خلاصه اخبار و رویدادهای بورس تهران – یکشنبه 4 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهایی از بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با 309 واحد کاهش نسبت به روز گذشته به رقم 76,394 واحد رسید ، نمادهای مپنا با 58 واحد ، خودرو با 23 واحد و وبملت با 23 واحد بیشترین تاثیر منفی را برشاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات بورس نیز به رقم 169.3 میلیارد تومان رسید طوری که فولاد امیر کبیر کاشان با 21.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

در بازار فرابورس نیز شاهد افت 2.5 واحدی شاخص نسبت به روز قبل بودیم طوری که شاخص ایفکس در دومین روز کاری هفته به رقم 774 واحد رسید . نمادهای مارون و سمایه از جمله مهم ترین تمادهایی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر این نماگر اقتصادی گذاشتند.

با امدن خبر عرضه اولیه شسپا در بعد ظهر روز گذشته پیش بینی بازاری منفی دور از انتظار نبود. خبر عرضه اولیه نفت سپاهان در روز گذشته اکثر سهامداران خرد را مجاب به فروش سهام ارزنده خود کرده بود. عرضه اولیه ای که حداقل 170 تا 180 میلیارد تومان نقدینگی می خواهد. این مبلغ برای بازار ما زمانی که ارزش معاملات به بیش از 400 میلیارد تومان هم می رسید رقم زیادی نبود ولی در حال حاضر که ارزش معاملات به زحمت به 150 تا 200 میلیارد تومان میرسد رقم کمی نیست! به نظر می رسد فروختن سهام بنیادی برای خرید این سهم که مشخص نیست با چه نرخی عرضه می شود و به هر نفر نیز چه تعداد تخصیص داده می شود منطقی نباشد!

اگر تعداد سهمیه آنلاین ها قبل از عرضه اولیه مشخص بود بازار بهتر می توانست در مورد خرید و میزان مبلغ مورد نیاز برای خرید آن تصمیم گیری نماید.شاید بین 1.5 تا 2 میلیون تومان برای خرید هر آنلاین نیاز باشد ولی با توجه به اینکه مشخص نیست چه تعداد سهمیه به آنلاین ها تخصیص داده شود،سهامداران حقیقی نمی توانند چه تصمیمی در این زمینه بگیرند و این خود فشار فروش را در بازار افزایش می دهد.

در اخبار سیاسی امروز می توان به سخنان عراقچی اشاره کرد، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفت: در اصول نمی‌توان به دنبال برد – برد بود اما در تاکتیک می‌شود . ایشان با اشاره به مذاکرات با گروه 1+5 اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران علیرغم فشارها، مخالفت‌ها و دشمنی دشمنان در طول 35 سال گذشته تبدیل به قدرت برتر منطقه شده است.انچه از مذاکرت و اخبار حاشیه در یافت می شود نمی توان انتظار خبرهای بدی از تیم مذاکره کننده داشت چرا که اکثر مسولین تراز اول مملک از این مذاکرات حمایت کرده و گزارشات مثبتی در این باره ارایه می دهند  . در خبری دیگر داشتیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) اعضای هیات رئیسه مجلس را برای سال سوم فعالیت مجلس انتخاب کردند.بر این اساس با دیگر دکتر لاریجانی به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد.

در بازار های جهانی که روز تعطیل خود را سپری می کردند قیمت مس ، آلومنیوم ، سرب و روی هر کدام به ترتیب به قیمت های 6920 دلار ، 1825 دلار ، 2150 دلار و 2090 دلار بار ی هر تن روز های گذشته خود معامله شدند .

در بازار داخلی چه خبر بود ؟

در گروه خودرویی اکثر نمادهای این گروه جز قطعه سازان منفی معامله شدند . این گروه همچون سایر گروه ها و نمادها تحت تاثیر عرضه اولیه قرار گرفته بود طوری که باعث شد صف فروش ایران خودرو را مشاهده کنیم . در این گروه قطعه سازان که اکثراً در کف قیمتی خود معامله می شدند خبر عرضه اولیه نتوانست بر این گروه تاثیر بگذارد طوری که باعث شد روی درصد های مثبت خود معامله شوند .

در این گروه همچنان خبرهای متفاوتی از قیمت گزاری جدید خودرو شنیده می شود ، اظهارات مسوولان مختلف درباره افزایش یا عدم افزایش قیمت خودروهای داخلی جوی از بلاتکلیفی را در بازار خودرو ایجاد کرده است .  اگرچه در چند هفته اخیر مسوولان مختلف به ویژه سخنگوی دولت بارها هرگونه افزایش قیمت خودرو را تکذیب کرده‌اند اما در مقابل رییس شورای رقابت در سخنان جدید خود تلویحا از احتمال افزایش قیمت‌ها خبر داده است .

در این شرایط اظهارنظرهای متفاوت از سوی مسوولان مختلف درباره تعیین قیمت خودرو باعث بلاتکلیفی خریداران و فروشندگان این محصولات در بازار آزاد شده است. یکی از فعالان بازار خودرو در این زمینه می‌گوید: هم‌اکنون بازار در گیجی به سر می‌برد زیرا تا یکی از مسوولان خبر از افزایش قیمت می‌دهد مسوول دیگری آن‌را تکذیب می‌کند .

در گروه پتروشیمی بجز چند نماد اکثر قیمت ها را قرمز رنگ نظاره کردیم در این گروه پتروشیمی خراسان که جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف شده بود ، با توجه به آنکه به ازای هر سهم مبلغ 210 نومان را تقسیم کرده بود در قیمت 7701 ریال بازگشایی شد . خراسان از جمله شرکت های تولید کننده اوره و آمونیاک می باشد نرخ فروش اوره صادراتی خود را مبلغ 330 دلار برای هر تن در نظر گرفته است . آنچه در این مورد لازم به ذکر است آن است که طی یک ماه اخیر نرخ اوره روند کاهشی را به خود گرفته است به همین جهت دیگر شرکت های تولید کننده اوره از جمله کرماشا نیز با استقبال خوبی از طرف سهامداران همراه نشدند .

در این گروه بعد از استقبال سهامدارن از وساخت شاهد افزایش تقاضا در نماد وپترو بودیم طوری که وپترو پس از گذر از محدوده ی مقاومتی 245 تومان با افزایش تقاضا مواجه شد .

مارون در گزارش 12 ماهه حسابرسی شده سال 92 مبلغ 8321 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به گزارش حسابرسی شده رشد (7612 ریال) رشد 9 درصدی داشته است.این تعدیل مجدد سود به علت افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری ها ناشی از تقسیم سود پتروشیمی لاله بوده است

شرکت کود شیمیایی لردگان طی اطلاعیه ای اعلام نموده است گشایش اعتباراسنادی طرح تولید اوره و آمونیاک به مبلغ 4217 میلیون یوآن چین به نفع پیمانکار درتاریخ 93/02/31 توسط بانک کشاورزی ابلاغ شده است.

در گروه شیمیایی ، شیران که خبر افزایش صادرات محصولاتش را شنیده بودیم باعث اقبال به این سهم شده است هر چند واتی را امروز قرمز رنگ نظاره کردیم ولی در روزهای گذشته واتی نیز به دنبال شیران با افزایش تقاضا مواجه شد.

در گروه سیمانی که روز گذشته خبر افزایش نرخ سیمان معاملات این گروه را تحت تاثیر خود قرار داده امروز اکثر نمادهای این گروه با صف فروش همراه شدند. در این گروه ذکر این لازم است که اکثر نمادها افزایش 20 درصدی قیمت قیمت سیمان را از ابتدای خرداد ماه در صورت های مالی خود لحاظ کرده اند . پس خبر افزایش نرخ سیمان نمی تواند تاثیر چندانی بر معاملات این گروه داشته باشد . در این گروه سفارس با 848 میلیون تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و به قیمت 404 تومان رسید .

در گروه پالایشی ، نمادهایی که در گروه محصولات تولیدی نفت سپاهان قرار می گرفتند از جمله شرانول و شبهرن با افزایش تقاضا مواجه شدند . شرانول که  در 12 ماهه واقعی 92 مبلغ 2438 ریال محقق کرده است امروز آگهی دعوت به مجمع عمومی خود را منتشر کرد طوری که قرار شده است در تاریخ 20 خرداد ماه مجمع عمومی داشته باشد همچنین لازم به ذکر است که اعلام کرده است سود سهامداران خرد را حداکثر تا 3 ماه بعد از مجمع تقسیم خواهد کرد.

اما در گروه نفتی همچنان معاملات کم رونقی را شاهدیم چرا که هنوز برخی ابهامات حاکم بر این گروه برای سرمایه داران مشخص نشده است . در این گروه نیز خبری در مورد استارت انقلاب در صنعت نفت داشتیم،  بالاخره پس از مدت‌ها از زمان اعلام برنامه تغییر در قراردادهای نفتی ایران، مهم‌ترین محورهای قرارداد جدید تحت‌عنوان قرارداد نفتی ایرانی (IPC ) رونمایی شد. کارشناسان معتقدند تغییر قراردادهای نفتی که جاذبه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران را با جهش روبه‌رو خواهد کرد به‌منزله انقلابی در قراردادهای نفتی محسوب می‌شود.

در گروه ساختمانی نیز روز کم فروغی را دنبال کردیم . شاید بتوان سهامداران این گروه را با توجه به آنکه تحت حمایت سهامدار عمده ای نمی باشند جز سهامداران کم شانس بازار به حساب آورد. اکثر نمادهای این گروه از جمله ثتران با توجه به آنکه کف حمایت قبلی خود را در روز های گذشته شکسته بودند و آماده حرکت صعودی شده بودند ، امدن خبر عرضه اولیه با دیگر معاملات این گروه را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث شد اکثر نمادها روی درصد های منفی خود معامله شوند . هر چند جو گروه منفی بود ولی وساخت با معاملات مثبت خود سهامداران خود را امیدوار کرد . در این گروه ثتران با توجه به فروش ساختمان خیابان خدامی و همچنین صورت های مالی شفاف جز سهام بنیادی این گروه می باشد . خرید سهم در محدوده قیمتی 270  تومان با دید بلند مدت کم ریسک می باشد.

در گروه دارویی روز دارو امروز گزارش 12 ماهه خود را منتشر کرد بر این اساس شرکت در 12 ماهه واقعی مبلغ 503 ریال را محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی 3 ریال تعدیل منفی داشته است . این گروه نیز همچون باقی گروه ها جو منفی بر اکثر نمادهایش حاکم بود تیپیکو که بزرگترین هلدینگ دارویی می باشد بیشترین ارزش معامله این گروه را به خود اختصاص داد و به قیمت 627 تومان رسید .

در گروه تجهیزاتی نیز اکثر نمادها از جمله مپنا ، فاراک و فاذر روی درصد های منفی خود معامله شدند . مپنا امروز با 5 میلیون معامله به قیمت های کمتر از 715 تومان رسید .

در گروه سنگ آهنی بازهم بحث اخذ عوارض سنگین صادراتی از سنگ آهن مطرح شده است. رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفته: موضوع بحث اخذ عوارض 30 درصدی سنگ آهن حدود 2 ماه پیش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به هیات وزیران پیشنهاد شد که تصمیم در مورد این موضوع در اولویت قرار ندارد و در همین راستا انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن موضوع اخذ عوارض صادرات سنگ آهن را به شدت پیگیری می کند و براساس اطلاعات دریافتی تاکنون تصمیمی در مورد اخذ عوارض گرفته نشده است. شرکت صنعتی و معدنی گل گهر در گزارش اصلاحیه پیش بینی سال 93 ، سود هر سهم سال 93 را با با سرمایه 1800 میلیارد تومان 19 ریال افزایش داد و مبلغ 601 ریال را اعلام کرد . همچنین پیش بینی سود هر سهم سال 92 را با سرمایه 1000 میلیارد تومان مبلغ 1286 ریال اعلام کرد که نسبت به گزارش قبلی شاهد 9 درصد تعدیل منفی  می باشیم .

سایر نمادها :

ایران مرینوس سود محقق شده سال 92 را مبلغ 1971 ریال برای هر سهم اعلام کرد این در حالی است که در آخرین پیش بینی مبلغ 1895 ریال را اعلام کرده بود همچنین سود عملیاتی محقق شده شرکت مبلغ 25،053 میلیون ریال می باشد که نسبت به گزارش قبلی 37 درصد تعدیل مثبت داشته است .

کمباین سازی ایران سود 12 ماهه واقعی سال 92 را 56 ریال زیان اعلام کرد . این شرکت برای سال 92 مبلغ 29 ریال زیان پیش بینی کرده بود . سود عملیاتی 20,959 میلیون ریالی را 4,643 میلیون ریال اعلام کرده است .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب