خلاصه اخبار بورس دوشنبه 28 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

شاخص کل در معاملات امروز رشد حدودا 85 واحدی را تجربه کرد و با اینکه در مقاطعی به کانال 77 هزار واحدی بازگشت لیکن در نهایت در عدد 76،987 واحد به کار خود پایان داد.نماد معاملاتی شبندر با 125 واحد و خودرو با 25 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس و پارسان به ترتیب با 57 و 55 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد حدودا 9 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 240.5 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 182.1 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات به نماد خساپا با 51.3 و خودرو با 44.3 میلیارد تومان اختصاص داشت که بخش عمده معاملات خساپا و خودرو بلوکی بود.

بازار امروز را بهتر از دیروز آغاز و به پایان رساندیم. البته به جز خودرویی ها مابقی گروه ها به خصوص نمادهای بزرگ بازار گوشه نشین بودند.

دیشب در مورد شرایط مذاکرات سیاسی بین ایران و 5+1 صحبت کردیم. اشاره داشتیم که با خبرهایی که بعد از این مذاکرات در رسانه ها منتشر شده است بازار از فردا کمی خواهد فهمید که اتفاق منفی رخ نداده است که بخواهد قیمت ها بریزد. واکنش دلار نیز نشان داد که اتفاق بدی نیفتاده است. به نظر از فردا شرایط بهتر شود و تقاضا برای خرید سهام از کسانی که قصد فروش با قیمت های پایین را دارند بالا باشد. این اتفاق نیز در معاملات امروز افتاد و شاهد معاملات بهتری نسبت به روز گذشته بودیم.

بازار دیروز جو زده از نتیجه مذاکرات منفی بود. منفی دیروز بیشتر ناشی از هیجان و ترس بود تا تحلیل و منطق! مگر خبرهای مثبت سیاسی اخیر باعث رشد بازار شده که حالا با به نتیجه نرسیدن آن هم در گام اول منفی شود! متاسفانه شرایط طوری ست که سهامداران و فعالان بازار اخبار منفی را پررنگ تر از اخبار مثبت می بینند البته خبر اخیر منفی هم نبود!

کمی باید منطقی عمل کرد، انتظاراتمان هم باید از این گونه مسائل سیاسی منطقی باشد، مدت هاست که مذاکره سیاسی بین ایران و غرب در حال انجام است ، پس از سال ها مذاکره بین ایران و کشورهای غربی شش ماه پیش شاهد یک توافق آن هم از نوع موقت بین ایران و 5+1 بودیم، حال مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی ست پس انتظار نداشته باشید با یک دور مذاکره به توافق جامع دست یابند. تا پایان تیر ماه فرصت برای دست یابی به توافق وجود دارد و با اظهار نظرهای طرف غربی می توان پیش بینی کرد این مذاکرات نیز حتی اگر به وقت اضافه هم بکشد به نتیجه می رسد! عراقچی هم در پاسخ به برخی تندروها گفته اگر تا تیر ماه به توافق هم نرسیم آن را شش ماه دیگر تمدید می کنیم تا به نتیجه برسیم. این صحبت ها باعث شد که بازار نیز معاملات امروز را با آرامش بیشتری شروع کند.

فردا نیز شرایط بازار متعادل خواهد بود. البته امروز پایان موعد تسویه های اعتباری نیز بود و از فردا فشار عرضه های اعتباری نیز وجود ندارد.

در مورد شاخص کل که دیروز به کمتر از 77 هزار واحد رسیده بود امروز شاهد نوسانات آن در همین محدوده بودیم و لحظاتی نیز به کانال مزبور صعود کرد. امروز بازار تحت تأثیر اخبار مذاکرات با فشار فروش مواجه شده و شاخص به کانال 76 هزار سقوط کرد حمایت شاخص 76700 واحد می باشد که فعلا 300 واحد از آن فاصله دارد.

بازار در معاملات امروز با توجه به اخبار مختلف سیاسی تا حدودی به این نتیجه رسید که مذاکرات می تواند در اینده به توافقی بلند مدت منتج شود!

در اخبار سیاسی شنیده شده دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 از 16 تا20 ژوئن (26 تا 30 خردادماه) در وین اتریش برگزار می شود.

یک منبع آگاه نیز گفته: محمد جواد ظریف و کاترین اشتون هفته آینده در استانبول نتایج مذاکرات وین را جمع بندی خواهند کرد.

ظریف که روز شنبه از مذاکرات هسته ‎ای با گروه 5+1 به تهران بازگشت صبح امروز در توئیت خود نوشت :”بازگشت از وین پس از مباحثات سخت. توافق شدنی است. نیاز است که توهمات کنار گذاشته شود. نباید مانند سال 2005 فرصت از دست برود .”

طرف های غربی بعد از پایان یافتن این دور از مذاکرات خیلی سریع به مصاحبه با رسانه ها و شبکه های خبری پرداختند. واشنگتن اعلام کرده ما به دنبال توافق صددرصدی با ایران هستیم؛ توافق روی همه چیز یا هیچ!

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز با اشاره به مذاکرات هسته ای میان ایران وگروه 1+5 گفت که امکان واقعی رسیدن به یک توافق نهایی در خصوص برنامه هسته ای ایران تا 20 ماه جولای (29 تیرماه) وجود دارد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

صف فروش خودرویی ها از همان ابتدای معاملات برچیده شد و بار دیگر شاهد اقبال به این گروه بودیم. جابجایی های بلوکی در خساپا و ایران خودرو نیز جو گروه را هیجانی تر کرد.

خودرویی ها به صورت هیجانی در حال رشد هستند و هر چند که بسیاری از تحلیل گران تکنیکال روند آنها را صعودی می دانند ولی به نظر می رسد اصلاح قیمتی نیز در این روند صعودی لازم باشد. رشد مداوم فقط و فقط ریسک آنها را افزایش می دهد.

بلوک ایران خودرو  و خساپا توسط سازمان گسترش عرضه شد.

وساپا با صف خرید روبرو شد. سهمی که رشد زیادی همگام با سایپا نداشته است و در صورت ادامه این روند می تواند رشد نسبتا خوبی داشته باشد. حمایت جدی سهم در محدوده 140 تومان و تارگت های 160 تومان (معادل قله قبلی) و تارگت 170 تومان (معادل سقف کانال متقارن) را در سر دارد. بیمه ایران و سایپا فروشنده سهم بودند.

در این گروه امروز خبری هم در مورد نرخ خودرو در رسانه ها منتشر شد.

یک مقام آگاه در مورد جلسه‌ای در شورای رقابت ، گفته: در این جلسه بین خودروسازان و مسئولان سازمان استاندارد، سازمان بازرسی کیفیت و شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو توافق شد و بر این اساس قیمت جدید خودروها با افزایش 5تا 20 درصد به زودی اعلام می‌شود.

در این گروه همچنین در مورد افزایش سرمایه شرکت های گروه یک مقام مسئول در سازمان اعلام کرده که : شرکت‌های بزرگ خودروسازی همچون سایپا و ایران‌خودرو تاکنون درخواستی برای افزایش سرمایه به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه نکرده‌اند.

خبر دیگر در این گروه اینکه رئیس هیأت تحقیق و تفحص مجلس گفته که گزارش هیأت تحقیق تفحص از صنعت خودروسازی دو هفته پیش نهایی شده است و در مجلس قرائت خواهد شد.وی گفته :در مسیر این تحقیق به تخلفات فاحشی دست پیدا کرده‌ایم که بعد از قرائت گزارش برای صدور حکم به مجامع قضائی ارسال خواهد شد.

پالایشی ها با اینکه همچنان با ابهاماتی در زمینه نرخ گذاری محصولاتشان روبرو هستند روز خوبی را پشت سر گذاشتند.

گفته می شود احتمالا نرخ های نهایی فروش فرآورده های تولیدی مجتمع های پالایشی طی هفته جاری به آنها ابلاغ شود که در این صورت اطلاعات و صورت های مالی حسابرسی نشده عملکرد 12 ماهه سال مالی آنها نیز منتشر خواهد شد

شبندر امروز را با صف خرید به پایان رساند. هیات واگذاری روز گذشته با واگذاری بلوک 17 درصدی شرکت معادل دو میلیارد و 346 میلیون سهم از طریق تابلوی معاملات به قیمت 1620 تومان موافقت کرده است .

در بانکی ها روز بهتری را نسبت به معاملات روز گذشته شاهد بودیم.این گروه خصوصی سازی با قیمت گذاری بلوک وبصادر در 100 تومان مقاومت 100 تومان را برای این سهم بسیاری جدی کرد

در این گروه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته: در جلسه‌ای که با رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها داشتیم، قرار شده تا پایان اردیبهشت‌ماه دولت لایحه افزایش سرمایه بانک‌ها را تقدیم مجلس کند

دی با توجه به شایعه افزایش سرمایه در آستانه قیمت های 200 تومان قرار گرفت.اگر افزایش سرمایه این شرکت هم مثل افزایش سرمایه وبصادر و وتجارت باشد بهتر است به هیچ وجه در افزایش سرمایه شرکت نداشته باشید.البته هنوز هم افزایش سرمایه شرکت تایید نشده است!

در مورد وپست نیز آخرین خبرها حاکی ست که درخواست افزایش سرمایهشرکت در سازمان بورس در حال بررسی است

در سیمانی ها که چند روز قبل خبر های منفی از مشکلات در صادرات سیمان در غرب کشور به گوش رسید،دیروز هم شنیده شد که صادرات سیمان سیستان به افغانستان هم به دلیل برخی مشکلات متوقف شده است

در این گروه دبیر انجمن سیمان گفته بررسی‌ها برای تعیین قیمت جدید سیمان در حال انجام است و تقاضای ما رشد بیش از 22 درصدی قیمت سیمان است اما با افزایش 14 تا 22 درصدی قبل نیز مشکلی نخواهیم داشت.

سیمان اصفهان در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 1180 ریال محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت برای سود سال مذکور 1165 ریال بوده است

سیمان ایلام سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/10/93 خود بر اساس عملکرد سه ماهه را از 1698 ریال به 1706 ریال افزایش داده است.در سه ماهه واقعی نیز 17 درصد آن را پوشش داده است.

سنیر تقسیم سود 240 تومانی در مجمع خود داشت.

در دارویی ها هم که نتیجه مثبت مذاکرات می تواند تاثیر خوبی بر آنها داشته باشند معاملات منفی را شاهد هستیم.گفته می شود در این گروه لیست آخرین قیمت داروها از طرف معاونت غذا و دارویی وزارت بهداشت منتشر شده و از اسفند ماه سال گذشته نرخ برخی دارو ها افزایش یافته است.

در این گروه دتولید تقسیم سود 180 تومانی و  پخش تقسیم سود 62 تومانی در مجمع خود داشتند.

داروسازی زهراوی هم 550 تومان سود تقسیم کرد . شرکت برنامه افزایش سرمایه از 8 به 50 میلیارد تومان طی دو مرحله را در سال جاری دارد.

در پتروشیمی ها به جز افت محسوس اوره در بازارهای جهانی که خبر منفی ست نرخ بقیه محصولات یا بدون تغییر مانده اند و یا رشد کرده اند.نرخ دلار در محدوده فعلی هم کاملا به نفع این گروه می باشد.

در این گروه بزرگان بازار منفی هستند. شخارک به دلیل احتمال تعدیل مثبت و رشد قیمت محصولات در بازارهای جهانی روز خوبی را پشت سر گذاشت.

فارس اعلام کرد که 19 درصد از سهام پترول به نرخ 225 تومان روز گذشته به پرتفوی شرکت منتقل شده است.پترول هم به این خبر بیشتر واکنش منفی نشان داد تا مثبت و به زیر 200 تومان رسید.حقوقی فروشنده سهم بود.خرید سهم در زیر 190 تومان توصیه می شود.

در دیگر نمادها و گروه ها

در سنگ آهنی ها جلسه مجمع عمومی فوق العاده سنگ اهن گل گهر ا برگزار شد .طبق این گزارش افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت به تصویب اکثر سهامداران رسید . لازم به ذکر است که 80 درصد این افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران و 20 درصد این افزایش سرمایه از محل سود انباشته می باشد . از مهم ترین نکات مطرح شده در جلسه امروز می توان به طرح های توسعه شرکت طی سال جاری از جمله   خط 5و 6 گل گهر به ظرفیت 4 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن،   طرح گهر زمین ، ظرفیت 4 میلیون تن که حداکثر توانایی تولید 500 هزار تن تا پایان امسال را خواهد داشت، طرح جهان فولاد سیرجان و   طرح فولاد توسعه آهن اشاره کرد

در این گروه از مجلس خبر می رسد که نمایندگان استان یزد و کرمان در تلاش برای ارائه طرحی هستند که بر مبنای آن معادن در اختیار شرکتهای بزرگ سنگ آهنی مانند گل گهر و چادرملو به خود این شرکتها واگذار می گردد و پروانه بهره برداری به آنان انتقال می یابد. الگوی مورد نظر در باب این طرح مدل معدن مس در شرکت ملی مس در استان کرمان می باشد. در این صورت این شرکتها دیگر موظف به پرداختهای سنگین به دولت نخواهند بود.

ساختمانی ها در برخورد به نقطه حمایتی شاخص خود در بیشتر نمادها مثبت بودند. ثاخت نیز برای تعدیل عایدی متوقف شد.

متاسفانه ثاخت بازهم تعدیل منفی داده است. شرکت سود هر سهم سال 93 خود را با کاهش 21 درصدی از 50 تومان به 40 تومان کاهش داده است. کاهش سود ناخالص شرکت به ميزان 21 درصد نسبت به اولين پيش بيني  عمدتا بابت پيش بيني کاهش متراژ فروش پروژه  تجاري سعدي شيراز، بعثت تهران ، تجاري نارنجستان 2 با توجه به عملکرد 6 ماهه ابتدائي سال مالي 1393 و همچنين عدم تحقق فروش پروژه آزادگان اهواز و برجهاي روياي کيش به دليل عدم تامين نقدينگي و با توجه به عملکرد 6 ماهه اول سال مالي مي باشد .

در انفورماتیکی ها بیشتر نمادها مثبت بودند. افرانت در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 620 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت 644 ریال بوده است.

در شیمیایی ها شفارس در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 288 ریال به ازای هر سهم پوشش داده است. آخرین سود پیش بینی شده توسط شرکت 302 ریال بوده است.

شکلر در اولین گزارش پیش بینی سود سال 93 مبلغ 555 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 1741 ریالی سال 92 با افت 68 درصدی همراه شده است.

در حمل و نقلی ها اخبار مثبتی از حسینا شنیده می شود. شایعات مربوط به کنار گذاشتن حتاید از اداره دو ترمینال مهم بندر رجایی نیز تایید شده است.

وتوکا امروز برای تعدیل عایدی متوقف شد.

فخوز در مجمع امروز  165 تومان از سود 201 تومانی اش را تقسیم کرد.

ولیز در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 40 تومان به ازای هر سهم پوشش داده است.آخرین پیش بینی شرکت 375 ریال بوده است

غشهد سود 305 ریالی سال 92 خود را به دلیل فسخ قرارداد فروش ژنراتورهای بلا استفاده به زیان 94 ریالی به ازای هر سهم تبدیل کرده است.برای سال93 نیز در اولین قدم مبلغ 110 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است با توجه به اينکه فروش واحدهاي ساختماني پروژه گلبهار از سال مالي 93 آغاز خواهد شد، لذا در پيش بيني فعلي مبلغ 12،452 ميليون ريال درآمد فروش داراييها از اين بابت پيش بيني نموده است. همجنین سود حاصل از فروش ژنراتورها نیز در سال 93 شناسایی شده است.

وکار” href=”https://www.bourseiness.com/groups/PLKK/” target=”_blank”>پلاسک در 12 ماهه واقعی سال 92 زیان 220 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت زیان 129 ریالی بوده است.

لابسا که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 93 تومان به ازای هر سهم اعلام کرده بود موفق شده در 12 ماهه واقعی 100 تومان محقق کند.

 ریخته گری تراکتور سازی ایران در 12 ماهه واقعی 30 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به سود 125 ریالی پیش بینی شده رشد 141 درصدی داشته است.

آهنگری تراکتورسازی ایران ( خاهن) امروز پر معامله بود.سهم تحت تاثیر معاملات حق تقدم های استفاده نشده آن می باشد که امروز 135 تومان قیمت خورد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب