خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 10 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورس

شاخص کل در دهمین روز از ماه خرداد نیز قرمز رنگ بود. در ادامه روند رو به نزول شاخص در ماه خرداد امروز شاهد افت 380 واحدی و سقوط آن به کانال 75 هزار واحد بودیم.نماد معاملاتی فارس با 83 و وصندوق با 34 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر این نماگر مهم بازار داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت نزدیک به 1 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 152 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 51.5 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش به معاملات وبوعلی با 13.2 و فارس با 9.3 میلیارد تومان اختصاص داشت.

روزهای منفی بورس در ماه خرداد همچنان ادامه دارد. امروز امیدوار بودیم که شرایط بهتر شود چرا که عرضه اولیه شسپا نیز پایان یافته بود و قیمت ها نیز در روزهای اخیر کاهشی بوده اند، اما اینطور نشد و بر عکس افت بیشتری را نسبت به روزهای قبل شاهد بودیم. دلیل این امر می تواند به بازگشایی منفی فارس با وجود تعدیل مثبت مناسب و افت شاخص به کانال 75 هزار واحد باشد. بازگشایی منفی سهمی که تعدیل مثبت داده در حالی که انتظارات مثبتی پیرامون بازگشایی آن در ذهن سهامداران شکل گرفته باعث به وجود آمدن فضایی ناامید کننده در بین اکثر سهامداران می شود.

بازار بورس متاسفانه شرایط خوبی ندارد، سهامداران به تعدیل مثبت های نجومی سال های قبل عادت کرده اند ولی باید اذعان داشت که باید این موضوع را که شرکت ها به دلیل تورم بالا و افزایش شدید نرخ ارز هم سودهای نجومی اعلام می کنند و هم ارزش دارایی هایشان چند برابر شود به فراموشی سپرد! دوران جدیدی برای شرکت ها شروع شده است و سهامداران نیز باید خود را با این دوران و شرایط آن تطبیق دهند!

بسیاری از ابهاماتی که بر بازار وجود دارد سخن می گویند، برخی نیز دست یابی به توافق جامع سیاسی را عاملی برای رشد بازار می دانند.به نظر می رسد تا سهامداران دید خود را نسبت به شرایط تغییر ندهند هیچ عاملی نمی تواند بازار را به شرایط رونق بازگرداند.شرایط تغییر کرده است و باید واقع بین بود، شرکت ها در حال تجربه شرایط جدیدی هستند و باید با تحلیل های جامع وضعیت آنها را بررسی نمود و منطقی عمل کرد

در مورد ابهاماتی که در برخی صنایع وجود دارد نیز با اینکه مانع رشد بازار شده اند اما رفع آنها نیز نمی تواند بازار را به طور کامل به شرایط ایده آل خود بازگرداند. متاسفانه ایجاد ابهامات تاثیر بسیار بیشتری از رفع آنها بر معاملات دارد. نرخ سود سپرده ها عاملی بود در مقطعی همگان آن را عامل اصلی ریزش بازار می دانستند ولی با رفع این ابهام بازهم شرایط تغییر نکرده است.

در مورد مذاکرات هم با اینکه گفته می شود دست یابی به توافق جامع بازار را با یک رشد خوب همراه می سازد ولی به نظر می رسد اثر این موضوع نیز کوتاه مدت خواهد بود.چرا که بعد از آن به دلایل و بهانه هایی همچون کاهش نرخ ارز و ثبات در سودآوری و عدم شناسایی سود های نجومی توسط شرکت ها ، بازهم عرضه ها بیشتر خواهد شد.

در حال حاضر باید نگاه ها را به وضعیت شرکت های بورسی تغییر داد، باید نگاه اکثر سرمایه گذاران بلند مدت باشد، باید از نوسان گیری پرهیز کرد، حقوقی ها باید تحرک بیشتر و حمایت های بیشتری از بازار و سهامشان داشته باشند. متاسفانه حقوقی ها نقش کمرنگی در چرخه معاملات دارند و در شرایط  فعلی منتظرند تا با بروز هیجانات کاذب و منفی توسط حقیقی ها در قمیت های منفی خرید و احتمالا در 4 تا 8 درصد سود فروشنده باشند. امروز همین حقوقی ها خریدهای بیشتری در اکثر نمادها داشتند و فردا نیز اگر شرایط به همین ترتیب باشد بازهم خریدار خواهند بود  و در اولین فرصت و قیمت های مثبت، فروشنده خواهند بود!

در بازار داخلی چه خبر بود؟                        

در پتروشیمی ها بازگشایی منفی فارس بعد از تعدیل مثبت 45 درصدی را شاهد بودیم که جوی منفی به بازار تزریق کرد! به نظر می رسد سهامداران معتقد به کاهش پی بر ای سهم هستند و به همین منظور سهم رشد نمی کند. ناو سهم نیز خیلی بالا نیست.

پترول با توجه به شفاف سازی فارس مبنی بر سود 44 تومانی اش برای دو سال مالی صف فروش نیز شد. خریدار سهم حقوقی بود. به نظر می رسد پس از یک اصلاح بار دیگر برای خرید مناسب باشد. البته باید دید حقوقی اجازه افت سهم به کمتر از 200 تومان را خواهد داد یا خیر!

پتروشیمی جم در 12 ماهه واقعی سال مالی منتهی به 29/12/92 مبلغ 3102 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سود هر سهم سال مذکور ( 3347 ریال) افت 7 درصدی داشته است لیکن نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 18 درصدی داشته است

فروش و بهای تمام شده نسبت به پیش بینی اخیر رشد داشته است که در نهایت باعث رشد سود عملیاتی شرکت به میزان 2.5 درصد شده است

در صورت های مالی 12 ماهه مبلغ 104 میلیارد تومان سود حاصل از سرمایه گذاری ها ( سهم 49 درصدی از سود مصوب مجمع شرکت پروپلین جم) را شناسایی کرده است که حدود 21 تومان به ازای هر سهم خواهد شد.تولید شرکت نیز در 12 ماهه واقعی نسبت به پیش بینی اخیر رشد بیش از 36 درصدی داشته است.

پلی پروپیلن جم در 12 ماهه واقعی به ازای هر سهم 41254 ریال محقق کرده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 31 درصدی داشته است.سهم جم از سرمایه گذاری در این شرکت حداکثر 101 میلیارد تومان خواهد شد.

در این گروه بار دیگر اوره به بیش از 310 دلار بازگشته است. اوره 315 دلار می باشد.

در متانولی ها باید به آمار بسیار خوب متانول در 2 ماهه گذشته اشاره کرد که ادامه این روند تاثیر مثبتی بر گزارش سه ماهه آنها ( شخارک ،زاگرس و شفن) خواهد داشت.

شفارا روز 17 خرداد مجمع خواهد داشت. سود خود را نیز از آذر ماه سال جاری پرداخت خواهد کرد.

مارون هم امروز برای برگزارش مجمع تقسیم سود بسته شد.

پارسان با توجه به قیمت بالاتر از ناو خود منفی بود و امروز به کمتر از 800 تومان رسید.غدیر نیز در کمتر از 700 تومان معامله شد.حمایت غدیر در 680 تومان می باشد.

پارسان در دوره اردیبهشت ماه از محل فروش بلوک حفاری 70 میلیاردتومان سود کسب کرده است. شرکت در این دوره 188 هزار سهم شراز، 183 هزار سهم شبریز، 2.3 میلیون سهم شپدیس ،525 هزار سهم کرماشا را خریداری کرده است

در خودرویی ها هم فشار عرضه ها محسوس بود.بعد از حواشی تعیین نرخ خودرو که معلوم نیست آیا افزایش می یابد یا خیر، گروه خودرو در جا زده است! به نظر این صنعت با افزایش نرخ خودرو متحول نمی شود.صنعت خودرو با رشد تولید و فروش به دوران طلایی خود بازخواهد گشت!

در این گروه دبیر انجمن خودروسازان گفته: با توجه به رشد قیمت در بخش های مختلف، بالا رفتن قیمت خودرو اجتناب ناپذیر است وی اعلام کرده : اگر دولت ۶۰۰۰ میلیارد زیان خودروسازان را بپردازد، قیمت‌ها را افزایش نمی‌دهیم

همچنین مدیر عامل سایپا گفته که خودروسازان تا سال 95 به شرایط ایده آل و حداکثری تولید دست خواهند یافت.مدیرعامل سایپا گفته: با توجه به طراحی و تولید خودروهای جدید، تولید خودوری پراید به تدریج کاهش می‌یابد و خودروهای داخلی دیگر جایگزین آن می‌شود.

در این گروه دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران گفته: به تدریج شاهد افزایش تولید و عرضه خودروهای داخلی خواهیم بود. با برنامه ریزی انجام گرفته در سال جاری حدود یک میلیون و 300 هزار دستگاه خودرو تولید خواهد شد.وی با بیان این‌که سال گذشته حدود 700 هزار دستگاه خودرو تولید شد، خاطرنشان کرد: بنابراین تولید و عرضه خودرو در سال جاری حدودا دو برابر سال گذشته خواهد بود.

مجمع خپارس نیز امروز برگزار و افزایش سرمایه 239 درصدی شرکت تصویب شد.در مجمع شرکت از برنامه های تولید محصولات جدید و همچنین برنامه رشد تولید سخن گفته شد.طبق اعلام مسئولین قرار است تولید شرکت در سال جاری به 158500 دستگاه ، در سال 94 به 147500 دستگاه و در سال 95 به 149500 دستگاه برسد.شرکت اعلام کرده در گزارش سه ماهه اثرات دقیق تخصیص ارز مبادله ای هم اعلام می شود

در دارویی ها گفته می شود نباید به افزایش نرخ دارو دل خوش کرد هر چند که مسئولین این شرکت ها دنبال افزایش نرخ حداقل 10 تا 15 درصد برای دارو هستند! البته دولت جدید نگاه ویژه ای به این صنعت دارد و بیشتر به توسعه صنعت دارو تاکید دارد.

در این گروه دلر 150 تومان ( 57 درصد) سود خود را در مجمع امروز تقسیم کرد.

دپارس سود هر سهم سال مالی 92 خود را از 5328 ریال به 6834 ریال افزایش داده است( تعدیل مثبت 28 درصدی).همچنین سود سال مالی جاری خود را نیز از 4869 ریال به 6088 ریال افزایش داده است( تعدیل مثبت 25 درصدی)

علت هر دوتعدیل مثبت افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری ها( افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری در داروسازی فارابی و پخش هجرت و داروسازی امین)

دلقما در 12 ماهه واقعی سال مالی 92 مبلغ 412 ریال محقق کرده است.اخرین پیش بینی شرکت 497 ریال بوده است

اعتلا در دوره اردیبهشت ماه از فروش خرد برخی شرکت های موجود در پرتفوی از جمله غدیر و داروسازی فارابی و سبحان دارو 1.5 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 8 تومان بر سود شرکت موثر است

سیمانی ها همچنان درگیر تصمیمات در مورد افزایش نرخ هستند.در این باره رئیس انجمن سیمان از افزایش ۳ تا ۴ دلاری قیمت هر تن سیمان صادراتی از مرزهای شمالی کشور خبر داده و گفته: در مورد قیمت‌گذاری جدید سیمان قابل عرضه در داخل نیز در حال رایزنی با وزارت صنعت هستیم.شیخان با اشاره به برگزاری جلساتی با مسئولان وزارت صنعت در مورد قیمت‌گذاری جدید سیمان، گفته: امیدواریم طی هفته آینده در این باره به نتیجه مشخصی برسیم.

در این گروه عضو کمیسیون صنایع و معادن نیز با بیان این که مجلس با هرگونه افزایش قیمت سیمان مخالف است، گفته: افزایش قیمت سیمان از اختیارات وزارت صنعت است نه سندیکای سیمان

در ساختمانی ها این روزها شاهد مصاحبه برخی مبنی بر تعجیل برای خرید خانه هستیم ! مجتبی بیگدلی رییس انجمن انبوه‌سازان کشور  درباره وضعیت بازار مسکن گفته: در حال حاضر آرامش قبل از طوفان در بازار حاکم است و یخ بازار رو به آب شدن است و بدین ترتیب بازار رو به رونق هر چه بیشتر پیش خواهد رفت. وی تاکید کرده:‌ در حال حاضر وضعیت طلایی برای خریداران بوجود آمده و بهترین موقعیت برای خرید است.

در دیگر نمادها و گروه ها

سایر گروه ها از جمله گروه های بانکی ، پالایشی و معدنی – فلزی ها هم فعلا حرفی برای گفتن ندارند البته در فلزی ها رشد اخیر قیمت ها در بازارهای جهانی مانع از ریزش آنها در بازار شده است هر چند که خبر اخذ عوارض از برخی شرکت های فولادی و رویی و سنگ آهنی کار را برای این صنعت سخت کرده است.

بانک حکمت ایرانیان در 12 ماهه واقعی 125 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 2 درصدی داشته است

دو گروهی که این روزها توجه بیشتری به آنها شده است که البته امروز آماج عرضه ها بودند، گروه لیزینگی و قطعه ساز می باشد. گروه قطعه ساز تعدیل عایدی های مثبت نسبتا خوبی ارائه کرده اند و گمانه زنی های تحلیلی هم حاکی از رشد خوب سود آنها در سال جاری ست. گروه لیزینگی هم به واسطه افزایش عملیات لیزینگی و قراردادهای لیزینگی مورد توجه بوده اند

ولصنم که به واسطه اخباری مبنی بر ثبت نام از متقاضیان برای لیزینگ مسکن مورد توجه بود ،این شایعه را تکذیب کرده است.

خمهر در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 2 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به زیان 385 ریالی سال 91 رشد خوبی داشته است.اخرین پیش بینی سود سال 92 نیز 1 ریال بوده است.

در ذغال سنگی ها کشرق در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 406 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی افت بیش از 32 درصدی داشته است.کاهش فروش در کنار کاهش بهای تمام شده باعث کاهش سود ناخالص وتعدیل منفی شرکت شده است.

ارفع که به دلیل زیان تسعیر ارز سود سال 92 را تعدیل منفی داده اعلام کرده برای سال 93 نیز هزینه های مالی و غیر عملیاتی ناشی از تغییر نرخ بهره و نرخ ارز حدودا 213 میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.از طرف دیگر شرکت برنامه کاهش مصرف قراضه آهن را دارد که باعث صرفه جویی 70 میلیارد ریالی در شرکت می شود.درکل این تغییرات باعث افت 14 درصدی سود سال 93 می شود.

فنورد که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 196 ریال پیش بینی کرده بود موفق شده در 12 ماهه مبلغ 231 ریال به طور واقعی محقق کند.

شکربن به دلیل کاهش سود تقسیمی پسهند سود هر سهم سال 92 خود را از 811 ریال به 635 ریال کاهش داده است.

وبیمه طی اطلاعیه ای اعلام نموده است باتوجه به مشکلات موجود فروش پروژه تجاری اداری گلستان محقق نشده و هیئت مدیره شرکت تصمیم به اجرای عملیات ساخت وتکمیل پروژه گرفته است ودراین راستا تفاهم نامه ای با شریک پروژه منعقد گردیده وعملیات اجرایی ساخت از ابتدای اردیبهشت آغاز شده است.

غچین با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 1394/03/31، بیسکویت گرجی و کارخانجات تولیدی شهید قندی با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شدند.

رانفور اعلام کرده با توجه به شایعات ایجادشده مبنی بر افزایش نرخ کارمزد قرداد شتاب طی اطلاعیه ای اعلام نموده است نرخ کارمزد شتاب هیچگونه افزایش یا کاهشی طی سال مالی جاری و سالهای آتی نخواهد داشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب