خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 5 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز افت 179 واحدی را به ثبت رساند و به 76،215 واحد رسید.نماد معاملاتی ومعادن با 33 و فولاد با 25 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی ونوین با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت حدودا 3 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس بدون احتساب معامله عرضه اولیه شسپا به 128 میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس به 68.9 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات خودرو با 9.2 و خپارس با 7.4 میلیارد تومان اختصاص داشت.

سومین روز معاملاتی از ماه خرداد نیز با افت شاخص همراه شد. عرضه اولیه نفت سپاهان در همین روزهای ابتدایی ماه خرداد بهانه ای برای افزایش عرضه ها شد. عرضه اولیه ای که با قیمت 1750 تومان انجام شد ولی اوج بی نظمی در این عرضه را شاهد بودیم. متاسفانه از همان ابتدا عرضه سهم با برخی مشکلات در خرید سهمیه شعبه کرج شروع شد. بعد از حل این مشکل و خرید 85 میلیون سهم توسط کارگزاری ها نوبت به عرضه 20 میلیون سهم کاربران آنلاین رسید که خرید توسط آنلاین ها هم به مشکل اساسی تری برخورد کرد. بسیاری از کاربران آنلاین که بارها در عرضه اولیه ها در خرید سهام با مشکلاتی نظیر کندی و حتی قطعی سیستم برخورده بودند این بار هم اگر موفق به ثبت معامله در سیستم شدند با مشکل عدم معامله مواجه شدند و در حالی منتظر معامله ثبت شده خود بودند که اتفاق دیگری رخ داد و تمامی سفارشات آنها از سیستم حذف شد. البته کسانیکه بعد از ثبت سفارش های اولیه و بعد از ثبت 30 میلیون سهم ، سفارشات خود را وارد کردند موفق به خرید شدند. این اتفاق باعث شد ناظر بازار نماد سهم را متوقف کند. به هر حال اتفاق عجیبی بود امیدواریم از این اتفاقات که جز اتفاقات نادر است در بازار بورس می باشد بعد از این  رخ ندهد.

این گونه اتفاقات با اینکه نمی توان در مورد صحیح بودن آن نظر داد باعث بروز برخی شائبه ها وگمانه زنی ها خواهد شد. خبرگزاری فارس مطلبی در مورد عرضه اولیه امروز در سایت خود درج کرده است:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930305000750

بگذریم…!

بازار امروز در ادامه افزایش عرضه های روز گذشته برای خرید سهم نفت سپاهان با روندی پر فروش همراه شد. دیروز و دیشب هم گفتیم که نمی توان در مورد شرایطی که برای عرضه اولیه ها پیش می آید پیش بینی دقیقی کرد. قیمت عرضه ها همیشه جذاب نیست، تعداد سهمیه ها هم که معلوم نیست. بعد از نامشخص بودن این دو عامل تازه به برخی اتفاقات عجیب نظیر قطعی و کندی سیستم و اتفاقی نظیر آنچه که امروز رخ داد می رسیم که با این شرایط بسیاری از آنلاین ها موفق به خرید سهم نمی شوند.به همین دلایلی که گفته شد بهتر است سهام خود را با ضرر برای خرید یک عرضه اولیه نفروشیم.

در مورد شاخص که به منطقه حمایتی وارد شده است به نظر میرسد ریزش بیشتر سخت باشد ولی اگر وارد کانال 75 هزار واحدی شدیم کار بسیار سخت خواهد شد.

در خبرهای حاشیه ای بازار، و در اخبار سیاسی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان برای دیدار با کاترین اشتون، مذاکره کننده 1+5 با ایران وارد استانبول شد. این دور از گفت‌وگوها، نشست فوق‌العاده و غیررسمی ایران و 1+5 است که نمایندگان 1+5 در آن حضور ندارند و تنها اعضای تیم کاترین اشتون در این مذاکرات حاضر هستند.

يك مقام ارشد آمريكايي نیز در مورد مذاکرات گفته «فکر نمی‌کنم هیچ‌گونه ابهامی درباره مواضع طرفین ‌باشد»،«هر دو طرف در برابر یکدیگر، کاملا صریح و روراست هستند.» اين مقام ارشد آمریکایی اعلام کرده: «اطمینان دارم ‌ما می‌توانیم تا بیست ژوئیه، با ایران به توافق برسیم.»

در این حوزه دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با اشاره به مورد تایید بودن مذاکرات هسته ای و تیم مذاکره کننده کشورمان با 1 + 5 از سوی رهبرمعظم انقلاب، گفته: مجمع تشخیص مصلحت نظام از این مذاکرات حمایت می کند

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در نفتی ها شسپا در قیمت 1750 تومان کشف قیمت شد! قیمت مناسبی بود. ارزش جایگزینی شرکت 750 میلیون دلار است که با دلار فعلی به ازای هر سهم بیش از 2300 تومان خواهد شد.

در پالایشی ها شراز دو تعدیل مثبت 5 درصدی داد. سود سال 92 را از 2985 ریال به 3131 ریال و سود سال 93 را در گزارش حسابرسی شده از 2379 ریال به 2491 ریال افزایش داد. با این حال سهم با افت قیمت به زیر 1700 تومان سقوط کرد.

در خودرویی ها شاهد افزایش تقاضا در اکثر نمادها بودیم.قرار است  در جلسه امروز اعضای شورای رقابت با مسؤلان دولتی رایزنی نهایی بررسی قیمت گذاری خودرو صورت گیرد.

در خودرویی ها همچنین دبیر انجمن خودروسازان ایران عنوان کرده: مراحل بروکراسی تخصیص ارز مبادله ای به خودروساز ها به مراحل عملیاتی رسیده و قرار است نرخ ارز با مبلغ تمام شده 2620 الی 2630 تومان به این شرکت ها  اختصاص یابد.اتفاقی که تمامی خودرویی ها اثرات آن بر سودشان را بی تاثیر دانسته اند.

در این گروه خپارس برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها متوقف شد و با صف خرید روبرو شد. معمولا درماه های اخیر بیشتر شرکت هایی که افزایش سرمایه داشته اند شرایط خوبی را تجربه نکرده اند.

در بانکی ها بانک اقتصاد نوین که امروز با اقبال نسبی بازار روبرو بود امروز متعادل شد شرکت با اخبار مثبتی ناشی از افزایش سود شرکت به دلیل تعدیل ناشی از تسعیر نرخ ارز، بازگشت برخی ذخایر در نظر گفته شده، افزایش سرمایه و نزدیکی به مجمع سالیانه خود روبروست از نظر حجمی توانسته است از محدوده مقاومتی 275 تومان عبور نماید، بر این اساس کارشناسان معتقدند اولین محدوده مقاومتی 312 تومان است که قوی ترین نقطه حمایت برای آن 285 تومان در نظر گرفته می شود.

وبصادر در آستانه سقوط به کمتر از 90 تومان می باشد. بانک صادرات از بزرگترین پروژه صنعت گاز ایران کنار گذاشته شده است. به دلیل تاخیر چند ساله در توسعه پالایشگاه بیدبلند 2 با تصمیم هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی (وابسته به بانک صادارت) از توسعه این پالایشگاه تصویب شد.

در فولادی ها شنیده می شود فولاد مبارکه 39 درصد افزایش سرمایه می دهد با توجه به طرح های توسعه ای فولاد مبارکه نیز به نظر می آید در آینده نزدیک این شرکت اقدام به افزایش سرمایه کند.

امروز ورق گرم بی شرکت 10760 تن با قیمت 16707 ریال؛ ورق گرم سی 6540 تن با قیمت 17077 ریال؛ ورق سرد بی 12350 تن با قیمت 20200 ریال؛ و ورق قلع اندود 1550 تن با قیمت 29150 ریال مورد معامله قرار گرفت

در ذوب گفته می شود شرکت قصد خرید معدن سنگ آهن را  نیزعلاوه بر خرید معادن ذغال سنگ  دارد.گفته می شود ذوب در مزایده احتمالی گل گهر4-2 شرکت می کند.

ارفع سود 46 ریالی سال مالی 92 را به زیان 91 ریالی در 12 ماهه واقعی تبدیل کرده است. سود عملیاتی شرکت از 46.2 میلیارد تومان به 45.7 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. افزایش هزینه های عملیاتی و هزینه های مالی علت اصلی تعدیل منفی شرکت بوده است.

در سیمانی ها بازهم تعیین افزایش نرخ قطعی سیمان به تعویق افتاد.ظاهرا جلسه در این باره به نیمه خرداد ماه موکول شده است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفته: این کمیسیون و نمایندگان با هرگونه افزایش قیمت سیمان مخالف هستند.

سیمان مازندران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود بسته شد.

سیمان کرمان اولین سود سال 93 خود را 1914 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 با رشد 22 درصدی همراه شده است.علت این تعدیل مثبت به دلیل تقسیمسود 507 ریالی در سیمان ممتاز بوده است که از محل تعدیلات سنواتی تقسیم شده است.سیمان ممکتاز تاکنون سودی تقسیم نکرده است.

در ساختمانی ها همچنان روزهای سخت نمادها ادامه دارد. هر مسئولی نیز از هر گوشه ای به نوعی تلاش در جهت تشویق مردم به وارد کردن بخشی از نقدینگی خود به این بازار را دارند.

ثشاهد در اولین پیش بینی ، سود هر سهم سال مالی منتهی به خرداد 94 را با 10 درصد تعدیل مثبت نسبت به پیش بینی سال 93 مبلغ 456 ریال اعلام کرد . همچنین شرکت پيش بيني درآمد هر سهم تلفيقي سال مالي منتهي به 31/03/94 را ، مبلغ 593 اعلام نموده است.

در پتروشیمی ها تحول خاصی را در نمادها شاهد نیستیم. خبر منفی در این گروه فعلا کاهش قیمت اوره ناشی از مازاد عرضه ها بوده است. مجامع این شرکت ها نیز نتوانسته محرکی برای رشد گروه باشد.باید منتظر گزارش های سه ماهه گروه در ماه بعد باشیم.

پترول با حمایت های حقوقی همراه است. اگر سهم به کمتر از 190 تومان برسد برای خرید جذاب خواهد بود. البته به نظر نمی رسد سهم با حمایت فارس ریزش داشته باشد. ناو سهم نیز 290 تومان می باشد.

شازند بعد از افزایش سرمایه و اعلام سود 1237 ریالی با سرمایه جدید به بازار بازگشت ولی معامله نشد.

وبانک نیز بعد از اعلام تعدیل مثبت بازگشایی شد ولی قبل از اینکه رقابت شود مجدد بسته شد.

وبانک سود هر سهم سال 92 خود را از 1257 ریال به 1711 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 36 درصدی همراه شده است. شرکت مجوز افزایش سرمایه 44.44 درصدی را نیز دریافت کرده است. 22 درصد این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و 22.44 درصد از محل اندوخته سرمایه ای می باشد.

در گروه قندی معاون انجمن صنفی تولید کنندگان قندو شکر از تعدیل نرخ تصفیه هر کیلو شکر خام بر اساس احتمال میانگینی از دو قیمت 106 تومان و 170 تومان تا دو هفته آینده خبر داده است. این مقام مسئول با اشاره به تعیین نرخ خرید 240 تومانی هر کیلو چغندر قند استحصالی در سال 93،از استقبال کشاورزان برای خرید بذر و افزایش کاشت چغندر در سال جاری خبر داد و افزود:به تبع افزایش قیمت چغندر قند انتظار می رود نرخ جدید شکر سفید در کارخانه هادر شهریور ماه امسال اعلام گردد.به گفته وی نرخ جدید هر کیلو شکر سفید در کارخانه ها رقمی بالاتر از 2000 تومان خواهد بود.

در دیگر نمادها و گروه ها

در سنگ آهنی ها بخشی از معادن گل گهر از طریق مزایده واگذار می شود و کارخانه های فولادی برای کاهش از هزینه های خود می توانند در این مزایده شرکت کنند. همانطور که گفته شد احتمالا ذوب آهن در این مزایده شرکت می کند.

در این گروه به دنبال مطرح شدن پیشنهاد عوارض ۳۰ درصدی برای صادرات سنگ‌آهن خام، فعالان این حوزه نسبت به پیشنهاد یادشده واکنش نشان دادند.

در دارویی ها دپارس و دلقما برای تعدیل عایدی متوقف شدند. دلر و والبر هم برای برگزاری مجمع سالیانه بسته شدند.

شرکت توسعه صنایع بهشهر سود سال 93 خود را با تعدیل مثبت 195 درصدی از 438 ریال به 1295 ریال رسانده است . که دلیل این تعدیل نیز عمدتا مربوط به موضوع واگذاری سهام شرکت صافولا می باشد.

در پایان در مورد نماد شسپا و کسانی که موفق به خرید سهم نشده اند ناظر بازار اعلام نمود که روز چهارشنبه مورخ 1393/03/07 عرضه اولیه به مشتریان بر خطی که موفق به خرید نشده اند با همین شرایط روز عرضه اولیه انجام خواهد شد. جزییات عرضه در ابتدای جلسه روز چهارشنبه مورخ 1393/03/07 اعلام خواهد شد.

بحث اصلی اینجاست که  سفارش های کسانی که راس ساعت 12:20 دقیقه اردر گذاشتتد حذف و سفارش آنها به روز چهارشنبه موکول شده است.آیا نباید حدودا 5 میلیون سهمی که بعد از ثبت سفارش 30 میلیون سهم معامله شده نیز ابطال شود ؟ ! به هر حال حق با کسانی ست که ابتدا سفارش های خود را وارد کرده اند.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب