خلاصه اخبار بورس چهارشنبه 7 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار بورس تهران

شاخص کل در آخرین روز معاملات هفته نیز افت 144 واحدی را تجربه کرد و به76،067 واحد رسید.نمادمعاملاتی شبندر با 31 و اخابر با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی همراه و خساپا به ترتیب با 22 و 20 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس هم افت نزدیک به 5 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس بدون احتساب معامله شسپا به 163.5 میلیارد تومان رسید.ارزش معاملات فرابورس هم 70 میلیارد تومان بود.بیشترین ارزش به معاملات خودرو با 27.7 میلیارد تومان و ولساپا با 8.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

امروز هم با افزایش عرضه ها و افت برای شاخص کل همراه شد شاخص کل حمایت 76150 واحد را نیز شکست. این نماگر بازار در ماه خرداد در همه روزهای کاری تا بدین جا منفی بوده است. بازدهی منفی بسیاری از سهامداران نیز در حالی بیش از 20 درصد و حتی 30 درصد بوده که شاخص بازدهی نزدیک به  4 درصدی داشته است.

بسیاری از سهامداران که منتظر نتایج قطعی از مذاکرات سیاسی هستند همچنان نوسان گیری می کنند و از خرید با دید میان مدت وبلند مدت پرهیز می کنند. عدم تحرکات حقوقی ها نیز چشم گیر نیست و حتی آنها نیز روی به نوسان گیری آورده اند.

بار دیگر اخبار سیاسی مثبت به گوش می رسد که امیدواری ها را به مذاکرات هسته ای آتی افزایش می دهد ولی روند مذاکرات قبلی بسیاری را محتاط تر از قبل کرده است.در دو روز گذشته  ظریف و اشتون نشست غیر رسمی در استانبول داشتند. وزیر امور خارجه کشورمان درباره دیدارش با اشتون گفته:‌ بحث‌های خوبی در خصوص بررسی نگرش‌های موجود داشتیم و درباره ادامه مذاکرات هم توافقاتی خوبی حاصل شد.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با «طولانی و مفید» خواندن مذاکرات آقای ظریف و خانم اشتون، گفت طرفین توصیه کرده‌اند که به زودی یک دور نشست کارشناسی برگزار شود.

شایان ذکر است بر اساس اعلام اتحادیه اروپا دور آتی مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 از تاریخ 16 تا 20 ژوئن ( 26 تا 30 خرداد) در وین انجام خواهد شد .

در خبرهای مثبت دیگر تلویزیون سوییس گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درمورد فعالیت های هسته ای ایران را بی سابقه خوانده و گفته: تاکنون این ارگان زیرمجموعه سازمان ملل متحد، هرگز درباره ایران تا این حد مثبت گزارش نکرده بود

همچنین سعودالفیصل رسما از “ظریف” دعوت کرده است. معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه کشورمان گفته: دعوتنامه مودت‌آمیز وزیر خارجه عربستان برای شرکت وزیر امور خارجه کشورمان در نشست سالانه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی دریافت شده است

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در خودرویی ها معاملات ایران خودرو و نوسان مثبت و منفی آن جالب بود. خساپا هم با افزایش تقاضا روبرو شد و به صف خرید رسید. این روزها همچنان بحث در مورد نرخ خودرو زیاد می باشد.

وزیر صنعت در مورد افزایش قیمت خودرو گفته که ما نه مخالف و نه موافق افزایش یا کاهش قیمت خودرو نیستیم و هر تصمیمی که شورای رقابت بگیرد اجرا می شود.

ظاهرا امروز هم تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده است یک عضو شورای رقابت نیز با بیان اینکه قیمت کنونی خودرو در بازار حداقل دارای 10 درصد حباب است، گفته: قیمت خودرو قطعات بین 3 تا 4 درصد افزایش می‌یابد و دولت در رابطه با عدم افزایش قیمت خودرو صرفا نظر خود را عنوان کرده است.

رئیس شورای رقابت گفته :هرچند قرار بود فرمول جدید محاسبه قیمت خودرو در روز چهارشنبه(7 خرداد) توسط این شورا نهایی و ابلاغ شود اما این امر به دلیل عدم هماهنگی با دولت و مرخصی نمایندگان مجلس شورای اسلامی که عضو شورای رقابت هستند به تعویق افتاد.

به گفته وی، در صورتی که وزارت صنعت به خودروسازان ارز مبادله‌ای اختصاص دهد، قیمت خودرو افزایش نخواهد یافت.

هلدینگی های پتروشیمی تحت تاثیر گزارش تعدیل مثبت فارس بودند. گزارش فارس به نوعی بر هلدینگ های پارسان، غدیر، تاپیکو و پترول نیز تاثیر داشته است. با گزارش فارس سود سال 93 پتروشیمی پارس نیز منتشر شد، همانطورکه می دانید غدیر و پارسان به تازگی مالک 19.78 درصد پتروشیمی پارس شده اند. تاپیکو نیز به تازگی 8.5 درصد فارس را خریداری کرده است. در مورد پترول نیز شاهد اعلام سود 44 تومانی برای سال مالی جاری بودیم که خبر مثبتی برای آن می باشد. البته فارس گفته 30 تومان این سود برای سال 93 و 14 تومان نیز برای سال مالی جدید شرکت است که قرار است تغییر کند و به 31/2/93 تغییر یابد.

فارس سود سال مالی منتهی به 31 خرداد 94 را در اولین گام مبلغ 2045 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 1406 ریالی سال 93 با رشد 45 درصدی همراه شده است.

سود حاصل از سرمایه گذاری ها نسبت به سال مالی 93 رشد 39 درصدی داشته است.شرکت همچنین مبلغ 250 میلیارد تومان سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها ( عرضه اولیه پتروشیمی مبین و بوعلی) پیش بینی کرده است.شرکت سود حاصل از عرضه اولیه برزویه را در صورت های مالی خود لحاظ نکرده است.

شرکت همچنین اعلام کرده که 40 درصد از سهام شرکت SPG را که 50 درصد آریا ساسول را در اختیار دارد به مبیغ 105 میلیون دلار خریداری کرده است. پتروشیمی پارس نیز مالک 50 درصدی دیگر آریا ساسول می باشد.

فارس صورت های مالی سال مالی 94 خود را منتشر کرده است که در آن سود سال 93 شرکت های زیر مجموعه به چشم می خورد.سود سال مالی منتهی به 29/12/93 پتروشیمی پارس در این گزارش 4410 ریال اعلام شده است که نسبت به سود 3391 ریالی سال 92 رشد 30 درصدی داشته است.پیش بینی ما که در تحلیل شرکت نیز عنوان کرده بودیم این است که شرکت به سود بیش از 500 تومان هم برسد

این سود بدان جهت اهمیت دارد که پارسان و غدیر نیز هر کدام مالک 19.78 درصدی این شرکت هستند.

سود 441 تومانی پتروشیمی پارس با سیاست تقسیم سود 397 تومانی مبلغ 471 میلیارد تومان سود سرمایه گذاری برای  سال مالی منتهی به 30/9/94  پارسان و غدیر به همراه دارند که به ازای هر سهم برای پارسان 31 تومان و برای غدیر 26 تومان خواهد شد.

شایان ذکر است سود سرمایه گذاری ناشی از تملک 19.78 درصدی در پتروشیمی پارس برای پارسان و غدیر در سال مالی جاری ترتیب 356 میلیارد تومان می باشد( برای پارسان 23 تومان به ازای هر سهم و برای غدیر 20 تومان به ازای هر سهم)

پتروشیمی برزویه که قرار است از سوی فارس عرضه اولیه شود سود هر سهم 2641 ریالی سال 92 خود را به 2992 ریال در سال 93 افزایش داده است و با تعدیل مثبت 13 درصدی روبرو شده است.وصندوق نیز مالک 6.45 درصدی برزویه می باشد.وصندوق سود سال 92 برزویه را 605 ریال و تقسیمی آن را 550 ریال در نظرگرفته است.با سود 2641 ریالی وتقسیمی2300 ریالی سال 92 برای برزویه مبلغ 23 ریال به ازای هر سهم با سرمایه جدید به سود شرکت برای سال مالی 31/6/93 اضافه می شود.مجمع تقسیم سود برزویه(نوری) روز 20 خرداد ماه برگزار می شود.

تاپیکو نیز که 8.5 درصد فارس را دارد تحت تاثیر تعدیل مثبت های فارس خواهد بود.

وبانک روز 17 خرداد مجمع افزایش سرمایه 44.44 درصدی خود را برگزار خواهد کرد.

شازند با قیمت های منطقی وبین 730 تا 760 بازگشایی شد.شرکت در سه ماهه نیز ظاهرا تعدیل مثبت خواهد داشت.

شفارا روز 17 خرداد مجمع تقسیم سود وفوق العاده برای افزایش سرمایه را برگزار خواهد کرد.موضوع قرارداد بلند مدت شرکت برای تامین گاز نکته مثبتی برای شرکت بوده است

مارون که ظاهرا افزایش سرمایه در پیش دارد و به دلیل احداث صنایع پایین دستی تخفیف 30 درصدی خوراک را نیز می گیرد،معاملات مثبت و منفی را تجربه کرد.

در پتروشیمی ها معاون مدیر عامل شركت صنایع پتروشیمی گفته اگر شرکت های این صنعت در مورد ارز حاصل از صادراتشان طبق نظر ما عمل نکنند نهایتا شركت ملی نفت تامین خوراك این شركت ها را قطع خواهد کرد كه این اقدام منجر به تعطیلی كارخانه ها می شود.ویگفته: شركت ملی پتروشیمی روی مسئله ارز نمی تواند دخالت كند اما وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت اقتصاد می توانند در نحوه واریز ارز توسط این صنایع تصمیم گیری كنند. ممكن است پتروشیمی ها اینگونه مطرح كنند كه این صنایع خصوصی شده و می توانند در نحوه استفاده از ارز حرف شنوی نداشته باشند اما اگر خوراك منهای 5درصد FOB نیاز دارند و می خواهند از تخفیف برخوردار شوند باید در مسائل ارزی نیز از مقامات مربوطه حرف شنوی داشته باشند .

در پالایشی ها بلوک شبندر روز 2 تیر ماه عرضه خواهد شد. پالایشی ها برای ارسال گزارش های مالی به سازمان بورس و افشای عمومی اطلاعات همچنان در انتظار اعلام یارانه های حاصل از فروش داخلی فرآورده های نفتی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی هستند

هنوز وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش بر سر نحوه فرآیند کیفی سازی فرآورده های نفتی نیز به نتیجه مشخصی دست نیافته اند.کارشناسان معتقدند که نتیجه هر چه که باشد با توجه به وضعیت و ساختار پالایشگاههای کشور و عدم خصوصی سازی واقعی در حوزه های پالایش و پخش قابل اجرانیست.

در سیمانی ها که تحت تاثیر خبر نرخ سیمان نوسانی هستند.جلسه تعیین نرخ سیمان امروز برگزار شد. هر چند رییس انجمن صنفی کارخانجات صنعت سیمان از نهایی شدن موضوع تعدیل نرخ جدید سیمان در هفته آینده خبر داده اما از اعلام  نحوه تعدیل قیمت ها تا پیش از اعلام نتیجه نهایی صرفه نظر کرده است.

محمد اتابک در پایان جلسه امروز فعالان صنعت سیمان با معاونت معدنی وزارت صنتع و معدن و تجارت گفته:جلسه خوبی با مدیران وزاتخانه و اعضای اصلی انجمن صنفی کارخانجات صنعت سیمان در محل معاونت معدنی وزارت صنعت،معدن و تجارت برگزار و قرار شد طی هفته آینده جمع بندی نهایی برای تعدیل نرخ سیمان به تصویب اعضا برسد.

در فلزی ها و در بازارهای جهانی شاهد رشد قیمت ها بودیم. روی 2100 دلار را لمس کرد ولی باز دیگر به کمتر از این محدوده رسید.سرب در بیش از 2100 دلار قرار دارد و مس نیز همچنان در مرز روانی 7000 دلار قرار دارد.

ارفع روز 17 خرداد مجمع سالیانه خود را بدون تقسیم سود برگزار خواهد کرد.برخی از شرایط سهم می پرسند.شرکت تعدیل منفی داده ولی این تعدیل عملیاتی نبوده و زیان تسعیر ارز بوده است با توجه به رشد تولید شمش به نظر می رسد در سال 93 شرایط بهتری داشته باشت.اگر سهم با افت قیمت بازگشایی شد در فروش عجله نکنید

در این گروه لوله و ماشین سازی ایران با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد

در دیگر نمادها

وتوسم در دوره یک ماهه اردیبهشت ماه از محل فروش خرد برخی زیرمجموعه ها ازجمله فروش پارسان سایپا،وبانک 12.2میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 4 تومان بر سود شرکت موثر است

شسپا امروز بار دیگر برای آنلاین ها عرضه شد البته تعداد 23 میلیون سهم.بار دیگر به بسیاری از آنلاین ها سهمی نرسید. یکی از مخازن این مجموعه هم امروز در حالی طی ساعات اولیه ( چهار صبح ) آتش گرفت که این آتش سوزی با تلاش همکاران و مأموران آتش نشانی حدود نیم ساعت قبل مهار شد.در مورد قیمت سهم باید با توجه به شرایط بازار صحبت کرد.

در بانکی ها نماد بانک اقتصاد نوین با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد. جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان بانک پارسیان نیز برگزار شدو 25 تومان سود نقدی داد.

بیمه نوین با سرمایه ای بالغ بر 40 میلیارد تومان برای هر سهم در سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 طبق صورتهای مالی حسابرسی شده مبلغ 697 ریال سود خالص محقق کرده است.نوین در آخرین گزارش خود از تحقق سود 196 ریالی در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذر 92 خبر داده بود و گزارش اخیر حاکی رشد 255 درصدی سودآوری در سه ماهه پایانی سال مالی مورد بررسی می باشد.

وبشهر بعد از تعدیل مثبت سنگین بازگشایی شد و رشد 4 درصدی را تجربه کرد و در پایان نیز متعادل شد

در لیزینگی ها همچنان شاهد توجهات به نمادهای گروه هستیم. تحولات مثبتی که ناشی از افزایش تولید خودرو می باشد بر این گروه موثر بوده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب