خلاصه اخبار و رویدادهای بورس سه‌شنبه 30 اردیبهشت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

شاخص کل در معاملات امروز، رشد 105 واحدی را تجربه کرد و به 76،634 واحد رسید.نماد معاملاتی وبملت با 35 و فخوز با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی وغدیر با 70 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 196 میلیارد تومان رسید که نسبتا رشد خوبی داشته است. بیشترین ارزش معاملات مختص به وساپا با 20.6 میلیارد تومان و بترانس با 13 میلیارد تومان بود.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که رفتار منطقی‌تری نسبت به روزهای قبل داشت. خودرویی ها با افزایش عرضه روبرو شدند و بخشی از نقدینگی موجود در خودرویی ها به سمت نمادهای بزرگ و بنیادی رفت.

روز گذشته با برخی شایعات بی اساس شاخص کل بورس منفی شد. قبلا اشاره کردیم که معتقدیم که شرایط متعادل خواهد بود و این خبرهاست که بازار را در جهت مثبت و منفی می چرخاند مثلا امروز شایعه و اخبار مربوط به فارس و خبرهای مربوط به خودرویی ها بازار را با نوسان روبرو کرد. شاید اگر شایعه فارس را برخی درست نمی کردند شاخص حتی رشد هم می کرد.»

شاخص کل که حمایت 76400 واحد را در پیش دارد امروز به کمتر از 76500 واحد نیامد. اشاره داشتیم که برای معاملات امروز بسیاری از حقوقی ها و هم صندوق توسعه و هم حرفه های های بازار و البته هم نوسان گیران قیمت های منفی بسیاری از سهام را در معاملات فردا مد نظر دارند و بازار نمی تواند افت داشته باشد که همین اتفاق نیز افتاد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه خودرویی کار خود را با افزایش عرضه های شدید آغاز کردند. به نظر می رسد اصلاح قیمتی برای این گروه لازم باشد.

این روزها بیشتر بازار چشم به گروه خودرویی دوخته است. نوسان گیران و بیشتر تحلیل گران تکنیکال روی این گروه فعال هستند البته بسیاری نیز فقط به شایعه پراکنی مشغولند! قبول داریم که اخبار آنها مثبت است که نمونه آن زدن رکورد های تولید در آنها می باشد ولی بهتر است علاوه بر تحلیل های تکنیکال در جهت راهنمایی برای ورود به این گروه کمی هم بررسی های بنیادی در این گروه انجام شود! البته بسیاری معتقدند در این بازار وقتی نقدینگی وارد یک صنعت می شود تحلیل معنا و مفهومی ندارد!

نرخ خودرو نیز که چند روز پیش خبری مبنی بر افزایش 5 تا 20 درصدی آن در رسانه ها منتشر شد بارها شاهد تکذیب آن بودیم. جلوی رشد قیمت خودرو فعلا گرفته شده است ولی شرکت های این گروه همچنان دنبال افزایش قیمت خودرو هستند و هیچ وقت هم عطش آنها در این مورد برطرف نمی شود، ای کاش کیفیت خودرو های آنها هم بالا بود. مردم با وجود خودروهای بی کیفیت همچنان خریدار محصولات آنها هستند. بازار خودرو بسیار تشنه است و در ماه های اخیر شاهد بوده ایم که چگونه فروش نقدی و فوری محصولات دو شرکت ایران خودرو و سایپا به یک روز نکشیده تمام شده است.

خودروسازان در حالی دنبال افزایش قیمت خودرو هستند که برخی تجهیزات ایمنی خودرو هایشان را هم با فشار و اعمال قانون از سوی پلیس بر روی محصولاتشان نصب می کنند .صحبت های فرمانده ناجا در این مورد جالب است:

فرمانده ناجا با انتقاد شدید از خودروسازان و برخی دستگاه‌های کشور در اخلال نظم ترافیکی گفته: متأسفانه نه تنها برخی دستگاه‌ها و خودروسازان همکاری لازم در بحث کاهش تلفات و کنترل ترافیک را ندارند بلکه در جهتی عکس عملکردی اخلال‌گرایانه دارند و کاهش تعداد کیسه هوای یک خودرو خاص از 2 کیسه به یک کیسه نمونه‌ای از این اخلال است و اگر به آنها اجازه دهیم حتی این تعداد را نیز حذف می‌کنند و از نصب ترمزهای ضدقفل ABS نیز جلوگیری می‌کنند. احمدی‌مقدم تأکید کرده: ولی پلیس و نیروی انتظامی در برابر این اقدامات اخلال‌گرایانه تا آخر ایستاده‌ است ولی متأسفانه برخی از این دستگاه‌ها پلیس را زیر می‌گیرند و از روی ما رد می‌شوند.

ایران خودرو و سایپا در محدوده ی 300 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شده اند و به نظر می رسد از فردا قیمت های منفی آنها خریداران حتی به مراتب بیشتری از امروز داشته باشند.

توافق‌نامه همكاري بين دو گروه سايپا و چانگان با موضوع سرمايه گذاري مشترك، انتقال دانش فني و توليد مشترك خودرو، صبح امروز در حضور مهندس “غلامرضا شافعي” رئيس هيات عامل ايدرو بين مديران ارشد دو گروه امضا و مبادله شد.

در زامیاد بازهم معاملات مثبتی را شاهد بودیم. در این سهم بیمه ایران فروشنده است. حتی شركت نوآوران مديريت سبا نیز که مدت ها خریدار سهم در قیمت های منفی بود روز گذشته بیش از 10 میلیون سهم شرکت را به فروش رساند. باید منتظر ماند و دید آیا شایعاتی که در مورد تعدیل مثبت سنگین شرکت در 12 ماهه می شود صحت دارد یا خیر!

وساپا با دو خبر مورد توجه بود و حتی عرضه های بیش از 100 میلیون سهمی حقیقی ها و حقوقی ها هم مانع از تشکیل صف خرید سهم در پایان بازار نشد.

گفته می شود سایپا قصد فروش بلوک حدودا 80 درصدی وساپا به شستا را دارد ولی شستا این موضوع را تکذیب کرده است.

همچنین خبر رسیده که وساپا با فروش دهکده پاسارگاد بین 17 تا 20 تومان به ازای هر سهم سود شناسایی خواهد کرد.

در پتروشیمی ها توقف دیروز فارس برای تعدیل مثبت و تعدیل مثبت امروز شخارک و شفن جوی نسبتا خوب به گروه تزریق کرد.

شخارک در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 913 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به اخرین پیش بینی سود سال مذکور رشد 24 درصدی داشته است. افزایش فروش و کاهش بهای تمام شده علت تعدیل مثبت شرکت می باشد.در تحلیلی که از شرکت در تاریخ 27 آبان ماه سال گذشته انجام دادیم برآورد کردیم که شرکت به سود بیش از 900 تومانی در سال 92 دست خواهد یافت.

شفن نیز سود 6857 ریالی در سال 92  محقق کرده است که رشد 11% نسبت به آخرین پیش بینی 92 داشته است.

تاپیکو فعلا در محدوده ی کمتر از 500 تومان در نوسان است به نظر می رسد خرید در این محدوده با دید مجمع ریسک کمی داشته باشد.

تعدیل مثبت 24 درصدی شخارک نیز تاثیر مثبت 1 تومانی بر سود هر سهم سال 93 تاپیکو خواهد داشت ( با تقسیم سود 75 درصدی شخارک) البته به نظر می رسد شخارک 900 تومان در مجمع تقسیم کند.

پترول با صف خرید خوبی روبرو شد. بارهای در گزارشات قبلی به خرید سهم توصیه کرده بودیم. پترول اگر بتواند از 230 تومان عبور کند تا 250 و سپس 280 تومان هم رشد خواهد کرد. از شرکت خبرهای خوبی به گوش می رسد. گفته شده که سهامدار عمده و جدید شرکت یعنی فارس حمایت خود از سهم را شروع کرده است. گفته می شود صورت های مالی شرکت نیز تا هفته آینده منتشر خواهد شد و در ماه آینده نیز از بازار پایه فرابورس به بازار دوم منتقل خواهد شد.

در فلزی ها باید به رشد قیمت های جهانی اشاره داشت.مس 7000 دلاررا هم لمس کرد ولی بار دیگر به کانال 6900 دلاری نزول کرد، روی به 2100 دلار و سرب به 2140 دلار در هر تن رسیده اند که خبر خوبی برای شرکت های این گروه می باشد.

در فولادی ها باید به گزارش 12 ماهه غول این گروه یعنی فولاد مبارکه اشاره کرد که توانسته 107 درصد از سود پیش بینی شده سال 92 را پوشش دهد.همچنین به خرید سهام سنگ اهن مرکزی توسط فخوز که در راستای تامین پایدار مواد اولیه شرکت انجام شده است.فخوز در بیش از 800 تومان بازگشایی شد که قیمت های کم ریسکی با دید بلند مدت می باشد.

فباهنر در 12 ماهه واقعی 269 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل افت 17 درصدی داشته است.اخرین پیش بینی سود سال 92 شرکت 244 ریال بوده است.

فملی هم که تحت تاثیر افزایش نرخ جهانی مس می باشد معاملات مثبتی را تجربه کرد. مدیر عامل شرکت اعلام کرده: ظرفیت تولید مس در سال آینده به 280 هزار تن، سال 95 به 300 هزار تن، سال 96 به 350 هزار تن و در سال 97 به 380 تا 400 هزار تن خواهد رسید.همچنین با راه اندازی طرح توسعه فاز 2 سونگون و طرح توسعه فاز 2 سرچشمه در سال جاری، میزان 300 هزار تن به ظرفیت تولید کنسانتره مس کشور افزوده می شود.

ارفع با توجه به تعدیل با اهمیت اطلاعات واقعی نسبت به اطلاعات پیش بینی سال مالی 1392، متوقف شد.برخی شایعات حاکی از تعدیل منفی سهم برای سال 92 بود.

در دیگر نمادها و گروه ها:

شاخص بانکی امروز به حمایت خود رسید و شاهد واکنش نسبتا مثبت به آن بودیم. در بانکی ها موضوع رفتن لایحه افزایش سرمایه بانک ها به مجلس نیز مطرح است. طبق برخی پیشنهادات باید بعضی بانک های کشور سرمایه خود را افزایش دهند از جمله وتجارت و وبصادر به همراه انصار و وپست!

بانک دی در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 29 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است.اخرین پیش بینی شرکت 27 تومان بوده است

دارویی ها روز خوبی را در معاملات امروز تجربه کردند. شرکت های گروه سودهای خوبی در مجامع خود تقسیم کرده اند و خبرهای خوبی نیز در مجامع داشته اند. در این گروه در گزارشات قبلی اشاره کردیم که اگر سهامداران صبوری هستید می توانید روی این گروه متمرکز باشید. شرکت های این صنعت برنامه های خوبی برای توسعه طرح های خود در جهت افزایش تولید می باشند

والبر در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 857 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به پیش بینی اخیر تغییر خاصی نداشته است

در تایر سازان باید به بازگشایی خوب پتایر اشاره داشته باشیم. سهم با رشد حدودا 20 درصدی به بازار بازگشت و صف خرید شد.

پتایر برای سال 92 زیان 160 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است.این در حالی ست که آخرین پیش بینی شرکت برای سال مذکور 88 ریال بوده است.

اما برای سال 93 که قبلا 484 ریال اعلام کرده بود در گزارشی جدید آن را با رشد 104 درصدی به 98 تومان افزایش داده است.اما علت این اختلاف سود سال 92 با 93 چیست؟

محصول تایر بایاس برای شرکت زیانده بوده است و در نظر دارد در سال جاری تایر رادیال سیمی تولید و به فروش برساند که ارزش افزوده بالاتر برای شرکت دارد.همچنین با توجه به تغییر تولید محصول شرکت در نظر درد نیروی انسانی خود را نیز در سال جاری کاهش دهد و اعلام کرده با کاهش نیروهای رسمی نیروهای پیمانکاری جایگزین خواهد شد.همچنین شرکت در نظر دارد به منظور افزایش ظرفیت تولید رادیال سیمی 100 درصد از محل مطالبات و آورده افزایش سرمایه دهد

در پالایشی ها شنیده ها حاکی از نهایی شدن فرمول طرح کیفی سازی محصولات پالایشی حکایت دارد.این خبر فعلا خبر خوبی برای شاوان و شتران می باشد.طرح های کیفی سازی در دیگر شرکت های گروه نیز در سال جاری اجرا خواهند شد

قطعه سازان گزارش های نسبتا خوبی به بازار ارائه کرده اند و این به ایجاد جو مثبت برای گروه منجر شده است.دیروز هم دو قطعه ساز دیگر برای تعدیل احتمالا مثبت بسته شدند.

ختراک که روز گذشته بعد از تعدیل مثبت 141 درصدی خیلی بالا باز نشده بود امروز با صف خرید روبرو شد.

نماد معاملاتی ختور نیز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

در قندی ها قلرست سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/4/93 خود را از 459 تومان به 500 تومان افزایش داده است.در 9 ماهه نیز 45 درصد آن را پوشش داده است.علت تعدیل مثبت افزایش در نرخ فروش تفاله خشک از 600 تومان به 800 تومان می باشد

در گروه رایانه و انفورماتیک که امروز تمامی نمادها مثبت به کار خود پایان دادند باید به خبر افزایش تراکنش ها در سال جاری و اخذ کارمزد بر دستگاه های کارت خوان اشاره کرد

در لیزینگی ها نیز شاهد معاملات مثبت در تمامی نمادها بودیم.در این گروه تاثیر افزایش تولید خودرویی ها در وضعیت عملیاتی شرکت های گروه موثر است.این روزها فعالیت شرکت های لیزینگی بورسی نیز به دلیل افزایش فروش خودرو بیشتر شده است از جمله ولساپا که با افزایش تولید در سایپا فروش های اعتباری و لیزینگی خود را شروع کرده است

در ساختمانی ها مشاور مالی وزیر راه از راه اندازی طرح لیزینگ مسکن از 2 ماه آینده خبر داده است و گفته :سقف پرداخت 50 میلیون تومان برای خرید مسکن در وهله اول می تواند مناسب باشد.

در برقی ها بترانس 600 تومان را هم پشت سر گذاشت. ایران ترانسفو ری با سرمایه 300،000 میلیون ریال که از زیر مجموعه های مهم بترانس می باشد موفق شده در 12 ماهه سال 92 مبلغ 1228 ریال به ازای هر سهم محقق کند که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 295 درصدی داشته است.

بررسی آخرین صورت های مالی بترانس نشان می دهد که بترانس سود هر سهم این شرکت را 1272 ریال به ازای هر سهم در نظر گرفته است که با این تفاسیر سود سال 92 ایران ترانسفو ری تاثیر مثبتی بر سود سال 92 شرکت ندارد.

ذکر این نکته هم ضروری ست که بترانس سیاست تقسیم سود ایران ترانسفو ری را 15 درصد در نظر گرفته است این در حالی ست که این شرکت در سال 91 حدودا 85 درصد و در سال 90 حدودا 56 درصد از سود خود را تقسیم کرده است.اگر فرض کنیم برای سال 92 نیز حدودا 70 درصد سود خود را تقسیم کند ( 86 تومان) مبلغ 13 تومان به سود هر سهم سال 92 بترانس اضافه می کند.

در حمل و نقلی ها حسینا با توجه به اظهارات مديريت شركت مذكور مبني بر تهيه و ارائه اطلاعات شفاف سازي در مورد وضعيت عملكرد شركت، متوقف شد. باید دید این بار چه تغییر عجیبی در شرکت قرار است رخ دهد!

این روزها شایعات توریل نیز زیاد شده است. در این گروه معاون برنامه‌ریزی راه‌آهن گفته: هدف‌گذاری امسال این سازمان رشد ۲۰ درصدی حمل کالا توسط ریل است.

نماد معاملاتی تکمبا با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب