خلاصه اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 14 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در معاملات امروز افت 370 واحدی را به ثبت رساند و به نیمه های کانال 77 هزار واحدی رسید.نماد معاملاتی رمپنا با 66 و شبندر با 49 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی کگل با 84 و وصندوق با 30 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس با احتساب معامله 45.5 میلیارد تومانی وبانک به 184.9 میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس نیز به 82.2 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات به معاملات خرد و بلوکی وبانک با 46.5 میلیارد تومان و وپارسح با 9.1 میلیارد تومان اختصاص داشت

بازار امروز با فشار عرضه ها عمدتا از سوی حقیقی ها همراه بود. متاسفانه فضای نوسان گیری در بازار زیاد شده است و تا زمانی که خرید فقط با قصد نوسان گیری باشد نمی توان به رشد شاخص و قیمت ها امید داشت. در بازار منفی تعداد فروشندگان حقیقی افزایش می یابد و بر عکس در بازار مثبت تعداد خریداران حقیقی چندین و چند برابر می شود. امروز هم اگر معاملات سهام بنیادی بازار را رصد کرده باشید متوجه خواهید شد که حقوقی های فعال به صورت پله ای بازهم خریداران اصلی نمادها بودند. اگر حقیقی ها هم در زمان افت قیمت ها از فروش پرهیز کنند بازار شرایط بهتری برای صعود پیدا می کند. متاسفانه بازار ما یا باید صف خرید باشد یا صف فروش ! از نظر سهامداران حقیقی تا وقتی که صف خرید برای سهام یک شرکت وجود دارد حال بازار خوب است اما به محض اینکه صف خرید از بین می‌رود حال بازار بد می‌شود و صف فروش تشکیل می‌شود این یعنی اینکه همیشه باید صف خرید در بازار وجود داشته باشد و گرنه حال بازار بد می‌شود.

به نظر می رسد بعد از رشد 5 هزار واحدی شاخص کل در چند روز این در جا زدن بازار طبیعی ست. نباید انتظار زیادی از بازار داشت. از صندوق توسعه نیز نباید انتظار داشت در همه حال خریدار باشد. به هر حال نقش صندوق توسعه در شرایط هیجانی بهتر مشخص می شود. امروز هم در خبرها داشتیم که مدیر صندوق توسعه بازار از واریز بخشی از وجوه و کمک های حمایتی بانک ها و بیمه ها به این صندوق خبر داده است.

بازار فعلا در شرایط تعادلی قرار دارد و اگر حقیقی ها هیجانی نشوند و برخی حقوقی ها نیز قصد ضربه زدن به بازار را نداشته باشند، می توان به رشد آن امیدوار بود.

شاخص کل امروز به نیمه های کانال 77 هزار واحدی رسیده است. سطح 76500 تا 77000 حمایت مهم شاخص می باشد که می تواند به برگشت بازار منجر شود البته اگر همانطور که ذکر شد حقیقی ها دچار جوزدگی و ترس های بی دلیل نشوند و برخی حقوقی ها نیز قصد ضربه زدن به بازار را نداشته باشند

در بازار داخلی چه خبر بود؟

از پتروشیمی ها شروع می کنیم که بازهم با خبر حاشیه ای روبرو شده اند. بحث جلوگیری از فروش محصولات شرکت های گروه در بورس کالا از دیروز بحث داغ این صنعت شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اقدامی نسبت به خروج محصولات پتروشیمی از بورس دستور فوری صادر کرده تا فروش محصولات به صورت سهمیه‌ای و حواله‌ای انجام شود. توجیه وزیر برای این دستور این است که دلال ها محصولات پتروشیمی را از بورس خریداری و به قیمت آزاد در بازار می فروشند.

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته: اگر برخی به دنبال بازگشت دادوستد محصولات پتروشیمی به دوران معاملات حواله‌ای هستند، شک نکنید که معاملات غیر شفاف برای آنها سودهای کلان به همراه دارد.

در این باره دبیر انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی گفته که تاکنون خبری در این رابطه به صورت موثق و رسمی اعلام نشده است.در صورتیکه این خبر موثق و رسمی باشد، زیر ساخت ها و مقدمات اجرایی برای فروش محصولات پتروشیمی ها بدون حضور دلالان فراهم است. وی گفته: چنانچه عرضه محصولات صنعت پتروشیمی در بورس کالا متوقف گردد، وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرست مشتریان واقعی خریدار محصولات پتروشیمی را در اختیار انجمن قرار خواهد داد تا براساس تقسیم بندی های صورت گرفته طبق محصولات تولیدی، آنها را به تولیدکنندگان ارجاع خواهیم داد

نتیجه گیری کلی این که عواقب خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا می تواند به افت کارمزد کارگزاران، بورس کالا و سازمان و حتی بورس انرژی (چون متانول یکی از سه محصول کارمزدساز بورس انرژی است)، افزایش حاشیه سود عملیاتی پتروشیمی ها (چون محصولات پتروشیمی ها چند ده درصد بالاتر از قیمت تابلوی بورس کالا، در بازار آزاد خواهان دارد) و  کاهش نرخ دلار (چون ممکن است این یک معامله برای ورود دلاری پتروشیمی از خارج و شکست روند صعودی دلار باشد) منجر شود

خبر دیگر برای این گروه اینکه بر اساس وعده های داده شده امسال 4 فاز پارس جنوبی راه اندازی می شود با راه اندازی ۴ فاز پارس جنوبی تولید گاز در کشور افزایش چشمگیری پیدا می کند که این امر می تواند مانع قطع شدن خوراک پتروشیمی ها در فصل زمستان و توقف تولید در این صنعت شود.

در این گروه از یک سو شاهد افت نرخ اوره و متانول هستیم از سوی دیگر دلار بار دیگر به بیش از 3300 تومان رسیده است.شرکت های گروه فعلا از تعدیل عایدی از محل نرخ فروش اوره و متانول نا امید شده اند و امیدشان به دلار 3300 تومانی و افزایش تولید می باشد

همكنون نرخ اوره و نرخ دلار آزاد بترتيب در محدوده 340دلار و 3300 تومان قرار دارد ولي مفروضات بودجه93 توليدكنندگان اوره متفاوت است،شپدیس نرخ فروش اوره صادراتی را 350 دلار و نرخ دلار را 2900 تومان لحاظ کرده است.افت بیشتر نرخ اوره بودجه شرکت را با مشکل مواجه می سازد.

کرمانشاه نرخ اوره را 330 دلار و نرخ تسعیر را 2900 تومان ، خراسان نیز به همین ترتیب.و شیراز نیز نرخ اوره را 320 دلار و نرخ دلار را 2900 تومان لحاظ کرده است.

امروز مجمع زاگرس برگزار شد و در حالی حاشیه های مجمع زیاد بود که در نهایت 440 تومان تقسیم کرد. سود تقسیمی شرکت در بودجه پارسان 4396 ریال لحاظ شده بود.

پترول حمایت 204 تومانی را هم شکست. خرید در محدوده ی 180 تا 189 تومان جذاب خواهد بود. سهم در محدوده های 180 تومان با افزایش تقاضا روبرو بوده است.

در مورد فارس اخباری به گوش می رسد که سود سال منتهی به 31/4/94 شرکت حدودا 240 تا 250 تومان اعلام می شود. سود سال 93 پتروشیمی پارس نیز با انتشار این سود مشخص می شود. سود سال 93 فارس در حال حاضر 140 تومان می باشد.

خودروسازان طبق پیش بینی ها با فشار عرضه های زیادی همراه شدند ولی صف فروش خپارس و خودرو در آخرین دقایق جمع آوری شد. دیشب اشاره داشتیم که رسیدن شاخص این صنعت به 12400 واحد هم نشان از افزایش عرضه ها در گروه را دارد.

در خودرویی ها در فروردین ماه سال جاری ۴۰هزار و ۵۳۱ دستگاه انواع خودرو تولید شد که در مقایسه با فروردین سال ۹۲ که تولید آن برابر با ۲۳ هزار و ۴۷۳ دستگاه بود، رشد ۷۲.۷درصدی را نشان می‌دهد.

در این گروه رییس سازمان توسعه و تجارت ایران اعلام کرده: تعرفه واردات خودرو هیچ تغییری نکرده است و همانند گذشته است همچنین تعرفه واردات خودروهای هیدریدی صفر شده که این برای اولین بار در کشور است

در این گروه شایعه افزایش سرمایه خپارس و خساپا نیز تایید شده است. اگر بازار امروز مثبت بود سایپا صف خرید پر حجمی تشکیل می داد.

یک مقام نزدیک به شرکت سایپا ، از برنامه های افزایش سرمایه این شرکت از محل آورده نقدی و مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها خبر داده است. گفته می شود شرکت در نظر دارد که در حدود 25 درصد از افزایش سرمایه خود را به منظور تامین نقدینگی از محل آورده نقدی انجام دهد. مابقی افزایش سرمایه شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها صورت خواهد گرفت به طوری که مجموع افزایش سرمایه شرکت کمتر از 100 درصد خواهد بود.

در بانکی ها امروز هم معاملات منفی را شاهد بودیم. این گروه در همان روزهای مثبت چند روزه هم رشدی نکردند. معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرده: گزارش ها حکایت از آن دارد که ۹۸ درصد بانکها از نخستین روز اجرای نرخهای جدید همکاری خوبی داشته اند. کاهش نرخ سود در کوتاه مدت باعث کاهش جذب نقدینگی در بانک ها یمی شود ولی در بلند مدت آسیبی به آنها وارد نمی کند.

در این گروه واقعا باید در مورد وبصادر گفت که سهامدار عمده آتش به مال خود زده است. شرکت مجتمع کشت و صنعت روغن نباتی ماهی دشت در روزهای اخیر از فروشنده های وبصادر بوده است. این شرکت در چهار روز اخیر بیش از 34 میلیون وبصادر فروخته است. این شرکت 2.28 میلیارد سهم وبصادر را در اختیار دارد.

در بانک ملت گروه مالی ملت خریدار و حامی سهم می باشد. بانک تجارت هم در قیمت های کمتر از ارزش ذاتی خود قرار دارد. شاید برخی سود این شرکت را با سود وبصادر مقایسه می کنند ولی این شرکت ارزش دفتری بالاتری در حدود 140 تومان دارد.

بیشتر دارویی ها علی رغم انتظار بازار برای ارائه گزارش های مثبت و با تعدیل مثبت های مناسب اما گزارش های خیلی دلچسبی هم ارائه نکردند البته برخی عملکرد نسبتا خوبی داشته اند. شرکت های این گروه در سال جاری رشد تولید خوبی خواهند داشت.

دالبر مجوز افزایش سرمایه 20 درصدی از محل آورده را دریافت کرده است تا پروژه تجهیز و نوسازی خط تولید جامدات خود را پیش ببرد. این پروژه در سال 94 به بهره برداری می رسد و فقط در جهت حفظ ظرفیت تولید می باشد.

دابور در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 2777 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی  2621 ریالی رشد 6 درصدی داشته است.سود هر سهم سال جاری شرکت 3357 ریال می باشد.

دفارا در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 2267 ریال با سرمایه 30 میلیارد تومانی محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی رشد 24 درصدی داشته است.شرکت قصد تقسیم 134 تومانی را در مجمع دارد.

دسینا روز 4 خرداد مجمع دارد که اعلام کرده سود خود را از آبان ماه سال جاری پرداخت می کند.

پالایشی ها همچنان سایه سنگین ابهامی همچون  کیفی سازی محصولاتشان را به یدک می کشند.

در گروه پالایشگاهی بازار با شایعاتی در مورد سرنوشت پالایشگاه ستاره خلیج فارس مواجه بود گفته می شود وزارت نفت برخلاف وعده اولیه از مشارکت در این پروژه منصرف شده است.

در شراز و شبریز همچنان هامون سپاهان خریدار خرد و روزانه سهم می باشد

شپنا که افزایش سرمایه خود را به ثبت رسانده است به دلیل عدم مشخص بودن نرخ فروش محصولات همچنان متوقف می باشد

در معدنی ها و فلزی ها قیمت های جهانی در وضعیت خوبی هستند و افت نداشته اند.نرخ دلار هم رشد خوبی داشته است .فروش داخلی برخی شرکت های گروه در بورس کالا نیز قابل توجه است

توليد گندله و كنسانتره سنگ آهن،‌ كنسانتره زغالسنگ و فولاد در سال گذشته بيشترين ميزان رشد را در ميان توليدات معدني و صنايع معدني كشور كسب كردند.شایعاتی نیز از افزایش نرخ سنگ آهن به گوش می رسد

کگل در معاملات امروز روز خوبی داشت. در کگل در روز های اخیر بانک قوامین خریدار خرد بوده است.

در هلدینگ ها وصندوق با خبرهایی از تغییر در پرتفوی و شایعه فروش فولاد اکسین مثبت شد.مسئولین شرکت اعلام کرده اند که بخش قابل توجهی از سرمایه در اختیار شرکت به منظور سرمایه گذاری در سهام شرکت های پتروشیمی همچون پتروشیمی جم، آبادان، امیرکبیر، خارک صرف شده که این مجموعه سرمایه گذاری برنامه هایی جهت ورود به سایر صنایع همچون برق و نیروگاه، معدنی و نیز دارو در نظر دارد.

وبانک نیز با معاملات بلوکی سنگین روبرو شد. ظاهرا معامله وبانک به صورت گروهی (ددد) انجام شده است. این درحالی است که معاملات ددد ممنوع شده بود.ظاهرا ناظر بازار به دلیل شرایط خاص معامله (تخصیص به گروهی از خریداران) این اجازه را به خریدار گروهی داده است

در دیگر  نمادها

شایعه افزایش وام مسکن بار دیگر باعث توجه به تسه ها شده است. البته بیشتر کسانی که این اوراق را می خرند قصد نوسان دارند تا خرید خانه!

در حخزر دو شرکت کشتیرانی و سرمایه گذاری فرادریای نیک قشم در حال حمایت و خرید سهم هستند.

در لیزینگی ها ولصنم و لیز منفی و سایر نمادها مثبت بودند. مقاومت ولصنم 200 تومان و حمایت معتبر سهم 160 تومان می باشد.

ولساپا مقاومت 200 تومانی را در پیش دارد. بیمه ایران که روز گذشته هم از فروشندگان سهم بوده ممکن است نفس سهم را بگیرد.

شدوص که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 624 ریال با سرمایه 12 میلیارد تومانی پیش بینی کرده بود موفق شده در 12 ماهه واقعی مبلغ 747 ریال به ازای هر سهم محقق کند و تعدیل مثبت 20 درصدی دهد.سود هر سهم سال جاری شرکت نیز 312 ریال می باشد.

ثاباد در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 224 ریال محقق کرده است .آخرین سود پیش بینی شده برای سال مذکور 215 ریال بوده است.

در لاستیکی ها پسهند صف خرید بود و سایر نمادها منفی بودند. در این گروه رئیس اتحادیه صنعت پلاستیک با بیان اینکه اقدام شرکت‌های پتروشیمی در فروش محصولات خود خارج از بورس کالا غیرقانونی است، گفته:وزیر صنعت به جای اصلاح تصمیمات گذشته خود، دستور خروج محصولات پتروشیمی از بورس را داد که تولید را ورشکست می کند.

منبع: پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب