خلاصه اخبار بورس یکشنبه 11 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

شاخص کل در یازدهمین روز از ماه خرداد افت محسوسی داشت و با کاهش 1144 واحدی از کانال 75 هزار واحدی به کانال 74 هزار واحد سقوط کرد و به نیمه‌های کانال مزبور رسید. نماد معاملاتی فارس با 203 واحد، شبندر با 132 واحد و تاپیکو با 100 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس نیز افت نزدیک به 14 واحدی را به ثبت رساند

ارزش کل معاملات بورس به 293.1 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات خرد و بلوکی شسپا با 101.8 میلیارد تومان و وصندوق با 71.9 میلیارد تومان اختصاص داشت. معاملات وصندوق هم به صورت بلوکی بود.

 امروز روز منفی و فرسایشی دیگر برای بازار بورس رقم خورد. در ادامه ریزش شاخص کل در خرداد ماه امروز سنگین ترین ریزش را شاهد بودیم. با اینکه بسیاری از سهام به نقطه هایی رسیده اند که جای افتی ندارند ولی انگیزه رشد هم واقعا وجود ندارد. با شرایطی که پیش آمده بسیاری به فکر آن 5000 میلیارد تومانی می افتند که قرار بود در جهت حمایت از بازار به چرخه معاملات تزریق شود، آیا واقعا اگر این حجم پول به بازار تزریق می شد ،شرایط این گونه بود؟! متاسفانه برای چندمین بار است که بازار با این شرایط روبرو می شود و هر روز شاهد خروج بخشی از سهامداران از بازار هستیم.

حقوقی ها که عملا بازار را رها کرده اند آن تعدادی هم که در بازار هستند در چنین وضعیتی خرید می کنند و اگر بازار مثبت شود در 4 تا 8 درصد فروشنده هستند! حقیقی ها هم که همواره جو زده عمل می کنند در چنین شرایطی بیش از هر زمانی فروشنده اند و اگر بازار مثبت شود بازهم جو زده می شوند و در صف های خرید ، خریدار! البته برخی حقیقی ها نیز آنقدر ضرر کرده اند که دیگر توان فروش و انگیزه فروش ندارند!

اما در مورد عرضه اولیه شسپا! عرضه اولیه ای که با آن همه حاشیه ضربه بدی به بازار زد. این را قبول داریم که افزایش عرضه اولیه در بازار به پویایی و تحرک بازار کمک زیادی می کند ولی زمان این عرضه ها نیز مهم است. زمانیکه بازار بسیار مثبت بود بهترین زمان برای عرضه اولیه در بورس بود ولی متاسفانه در آن زمان عرضه ای در بازار صورت نگرفت.

عرضه اولیه شسپا که بازار را از ابتدای هفته گذشته منفی کرده بود امروز متعادل شد. این سهم همان سهمی ست که بسیاری برای خرید آن با ضرر هم که شده سهام خود را نقد کردند . شسپا امروز متعادل شد و بسیاری از سهامداران بعد از 6-7 درصد بازدهی از آن خارج شدند.

اما شاخص کل امروز و بعد از شکستن حمایت 75500 واحد به کانال 74 هزار واحدی سقوط کرد و کف قبلی خود یعنی 74600 واحد را نیز شکست و به 74،543 واحد رسید. معاملات فردا نیز با این افت جالب خواهد بود.

برخی این روزها بازهم به دنبال دلایل ریزش بازار افتاده اند و صحبت از بحث ابهاماتی نظیر نرخ سیمان و خودرو، هدفمندی ، نرخ سود سپرده ها می کنند. این دلایل بهانه ای بیش نیست ! بازار ما نقدینگی ندارد، اعتمادی باقی نمانده است که بخواهد رشد کند! نگرش بازار باید تغییر کند چرا که شرایط اقتصادی در حال تغییر است ! دولت تغییر کرده و به همین دلیل بازار هم باید خود را با سیاست های اقتصادی دولت تطبیق دهد.بازار ما در برهه ای با  رشد سریع نرخ دلار روبرو بود،اتفاقی که سود شرکت ها و ارزش دارایی های آنها را چند برابر کرد و مسلما قیمت سهام هم باید چند برابر  میشد.مسلما اگر بازهم این اتفاق بیفتد که بسیار بعید می باشد بازهم سود شرکت ها رشد زیادی خواهد کرد

یک عامل افت بازار تحلیل های تکنیکال و سایت های خبری تحلیلی می باشد که به جای ترویج فرهنگ سهامداری صرفا یک سری نمودار از وضعیت شاخص ارائه می کنند. به عنوان مثال چند روزی ست که عنوان می شود اگر شاخص به فلان محدوده برسد ریزش سنگینی در انتظار بازار است. تحلیل تکنیکال بخشی از تحلیل می باشد ولی تحلیل های بنیادی از وضعیت آتی شرکت ها نیز بسیار مهم می باشد، متاسفانه همین سایت ها کمتر به تحلیل های بنیادی می پردازند و بیشتر کاربران خود را به نوسان گیری تشویق می کنند تا سهامداری با دید بلند مدت…

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی شسپا متعادل شد. سهمی که با آن همه حاشیه در عرضه اولیه همگان امیدوار به رشد همراه با صف خرید آن تا 2000 تومان بودند، خیلی زود به تعادل رسید. سهم معاملات بلوکی نیز بین حقوقی ها داشت اکثر فروشندگان نیز حقیقی ها بودند. مسئولین شرکت به ارزندگی و پتانسیل های مثبت شرکت اعتقاد زیادی دارند. در پایان معاملات شاهد افزایش تقاضا در سهم بودیم. شایعات مربوط به مشکل فروش ناشی از آتش سوزی اخیر نیز در شرکت تکذیب شد.

سایر نمادهای پالایشی و نفتی نیز امروز منفی بودند. در پالایشی ها هر روز که اعلام قیمت فرآورده های سال 92 به تعویق بیفتد عرضه ها نیز بیشتر می شود. شرکت های این گروه تا اواخر همین ماه فرصت ارائه گزارش های 12 ماهه واقعی را دارند.

در گروه انفورماتیکی با وجود شفاف سازی رانفور مبنی بر عدم افزایش نرخ کارمزد قراردادهای شتاب در سال جاری و آتی اما شاهد معاملات مثبت در سهم بودیم. در این گروه فن آوا نیز مثبت بود. شرکتی که تحلیل گران بنیادی اعتقاد دارند شرایط خوبی در سال های آتی خواهد داشت.

بررسی نمودار رتاپ مزبور نشان می‌دهد که سهم نزدیک محدوده مقاومتی و زیر خط روند نزولی خود در حال نوسان است و در صورت توان سهم در گذر و تثبیت بالای محدوده مقاومتی 890 تومان، احتمال تداوم مسیر صعودی تا تارگت 970 تومان و در ادامه تا 1050 تومان امری ممکن به نظر می‌رسد ، هر چند در صورت ناکامی سهم در شکست محدوده مقاومتی احتمال برگشت قیمتی سهم تا اولین محدوده حمایتی یعنی 860 تومان نیز ممکن می باشد.

با وجود اعلام عدم افزایش نرخ کارمزدها ولی افزایش تعداد تراکنش ها و طرح های توسعه این صنعت خبر مثبتی برای این گروه می باشد.

در ساختمانی ها ثفارس مثبت بود و سایر نمادها افت قیمت را تجربه کردند. ثفارس که افت زیادی داشته است در روز منفی بازار و برخورد به نقطه حمایتی مثبت شد.

در ساختمانی ها آیین نامه اجرایی قانون پیش فروش ساختمان در هیات دولت به تصویب رسیده است. در این آیین نامه به مسایلی از قبیل نحوه تنظیم قرارداد، نحوه محاسبه نهایی مساحت و قیمت ملک پیش فروش شده ترتیبات پیش خرید یک واحد توسط چند نفر، تکالیف شهرداری و سایر مراجع قانونی هنگام صدور پروانه ساخت، تکالیف مهندس ناظر در مراحل پیشرفت عملیاتی ساختمانی، تکالیف پیش فروشنده در خصوص بیمه حوادث، نحوه فسخ قرارداد پیش فروش چگونگی واگذاری ملک پیش فروش شده، نحوه محاسبه ماخذ حق الثبت و ضمانت اجرای تخلف از تعهدات پرداخته شده است.

در بیمه ای ها بیمه دانا برای تعدیل عایدی متوقف شد. بیمه نوین هم که برای برگزاری مجمع سالیانه متوقف شد به همراه بیه آرمان مثبت بودند. سایر نمادها منفی معامله شدند.

بانکی ها هم حال و روز خوشی نداشتند البته این گروه مدت هاست که حال و روز خوشی ندارند امروز که جای خود داشت. با توجه به اینکه نرخ تورم روندی کاهشی به خود گرفته است و بر طبق آمار اخیر به زیر 30 درصد رسیده است، در صورت ادامه این روند نرخ سود بانکی نیز کاهش خواهد یافت. اگر نرخ تورم با این سرعت کاهش یابد شاید در اواخر سال جاری به تورم 20 درصدی هم برسیم که این شرایط را برای کاهش نرخ سود بانکی در سال آینده مهیا میکند.

لیزینگی ها سراسر منفی بودند. گروهی که پرمعامله ظاهر شده اند. از جمله ولساپا که حجم معاملاتش قابل توجه می باشد.بیمه ایران فروشنده سهم می باشد. به نظر می رسد اقبال به این صنعت با توجه به رشد تولید خودرو در کشور منطقی هم باشد.

در غذایی ها غدشت و غنوش مثبت و سایر نمادها منفی بودند. در لبنی ها طبق آخرین خبرها مجددا درخواست افزایش محصولات لبنی به کارگزوه کنترل بازار  ارسال شده است.

در خودرویی ها شاهد معاملات منفی در تمامی نمادها بودیم. این گروه صف فروش بودند که در اواخر معاملات شاهد جمع آوری صف آنها بودیم.در این گروه وزیر صنعت با اعلام اینکه طبق قانون و مصوبه شورای اقتصاد، تصمیم گیری برای قیمت خودرو به شورای رقابت محول شده، گفته: تصمیمی برای افزایش یا کاهش قیمت خودرو گرفته نشده و اگر تصمیمی در این باره اتخاذ شود حتما اطلاع رسانی می کنیم.مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت نیز با بیان اینکه این وزارتخانه نظر خود را درباره فرمول قیمتگذاری خودرو مطرح کرده است،گفته:فرمول جدید قیمت گذاری خودرو در اولین جلسه شورای رقابت اعلام می شود.

خگستر از محل فروش بانک پارسیان 36.3 میلیارد تومان سود در اردیبهشت ماه کسب کرده است.

در پتروشیمی ها بیشتر نمادها در حال شکستن حمایت های خود هستند. صادرات خوب متانول در دو ماه اخیر و رشد مجدد اوره به 315 دلار خبر مثبتی برای این گروه بوده است. البته به نظر می رسد بازار تا زمان ارائه گزارش های سه ماهه ی این صنعت در نیمه دوم تیر ماه توجه زیادی به این گروه نداشته باشد.

در این گروه مدیرعامل فرابورس اعلام کرده که : امیدواریم تا پایان خرداد 10 درصد از سهام پتروشیمی برزویه عرضه شود.

در حمل و نقلی ها حرهشا بعد از برگزاری مجمع فوق العاده و عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي با رشد 9 درصدی به بازار بازگشت.سایر نمادهای گروه منفی بودند.

مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي  در مورد وضعیت قرار داد حتاید با این سازمان گفته: شركت تايدواتر به عنوان بزرگترين شركت دريايي ما در اسكله‌هاي بين المللي کانتينري ما نيست و هيچ شكايتي بين اين شركت و سازمان بنادر وجود ندارد. وی با بيان اينكه شركت هاي متعددي در حال حاضر در بندر شهيد رجايي وجود دارد، گفته: شركت تايدواتر به عنوان بزرگترين شركت دريايي ما در اسكله هاي بين المللي کانتينري ما نيستند. شركت تايدواتر در بنادر ديگر براساس شرايط خودش تصميم گيري مي کند و تاكنون هيچ شكايتي شركت پيمانكاري بزرگ خيلي داريم تا کنون هيچ شكايتي بين طرفين صورت نگرفته است.مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي همچنین گفته: شركت دريايي سينا به عنوان يک شركت دريايي ديگر همچنان در بندر شهيد رجايي فعاليت مي کند.

در فولادی ها فولای پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده و ارائه اطلاعات پيش بيني با سرمايه جديد با قیمت 500 تومان و رشد 23 درصدی و حجم معاملات 1500 سهمی به بازار بازگشت.

فولای سود هر سهم سال مالی 93 خود با سرمایه جدید را ( 82،000 میلیون ریال) 387 ریال پیش بینی کرده است.این سود با سرمایه قبلی 794 ریال می شود که نسبت به پیش بینی قبلی که 686 ریال بوده است رشد 16 درصدی داشته است. رشد فروش و کاهش هزینه های مالی علت این تعدیل مثبت می باشد.

فولاد ارفع بازهم تعدیل منفی داده است. شرکت سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 519 ریال به 447 ریال کاهش داده و با تعدیل منفی 16 درصدی روبرو شده است.فروش شرکت نسبت به آخرین پیش بینی تغییر نداشته است لیکن کاهش بهای تمام شده به دلیل تمهیدات انجام شده و صرفه جویی  در مصرف مواد اولیه بوده است.هزینه های مالی شرکت نیز از 15 میلیارد تومان به 34.8 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است که دلیل آن تغییر نرخ سود تسهیلات از 2.34 درصد به 7 درصد و افزایش هزینه تسعیر نرخ ارز می باشد.

شایان ذکر است شرکت به دلیل افزایش هزینه تسعیر نرخ ارز سود هر سهم 46 ریالی اش را به زیان 91 ریالی تبدیل کرده است.

در دیگر گروه ها و نمادها

در سنگ آهنی ها قیمت های جهانی سنگ آهن در بازار جهانی و داخل به دلیل مازاد عرضه 90 میلیون تنی کاهشی بوده است.

کمنگنز سود هر سهم سال 93 خود را از 482 ریال به 453 ریال و سود هر سهم 613 ریالی سال 92 خود را به 578 ریال کاهش داده است.

پترول امروز هم افت داشت به 200 تومان نزدیک تر شد.خرید سهم در محدوده 190 تومان و کمتر ریسک کمی دارد.البته اگر شرایط بازار اجازه دهد.

سمازن در مجمع خود 270 تومان تقسیم کرد. با برگزاری مجمع این شرکت تقریبا تمامی زیرمجموعه های سفارس مجامع خود را برگزار کرده اند. تقسیمی های مجامع شرکت های گروه حدودا 15 تا 20 ریال به سود هر سهم سال مالی 93 سفارس خواهد افزود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب