خلاصه اخبار بورس دوشنبه 15 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز رشد 194 واحدی را تجربه کرد به 77،763 واحد رسید.نماد معاملاتی شبندر با 59 واحد و وامید با 45 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد رمپنا نیز با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 190.8 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 83.7 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش متعلق به حسینا با 23 میلیارد تومان، وپارسح با 17.9 میلیارد تومان و خودرو با 17.5 میلیارد تومان بود.

بازار امروز نسبت به روز گذشته با توجه به خبرهای مثبت و رسیدن برخی سهام به نقاط حمایتی با رشد تقاضا روبرو شد. خبرهای و شایعات مثبتی از دور جدید مذاکرات سیاسی 5+1 با ایران به گوش می رسد. مذاکرات کارشناسی میان ایران و گروه 1+5 از امروز به مدت یک هفته در نیویورک آغاز خواهد شد .گفته می شود رسیدن به توافق نهایی با این گروه سیاسی  بسیار بالاست.

از دو روز گذشته که بازار در مسیر اصلاح قرار گرفت حقوقی ها در حال خرید پله ای در سهام بنیادی بازار بودند.حقیقی ها هم همچنان منتظر روزهای مثبت و حضور فعال در نمادها هستند. در روزهای مثبت و بعد از یک رشد چند روزه حقوقی ها فروشنده می شوند. حقیقی ها هم که معاملاتشان منطقی ندارد و به قول معروف حسابی و کتابی در کارشان نیست، بیشتر در همین روزهای منفی فروشنده اند و وقتی بازار چند روزی مثبت می شود به صف های خرید می پیوندند و خرید می کنند.

دیشب اشاره کردیم که بازار به لحاظ خبر، خبر منفی ندارد. شاید هنوز برخی اثرات افزایش نرخ حامل های انرژی بر شرکت ها را بسیار زیاد می دانند و منتظر افزایش نرخ محصولات شرکت ها هستند. مشكل همه ما و كارشناسان اينست كه منتظر افزايش نرخ هستيم و تنها راه سودآوري و تعديلات مثبت را تورم ميدانيم. شرکت ها نیز که در دو سال قبل از افزایش نرخ تورم و افزایش نرخ فروش محصولاتشان منتفع شدند شاید منتظر افزایش نرخ دیگر برای محصولاتشان هستند و کمتر به فکر بهره وری و تغییر خط تولید و تغییر و تنوع سیستم ها هستند.اگر واقعا در مذاکرات ژنو به توافق نهایی برسیم راه برای افزایش سود آوری شرکت ها از روشهایی که گفته شد بالا ست و سهامداران نیز باید به این موضوع توجه داشته باشند نه افزایش نرخ دلار و تورم و …

افزایش ارزش معاملات در روزهای اخیر نیز نشانه خوبی ست که امروز نسبت به روز گذشته رشد داشت.بیشتر کارشناسان و فعالان بازار معتقدند بازار افت شدید نخواهد داشت و قیمت های منفی سهام بنیادی فرصتی برای خرید و نگهداری می باشد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها معاملات بهتری را نسبت به روز گذشته شاهد بودیم. سخنگوی دولت و وزیر صنعت، معدن و تجارت صدور دستور برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا را تکذیب کردند. موضوعی که از دیروز تا الان کلی حرف و حدیث و حاشیه را درست کرده بود.مارون و شازند از شرکت های مهم گروه می باشد که در بورس کالا فروش های خوبی دارند

خبرهای مثبت گروه زیاد است و کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند این گروه ریسک کمی دارند.مجامع خوبی نیز تا الان داشته اند و مسلما بقیه شرکت ها از جمله شازند،مارون ،شفن نیز مجامع خوبی خواهند داشت

در این گروه صادرات اوره و متانول از نظر حجم و ارزش نسبت به ماه اسفند رشد داشته است.قیمت اوره در ماه اول سال 318 و قیمت متانول 431 دلار در هر تن بوده است.

خبر ارسال دومین محوله متانول زاگرس به اروپا نیز خبر خوب دیگر در این گروه است که نشان از افزایش صادرات این شرکتها دارد.

در صورت رسیدن به توافق نهایی در مذاکرات ژنو شرایط این گروه بهتر نیز خواهد شد.

در این گروه مدیرعمل شازند تغییر کرده است. خداداد غریب پور به عنوان مدیرعامل جدید و عضو هیئت مدیره این شرکت بورسی جانشین رضا رحمانی شد.غریب پور در کارنامه مدیریتی خویش مسئولیت‌ های متعددی را برعهده داشته و پیش از این نیز، مدیرعامل هلدینگ سیدکو (شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان، متعلق به سرمایه گذاری گروه توسعه ملی) ،بوده است.

در هلدینگ های پتروشیمی نیز ریسک خرید پایین می باشد. خبرهای خوبی نیز از غول این گروه یعنی فارس در اعلام سود سال 94 به گوش می رسد. باید منتظر ماند! سود اعلامی پتروشیمی پارس برای سال 93 نیز برای غدیر و پارسان از اهمیت زیادی برخوردار است. گفته می شود فارس سود سال 93 را نیز بالای 200 تومان اعلام می کند.

غدیر شرکت توسعه سرمایه و صنعت خود را که یک هلدینگ سیمانی ست در بازار بورس پذیرش کرده و در سال جاری عرضه خواهد شد.

پترول در برخورد به 190 تومان حمایت شد.حمایت مهم سهم در محدوده ی 180 تا 185 تومان می باشد که چند بار در برخورد به این نقطه با برگشت خوبی همراه شده است.به نظر می رسد اگر شرایط بازار مثبت شود سهم تا 230 تومان بار دیگر رشد کند

خودرویی ها با خبرهای خوب امروز هم در کانون توجهات بودند. رشد تولید خودروسازان از ابتدای سال جالب بوده است.هم سایپا و هم خودرو رشد خوبی در تولید در ماه فروردین داشته اند.

تولید خودروی سواری در یک ماه و نیم گذشته در دو شرکت ایران خودرو و سایپا از مرز 100 هزار گذشت.

به سایپا توجه ویژه ای شده است. این شرکت نیز اثرات تخصیص ارز مبادله ای به این شرکت را تکذیب کرده است.سایپا رکورد جدیدی در تولید روزانه خودرو داشته است و در ماه جاری به 2000 دستگاه نیز رسیده است و پیش بینی شرکت این بوده که به 2500 دستگاه نیز برسد. این خبر برای شرکت های لیزینگی به خصوص ولساپا که شرایط جالبی هم برای فروش لیزینگی با دریافت سودهای کلان دارد جالب است.

قیمت 250 تومان برای خپارس بسیار مهم است که در صورت عبور می تواند به رشد آن امید بیشتری داشت. گفته می شود سایپا قصد فروش مالکیت خود در خپارس را نیز دارد.

ایران خودرو با خبر مثبت از سوی مدیر عامل صف خرید شد. یکه‌زارع اعلام کرده اخبار خوش از آمدن پژو به ایران داریم، این هفته منتظر باشید. گفته می شود در خودرو تامین اجتماعی فروشنده بوده است.

گفته می شود شماره گذاری خودروهای سواری یورو 2 به زودی آغاز می شود و با توجه به عرضه این تعداد خودرو قیمت ها نیز در بازار آزاد کمتر خواهد شد.دبیر انجمن قطعه سازان میز گفته با آغاز این شماره گذاری قیمت محصولات در بازار آزاد کاهش می یابد.

در قطعه سازان خاهن به محدوده های حمایتی نزدیکتر می شود. نماد شرکت رینگ سازی مشهد نیز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

سیمانی ها که در ابتدای وقت با افزایش تقاضا روبرو بودند بار دیگر افزایش عرضه ها را تجربه کردند. شرکت های این گروه با افزایش نرخ سیمان از خرداد قادر خواهند بود به راحتی بودجه های امسال خود را محقق کنند .در این گروه دبیر انجمن سیمان ایران گفته که شرکتهای سیمانی برای عرضه محصولات خود به بورس کالا آماده هستند اما لازم است سقف قیمتی معاملات در بورس برداشته شود.

در این گروه صادرات سیمان به لحاظ وزنی و ارزش در فروردین نسبت به اسفند ماه کاهشی بوده است.فروش هر تن سیمان در اسفند 58 دلار بوده که در فروردین به 57 دلار رسیده است.

مجمع سیمان ارومیه امروز با تقسیم سود 150 تومانی برگزار شد.

در فلزی ها قیمت های جهانی فعلا در شرایط خوبی قرار دارند و محصولات آنها نیز دربورس کالا هم افزایش نرخ گرفته اند و هم پر حجم معامله شده اند. دیروز محصولات ملی مس افزایش نرخ 2 درصدی داشت.هر چند که شرکت نسبت به سال قبل در ماه فروردین و اردیبهشت کاهش فروش به لحاظ مقداری داشته است ولی رشد نسبتا خوبی در محصولات داشته است.

فولادی ها شرایط خوبی در بورس کالا داشته اند. ذوب آهن از ابتدای سال جاری فروش خوبی در بورس کالا داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از 130 درصدی داشته است.فولاد مبارکه نیز رشد خوبی در فروش محصولات در بورس کالا داشته است.

در سنگ آهنی ها گفته می شود جلسات افزایش نرخ سنگ آهن برگزار شده است . تولید و فروش سنگ آهن نیز رشد خوبی داشته است. در این گروه رئیس شبکه انجمن های صنعتی و معدنی مخالفت خود با افزایش 2 تا برابری حقوق دولتی معادن در سال جاری را اعلام کره است.

در پیمانکاران وزیر نفت دستور داده به منظور مدیریت نوسان نرخ ارز در ساخت انواع کالا و تجهیزات صنایع نفت و گاز خواستار امضای قرارداد با سازدندگان داخلی شده است. فاذر و فاراک با این خبر شرایط بهتری پیدا خواهند کرد.

در تجهیزاتی ها رمپنا متعادل بود . بمپنا نیز شرایط مشابه داشت. خریدار حقوقی بمپنا بانک اقتصاد نوین بوده است.

بترانس در برخورد به مقاومت 585 تا 590 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. در صورت عبور از این محدوده رشد خوب دیگری خواهد داشت. شاید تعدیل مناسب در 12 ماهه سهم را از این محدوده عبور دهد.

بشهاب اولین سود سال مالی 93 خود را 1861 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 1612 ریالی سال 92 با رشد 15 درصدی روبرو شده است.این خبر مثبتی برای وتوشه می باشد.

بانکی ها این روزها حال و روز خوشی ندارند و به کاهش نرخ سود نیز واکنش منفی نشان دادند این در حالی ست که این اتفاق تاثیر منفی بر آنها نخواهد داشت.در این گروه گزارش های 12 ماهه شاید بتواند وضعیت گروه را بهبود ببخشد.

وبصادر حمایت 95 تومانی را در پیش دارد که در صورت شکست به 90 تومان هم می رسد. واقعا این قیمت ها برای سهم عجیب است.

وتجارت نیز حمایت 115 تومانی را در پیش دارد.اخبار مثبت از مذاکرات ژنو می تواند بار دیگر صلابت و پویایی را به این گروه بازگرداند

دارویی ها این روزها مورد بی مهری بازار قرار گرفته اند.هر چند پرداخت سود نقدی این شرکت ها دیر می باشد ولی شرایط بنیادی آنها مطلوب ارزیابی می شود. رشد نرخ ارز نمی تواند دلیلی برای بی توجهی به این گروه باشد.

دجابر در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 1718 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت برای سال مذکور 1468 ریال بوده است.سود سال جاری شرکت نیز در اولین گزارش 1645 ریال اعلام شده است.

در پالایشی ها همه منتظر اخبار قطعی از کیفی سازی محصولات و نرخ گذاری آنها بر این مبنا هستند .گزارش 12 ماهه این شرکت ها نیز بسیار مهم می باشد. انتشار اولین گزارش مثبت از این گروه می تواند به کلی شرایط را تغییر دهد.

با تصویب هیئت وزیران، نحوه تسویه حساب دولت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ابلاغ شد. قیمت هر بشکه نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه های داخلی از ابتدا تا پایان سال 1393 برابر با پانصد و چهل و پنج هزار و چهارصد و بیست (545.420) ریال تعیین می شود.

شنفت چند روز صف فروش بود و امروز صف خرید شد.

در دیگر نمادها و گروه ها

در قندی ها واردات شکر در فروردین ماه نسبت به اسفند ماه کاهش یافته و از 223 هزار تن به 165 هزار تن کاهش یافته است

در مورد حسینا پی بر ای سهم به بیش از 13 رسیده است. اگر شرکت به سود 1000 تومان هم برسد پی بر ای سهم  بیش از 6 خواهد شد. بسیاری از سهم های پرپتانسیل بازار با پی بر ای 5 را خرید نمی کنند. شرکت با شفاف سازی مبنی بر اینکه سهم 25 درصدی از TCH ترمینال 2 بندر شهید رجایی دارد و سودآوری کمتر از حتاید  در این مورد دارد با صف فروش روبرو شد.

رانفور روز متعادل و منفی داشت. افزایش سرمایه 180 درصدی رانفور از محل سود انباشته به زودی برگزار می شود ولی گفته می شود افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها منتفی ست.

وامید در 12 ماهه واقعی منتهی به 30/10/92 مبلغ 767 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی که 696 ریال بوده است رشد 10 درصدی داشته است.سود سال 93 شرکت نیز فعلا 754 ریال می باشد.سهم با رشد قیمت جزئی بازگشایی شد

غاذر در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 40 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی (30 تومان) رشد 10 تومانی داشته است

وبیمه در برخورد به حمایت 133 تومانی متعادل شد.

تکمبا بازهم صف فروش داشت و به زیر 200 تومان رسید.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب