خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 29 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در معاملات امروز افت 458 واحدی را تجربه کرد و به نیمه های کانال 76 هزار واحدی رسید.نماد معاملاتی فارس با 208 و پارسان با 101 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی دزهراوی با 22 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 5 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 290 میلیارد تومان که رقم مناسبی بود.بیشترین ارزش به معاملات خودرو با 35.6 میلیارد تومان و خساپا با 22.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار دیروز و همچنین امروز بعد از افت هیجانی ناشی از نتیجه مذاکرات سیاسی به تعادل رسید و آرامش به بورس بازگشت. البته روند فعلی بازار از نظر بسیاری از فعالان ،روندی فرسایشی ست و تحرک و پویایی به جز گروه خودرویی از بقیه بازار دور شده است. شایان ذکر است امروز هیجان بیشتری در بازار دیده شد. در حالی بازار این روزها بازدهی برای سهامداران نداشته که خودرویی ها بازدهی خوبی داشته اند. نمی توان منکر خبرهای مثبت و بنیادی خودروسازان بود ولی خرید بر اساس شایعات نیز نمی تواند کار منطقی باشد. برخی رسانه ها نیز این روزها به شایعات دامن می زنند. بارها دیده ایم که برخی سایت ها مصاحبه هایی با منابع آگاه از شرکت ها و با تاکید بر این موضوع که فلان منبع نخواسته نامش فاش شود منتشر می کنند و فردای آن روز شاهد تکذیب این خبرها هستیم. بسیاری نیز بر این اساس به خرید و فروش می پردازند. باید کمی مراقب بود.

امروز در حالی بازار کار خود را آغاز کرد که صف فروش فارس جوی منفی به کل بازار داد ، صف خرید خودرویی ها نیز فروریخت تا بازار بیشتر گارد فروش به خود بگیرد ولی بعد از توقف فارس سه به دلیل بررسی اطلاعات ، شاهد تعادل در معاملات بودیم.

امروز با اینکه فشار عرضه ها به دلیل تسویه های اعتباری هم تمام شده بود ولی شاخص افت کرد. شاخص که در روزهای قبل در مرز کانال 77 هزار واحد در نوسان بود به نیمه های کانال 76 هزار واحد رسیده و حمایت 76400 واحد  را پیش رو دارد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها امروز پر عرضه ظاهر شدند. ایران خودرو و سایپا در آستانه قیمت های 300 تومان فشار عرضه ها را تجربه کردند ولی خرید ها در این دو سهم همچنان بالاست.

در این گروه دیروز خبری مبنی بر رشد قیمتی 5 تا 20 درصدی نرخ خودرو بودیم که رییس شورای رقابت در گفتگویی در خصوص شایعات افزایش قیمت خودرو اظهار داشت: هیچ گونه جلسه ای با سازمان استاندارد، سازمان بازرسی کیفیت جهت افزایش قیمت خودرو نداشته ایم.

عیسی امامی هم، با بیان اینکه تاکنون در جلسات شورای رقابت تصمیم جدیدی برای تعیین قیمت خودرو گرفته نشده است، گفته: آخرین جلسه شورای رقابت حدود دو هفته پیش تشکیل و تصمیمی درباره افزایش 5 تا 20 درصدی قیمت خودرو گرفته نشده و این موضوع صحت ندارد . نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی افزود: در چهارشنبه هفته جاری شورای رقابت تشکیل جلسه می دهد که یکی از محورهای مهم این جلسه، نحوه تعیین قیمت خودرو خواهد بود .

در خودرو که با فروش احتمالی بلوک وپارس یک رشد انفجاری دیگر خواهد داشت باید منتظر واکنش آن به قیمت های 300 تومان باشیم. ايران خودرويي‌ها در شرايطي مذاكرات شان را با پژو تقريبا نهايي کرده‌اند که قصد دارند در کنار اين شريک فرانسوي، شركايي ديگر را نيز براي خود دست و پا کنند. آن‌طور که مديرعامل ايران خودرو در مصاحبه‌هاي خود اعلام کرده، تنها 30 درصد از سبد محصولات اين شركت را به پژو اختصاص خواهد داد و باقي اين سبد را محصولات خود اين شركت و دو خودروساز بزرگ خارجي تشكيل مي‌دهند.

سایپا هم بار دیگر رکود تولید روزانه زده و این بار توانست با تولید 2100 دستگاه خودرو رکورد تولید خود را مجددا بشکند. سهم با صف فروش به کار خود در معاملات امروز پایان داد.

زامیاد هم که شایعه افزایش سرمایه 150 درصدی اش تایید نشده با شایعه تعدیل مثبت مناسب در 12 ماهه روبروست و با صف خرید همراه بود.

وساپا که شرایط بنیادی خوبی دارد به دلیل شایعه فروش دهکده پاسارگاد صف خرید سنگینی داشت که در اواخر وقت ظاهرا توسط بیمه ایران و سایپا داده شد.

در قطعه سازان نماد شرکت ماشین سازی نیرو محرکه  و خاهن با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شدند.

بررسی صورت های مالی خاهن نشان می دهد که شرکت از محل کاهش احتمالی نرخ مواد اولیه و همچنین رشد فروش ( در صورت عدم کاهش تولید و مقدار فروش) تعدیل مثبت خواهد داد.

ختراک بعد از تعدیل مثبت 141 درصدی با رشد 10 درصد بازگشایی شد ولی خیلی زود به 220 تومان رسید به نظر سهم با قیمت نسبتا پایینی باز شد.

در پتروشیمی ها شایعه ی اینکه نرخ خوراک برای شرکت های گروه مبادله ای و عطف به سال 92 می شود باعث منفی شدن جو گروه شد. فارس نیز ظاهرا به دلیل همین موضوع صف فروش سنگین تشکیل داد و البته خیلی زود متوقف شد.

مدیر امور مالی هلدینگ خلیج فارس با اشاره به درخواست این شرکت از سازمان بورس برای توقف نماد شرکت، گفته: گزارش شفاف سازی فارس تا هفته آینده به سازمان بورس ارسال خواهد شد .

وی با بیان اینکه اقداماتی همچون خرید سهام شرکت پترول و اثرات مستقیم و غیرمستقیم ناشی از خرید سهام این شرکت بر سود هلدینگ خلیج فارس (با توجه به سهم 45 درصدی هلدینگ خلیج فارس در شرکت بازرگانی پتروشیمی، به عنوان فروشنده این سهام)، اثرات ناشی از تسعیر 500 میلیون یورو مطالبات شرکت از ارز مبادله ای به ارز نرخ آزاد، افزایش ظرفیت پتروشیمی تندگویان به 90 درصد و نیز حل نسبی مشکل کشتی برای حمل محصولات پتروشیمی های پارس و بندر امام، آثار قابل توجهی بر سود هلدینگ خلیج فارس دارد، افزود: به همین منظور، با ارسال نامه ای به سازمان بورس و اوراق بهادار، از این سازمان درخواست کردیم به منظور شفاف سازی درخصوص آثار این موارد بر میزان سود هلدینگ خلیج فارس، نماد شرکت متوقف شود .

وی همچنین از برنامه شرکت برای واگذاری بخشی از سهام پتروشیمی نوری در ماه آتی، پتروشیمی پاسارگاد و بوعلی سینا تا چهار ماه آینده خبر داد .

در این گروه شازند و خراسان هم برای برگزاری مجامع خود متوقف شدند

پترول با صف خرید روبرو شد. فارس اثرات سوداوری پترول بر شرکت را بسیار مثبت دانسته است. بازهم اگر قصد سهامداری با دید بلند مدت و با خیالی راحت را دارید پترول سهم خوبی ست. معامله 5 میلیارد و 85 میلیون سهمی پترول ح نیز انجام شد و فارس خریدار آن بود. فارس رسما مالک 51 درصدی پترول شد. خبر بسیار خوبی برای پترول می باشد.

در بانکی ها خبرهایی مبنی برا نرخ 21 درصدی برای عقود مبادله ای به گوش می رسد. بانک های بزرگ همچون ملت، تجارت و صادرات که بخش عمده تسهیلات خود را مبادله ای با نرخ 14 یا 15 درصدی لحاظ کرده اند با این نرخ شرایط خوبی پیدا خواهند کرد.

در این گروه همچنین کمیسسون اقتصادی مجلس با رئیس کل بانک مرکزی و مدیر عاملان بانک ها جلسه ای داشته اند تا دولت لایحه افزایش سرمایه بانک ها را به مجلس بدهد. پیشنهادی از سوی کمیسیون مطرح شده مبنی بر اینکه بانک ها باید الزامات استاندارد جهانی بال 2 را رعایت کنند.در استاندارد بال 2باید حقوق صاحبان سهام شرکت های بانکی تقسیم بر دارایی های موزون شده بالای 8 درصد باشد یعنی حداقل کفایت سرمایه بانک ها 8 درصد باشد. با این تفاسیر باید بانک های تجارت ، انصار ، صادرات و وپست افزایش سرمایه بدهند.

در پالایشی ها خبر هایی مبنی بر بحث کیفی سازی محصولات و اعلام قریب الوقوع نرخ های سال 92 از سوی شرکت پخش و پالایش شاهد معاملات مثبتی بودیم. گفته شده در چند روز آینده شرکت ملی پخش نرخ فروش محصولات این شرکت ها را اعلام می کند. این گروه که مدت هاست حرکتی نکرده اند منتظر یک خبر بنیادی مثبت برای رشد می باشند.

شاوان مقاومت 2575 تومانی را در پیش دارد که در صورت عبور و تایید خبر اعلام نرخ های فروش می تواند رشد خوبی داشته باشد.

در حمل و نقلی ها حکشتی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 خرداد 93 خود را از 3 تومان به 15 تومان افزایش داده و برای سال 94 نیز در اولین پیش بینی 20 تومان اعلام کرده است.

حخزر با توجه به حمایت های حکشتی با صف خرید روبرو شد.

حسینا همچنان به دلیل برخی پیش بینی های تحلیلی از سودهای بالای 1000 تومان که در سایت های مختلف درج شده است می تازد. حتاید هم که از بندر شهید رجایی کنار گذاشته شده بارها تاکید کرده که ما با جایگزینی بازارهای دیگر تعدیل منفی نخواهیم داشت.

در گروه معدنی و فلزی شاهد انتشار اخباری مبنی بر ارائه طرحی از سوی نمایندگان مجلس مبنی بر واگذاری پروانه بهره برداری شرکت های سنگ آهنی بزرگ به خودشان هستیم که در صورت اجرا شدن خبر مثبتی برای شرکت های بزرگ این صنعت می باشد.

کگل که مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی داشت در مجمع 80 درصد از آورده نقدی افزایش سرمایه داد. به نظر می رسد سود تقسیمی در مجمع برای افزایش سرمایه منظور شود. این شرکت که طرح های توسعه بزرگی دارد با دید بلند مدت سهم خوبی ست.

فولای در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 176 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است .آخرین پیش بینی سود سال 92 نیز تقریبا همین مبلغ بوده است( 1765 ریال)

فولاد خراسان هم برای برگزاری مجمع تقسیم سود متوقف شد.

فخوز هم امروز بلوک 28.5 درصدی سنگ اهن مرکزی را خریداری کرد و بخش از مهمرین مواد اولیه خود را از این شرکت تهیه خواهد کرد.خبر خوبی برای فخوز بود.

در بازارهای جهانی فلزات مس بار دیگر به 6900 دلار بازگشته و در تلاش برای فتح 7000 دلار می باشد.روی نیز به 2100 دلار در هر تن نزدیک تر شده است

در دیگر نمادها

رتکو که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 885 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده بود موفق شده در 12 ماهه واقعی 100 تومان محقق کند و با تعدیل مثبت 16 درصدی روبرو شود.شرکت سهامداران خود را به مجمع تقسیم سود در 11 خرداد دعوت کرده است.رتکو افزایش سرمایه نیز در پیش دارد.

همکاران سیستم با توجه به شنیده هایی مبنی بر پوشش مثبت در 12 ماهه با صف خرید همراه شد.

مداران در 12 ماهه واقعی کل سود 247 ریالی اش را پوشش داده است.

در قندی ها قند قزوین موفق شده کل 40 تومان پیش بینی شده در آخرین پیش بینی سود سال 92 را در 12 ماهه پوشش دهد.

قچار که در آخرین پیش بینی از سود سال 92 مبلغ 27 تومان به ازای هر سهم پیش بینی کرده بود در 12 ماهه واقعی 103 ریال محقق کرده است و با تعدیل منفی 62 درصدی روبرو شده است.

برخی سهامداران شرکت های دارویی از شرایط به وجود آمده برای این گروه نگران هستند ولی به نظر می رسد با توجه به برنامه جدی شرکت های این گروه برای توسعه طرح های افزایش تولید نگرانی سهامداران بی مورد باشد.

در این گروه شرکت داروسازی کاسپین تامین با نماد “کاسپین” پس از احراز شرایط پذیرش از ۲۷ اردیبهشت به عنوان نود و ششمین نماد معاملاتی و چهل و چهارمین شرکت در بازار اول درج شد.

داملران و داسوه هم برای برگزاری مجمع متوقف شدند.

دزهراوی بعد از تقسیم سود سال 92 با رشد قیمتی 43 درصدی به بازار بازگشت و بازهم صف خرید شد.

کپارس در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 1343 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت 1434 ریال بوده است.

لپارس خبر مزایده فروش ساختمان اسفندیار را تکذیب کرده است.

شرکت های لبنیاتی منتظر اعلام افزایش قیمت شیر خام هستند که قرار است این هفته مورد بررسی قرار بگیرد.

دبير انجمن توليدکنندگان فراورده‌هاي لبني با اشاره به اينکه هنوز مصوبه‌اي در زمينه تعيين قيمت 1440 توماني شير از سوي ستاد تنظيم بازار و هيئت وزيران به اين انجمن به صورت مکتوب ابلاغ نشده است، گفته: در صورت تعيين اين قيمت براي شيرخام قيمت محصولات لبني 20.8 درصد افزايش خواهد يافت.

در شویند ها پاکشو بعد از شفاف سازی و با رشد قیمتی جزئی و زیر 1300 تومان بازگشایی شد. خبرها حاکی از تعدیل مثبت شرکت می باشد.

شرکت پاکشو اعلام کرده است که در راستای گسترش زنجیره تامین خود و ایجاد ارزش افزوده مناسب و تامین بخشی از نیازهای داخلی کشور و همچنین افزایش صادرات، مبادرت به خرید 75 درصد از سهام شرکت بسته بندی ایراندر نموده است .شرکت اعلام کرده سودآوری خرید سهام این شرکت بر eps سال 93 شرکت گروه صنعتی پاکشو با توجه به فعالیت شرکت مزبور از ابتدای خردادماه و سایر اطلاعات مربوطه متعاقبا تقدیم می گردد.

ایران ترانسفو ری  با سرمایه 300،000 میلیون ریالی در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ  123 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 295 درصدی داشته است.سود هر سهم ایران ترانسفو ری در صورت های مالی 92 بترانس 127 تومان می باشد.بترانس در 12 ماهه توانایی تعدیل مثبت خواهد داشت.

پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب