خلاصه اخبار بورس شنبه 20 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

شاخص کل در اولین روز کاری هفته رشد 178 واحدی را تجربه کرد و پس از لمس کانال 78 هزار واحدی بار دیگر در کانال 77 هزار واحدی آرام گرفت.نماد معاملاتی پارسان با 52 واحد ،وبملت با 51 و تاپیکو با 44 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر نیز با 44 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 6 واحدی را تجربه کرد که بیشتر به دلیل معاملات منفی مارون بود.

ارزش کل معاملات بورس به 141.1 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 77 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات خساپا با 14.5 میلیارد تومان و خودرو با 12.3 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار در اولین روز کاری هفته با روند متعادل روبرو شد. نباید از این شرایط گله داشت. بازار در حال جمع و جور کردن خود می باشد. خوشبختانه از روزهای بحرانی دور شده ایم و همین هم نکته بسیار مثبتی ست. این روزها اخبار مثبتی از مذاکرات به گوش می رسد. گزارش های 12 ماهه نیز برای شرکت های بزرگ در حال رسیدن به بازار می باشند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که بازار در نیمه دوم اردیبهشت و خرداد ماه شرایط بهتری خواهد داشت. البته این خبرهاست که می تواند سرنوشت معاملات را رقم بزند خصوصا اخبار مذاکرات با 5+1 که قرار است از روز 23 اردیبهشت ماه در وین آغاز شود. شایان ذکر است مذاکرات کارشناسی ایران و 5+1 درباره گام نهایی توافقنامه ژنو از روز سه شنبه هفته قبل شروع شد و چهارشنبه به پایان رسید.دو طرف این مذاکرات را سودمند و مفید دانسته اند.در خبری دیگر کاترین اشتون گفته که ایران به هر آنچه که در توافق نامه موقت قید شده بود ،عمل کرده است.خبرهای این حوزه مثبت می باشد و دو طرف بسیار امیدوارند که به یک توافق نهایی بلند مدت برسند.هر چند اخبار و شایعات این حوزه مثبت می باشد ولی بازار نیز در آستانه این مذاکرات به نظر گاردی محتاطانه بگیرد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه پتروشیمی با توجه به چند عامل می توانند به لیدر بازار تبدیل شوند. اول اینکه صادرات و تولید این شرکت ها در وضعیت قابل قبولی ست. برنامه بیشتر شرکت ها نیز افزایش تولید در سال جاری ست. در نهایت نیز اگر ایران و 5+1 به توافق قطعی برسند شرایط این گروه ایده آل خواهد شد.

صادرات پروپان در ماه اول سال 93 رشد نسبتا خوبی از لحاظ وزنی و ارزش داشته است.قیمت هر تن نیز نسبت به ماه قبل رشد خوبی داشته است.پروپان یکی از محصولات مهم پتروشیمی پارس و خارک می باشد

خبر منفی در این گروه افت قیمت اوره و متانول است که البته با توجه به افزایش نرخ دلار نگرانی از ین بابت وجود ندارد.نرخ اوره جهانی این هم کاهش یافت و با 12 دلار افت به 328 دلار در هر تن رسید .در اوره سازان بورسی شپدیس نرخ اوره را 350 دلار ،کرماشا و خراسان 330 و شیراز 320 دلار لحاظ کرده اند

مارون در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 7612 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی رشد 10 درصدی داشته است. رشد فروش و کاهش بهای تمام شده علت تعدیل مثبت شرکت بوده است.سهم منفی بود که علت آن انتظار تعدیل مثبت بهتر و اعلام سود بیش از 800 تومانی بود.

تعدیل مثبت مارون حدودا 1 تومان به سود سال 93 تاپیکو و 15 ریال به سود سال جاری پارسان اضافه می کند.

پتروشیمی جم سود هر سهم سال جاری خود را از 3046 ریال به 3204 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 5 درصدی همراه شده است. این تعدیل حدودا 5 ریال به سود سال 94 تاپیکو اضافه می کند.

پتروشیمی جم امروز به دلیل ابهام در ارائه اطلاعات، متوقف شد.

تاپیکو در قیمت 500 تومان بازگشایی شد. شرایط شرکت در بلند مدت مناسب ارزیابی می شود. طبق آخرین خبرها نیز پروژه ستاره نفت خلیج فارس نیز با 70 درصد پیشرفت در نیمه اول سال بعد به بهره برداری می رسد.

پترول به بالای 200 تومان صعود کرد.اگر سهم بتواند 230 تومان را پشت سر بگذارد می تواند رشد خوبی داشته باشد. پتروشیمی فسا که پترول 8 درصد آن را در اختیار دارد در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 76 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 10 درصدی داشته است.

پتروشمی اصفهان  هم برنامه خوبی برای افزایش تولید دارد. این شرکت پارسال با ٦٠ درصد ظرفیت اقدام به تولید کرد و امسال برنامه ریزیهای لازم برای افزایش تولید انجام شده است.

شازند در بیش از 2800 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد.گفته می شود در مجمع شرکت احتمالا 50 درصد سود تقسیم می شود و مابقی برای افزایش سرمایه به کار برده خواهد شد.

بانکی ها بعد از مدت ها لیدر بازار شدند. خبرهایی از کاهش نرخ سپرده قانونی از 17% به 12% نیز در بازار شایعه شده که در صورت تحقق، برخی از وجوهات امانی بانکها نزد بانک مرکزی برخواهد گشت.

هنوز گزارشی از سود واقعی 12 ماهه شرکت های گروه منتشر نشده است. برخی معتقدند مذاکرات مثبت می تواند نقطه شروعی برای بازگشت قیمتی خوب در این گروه شود.

برخی نیز کاهش نرخ سود سپرده ها را عاملی منفی برای گروه قلمداد می کردند. وقتی سود سپرده ها برای همه بانک ها کاهش می یابد، بهای تمام شده پول نیز به تبع آن کاهش پیدا خواهد کرد. در واقع سودی که بانک به ازای هر واحد پول دریافتی پرداخت می کند کمتر خواهد بود که در واقع به نفع بانک ها می باشد.

توجه به وبصادر نیز که واقعا قیمت های فعلی برای آن قیمت پایینی ست بر جو گروه تاثیر داشت.

بانک صادرات در ماه های اخیر به واسطه فروش برخی حقیقی ها با وجود شرایط بنیادی مناسب به قیمت های کمتر از قیمت اسمی رسیده است. یکی از عرضه کننده سهم در روزهای اخیر شرکت کشت و صنعت روغن نباتی ماهیدشت بوده است که سهامدار همین شرکت نیز حقیقی هایی هستند که دنبال فروش سهم خود در وبصادر می باشند. گفته می شود رایزنی هایی برای فروش سهم به صورت بلوکی بین سازمان خصوصی سازی و سهامداران حقیقی شرکت در حال انجام است تا از عرضه های خرد سهم در بازار جلوگیری شود.روز چهارشنبه صندوق توسعه نیز از خریداران سهم بوده است

بانک تجارت هم با اقبال روبرو بود. قیمت های منطقی برای سهم 140 تومان می باشد و افت اخیر باعث توجه به سهم شد.

صف خرید وبصادر و وتجارت تا آخرین لحظه هم پابرجا ماند و این موضوع باعث شروع مثبت در معاملات فردای آنها خواهد شد.

خودرویی ها بعد از چند روز معاملات مثبت با افزایش عرضه ها روبرو شدند که به نظر می رسد اصلاح به موقعی ست. شایعات و اخبار گروه مثبت می باشد ولی توصیه می شود کمی هم تحلیل را در این گروه برای خریدهایتان مد نظر قرار دهید.

در این گروه سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو از تصمیم این شورا برای ادامه روند افزایشی تولید خودرو طی ماه های آینده خبر داد و گفت مقرر شد در جهت تنظیم بازار و پاسخ به نیازهای مردم، حداقل ۲۰ درصد تولید کارخانه ها به صورت تحویل فوری صورت بپذیرد. ایران خودرو هم گفته طی 15 روز آینده 19 هزار خودرو در بازار عرضه می شود.فروش نقدی و فوری در سایپا نیز در حال افزایش است.کسانی که قصد خرید خودرو دارند کمی صبر داشته باشند.

ایران خودرو به صف فروش نیز رسید ولی تقاضاها در قیمت های منفی کامل جالب بود.

در قطعه سازان فنر سازی زر در مورد اثرات تخصیص ارز مبادله ای شفاف سازی داده است.این شرکت اعلام کرده هنوز اثرات اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و جزئیات تخصیص ارز مبادله ای مشخص نیست و نمی توان اثرات آن بر سود سال جاری را حساب کرد

خکار اعلام کرده اگر هم ارز مبادله ای به شرکت تخصیص داده شود قیمت محصولات شرکت کاهش خواهد یافت بنابر این تغییری در سود شرکت نخواهیم داشت.

خاهن چند روزی ست که مورد توجه قرار گرفته است و امروز نیز صف خرید جالبی داشت. سهمی که به زحمت 50 هزار سهم معامله می شده امروز صف خرید بیش از 3 میلیون سهمی نیز داشت. جابجایی هایی در سهم در حال رخ دادن است.

گروه دارو در هفته ای که گذشت کم فروغ ظاهر شدند و امروز نیز در دو دسته معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند. یکی از دلایل مهم بی اقبالی بازار به این گروه قبل از مجامع تقسیم سود پرداخت دیر هنگام سود مجمع می باشد همچنین عدم افزایش قیمت دارو در نیمه اول سال نیز در این امر بی تاثیر نمی باشد. با توجه به وضعیت بنیادی این گروه انتظار می رود که شرکت های دارویی در پوشش سود خود مشکلی نداشته باشند.حتی امکان تعدیل مثبت به دلیل رشد احتمالی تولید نیز می باشد.

دکیمی سود سال 93 خود را از 1501 ریال به 1417 ریال کاهش داده ولی در 12 ماهه واقعی 1373 ریال محقق کرده است که نسبت به پیش بینی آخر رشد 12 درصدی داشته است.

درازک سود خود را از آبان ماه سال جاری پرداخت خواهد کرد.

در پالایشی ها شنیده هایی به گوش می رسد که دولت قصد به تعویق انداختن طرح کیفی سازی بنزین می باشد.مدیر عامل پخش و پالایش گفته در پالایشگاه اراک پروژه کیفی سازی در سرویس عملیاتی قرار گرفته و در پالایشگاه تبریز نیز سیستم بنزن زدایی راه اندازی و پروژه کیفی سازی در حال اجراست.پروژه کیفی سازی شبندر نیز در بهمن ماه سال جاری وارد مدار می شود.وی در کل اشاره کرده که یکی از مشکلات تسریع در پروژه کیفی سازی کمبود نقدینگی ست.

شبندر معاملات متعادل و منفی راتجربه کرد.طبق گفته میدر عامل پروژه مقاوم سازی تجهیزات و دستگاههای شرکت با ٧٥ درصد پیشرفت در حال اجراست.پروژه تعویض رله های مرکز اصلی برق پالایشگاه نیز از سوی پیمانکار ایرانی در حال انجام است.این پروژه هم اکنون ٩٥ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا چند ماه آینده به پایان می رسد.از دیگر پروژه های شرکت باید  به ساخت مخزن ذخیره سازی نفت خام با ٨٥ درصد پیشرفت فیزیکی اشاره کرد با اجرای این طرح ٣٠ هزار بشکه در روز به ظرفیت مخازن پالایشگاه افزوده می شود.این پروژه نیز تا پایان امسال تکمیل و همزمان با طرح بنزین سازی شرکت به بهره برداری خواهد رسید.

در نفتی ها معاملات نسبتا مثبتی را شاهد بودیم. شنفت در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 4326 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به سود 3866 ریالی که در آخرین پیش بینی اعلام کرده بود،رشد 12 درصدی داشته است. سهم در یک ماه اخیر در اصلاح بوده است که دلیل آن پی بر ای بالای سهم بوده است.

شپاس مورد توجه بود. افزایش صادرات قیر باعث توجه به شرکت شده بود.شنیده می شود شبهرن نیز تعدیل مثبت خواهد داشت

در دیگر نمادها و گروه ها:

کسرا برای سال مالی جاری در اولین گزارش 2716 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 با افت 10 درصدی همراه شده است.این سهم به واسطه طرح توسعه خود در سال گذشته رشد زیادی کرد ولی هم اکنون در حال اصلاح است و حمایت 5000 تومان را نیز شکست.طرح توسعه شرکت 70 درصد پیشرفت داشته است و به همین منظور شرکت قصد افزایش سرمایه 370 درصدی را در سال جاری دارد.به نظر می رسد در بلند مدت سود خوبی اعلام کند

اخابر در مجمع سالیانه 90 درصد سود خود را تقسیم کرد.

در حمل و نقلی ها حسینای پر حاشیه با یک خبر متعادل و مثبت شد ولی افزایش عرضه ها در صف خرید مانع صف تشکیل صف خرید محکم در سهم شد. معاون بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر با تکذیب گزارش ارائه شده از سوی شرکت خدمات بندری و دریایی سینا درباره بندر شهیدرجایی به بورس، گفته:‌در حال حاضر،کل ترمینال دو بندر شهیدرجایی به صورت THC در اختیار این شرکت قرار دارد و تاید واتر از این بندر خارج شده است

وسکاب با سرمایه جدید که در 9 ماهه منتهی به 30/9/92 مبلغ 302 ریال به ازای هر سهم پوشش داده بود موفق شده در 12 ماهه سال 92 مبلغ 356 ریال محقق کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 53 درصدی داشته است. شرکت در سال مذکور سود خوبی از فروش ملک و برخی سهام نظیر فارس و پارسان شناسایی کرده است.ناو سهم نیز 160 تومان می باشد که در حال حاضر قیمت سهم بیش از این مبلغ می باشد. شایان ذکر است از سود 356 ریالی شرکت حدود 23 تومان مربوط به سود فروش سرمایه گذاری هاست

در معدنی ها ثبات در قیمت های جهانی و گمانه زنی ها مبنی بر تعدیل مثبت در گزارش های سه ماهه باعث توجه نسبی در این گروه شده است

معدنی دماوند در 12 ماهه واقعی 712 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت 759 ریال بوده است. شرکت روز 28 همین ماه مجمع تقسیم سود دارد و اعلام کرده سود را در نیمه اول آبان پرداخت می کند.

کگل 28 همین ماه مجمع افزایش سرمایه 100 درصدی را برگزار می کند.

در گروه قندی خبرها حاکی از آن است که نرخ تصفیه شکر خام از 106 تومان به 165 تومان افزایش پیدا می کند.شنیده هایی نیز به گوش می رسد که نرخ شکر نیز از تیرماه به 2200 تومان می رسد.

در گروه ساختمانی سطوح قیمتی در بسیاری از نمادها به حمایت های پیشین رسیده است و برخی نمادها حمایت های قبلی را هم شکسته اند.تحرکات مثبت و رونق بازار مسکن می تواند معاملات این گروه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

آ س  پ سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را همان 933 ریالی قبلی ( با سرمایه قبلی) اعلام کرده است و فعلا خبری از اثرات پروژه های مهم شرکت که افزایش سرمایه اخیر نیز بدین منظور انجام شده ،نیست.

بسویچ در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 498 ریال محقق کرده است.آخرین پیش بینی سود سال مذکور 472 ریال بوده است

کسعدی پيش‌بيني سود هر سهم سال مالي منتهي به 29/12/93 را قبلا مبلغ 307 ريال اعلام کرده بود که به 135 ریال کاهش پیدا کرده است دلیل تعدیل منفی 56 درصدی شرکت احتساب زيان ناشي از تسعير ارز به بهاي تمام شده دارايي ثابت در جهت رعايت اصلاحيه استاندارد 16 حسابداري اعلام نموده است.

تکنو بار دیگر به بیش از 200 تومان رسید.این شرکت به عنوان نخستین و معتبر ترین شرکت تولید کننده داخلی تلمبه ها و دیسپنسرهای توزیع سوخت و جایگاه های سیار آینده نسبتا خوبی دارد. مدیر عامل شرکت به تازگی اعلام کردهکه  در تولید تجهیزات جایگاه های عرضه سوخت خودکفا شده ایم و صادرات به عراق، آفریقای جنوبی آغاز شده و قراردادهای صادرات عمده به این کشورها در حال نهایی شدن هستند.

وصندوق معاملات مثبت و متعادلی در محدوده 370 تومان داشت. گفته می شود مذاکرات این شرکت با ورنا دررابطه با انتقال بلوک ایران خودرو ادامه دارد.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب