گزارش بورس روز چهارشنبه 1 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس در اولین روز از ماه آبان و آخرین روز کاری هفته در حالی افت بیش از 200 واحدی را نیز تجربه کرده بود که در پایان با رشد 33 واحدی روبرو شد و کار خود را در عدد 73،03 واحد به پایان رساند.گزارش روزانه بازار بورس تهران

نماد معاملاتی شبندر با 122 واحد و شپنا با 67 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی اخابر با 87 و وبملت با 50 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند

ارزش کل معاملات بورس به 351.6 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 57.8 میلیارد تومان و تاپیکو با 24.4 میلیاردتومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس شاخص کل افت 5 واحدی داشت.ارزش کل معاملات این بازار نیز به 195 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که فشار فروش ها در ابتدا بالا بود و به تدریج با توجه به نقدینگی خوبی که در بازار وجود دارد شاهد افزایش تقاضا در برخی نمادهای مهم و بزرگ بازار بودیم.

گزارش های شش ماهه تقریبا به خط آخر رسیده اند و اکثر شرکت های بزرگ پوشش های خود در نیمه نخست سال را اعلام کرده اند. گزارش های شش ماهه بد نبودند اما مطابق با انتظارات نیز نبودند این موضوع باعث شد تا حدودی از خریدها کاسته شود در برخی نمادها نیز فروش ها افزایش یابد البته کم کم از جو و هیجانات گزارش های شش ماهه نیز خارج خواهیم شد و نگاه بازار به سایر مسائل مهم سیاسی و اقتصادی معطوف خواهد شد.

باید از اصلاح اخیر بازار خوشحال بود، سکوهای پرتاب بازار همین ایستگاه های اصلاح می باشد البته اصلاح ها به شدت صعودها نمی باشد. خوشبینی به آینده دلیل این موضوع ست، شاید اگر به آینده خوشبین نبودیم و بی اعتمادی در بازار وجود داشت ، همین گزارش های شش ماهه باعث سقوط بیشتری و شدیدتری در بورس می شدند. عامل خوشبینی به آینده باعث ورود نقدینگی به چرخه معاملات شده است و همین نقدینگی فراوان باعث عدم ریزش ها در زمان اخبار منفی می شود.

اما برای بازار در روز شنبه انتظار معاملات متعادلی را داریم حمایت ها از سهام گروه پالایشی و تغییر مسیر قیمتی در برخی شرکت های بزرگ بورسی  امیدها را بهبود وضعیت معاملات در روز شنبه افزایش داده است.

در اخبار حاشیه ای بازار ؛ در خبری سیاسی خبرهای بیشتری از لغو تدریجی بیشتر بانک های کشورمان به گوش می رسد. دولت انگلیس نیز از لغو تحریم میدان گازی رهوم که بخشی از مالکیت آن در اختیار ایران قرار دارد، خبر داده اما تصریح کرده درآمد ایران از محل تولید این میدان به‌عنوان دارائی‌های بلوکه‌شده این کشور نگه‌داری می‌شود.

در بازار ارز دلار در کمترین نرخ به 2990 تومان و در بیشترین نرخ به 3047 تومان رسیده است. سیف در جدیدترین اظهارات در مورد نرخ ارز گفته:بانک مرکزي شرايط فعلي بازار ارز به ويژه سقوط آن را تأييد مي‌کند به گونه‌اي که اتفاقات روزهاي اخير در بازار ارز کاملا مورد قبول بانک مرکزي است. برنامه بانک مرکزي تداوم روند نزولي در بازار ارز و رسيدن به يک ثبات پايدار در اين بازار است. همواره در اکثر مواقع نرخ ارز بالا بوده که اين بالا بودن هيچگاه به سود اقتصاد کشور نبوده اگرچه پايين آمدن بيش از حد آن هم تقريبا به سود اقتصاد کشور نيست.

در خبری دیگر در این حوزه نوبخت در مورد افزایش نرخ حامل های انرژی گفته افزایش 38 درصدی نرخ حامل های انرژی در سال 93 خواهد بود

در بازارهای جهانی مس 77 دلار سقوط کرده است اما همچنان در 7245 دلار قرار دارد. روی نیز افت داشته ولی در 1945 دلار قرار دارد.سرب هم از کانال 2200 دلاری به 2100 دلاری رسیده است.انس طلا رشد محسوسی داشته است. انتشار آمارهای ناامید کننده نسبت به وضعیت بازار کار و اشتغال آمریکا دلیل رشد قیمت طلا بوده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی و شیمیایی معاملات متعادل و مثبت و منفی را شاهد بودیم خبر مربوط به اینکه نرخ گاز طوری تعیین می شود که به نفع صنعت باشد باعث شد تا حدودی معاملات گروه مثبت شود.

گزارش های شش ماهه گروه نیز اکثرا منتشر شده است. شفن هم برای پوشش شش ماهه و تعدیل عایدی مثبت متوقف شد. شرکت در شش ماهه اول مبلغ 3768 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 90 درصد آخرین سود پیش بینی شده می باشد. شرکت تعدیل قابل توجهی خواهد داشت

 ماورن افت بیش از 4 درصدی داشت که دلیل آن عدم تعدیل سود عملیاتی بود. انتظارات از این شرکت بالا بود. پتروشیمی مارون سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را از 6118 ریال به 6493 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 6 درصدی روبرو شده است در شش ماهه نیز 44 درصد پوشش داشته است. دلیل تعدیل مثبت افزایش یا کاهش بهای تمام نمی باشد. دلیل تعدیل مثبت جزئی شرکت پیش بینی افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری ها از 150 میلیارد تومان به 300 میلیارد تومان می باشد. شایان ذکر است سود پتروشیمی لاله نسبت به پیش بینی قبلی با 100 درصد رشد پیش بینی شده است

پتروشیمی جم هم در 2000 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شده است. شرکت در شش ماهه واقعی نخست سال جاری مبلغ 1584 ریال به ازای هر سهم پوشش داده است که معادل 47 درصد سود 3347 ریالی شرکت می باشد.

تاپیکو هم که روز گذشته با برخورد به قیمت 500 تومان افزایش عرضه ها را تجربه کرده بود امروز هم افت قیمت داشت. سهم بازدهی خوبی در روزهای اخیر داشته است و اصلاح نیز طبیعی ست. خرید سهم با دید بلند مدت توصیه می شود.

فارس روز گذشته مجمع خود را برگزار کرد هفته آینده احتمالا به بازار بازگردد.در مجمع شرکت اعلام شد که شرکت های عضو هلدینگ که زیان ده باشند در این مجموعه نمی توانند بمانند وجایگاهی نخواهند داشت. مدیرعامل شرکت نیز وعده داده سودآوری شرکت افزایش خواهد یافت

امروز در گروه پالایشگاهی اتفاق مثبتی پیش آمد و شاهد جمع آوری صف فروش شبندر و معاملات مثبت در آنها و حتی صف خرید شدن شاوان بودیم. گزارش شتران هم چنگی به دل نمی زد ولی بازار به این موضوع خیلی توجهی نکرد. شتران در شش ماهه واقعی 48 درصد از سود 5900 تومانی اش را محقق کرده است. شرکت در حالی در شش ماهه امسال 2839 تومان محقق کرده است که سال قبل در این دوره 2766 تومان پوشش داده بود

شبندر که گزارش شش ماهه را بر اساس 5 ماهه واقعی و 1 ماهه برآوردی تهیه کرده است روز پر معامله ای داشت و توانست کار خود را با معاملات مثبت به پایان برساند جالب اینکه برای روز شنبه نیز برای خرید در حداکثر قیمت به صف نشستند. مدیر عامل شرکت هم با اشاره به اینکه پوشش سود برآوردی این شرکت در عملکرد شش ماهه امسال مطابق با پیش بینی های اعلام شده در بودجه مالی بوده است از بررسی گزارش عملکرد حسابرسی شده این شرکت بر اساس قیمت جدید نفت خام در شهریور ماه خبر داد. نرخ هر بشکه نفت خام تحویلی به پالایشگاههای کشور از سوی شرکت ملی پالایش در شهریور ماه امسال از مبلغ 96 دلار به نرخ 98.2 دلار رسیده است.

 
بر این اساس انتظار می رود با افزایش دو دلاری نرخ نفت خام به همین نسبت نیز نرخ فروش فرآورده های شرکت های پالایشی دستخوش افزایش گردند.

وی در زمینه تداوم سودآوری شرکت هم گفته جای هیچ گونه نگرانی نبوده و هر آنچه که تاکنون محقق شده بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده است. نامور درباره وضعیت پروژه بنزین سازی پالایش نفت بندر عباس نیز گفته: این پروژه از سوی شرکت ملی مهندسی ساختمان به عنوان پیمانکار مجموعه پیگیری می شود اما در حال راه اندازی آن تا پایان سال 93 بعید به نظر می رسد

در گروه فلزی-معدنی گزارش های شش ماهه در حد متعادلی بوده اند و به جز یکی دو مورد تعدیل خوب بقیه پوشش ها متعادل بوده اند.

فاسمین سود هر سهم خود را با تعدیل مثبت حدودا 53 درصدی همراه کرده و از 108 تومان قبلی به 1648 ریال افزایش داده است

شرکت در پیش بینی جدید مقدار تولید شمش روی را 2500 تن و تولید کنسانتره روی خام را 50 هزار تن و در کل تناژ تولید را از 369500 تن به 418000 تن افزایش داده است. مقدار فروش پیش بینی شده نیز به تناسب افزایش پیدا کرده است. مقدار فروش شمش روی در شش ماهه ابتدای سال 12،723 تن بوده است که پیش بینی کرده در شش ماهه دوم 27،277 تن بفروشد که در این شرایط به وضعیتی می رسد که مقدار تولید با مقدار فروش برابر می شود

نرخ فروش شمش روی در شش ماهه اول سال 6342 تومان در هر کیلو بوده است که پیش بینی کرده برای شش ماهه دوم سال با نرخ 5320 تومان بفروشد. نرخ فروش در سه ماهه فصل تابستان 6204 تومان به فروش رسانده است بنابرای اگر در شش ماهه دوم نیز با نرخ سه ماهه دوم بفروشد بیش از 25 میلیارد تومان به فروش شرکت اضافه خواهد شد.

اما نرخ فروش کنسانتره روی خام در شش ماهه اول 352 تومان بوده است که در سه ماهه دوم سال 353 تومان فروخته و برای شش ماهه دوم سال 351 تومان لحاظ کرده است. نکته مهم دیگر در گزارش شرکت مربوط به افزایش سود سرمایه گذاری ها از 10.5 میلیارد تومان به 31 میلیارد تومان می باشد. دلیل این افزایش مربوط به اجرای طرح توسعه ذوب و احیا روی قشم و افزایش تقسیم سود آن و تعدیل مثبت 40 و 59 درصدی  شرکت های اسید سازان زنجان و فرآورده های شیمیایی روئین کاران الوند می باشد. نتیجه اینکه با بودجه فعلی تولید و فروش و دلار 3000 تومانی در نیمه دوم سال و روی و سرب 2000 دلاری شرکت می تواند به سود 2000 ریالی برسد.

کروی هم با توجه به تعدیل مثبت فاسمین تعدیل داد. شرکت سود هر سهم سال 92 خود را از 452 ریال به 569 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 26 درصدی روبرو شده است. سود حاصل از سرمایه گذاری هی شرکت از 73.5 میلیارد تومان به 94 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. کروی امروز بازگشایی شد و در اواخر وقت منفی نیز شد. به نظر می رسد با بازگشایی فاسمین معاملات سهم تحت تاثیر قرار بگیرد

ظاهرا فسرب نیز سود 20 تومانی اش را به 15 تومان کاهش داده استو

کمنگنز سود هر سهم خود را از 635 ریال به 621 ریال کاهش داده و در شش ماهه نیز 22 درصد پوشش داده است. شرکت در حالی در شش ماهه امسال 139 ریال شناسایی کرده است که نسبت به شش ماهه سال قبل افت 24 درصدی داشته است.

در فولادی ها ذوب و فخوز و فولاد معاملات متعادل و مثبتی داشتند که ذوب سعی در عبور از 400 تومان داشت. ذوب در مدت رشد بازار رشد نداشته است البته قبل از آن رشد خوبی داشته. به نظر می رسد سهامداران شرکت اگر بازهم صبر کنند ،نتیجه صبر خود را ببینند.

در این گروه واگذاری طرح معدن سنگان به فولاد مبارکه نیز منتفی شده است طي مصوبه اي با پيشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته: هيات وزيران با لغو دو تصويب نامه در حوزه واگذاري بنگاه ها موافقت نموده اند که شامل واگذاری طرح معدن سنگان به فولاد نیز می باشد

در دیگر نمادها و گروه ها:

دارویی ها در دو دسته مختلف معاملات مثبت و منفی داشتند. در این گروه گزارشات شش ماهه قابل قبول بوده است

داروسازی فارابی پیش بینی همان سود قبلی ( 2846 ریال) و پوشش 1650 ریال آن در شش ماهه ( معادل 58 درصد)

دسبحا در گزارش شش ماهه همان سود 1037 ریالی را به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.

واتی تعدیل مثبت داده و سود هر سهم 110 تومانی اش را به 1314 ریال افزایش داده است. دلیل این تعدیل مربوط به تعدیل شیران و فروش این شرکت بوده است.

در تجهیزاتی ها حفاری پوشش نسبتا مناسبی داشته است و امروز صف خرید شد. حفاری در شش ماهه واقعی 525 ریال به ازای هر سهم پوشش داده است که معادل 60 درصد آخرین سود پیش بینی شده می باشد.

مپنا در شش ماهه 172 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 34 درصد آخرین سود پیش بینی شده می باشد . سال قبل در شش ماهه 210 ریال پوشش داده بود.

فاذر نیز با سرمایه جدید سود هر سهم خود را 122 ریال اعلام کرده است و در شش ماهه نیز 65 درصد پوشش داده است. سود هر سهم شرکت با سرمایه قبلی 408 ریال بوده که در واقع تعدیلی نداده است.

شدوص سرمایه خود را 6 میلیارد تومان از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی، برای طرح های توسعه افزایش می دهد شرکت در گزارش شش ماهه ضمن تاکید بر سود هر سهم قبلی خود یعنی 200 تومان در این دوره 49 درصد آن را نیز پوشش داده است( معادل 973 ریال) شرکت سال قبل در شش ماهه 296 ریال پوشش داده بود.

در حمل و نقلی ها حتاید همچنان صف فروش دارد و به نظر می رسد با شکست 540 تومان به قیمت های پایین تر برسد. صحبت های مدیر عامل شرکت نیز جالب نبوده است. حپترو در شش ماهه همان 45 ریال قبلی را اعلام کرده و 60 درصد آن را نیز در این دوره پوشش داده است. سال قبل در شش ماهه 3 ریال محقق کرده بود.

در غذایی ها غشصفا سود هر سهم خود در شش ماهه را همان 639 ریال قبلی اعلام کرده و در این دوره 33 درصد آن را ( 211 ریال) نیز محقق کرده است. شش ماهه سال قبل 81 ریال محقق کرده بود.

غشان سود هر سهم خود را از 61 تومان به 64 تومان افزایش داده است در شش ماهه نیز 67 درصد آن را پوشش داده است.

غشهد نیز در شش ماهه ضمن پیش بینی قبلی سود خود سعنی 305 ریال فقط 8 درصد آن را پوشش داده است.

غنوش هم همان 34 تومان قبلی را در شش ماهه پیش بینی کرده است و 62 درصد آن را محقق کرده است.

غدشت سود هر سهم خود را از 187 ریال به 179 ریال کاهش داده و در شش ماهه نیز 53 درصد آن را پوشش داده است.

مهرام در شش ماهه 21 تومان به طور واقعی شناسایی کرده است که معادل 47 درصد سود 446 تومانی اش می باشد.

در سیمانی ها معاملات مثبتی را در بیشتر نمادها شاهد بودیم .در این گروه عضو هیأت مدیره انجمن سیمان از تعطیلی دو واحد سیمانی مازوت‌سوز که یکی از آنها سخاش می باشد به دلیل عدم تأمین سوخت خبر داده و گفته: در جلسه امروز ستاد هدفمندی یارانه‌ها درخواست وزیر صنعت برای تمدید یکسان‌سازی نرخ مازوت و گاز کارخانه‌های سیمانی مطرح می‌شود.

سیمان کرمان سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را 1475 ریال اعلام کرده است، پیش بینی قبلی 1464 ریال بوده است. در شش ماهه نیز 66 درصد آن را پوشش داده است.

سمازن در شش ماهه امسال 1848 ریال محقق کرده است که معادل 70 درصد آخرین سود پیش بینی شده توسط شرکت می باشد . در شش ماهه سال قبل 996 ریال پوشش داده بود که امسال با رشد 86 درصدی همراه شده است.

سصوفی در شش ماهه نخست امسال 337 ریال به ازای هر سهم پوشش داده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 111 درصد رشد داشته است.این سود معادل 53 درصد آخرین سود پیش بینی شده می باشد.

در بانکی ها خبر مربوط به توقف وتجارت برای ارائه اطلاعات مهم مالی و پوشش پاسارگاد گروه را با معاملات مثتبی همراه کرد. در این گروه مدیرعامل بانک تجارت با بیان اینکه این بانک در اولویت لغو تحریم‌ها قرار دارد، گفت: بستر لازم برای جهش دوباره فعالیت‌های بین‌المللی بانک تجارت فراهم شده است

بانک پاسارگاد هم در شش ماهه 57 درصد پوشش داده است

افزایش سرمایۀ وبصادر نیز  از مبلغ 22906142 میلیون ریال به‌مبلغ 57800000 میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ 6501 میلیون ریال، از محل اندوخته مبلغ 34887357 میلیون ریال، ) دیروز در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است..

در خودرویی ها خساپا برای تعدیل ظاهرا منفی بسته شد. زامیاد بازگشایی شد و با رشد بیش از 6 درصدی به 140 تومان رسید. شرکت در شش ماهه سود هر سهم خود را از 6 ریال به 29 ریال افزایش داده است. در شش ماهه نیز 38 درصد آنرا پوشش داده است. شرکت در شش ماهه کاهش تولید داشته است. هزینه های مالی و بهای تمام شده نیز کاهشی بوده است.

لعاب ایران سود هر سهم خود را از 1202 ریال به 1539 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 28 درصدی روبرو شده است. در شش ماهه نیز 49 درصد پوشش داشته است. سود محقق شده در شش ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل 18 درصد رشد داشته است.

ونفت سود هر سهم سال جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را از 107 ریال به 127 ریال افزایش داده است.

آبسال سود هر سهم خود بر اساس عملکرد 6 ماهه واقعی را از 552 ریال به 523 ریال کاهش داده و در شش ماهه نخست نیز 335 ریال آن( معادل 64 درصد) پوشش داده است.شش ماهه سال قبل 37 ریال پوشش داده بود

بیمه ای ها روز مثبتی داشتند. بیمه دانا که صف خرید داشت سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را از 55 ریال به 58 ریال افزایش داده و 40 ریال نیز در شش ماهه پوشش داده است ( معادل 69 درصد)

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب