خلاصه اخبار بورس دوشنبه 22 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

شاخص کل در معاملات امروز نیز افت داشت. این بار با افت 138 واحدی روبرو شد و به نیمه های کانال 77 هزار واحدی رسید.نماد معاملاتی اخابر با 81 واحد و وپاسار با 44 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد رمپنا با 38 و فملی با 28 واحد بیشترین تاثیر مثب را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد حدودا 1 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 184.1 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 114 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات به نماد فخوز با 27.6 میلیارد تومان و خساپا با 19.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که طبق پیش بینی ها متعادل بود و همانطور که قبلا هم گفتیم این تک خبرهاست که گروه های مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد و امروز اخبار مربوط به خودرویی ها باعث شد تا این گروه بار دیگر مورد توجه بازار قرار بگیرند. کلیت بازار نیم بند مثبت و منفی بودند که برآیند کلی آن افت 138 واحدی شاخص بود البته ارزش معاملات نسبتا خوب بود. معاملات امروز متاثر از روزهای پایانی ماه و تسویه های اعتباری هم بود. چهارشنبه نیز انتظار زیادی از بازار نداریم.

بازار در روزهای آتی تحت تاثیر چند رخداد مهم خواهد بود. اولین رخداد که مهمترین نیز می باشد بحث مذاکرات است که از فردا شروع می شود. شاید برخی اثرات آن بر بازار را زیاد ندانند چرا که معتقدند بازار در زمان اوجخبرهای مثبت سیاسی در بحران بود و واکنشی نشان نداد، ولی این طور نیست ،این مذاکرات به دلیل اینکه توافقی برای بلند مدت خواهد بود اثرات بسیار با اهمیتی بر بازار بورس دارد و بی شک اگر این توافق جامع در روزهای آینده صورت پذیرد بسیاری از گروه های بازار شرایط دیگری خواهند داشت و بهترین محل برای سرمایه گذاری خواهند بود،پس به این موضوع توجه داشته باشید.

بحث بعدی گزارش های 12 ماهه است که هنوز بسیاری از شرکت های مهم گزارش های خود را منتشر نکرده اند و در روزهای آتی گزارش های بیشتری به بازار ارسال خواهد شد. سپس مجامع داغ شرکت ها در خرداد و تیر ماه را داریم، مجامعی که علاوه بر اینکه سودهای نقدی تقسیم می کند می تواند حاوی خبرهای مختلف و مهمی از شرکت ها باشد. بعد از مجامع نیز فصل گزارش های سه ماهه است، گزارش هایی که مسیر کلی بازار را تا حدود زیادی مشخص می کند.

در اخبار حاشیه ای بازار و در بحث سیاسی مذاکرات از فردا شروع می شود. سیدعباس عراقچی  با بیان اینکه همه موضوعات مربوط به مذاکرات گام نهایی قبلا مورد بحث قرار گرفته است، گفته: تلاش می‌کنیم در مذاکراتی که از فردا آغاز می‌شود، دیدگاه‌هایمان را به یکدیگر نزدیک کنیم و در مذاکرات دوجانبه‌ای که بین آقای ظریف و خانم اشتون برگزار می‌شود این دیدگاه‌ها به هم نزدیک‌تر و نهایتا روی کاغذ بیاید و مکتوب شود.

امروز دیداری نیز بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی یک روز پیش از چهارمین دور گفت‌وگوهای ایران و کشورهای 1+5 در وین، پایتخت اتریش انجام شد. طرفین در این مذاکرات قرار بوده بحث درباره پیش‌نویس توافق جامع هسته‌ای را آغاز کنند.

در بازار های جهانی شاهد رشد قیمت فلزات اساسی هستیم.مس به 6900 دلار نزدیک شد.سرب به بیش از 2100 دلار رسیده و روی نیز در آستانه لمس نرخ های 2100 تومان می باشد.

در بازار داخلی دلار که در مسیر نزولی قرار گرفته بود امروز کمی رشد کرد و به 3260 تومان هم رسید تا شرکت های صادراتی نگران افت زیاد آن نباشند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها افت نرخ دلار تا 3230 تومان تا حدودی معاملات گروه را تحت تاثیر قرار داده بود که این افت امروز تداوم نداشت و شاهد رشد دلار بودیم. در این گروه که در صورت توافق جامع در مذاکرات شرایط بسیار خوبی پیدا خواهند کرد باید به قیمت های جهانی محصولات نیز توجه داشت.

در گروه پتروشیمی هیأت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت نفت در اعطای مشوق مالی به سرمایه‌گذاران فعال در صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی، تخفیف ۳۰ درصدی بهای گاز پتروشیمی‌ها در مناطق کمتر توسعه‌یافته را به تصویب رساند.

شازند که قیمت های 2800 تومانی را نیز بعد از تعدیل مثبت و کسب مجوز افزایش سرمایه لمس کرده بود در مسیر اصلاحی قرار گرفته است. برخی عنوان کرده بودند که شرکت قرار است در مجمع 200 تومان تقسیم و مابقی را صرف افزایش سرمایه کند ولی امروز گزارش هیئت مدیره حاکی از تقسیم سود 75 درصدی( 406 تومان به ازای هر سهم ) بود. باید دید در مجمع تصمیم نهایی چه خواهد بود.

پترول مورد توجه حقوقی بود و از 190 تومان در حال رشد تدریجی ست و به 208 تومان رسیده است. سهم در هفته آینده معامله بلوکی در 225 تومان دارد و بسیاری معتقدند بعد از این معامله رشد خود را تا مقاومت 230 تومان شروع خواهد کرد. بازهم تکرار می کنیم اگر قصد سرمایه گذاری با دید بلند مدت دارید در این سهم سرمایه گذاری نمایید.

زنجان و شلرد که در بازار پایه هستند بازهم مورد توجه بودند. اخبار غیر رسمی پتروشیمی لردگان از نهایی شدن اعتبار اسنادی (LC ) شرکت برای خرید تجهیزات به میزان 542 میلیون یورو خبر می دهد. انتظار می رود که با بازگشایی LC، شلرد در بازار از اقبال بیشتری برخوردار گردد.

تاپیکو که در 70 درصدی ناو خود معامله می شود در قیمت های کمتر از 500 تومان نسبتا برای خرید مناسب است.به این سهم نیز باید نگاه بلند مدت داشت.خریدار این روزهای سهم سرمایه گذاری صبا تامین می باشد.

امروز معارفه پتروشیمی برزویه (نوری) برای عرضه اولیه نیز برگزار شد برخی می گویند اواخر این ماه و برخی نیز زمان عرضه را خرداد ماه عنوان می کنند.مالک اصلی این شرکت فارس می باشد

اوره سازان در بین پتروشیمی ها فعلا در شرایط خیلی خوبی نیستند به خصوص اینکه برخی از ادامه روند نزولی اوره در بازارهای جهانی صحبت می کنند.در کرماشا و شپدیس هامون سپاهان خریدار می باشد

در متانولی ها هم ترس کاهش قیمت ها وجود دارد ولی همه امید شرکت های گروه به افزایش تولید و صادرات می باشد.در شخارک که علاوه بر متانول پروپان و بوتان هم می فروشد وضعیت بهتر است چرا که وضعیت فروش و نرخ این محصولات مناسب است

در پلیمری ها وضعیت بسیار بهتر است.بودجه آنها برای سال جاری با ظرفیت کامل تولید بسته نشده است و قیمت محصولات در بازار های جهانی نیز رشد داشته اند.مارون وضعیت خوبی در این گروه دارد و در بلند مدت حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت

خودروسازان بعد از یک وقفه کوتاه مدت بار دیگر مورد توجه قرار گرفتند و این بار به بهانه کسب مجوز افزایش سرمایه 239 درصدی خپارس!

رشد تولید در ایران خودرو و خساپا که روزانه به 2000 دستگاه نیز رسیده اتفاقی مهم برای این دو غول خودروسازی می باشد

اهالی تالار معتقدند در صورتیکه نتیجه مذاکرات هسته ای هم ختم به توافق نهایی شود این گروه می تواند روند سودآوری خود را بهبود ببخشد. در روزهايي که خبر از شراكت و همكاري دوباره ايران خودرو و پژو به گوش مي‌رسد، رنو به‌عنوان ديگر خودروساز فرانسوي نيز به‌دنبال توسعه فعاليت‌هاي خود در ايران است. آن طور که دبير انجمن قطعه‌سازان مي‌گويد، رنويي‌ها با ارسال نامه‌اي به شركت‌هاي قطعه‌ساز ايراني، از بازديد واحدهاي قطعه‌سازي براي سنجش توان توليد آنها خبر داده‌اند

در این گروه در پی افزایش عرضه توسط خودروسازان؛ خودرو نیز کمی ارزان شد. رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل از کاهش ۱ تا یک و نیم میلیون تومانی قیمت انواع خودروهای داخلی در سطح بازار خبر داده است

خپارس بالاخره مجوز افزایش سرمایه سنگین 239 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را گرفت و با صف خرید سنگین روبرو شد. با قیمت فعلی قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه حدودا 80 تومان می شود. با توجه به اقبالی که به سهم شده است انتظار رشد تا حوالی 300 تومان خواهد بود چرا که بیشتر کسانی که سهم را می خرند این گونه تصور می کنند که قیمت سهم باید بعد از افزایش سرمایه حدودا قیمت اسمی یعنی 100 تومان باشد. البته قبلا سهمی در این گروه ( خاور) را داشته ایم که بعد از افزایش سرمایه در قیمت کمتر از 100 تومان بازگشایی شده و فعلا رشدی نکرده است. 

فرق خپارس با خاور در این است که برای سال 93 سود اعلام کرده است. نکته دیگر این جاست که هم خپارس و هم خاور هر دو زیان انباشته دارند بنابراین بازار به این موضوع نیز توجه دارد و بازگشایی سهم در قیمت های کمتر از 100 تومان را چیز عجیبی نمی داند.البته بیشتر سهامداران خپارس امیدوارند که شرکت با توجه به شرایطی که دارد از زیان انباشته نیز خارج شود

شنیده شده که سایپا نیز گزارش افزایش سرمایه اش را به سازمان فرستاده است

امروز در خپارس ، سایپا فروشنده 9 میلیون سهم بود. در خاور هم سرمایه گذاری سمند بیش از 7 میلیون سهم خریداری کرد.

ورنا با صف خرید روبرو شد که فروشنده حقوقی آن سرمایه گذاری سمند بود.

درقطعه سازان نماد معاملاتي ريخته گري تراكتورسازي ايران با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد

خاهن در حال تغییر در ترکیب سهامداری می باشد و رشد می کند. خبرهای نسبتا مثبتی از شرکت به گوش می رسد.

ختوقا هم که مقاومت 300 تومانی را در پیش دارد با خرید های شركت تعاوني اعتبارفرشتگان در حال رشد می باشد.

بانکی ها بار دیگر در مسیر معاملات خسته کننده و نزولی قرار گرفتند. نیز بعد از توافق جامع احتمالی با گروه 5+1 شاهد بهبود نظام بانکی و تحول در این صنعت نیز خواهیم بود.منتظر گزارش 12 ماهه شرکت های این گروه نیز که فعلا خبری از آنها نبوده خواهیم بود.

در این گروه رئیس بانک مرکزی گفته نرخ سود تسهیلات بانکی به شورای پول و اعتبار می‌رود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی در آینده نزدیک گزارش کاملی را در مورد نرخ سود تسهیلات بانکی به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد کرد، گفت: به طور طبیعی هر تصمیمی که در شورا اتخاذ شود، اجرایی خواهد شد.

در سیمانی ها تلاش ها برای افزایش نرخ سیمان صادراتی از 55 دلار به 65 دلار ادامه دارد اتفاقی که تاثیر خوبی بر بسیاری از نمادهای گروه خواهد داشت.

سیمان خاش در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 192 تومان محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی ( 172 تومان) رشد 11.6 درصدی داشته است

سیمان خزر در حالی در مجمع سال 92 خود که امروز برگزار کرد 80 تومان تقسیم کرد که سود سال 92 آن 765 ریال می باشد.درمجمع شرکت افزایش نرخ سیمان صادراتی تایید شد و اعلام شد سیمان داخلی نیز از ابتدای تیر ماه افزایش خواهد یافت.در این گروه طبق شنیده ها سیمان صادراتی مرز های شمالی 5 دلار افزایش پیدا کرده است اما سیمانی که از مرز عراق و جنوب صادر می شود افزایشی نداشته است

پالایشی ها در یک فضای ابهام آلود به معاملات خود ادامه می دهند.لغو مجمع امروز شراز نیز نشان داد که ابهامات در این گروه همچنان وجود دارد.امروز خبری هم در بازار پیچید که شپنا سود سال 92 خود را با کاهش 15 تا 20 درصدی به بازار اعلام خواهد کرد.

شراز معاملات متعادل و مثبتی داشت .حامی سهم هامون سپاهان می باشد که امروز هم خریدار سهم بود

در دیگر نمادها

توجه دولت به صنعت حمل و نقل و مصوبات مثبت اخیر باعث توجه در برخی نمادهای گروه شده است.حسینا که افزایش سرمایه 100 درصدی دارد امروز هم روز مثبتی را پشت سر گذاشت.

در حخزر حکشتی در حال جمع آوری سهم می باشد.

در کی بی سی و اعتلا حقیقی ها فعال هستند و خرید می کنند و جز سهامداران عمده این شرکت ها شده اند.

گروه رایانه و انفورماتیک از صنایع خوب برای سرمایه گذاری با دید بلند مدت می باشند.معاون فنی رئیس جمهور اعلام کرده که امسال 700 میلیراد تومان نقدینگی برای بهبود وضعیت این صنعت اختصاص خواهد یافت.

در لیزینگی ها ولساپا نتوانست صف خرید خود را حف کند.امروز هم بیمه آسیا در سهم فروشنده بود.ولغدر مقاومت 143 تومانی را در پیش دارد که در صورت عبور می تواند تا 150 تومان هم رشد کند.

در فلزی ها شاهد بلوک در فخوز بین حقوقی ها بودیم.فملی با توجه به رشد قیمت مس در بازارهای جهانی و همچنین رسیدن به نقطه حمایتی با رشد قیمتی روبرو شد.نرخ های فروش واقعی فعلا 15 درصد بالاتر از آن چیزی ست که در بودجه پیش بینی شده است.

ارفع در قیمت های کمتر از 400 تومان با افزایش تقاضا روبرو شد ارفع که قیمت های 500 تومان را نیز لمس کرده است در سال جاری وضعیت خوبی خواهد داشت.امروز شنیده هایی مبنی بر جابجایی بلوک در سهم با قیمت های بالا به گوش می رسید

 مپنا امروز مثبت بود و بار دیگر به بیش از 800 تومان رسید. شایعه شده که بخشی از مطالبات بمپنا به میزان 80 میلیارد تومان در هفته جاری وصول می شود.همچنین شنیده می شود در خرداد ماه کلنگ احداث سیکل ترکیبی این نیروگاه به زمین می خورد که برای این منظور قرار است 150% افزایش سرمایه داشته باشد.

خوراک دام پارس در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 20 میلیارد ریال به مبلغ 60 میلیارد ریال افزایش دهد لازم به ذکر است تمام این 40 میلیارد ریال که معادل 200 درصد می شود از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران می باشد .

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب