تحلیل گزارش 6 ماهه “فاسمین”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

فاسمین سود هر سهم خود را با تعدیل مثبت حدودا 53 درصدی همراه کرده و از 108 تومان قبلی به 1648 ریال افزایش داده است.

شرکت در پیش بینی جدید مقدار تولید شمش روی را 2500 تن و تولید کنسانتره روی خام را 50 هزار تن و در کل تناژ تولید را از 369500 تن به 418000 تن افزایش داده است. مقدار فروش پیش بینی شده نیز به تناسب افزایش پیدا کرده است.

دلیل افزایش مقدار فروش پیش بینی شده کنسانتره روی خام ناشی از سیاست های گروه توسعه معادن روی مبنی بر تخصیص کلیه سهمیه ماده معدنی شرکت های گروه جهت فرآوری به شرکت کالسیمین می باشد.

در شش ماهه امسال نیز مقدار تولید نسبت به شش ماهه سال قبل با رشد 26 درصدی همراه شده است اما مقدار فروش با افت 42 درصدی مواجه شده است.

مهمترین محصول شرکت شمش روی می باشد که 67 درصد مبلغ فروش آن را تشکیل می دهد.بعد از شمش روی کنسانتره روی خام با 21 درصد بیشترین ارزش ریالی فروش را تشکیل می دهد.

مقدار فروش شمش روی در شش ماهه ابتدای سال 12،723 تن بوده است که پیش بینی کرده در شش ماهه دوم 27،277 تن بفروشد که در این شرایط به وضعیتی می رسد که مقدار تولید با مقدار فروش برابر می شود.

در شش ماهه اول سال 109،800 تن کنسانتره روی خام فروخته که برای شش ماهه دوم فروش 90 هزار تنی را پیش بینی کرده است.مقدار تولید این محصول در شش ماهه اول سال 156 هزار تن بوده که پیش بینی کرده در شش ماهه دوم 143 هزار تن تولید کند.

نرخ فروش شمش روی در شش ماهه اول شال 6342 تومان در هر کیلو بوده است که پیش بینی کرده برای شش ماهه دوم سال با نرخ 5320 تومان بفروشد.نرخ فروش در سه ماهه فصل تابستان 6204 تومان به فروش رسانده است بنابرای اگر در شش ماهه دوم نیز با نرخ سه ماهه دوم بفروشد بیش از 25 میلیارد تومان به فروش شرکت اضافه خواهد شد.

اما نرخ فروش کنسانتره روی خام در شش ماهه اول 352 تومان بوده است که در سه ماهه دوم سال 353 تومان فروخته و برای شش ماهه دوم سال 351 تومان لحاظ کرده است بنابراین در این مورد نرخ ها تقریبا برابر هستند.

شرکت در این دوره 14.5 میلیون دلار فروش صادراتی داشته است که نرخ تسعیر دلار 3242 تومان بوده است.برای شش ماهه دوم نیز نرخ دلار را 2450 تومان لحاظ کرده است.

نکته مهم دیگر در گزارش شرکت مربوط به افزایش سود سرمایه گذاری ها از 10.5 میلیارد تومان به 31 میلیارد تومان می باشد.دلیل این افزایش مربوط به اجرای طرح توسعه ذوب و احیا روی قشم و افزایش تقسیم سود آن و تعدیل مثبت 40 و 59 درصدی  شرکت های اسید سازان زنجان و فرآورده های شیمیایی روئین کاران الوند می باشد.
 

نتیجه اینکه با بودجه فعلی تولید و فروش و دلار 3000 تومانی در نیمه دوم سال و روی و سرب 2000 دلاری شرکت می تواند به سود 2000 ریالی هم برسد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب