خلاصه اخبار بورس چهارشنبه 17 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
نگاهی به بازار بورس

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته رشد 35 واحدی را به ثبت رساند و در 77،752 واحد ایستاد.نماد معاملاتی فارس با 79 و شاراک و خساپا هر کدام با 17 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد وغدیر نیز با 17 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد حدودا 7 واحدی تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 205.5 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 121.8 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات خساپا با 25.2 میلیارد تومان و خودرو با 19.6 میلیارد تومان اختصاص داشت

بازار امروز را ابتدا منفی آغاز کردیم ولی رفته رفته شاهد افزایش تقاضا بودیم . اینکه بازار از معاملات منفی به مثبت رسید اتفاق خوبی بود. این در حالی بود که اکثر کارشناسان بازار امروز را منفی پیش بینی کرده بودند. بازار در این روزها اگر هم در برخی روزها منفی بوده ولی نگران کننده نبوده است چرا که یک عامل امیدوار کننده به نام افزایش ارزش معاملات ما را امیدوار به روزها و ماه های آتی کرده است.

نکته ای که در ماه های اخیر نیز رواج پیدا کرده است و پدیده جالبی نیست بحث رواج لیدر محوری در بازار است و این یعنی دوری از تحلیل محوری! کاری به رشد خودرویی ها نداریم و تا هر کجا هم که رشد کنند خریداران حتما ریسک خرید آنها در قیمت های بالا را پذیرفته اند ولی اینکه خودرویی ها منفی شوند کل بازار منفی شود و وقتی مثبت شوند حرکت مثبت کوچکی در کل بازار اتفاق بیفتد پدیده جالبی نیست .

در روزهای آتی نبض بازار در دست گزارشات 12 ماهه شرکت ها خواهد بود. گزارش بسیاری از شرکت های مهم منتشر نشده است.امیدواریم خودرویی ها هم کمی با دنده سنگین تر حرکت کنند و باعث ضربه به بازار نشوند!

برای هفته اینده با توجه به معاملات امروز انتظار شروع مثبتی را داریم.امروز در گوشه و کنار بازار شنیده می شد که بازار با توجه به اینکه در حال شناسایی کف در این محدوده می باشد یک رشد محسوس در هفته آتی دارد البته این یک حدس است که امروز در بیشتر محافل بورسی شنیده می شد. ولی می توان گفت همین که صحبت یک رشد در بین اکثر سهامداران به وجود آید با این زمینه سازی که اگر گزارشات 12 ماهه شرکت های مهم نیز مثبت باشد می توان به یک رشد خوب برای شاخص امید داشت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها معاملات خود را منفی آغاز کردند ولی به تدریج با لیدری خساپا با افزایش تقاضای خوبی روبرو شدند و حجم خوبی نیز داشتند.

سایپا با زدن رکورد تولید روزانه بسیاری از سهامداران را به تعدیل مثبت قابل توجه در سال جاری امیدوار کرده است.برخی صحبت از سود 50 تومانی در سال جاری برای سهم می کنند.حجم معاملات بالا در سهم باعث شده تا خیلی ها به رشد سهم به بیش از 280 تومان هم امیدوار باشند. حقوقی ها هم در سهم فعال هستند و هم فروشنده اند و هم خریدار!

خپارس هم که برخی انتظار رسیدن قیمت آن به 300 تومان را دارند به تدریج برای خرید پر ریسک تر خواهد شد.

ایران خودرو که لیدری را به سایپا داده به دنبال معاملات این سهم حرکت می کند. ورنا فروشنده این روزهای سهم می باشد. خبر مثبت حول این شرکت مذاکرات جدی با پژو می باشد. گفته می شود پژو ۲۰۰۸ و پژو ۳۰۱ به عنوان دو محصول جدید شرکت پژو در ایران تولید خواهند شد.

زامیاد و خبهمن کمتر به معاملات خودرو و سایپا توجه دارند. واقعا اگر قیمت سایپا و خپارس اینهاست، خبهمن هم نباید قیمت کمتری از آنها داشته باشد. در زامیاد شركت نوآوران مديريت سبا خریدار می باشد. خبهمن هم که باید آن را یک شرکت هلدینگی داشنت navبیش از 500 تومانی دارد.

خکاوه هم اثرات مثبت تخصیص ارز مبادله ای بر سود هر سهم را رد کرده است.

در پتروشیمی ها خبرهای خوبی داریم. برخی با توجه به برنامه های شرکت های این گروه برای رشد تولید نگاه دیگری به آنها دارند و معتقدند در صورت دست یابی به توافق نهایی در مذاکرات این گروه به لیدر اصلی تبدیل می شوند.

در این گروه معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اعلام کرده: امسال با برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود تولید محصولات پتروشیمی به بیش از ٥١ میلیون تن برسد.ارزش تولید امسال طبق برآوردهای اولیه حدود ٣٥ میلیارد دلار است و صادرات محصولات پتروشیمی به حدود ١٤ میلیارد دلار خواهد رسید.

فارس معاملات مثبتی داشت. خبرهای مثبتی از تعدیل سود سال 93 و اعلام سود بالای 250 تومانی برای سال 94 به گوش می رسد. مدیر عامل شرکت نیز امسال را سال افزایش تولید شرکت های زیرمجموعه هلدینگ دانسته است. بازهم توصیه داریم فارس را در سبد خود برای بلند مدت داشته باشید.

تاپیکو برای تغییر با اهمیت در دارایی ها متوقف شد.شرکت نیمی از بلوک 17 درصدی هلدینگ خلیج فارس را که روز 28 اسفند به فروش رفت را خریداری کرده است.قیمت خرید هر سهم 22251 تومان بوده است.خریدار نیمی دیگر از بلوک صندوق نفت بود.ناو تاپیکو حدودا 700 تومان می باشد که قیمت سهم در محدوده ی 70 درصدی آن معامله می شود.

پترول کف 190 تومانی را شناسایی کرده است البته اگر سهم به 180 می رسید نیروی بیشتری برای رشد جمع آوری می کرد. در هر حال اگر بتواند این بار به 230 تومان برسد و این قیمت را رد کند می تواند به 250 و 280 تومان هم برسد.پترول سهمی مطمئن و کم ریسک برای آینده با بازدهای خوبی ست.
.
مارون با توجه به خبرهای مثبت به 4000 تومان رسید. فروشنده حقوقی سهم در معاملات امروز پارسان بود.

موضوع انفجار در شپدیس نیز به خیر گذشت. هامون سپاهان نزدیک به 5 میلیون سهم شرکت را به پرتفوی خود در معاملات امروز اضافه کرد. نکته منفی شپدیس در حال حاضر بحث کاهش نرخ اوره در سطج جهانی و رسیدن آن به قیمت های کمتر از قیمت بودجه شرکت می باشد.

در پارسان معاملات پر حجمی در بین حقوقی ها رخ داد. فروشنده سهم در دو روز اخیر  صندوق عشایر بوده است. ناو سهم در محدوده قیمت های فعلی آن می باشد.

در غدیر نیز در یکی دو روز اخیر صندوق عشایر از فروشندگان بوده است. در کل غدیر و پارسان می توانند در بلند مدت حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند. شرایط پتروشیمی پارس نیز در سال جاری بهبود خواهد یافت. افزایش صادرات پرپان و بوتان نشانه خوبی برای بهبود وضعیت پتروشیمی پارس می باشد.

پتروشیمی شیراز امروز مجمع سالیانه خود را با تقسیم سود 95 درصدی برگزار کرد.در مجمع شرکت از طرح مهم اوره و آمونیاک صحبت شد و گفته شد که این طرح در نیمه دوم امسال به بهره برداری می رسد.

بسیاری از تحلیل گران بنیادی وضعیت شرکت های فلزی و معدنی را در سال جاری مثبت ارزیابی می کنند.

در سنگ آهنی ها خبرها مثبت است ولی اثرات این خبرها بر سود آنها در بلند مدت بر سود آنها نمایان خواهد شد.اگر صبور هستید سهامدار این شرکت ها باشید تا یک سال و نیم آینده طرح های توسعه مهم دوقلوهای این گروه به بهره برداری می رسند.

کگل قصد دارد سرمایه خود را 100 درصد افزایش دهد. 20 درصد از محل سود انباشته و 80 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی . شرکت مجوز این افزایش سرمایه را دریافت کرده است.این افزایش سرمایه نیز در جهت اجرای طرح توسعه گندله سازی شماره 2 می باشد.

کنور نیز پتاسیل تعدیل مثبت خوبی دارد.

فخوز روز 28 اردیبهشت مجمع تقسیم سود خود را برگزار خواهد کرد.شرکت اعلام کرده به دلیل تعهدات اجرای طرح های توسعه 50 درصد سود خود را تقسیم می کند.سود نیز از خرداد پرداخت می شود.

دارویی ها در دو دسته معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند.نقاط فعلی برای بسیاری از آنها نقاط حماتی می باشد.ما به وضعیت بنیادی این گروه اعتقاد داریم ولی باید قبول کرد که در آستانه برگزاری مجامع تقسیم سود ، سرمایه گذاران بیشتر به پی بر ای شرکت ها و میزان تقسیم سود آنها و البته زمان پرداخت سود نقدی توجه می کنند.دارویی ها اکثرا سودهای خود را در نیمه دوم سال پرداخت می کنند.

در مجمع سبحان دارو که امروز برگزار شد 430 تومان بین سهامداران تقسیم شد.در مجمع شرکت از افزایش سرمایه 11 میلیارد تومانی شرکت نیز صحبت شد.

دالبر نیز 190 تومان سود نقدی داد و با افزایش سرمایه 20 درصدی آن نیز در مجمع موافقت شد.

در بانکی ها واقعا حرفی برای گفتن نداریم جز اینکه بی مهری ها به برخی سهام این گروه واقعا زیاد است.

در این گروه معامله بلوک 5 درصدی پست بانک، ماه گذشته پس از اجرای تعهدات خریدار قطعی شد و وعده افزایش سرمایه سنگین این بانک با دریافت مجوز از بانک مرکزی را به واقعیت نزدیک‌تر کرد.

در این گروه هنوز گزارش 12 ماه هیچ شرکتی منتشر نشده است. شاید این گزارش ها یا رسیدن به توافق در مذاکرات سیاسی و اخبار خوش از سوئیفت نقطه شروع یک بازدهی خوب در برخی نمادها باشد.

افزایش قیمت و نوسان گیری در اوراق تسهیلات اوج گرفته است. در حالی که این روزها خرید خانه برای بسیاری از خانواده‌ها به یک رویا تبدیل شده است، افزایش بی سابقه قیمت اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس نیز دستیابی به این رویا را ناممکن کرده چرا که یک خانواده برای دریافت وام 45 میلیون تومانی مسکن، باید حداقل هشت میلیون تومان برای خریداری این اوراق هزینه کند.

در دیگر نمادها و گروه ها

توریل با اقبال روبرو بود و صف خرید نسبتا پر حجمی داشت. وتوکا در دو روز اخیر خریدار جدی سهم بوده است.

ولساپا بعد از رشد خوب از 185 تا 220 تومان در آخرین قمیت ها منفی شود. بیمه ایران در روزهای قبل و دیروز و امروز نیز بیمه آسیا فروشنده سهم بوده اند.

رتاپ 115 تومان از سود 126 تومانی اش را در مجمع امروز بین سهامدارانش تقسیم کرد.در مجمع شرکت اعلام شده که تراکنش های شرکت در سال جاری 2 برابر سال 92 خواهد بود.

غمینو 889 ریال در 12 ماهه واقعی 92 محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی ( 664 ریال ) رشد 34 درصدی داشته است.در این سهم توجه داشته باشید که پی بر ای سهم بالای 11 می باشد.

پاکشو امروز به دلیل خرید یک کارخانه بسته شد. شرکت به زودی گزارش همراه با تعدیل مثبت خود را به بازار اعلام می کند. گفته می شود کارخانه ای نیز که خریداری کرده است ارزش افزوده ی خوبی نصیب آن می کند.

سیمانی ها که از خرداد افزایش نرخ محصولات را دریافت می کنند که البته در بودجه اکثریت آنها این افزایش نرخ لحاظ شده است، این روزها در برخی سهام فقط به لحاظ تحلیل های تکنیکال تحلیل گران نوسانات مثبت در برخی سهام می دهند.

ساختمانی ها بیشتر اسیر بازی های نوسانی هستند و سرمایه گذاران نیز با وجود شرایط بنیادی و خوب برخی از آنها به p/e های پایین آنها عادت کرده اند. به نظر می رسد اگر بازار با رشد همراه شود و کمی نوسان گیری از بازار دور شود شرکت های این گروه نیز رشد خوبی کنند. البته باید به اتفاقات واقعی در بخش مسکن نیز توجه کافی داشت.

حسینا امروز هم کم معامله و با صف فروش روبرو بود. شفاف سازی اخیر کار دست سهم داده است و با این شرایط اصلاح جدی در پیش دارد. حکشتی نیز که تازه خیلی ها فهمیده اند که پی بر ای بالایی دارد و باید اصلاح شود صف فروش است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب