت با نرخ مبادله ای در محاسبات منظور شده است و خبر فوق تاثیری بر سود شرکت ندارد.

در ایران خودرو خریداران و فروشندگان جنگ تمام عیاری داشتند و در نهایت نیز سهم صف خرید به معاملات خود پایان داد. مدیر عامل شرکت ایران خودرو اعلام کرده که با احتساب تخصیص ارز مبادلاتی “خودرو” می تواند به مرز تولید 600 هزار خودرو در سال برسد که نشان از رشد 30 درصدی نسبت به پیش بینی سال 93 و نیز افزایش بیش از 80 درصدی نسبت به سال گذشته دارد

خگستر سود هر سهم سال مالی جاری خود را با تعدیل مثبت 62 درصدی همراه کرده و از 534 ریال به 863 ریال افزایش داده است.این تعدیل مثبت به دلیل فروش تعداد 262،691،525 حق تقدم ناشی از افزایش سرمایه وپارس بوده است.سود حاصل از فروش این تعداد حق تقدم 48.1 میلیارد تومان بوده است.این تعدیل مثبت حدودا 2 تومان به سود هر سهم ایران خودرو اضافه می کند

پس از آنکه اعلام شد ارز مبادله‌ای به خودروسازان تعلق می‌گیرد، حالا خبر می‌رسد موانع پرداخت وام از صندوق توسعه ملی به صنعت خودرو نیز برطرف شده و کارشناسان این موضوع را امتیازی دیگر برای جلوگیری از افزایش قیمت خودروهای داخلی می‌دانند. در کنار اینها البته اظهاراتی مبنی بر پرداخت تسهیلات از محل اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز مطرح و ظاهرا خودروسازان نیز از امتیازات موردنظر خشنودند، به نحوی که به‌نظر می‌رسد کمی از هیجان شان بابت افزایش قیمت کاسته شده است.

با این حال هنوز هم برخی مسئولین این شرکت ها صحبت از افزایش نرخ هر چند اندک می کنند. محمدرضا نجفی منش عضو هیئت مدیره انجمن قطعه سازان ایران گفته: سال گذشته پیشبینی شده بود قیمت خودرو برای امسال به میزان 30 درصد افزایش یابد. وی اعلام کرده: اما پس از تزریق ارز مبادلهای به صنعت خودرو این 30 درصد به 10 درصد تقلیل مییابد!!

در لیزینگی ها هم شاهد افزایش تقاضا بودیم که ولغدر بعد از تعدیل مثبت خوب بازگشایی خوبی هم داشت و با صف خرید روبرو شد. به نظر می رسد تغییر با اهمیت در تیراژ تولید شرکت های خودرویی سبب افزایش میزان فروش این شرکت ها شود و سودآوری آنها را تقویت نماید.

ولغدر سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود بر اساس عملکرد سه ماهه را از 210 ریال به 344 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 64 درصدی روبرو شده است. در سه ماهه واقعی نیز پوشش خوب 42 درصدی داشته است. دلیل تعدیل مثبت شرکت افزایش فروش های نقدی اعلام شده است

در پتروشیمی ها صحبت های دیشب روحانی مبنی بر افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی ها در سال 93 خبری امیدوار کننده و مثبت بود.

در این گروه زاگرس هم برای برگزاری مجمع و تقسیم سود بسته شد که به نظر می رسد تقسیم سود خوبی داشته باشد.

تاپیکو در کمتر از 500 تومان با افزایش تقاضا و در بیش از 500 تومان با افزایش عرضه ها روبروست. روز 31 خرداد زمان پایان سررسید اوراق تبعی شرکت می باشد و گفته می شود سهم را تا 560 تومان افزایش خواهند داد تا سهامدار عمده مجبور به تسویه تعهدات خود نشود چرا که قیمت اعمال اوراق تبعی شرکت 560 تومان می باشد.

پترول به زیر 220 تومان رسید. شرکت در گزارش شش ماهه توانایی پوشش خوبی را از محل فروش پتروشیمی جم دارد. پترول سهمی ست که اگر در بلند مدت روی آن سرمایه گذاری شود بازدهی خوبی خواهد داشت. این سهم فقط صبر می خواهد.

در بانکی ها در جلسه دیشب شورای پول و اعتبار، اعضا ضمن تأیید تفاهم صورت‌گرفته در خصوص نرخ سود بانکی و تاکید بر نظارت بر حسن اجرای آن، رصد و نظارت بر فعالیت مؤسسات مالی و اعتباری بدون مجوز و انجام اقدامات احتیاطی لازم از سوی بانک مرکزی را مورد تأکید قرار دادند.

رئیس شورای هماهنگی بانک های کشور گفته: از این رو از روز شنبه شروع به رعایت نرخ های جدید سپرده ها می کنیم، البته با توجه به رسیدن میزان تورم نقطه به نقطه به 17 و 6 دهم درصد و پیش بینی کاهش شاخص تورم به زیر 25 درصد، سود 22 درصد عدد بسیار خوبی ارزیابی می‌شود. رئیس شورای هماهنگی بانک های کشور با اشاره به سپرده های کوتاه مدت گفته: هیچ جای دنیا به سپرده های کوتاه مدت سود نمی دهند و شاید یکی از علل به هم خوردن بازار بورس یا جاهای دیگر همین سپرده ها باشد چرا که وقتی سود آنها به 22 تا 24 درصد برسد، عده ای در بورس وقتی نرخ ها بالا می رفت، خرید می کردند و وقتی پایین می آمد، می فروختند و در این سپرده ها می گذاشتند

در بانکی ها اخبار مثبتی نیز از سوئیفت بانکی به گوش می رسد

در این گروه وبصادر واقعا روزهای سختی را سپری می کند. امروز حقوقی ها حمایت خوبی از سهم داشتند ولی فروشنده ها تا نفس سهم را نگیرند دست بردار نیستند.

افزایش سرمایه بانک ملت نیز ثبت شد و سهام جایزه به سهامداران تعلق خواهد گرفت

بانکی دی که به دلیل شایعه افزایش سرمایه سنگین مورد توجه بود در مسیر اصلاحی قرار گرفته است .سطح 160 تومان سطح مهم حمایتی برای سهم می باشد

در دیگر گروه ها

انفورماتیکی ها منفی معامله شدند. احتمال افزایش تعرفه های تراکنش ها به دلیل اجرای فاز دوم هدفمندی از گزینه های محتمل در این صنعت می باشد.

رکیش از گزینه های کم ریسک این گروه می باشد که برای سال جاری  712 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.به نظر می رسد با توجه به تغییرات مدیریتی شرکت و سیاست های جدید، در صورت انعقاد قرار دادهای جدید، شرکت می تواند از شرایط مناسبی در راستای تحقق بودجه خود برخوردار باشد.

در حمل و نقلی ها شنیده ها حاکی از آن است که نرخ های حمل و نقل ریلی تا 25 درصد افزایش می یابد. این افزایش نرخ در بخش سهم مالکین واگن و لوکوموتیو خواهد بود و تغییری در نرخ های سهم راه آهن در هزینه های ریلی نخواهیم داشت.توریل نرخ 20 درصدی را در بودجه خود لحاظ کرده است.

شایعاتی به گوش می رسد که حسینا مدارک خود برای دریافت مجوز افزایش سرمایه را به بورس ارسال کرده است.

در سیمانی ها تا خرداد ماه خبری از افزایش نرخ سیمان نیست، برخی به این موضوع واکنش منفی نشان دادند. البته اکثر سیمانی ها افزایش نرخ را از ابتدای خرداد ماه در نظر گرفته اند.

سغرب در 12 ماهه واقعی منتهی به 29/12/92 مبلغ 1463 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سال مذکور ( 1435 ریال) رشد 28 ریالی داشته است. تاریخ مجمع شرکت اعلام نشده ولی گفته شده سود نقدی از مردادماه تقسیم می شود

در تجهیزاتی ها دیشب در سخنان رئیس جمهوری صحبت از تزریق 1300 میلیارد تومان به صنعت برق بود که خبر خوبی برای مپنا ست.حضور رهبر انقلاب در این شرکت نیز خبر مثبتی به لحاظ روانی برای سهم بود

در ساختمانی ها که کسی به شرایط بنیادی مناسب و یا بد آنها توجهی ندارد فقط شاهد نوسان هستیم.کارشناسان معتقدند ابلاغ دستورالعمل جدید بانک مرکزی به بانک ها برای کاهش نرخ سود سپرده ها سبب افزایش امیدها به توانایی جذب بخشی از نقدینگی سرگردان جامعه در این صنعت شده است.

ثتران بالاخره به بیش از 300 تومان رسید استقبال بازار از سهام این شرکت را شفاف سازی شرکت در رابطه با پروژه مروارید حقانی دانست. طبق شفاف سازی شرکت، این پروژه با متراژ کل زیر بنای 722/121 متر مربع، با مخارج ساخت پروژه به مبلغ 250 میلیارد تومان و برآورد فروش با مبلغ 400 میلیارد تومان در 38 ماه تعریف شده است. محل پروژه نیز در بزرگراه حقانی می باشد.

در فلزی ها و معدنی ها فولاد مبارکه اعلام کرده که اثرات مرحله دوم هدفمندی در بودجه سال 93 شرکت دیده است همچنین نرخ سنگ اهن با مصوبه بودجه سال 92 کلکشو در عملکرد 92 شرکت منعکس شده است.

معون وزیر صنعت از اجرای ظرح هایی در آلمینیوم المهدی برای مقابله با تاثیرات ناشی از افزایش نرخ حامل های انرژی خبرداده است.این خبر برای باما که آلمینیوم المهدی را در پرتفوی خود دارد خبر خوبی ست. آلمینیوم المهدی زیان انباشته دارد

در دارویی ها افزایش نرخی در سال جاری برای دارو نخواهیم داشت و رئیس جمهور هم بر این موضوع تاکید کرده است اما شرکت های این گروه ازمحل رشد تولید می توانند تعدیل سود داشته باشند.

سیاست‌های جدید دارویی نیز از سوی وزیر بهداشت در سال جاری  اعلام شدو آن کاهش قیمت دارو در سال ۹۳ بود.

در دیگر نمادها

تکمبا که در روز بازگشایی گفتیم جاری رشد ندارد با صف فروش روبرو شد. شرکت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها دارد. گفته می شود بورس فعلا 230 درصد از افزایش سرمایه 300 درصدی شرکت موافقت کرده است.

برخی شنیده های غیر موثق از تعدیل تایرا حکایت دارد

نماد کسعدی امروز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد

امروز شبندر به حمایتش خورد و برگشت. 1215 تومان سطح حمایتی قوی و 1385 ت سطح مقاومت قوی برای شبندر می باشد.

مخابرات در آستانه مجمع رشد داشت و با بلوکی که در سهم زده شد از قرمز شدن شاخص نیز جلوگیری شد.

وخارزم که با خرید نیروگاه انتظارات برای بازگشایی خوب را بالا برده بود ولی برعکس عمل کرد و بازگشایی خوبی نداشت. گفته می شود وخارزم قصد دارد با تبدیل نیروگاه خریداری شده به یک شرکت حقوقی سهامی عام آن را وارد بازار بورس کند که خبر بسیار مثبتی برای شرکت می باشد .البته پروسه این کار کمی طولانی خواهد بود.

نفت بهران که روز گذشته با خرید دارایی ها بازگشایی شده بود امروز معاملات منفی را تجربه کرد و به زیر 2800 تومان نزول کرد.خبر منفی در این شرکت افزایش قیمت مواد اولیه بوده است که البته به نظر می رسد تاثیر منفی زیادی بر سود آن داشته باشد.

شلعاب در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 1404 ریال محقق کرده است که نسبت به پیش بینی اخیر تغییر خاصی نداشته است.این شرکت افزایش سرمایه 571 درصدی دارد که در مرحله اول 333 درصد آن اجرایی می شود زمان آن نیز مشخص نیست

قشرین سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را از 30 تومان به 40 تومان افزایش داده است و با تعدیل مثبت 33.3 درصدی روبرو شده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب