خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 12 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز برای اولین بار در ماه خرداد مثبت شد و با ثبت رشد 192 واحدی به 74،735 واحد رسید. نماد معاملاتی شبندر با 88 و اخابر با 63 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس با 56 واحد و کچاد با 22 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 216 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 81.8 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات نماد وپاسار با 86.4 میلیارد تومان شسپا با 21.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که روز گذشته یکی از روزهای واقعا سیاه بورس بود. بعد از مدت ها روند فرسایشی و خسته کننده طاقت سهامداران به سر آمد و شاهد ریزش شدید شاخص و قیمت ها بودیم. البته این ریزش دلیل بنیادی نداشت و فقط بر اساس یک سری تحلیل های تکنیکال بود که در سایت های مختلف بورسی بدان پرداخته شده بود و همگان را برای فروش هیجان زده کرده بود. بسیاری بر این اساس دیروز فروختند که در روزهای آینده در قیمت ها پایین تر بخرند ولی اگر کسانی قصد ورود مجدد به بازار را داشته باشند شاید در قیمت های پایین تر به این راحتی نتوانند خرید کنند. شاید دیروز بهترین فرصت برای خرید قیمت سهام بنیادی بود. جالب اینجاست که اگر در روزهای آینده بازار مثبت شود بسیاری برای خرید سهم هجوم خواهند آورد.

دیروز بسیاری از سهام حقیقی ها به حقوقی ها رسید و همین حقوقی ها منتظرند تا در اولین فرصت بازار مثبت فروشنده باشند و طبق معمول ما حقیقی ها خریدار سهام آنها خواهیم بود. متاسفانه حقیقی ها با یک روز معاملات منفی شدیدا به آینده ناامید می شوند و آن زمان را بهترین وقت برای خروج می دانند و با یکی دو روز معاملات مثبت همراه با صف خرید خیلی شدید به آینده خوشبین می شوند و آن را بهترین زمان برای خرید می دانند.

بازار امروز منفی نبود ولی خیلی هم مثبت نبود! طبیعی ست که بعد از آن ریزش شدید تقاضا در برخی نمادها افزایش یابد! شرایطی که برای این روزهای بازار به وجود آمده است دلیل بنیادی ندارد. دلیل این وضعیت خود سهامداران و البته سایت های مختلفی هستند که روی به تحلیل های تکنیکال آورده اند و تحلیل های بنیادی را فراموش کرده اند. این سایت ها و شبکه های اجتماعی کمتر توصیه به خرید با دید بلند مدت دارند و روزانه صرفا بر اساس یک سری تحلیل های تکنیکال توصیه های کوتاه مدت به کاربران خود دارند و این خود اثرات تحلیل های بنیادی را از بین برده است.

همه قبول داریم که قیمت بسیاری از سهام بازار به نقاط جذابی برای خرید رسیده اند اما با این حال در حال افت هستند دلیل این چه می تواند باشد؟ دلیل این اتفاق فراموشی  تحلیل بنیادی و روی آوردن به تحلیل های تکنیکال و از جمله حرکت نموداری شاخص کل می باشد. در حالی که شاخص کل باید بر اساس قیمت سهام بازار نوسان کند اما بر عکس شده است، ابتدا به حرکت های نموداری شاخص کل توجه می شود و بر اساس روند آن، قیمت سهام نیز نوسان می کند، حال این سهم در هر قیمتی باشد و با هر P/E  که دارد!!

امیدواریم که سهامداران حرفه‌ای فکر کنند و بر این اساس حرفه ای عمل کنند. تحلیل تکنیکال و بنیادی توام با هم باید مورد توجه قرار گیرد و سهامداران باید به این موضوع توجه کافی داشته باشند. امیدواریم سایت ها و شبکه های اجتماعی نیز وظیفه خود را در جهت حرفه ای کردن بازار بدانند. یکی از وظایف آنها در راستای حرفه ای نمودن بازار تشویق سهامداران به سرمایه گذاری با دید بلند مدت و دوری از شایعه پراکنی و نوسان گیری ست که این روزها بلای جان بازار شده است!

در بازار داخلی چه خبر بود؟

از تجهیزاتی ها و برقی ها شروع می کنیم جایی که مپنا با صف خرید به کار خود پایان داد و بمپنا نیز به بیش از 1300 تومان رسید. بترانس هم با صف خرید به استقبال فردا رفت.

در این گروه بازهم بحث مطالبات پیش آمده است. گفته می شود مصوبه دولت در باره مبالغ پرداختی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، بابت خسارت تاخیر در پرداخت قراردادهای خرید برق از نیروگاه های بخش خصوصی اجرایی شده است.این خبر این گروه را تحت تاثیر قرار داد البته نباید از این نکته هم که قیمت های آن نیز به نقاط جذابی رسیده است غافل بود.

در گروه رایانه و انفورماتیک رکیش، مداران و افرا منفی و سایر نمادها مثبت و متعادل بودند. سهمی در این گروه صف خرید نشد. در این گروه چند روز قبل رانفور اعلام کرده که نرخ کارمزد شتاب تغییری نمی کند ولی بانک مرکزی روز گذشته طبق بخش نامه ای کارمزدهای جدید دریافتی را از روز 20 خرداد ماه به بانک ها ابلاغ کرده است.

در گروه مخابرات نیز اخابر و همراه با اقبال روبرو شدند.رشد مبلغ قبض های تلفن همراه نیز در ماه اخیر جالب بوده است.

در ساختمانی ها بیشتر نمادها مثبت به کار خود پایان دادند.این گروه که پی بر ای پایینی دارند و افت بسیاری کرده اند معمولا در شرایط پرتقاضای بازار بیشتر مثبت می شوند.

در لیزینگی ها تمامی نمادها به جز ولیز منفی بودند. ولساپا سهم مورد توجه این گروه است .با توجه به رشد تولید در سایپا وضعیت فروش لیزینگی و اعتباری در این شرکت نیز بهبود یافته است

در خودرویی ها بازهم خبرهای تولید مثبت می باشد. طی 2 ماهه نخست سال جاری 135 هزار و 901 دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده که این رقم در مقایسه با دو ماهه نخست سال 92 رشد 92.5 درصدی را نشان می دهد. سایپا اعلام کرده که بر اساس پیش‌بینی‌ها تولید امسال شرکت 500 هزار دستگاه خواهد بود ولی سعی داریم به 600 هزار دستگاه خودرو برسانیم.

شاخص گروه خودرو امروز به حمایت خود رسید و شاهد افزایش نسبی تقاضا در گروه بودیم. در این گروه مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو که قرار است از سوی شورای رقابت اعلام شود، گفته: ما علاقمند به افزایش قیمت خودرو نیستیم، اما با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه سعی داریم حداقلِ افزایش قیمت را اعمال کنیم.

در قطعه سازان ختراک با صف فروش روبروست. سهم از 210 تومان تا 270 تومان رشد کرد و بعد از یک اصلاح می تواند مورد توجه قرار بگیرد. فردا خریدها در سهم بیشتر هم خواهد شد.

خاهن که تعدیل مثبت 80 درصدی داده بود از همان روز بازگشایی روند نزولی در پیش گرفته است از محدوده 270 تومان به 225 تومان رسیده است. دلیل این افت به موضوع حق تقدم های استفاده نشده شرکت باز می گردد که گروهی قصد دارند با کاهش دادن قیمت سهم حق تقدم ها را پایین تر بکشند.

در این گروه دبیر انجمن قطعه سازان ایران گفته: هم اکنون بزرگترین مشکل قطعه‌سازان گشایش اعتبار با بانک‌های اروپایی‌ است و وزارت صنعت، معدن و تجارت قول داده است تا این موضوع را شدیداً پیگیری کند.

در نفتی ها شسپا به صف خرید نرسید و با روندی متعادل به کار خود پایان داد. شاید این سهم نیز سرنوشتی همچون شپاس داشته باشد! بر طبق شنیده ها آتش سوزی پالایشگاه نفت سپاهان نیز مربوط به تجهیزات بسته بندی 2 و 4 می باشد و تجهیزات بسته بندی 1، 20 و 220 کاملاً سالم می باشند که تمامی این تجهیزات بیمه نیز می باشند. گفتنی است در روند معاملاتی دیروز این سهم شاهد جابه جایی های بلوکی بین صندوق نفت و صندوق بازنشستگی بودیم و اینطور که گفته می شود صندوق بازنشستگی کشوری قصد حمایت از این سهم را دارد.

در گروه پالایشی ها خبر ها حاکی از توافق شرکتهای پالایشی با شرکت پخش در مورد محاسبه ارز سال 91 براساس ارز مبادله ای ست. در این گروه همچنان نرخ فرآورده ها برای سال 92 اعلام نشده است.

در این گروه شبندر با صف خرید روبرو شد. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفته: بهمن ماه سال جاری طرح بنزین سازی و افزایش کیفی تولید گازوئیل پالایشگاه بندرعباس به بهره برداری می رسد که در این صورت کیفیت گازوئیل تولیدی این پالایشگاه به استاندارد یورو۴ می‌رسد.

سهام معدنی با وجود قیمت های مناسب در بازار های جهانی وتثبیت نرخ دلار در بیش از 3200 تومان همچنان تحت تاثیر اخبار اخیر مربوط به اخذ عوارض صادراتی قرارگرفته اند. در این گروه آمار نسبتا خوبی هم از تولید شرکت ها در مجامع آنها به گوش رسیده است.

در این گروه کنور مجوز افزایش سرمایه 96 درصدی (معادل 1،000،000 میلیون ریال) از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرده است. این افزایش سرمایه در جهت تامین مالی پروژه احداث کارخانه گندله‌سازی با ظرفیت 920 هزار تن در سال در استان کردستان می باشد. همچنین شرکت قصد افزایش سرمایه 10 درصدی (معادل 100،000 میلیون ریال) از محل سود انباشته را داشت که مبلغ درخواست به دلیل عدم کفایت سود انباشته مورد تایید قرار نگرفت. شایان ذکر است شرکت در سال 94 نیز قصد افزایش سرمایه 101 درصدی (معادل 1،049،613 میلیون ریالی) از محل مطالبات و آورده نقدی را دارد.

کنور در مورد عوارض صادراتی نیز اعلام کرده که تا کنون عوارض صادراتی به ما ابلاغ نشده و ماهم مبلغی از این بابت پرداخت نکرده ایم.

مجمع زنگان امروز برگزار شد و شرکت 100 درصد سود خود را تقسیم کرد البته گفته شد با توافق سهام داران این سود به افزایش سرمایه اختصاص داده می شود.

در گروه بانکی شایعه افزایش نرخ سود مبادله ای مطرح شده است که خبر مثبتی برای این گروه است.

در سیمانی ها گفته می شود جلسه سیمانی ها با مسئولین وزارت صنعت به بعد از تعطیلات آخر هفته موکول شده است و بار دیگر شاهد به تعویق افتادن این جلسه هستیم!

در گروه غذایی رئیس انجمن صنفی محصولات لبنی از ارائه درخواست مجدد نرخ محصولات لبنی به کارگروه کنترل بازار خبر داده است. معاون وزیر جهاد کشاورزی گفته ممکن است با تخصیص یارانه قیمت شیر افزایشی نداشته باشد ولی در صورت عدم تخصیص یارانه قیمت‌ها با شیبی ملایم افزایش می‌یابد.

در دیگر نمادها

وبهمن اعلام کرده که از محل فروش یک زمین و یک ساختمان 43 ریال بر سود هر سهم تلفیقی خود اصافه می کند. اثر سود این فروش ها بر سود اصلی شرکت نیز پش از برگزاری مجامع شرکت های زیرمجموعه مشخص خواهد شد.

پترول در 200 تومان حمایت شد.پترول سهمی برای آینده است و به نظر خرید سهم در کمتر از 200 تومان هم گزینه کم ریسکی ست.

وغدیر در محدوده حمایتی خود یعنی 680 تومان می باشد.پارسان هم که در قیمت های کمتر از 800 تومان می باشد.این دو سهم پیش بینی می شد بعد از خرید پتروشیمی پارس افتی نداشته باشند ولی ظاهرا اگر بلوک این شرکت پر پتانسیل را نمی خریدند کمتر افت ی کردند! واقعا قیمت غدیر کم ریسک می باشد و برای نگهداری گزینه خوبی ست.

در تایر سازان شاهد تقسیم سود 205 تومانی از سوی گروه صنعتی بارز بودیم.سود 12 ماهه واقعی شرکت 2236 ریال به ازای هر سهم بوده است. شرکت افزایش سرمایه 100 درصدی نیز در سال جاری در پیش دارد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
 1. بورسینس عزیز سلام
  در مطالب فوق زیاد از تاثیرتحلیل های تکنیکال روی وقایع دیروز نوشتی . من زیاد از تحلیل تکنیکال سر در نمی اورم اما حدود سه ماهه که وارد دنیای بورس شدم و مطالعاتی هر چند اندک داشتم با دو کلمه ” شایعه” و” تحلیل تکنیکال” زیاد بر خورد کردم به مرور به این نتیجه رسیدم که بعضی ها(احتمال زیاد حقوقی ها) با در اختیار گرفتن تحلیلگران ماهر ونوشتن مقالات هدف دار(بسیاری از انها بی اساس ) و نشان دادن انواع نمودار و خطوط سبز و زرد و… و بکار بردن اصلاحات تخصصی سعی در راندن سهامدار معمولی (عوام الناس) بسمت سهام های موجود در سبد خودشان و سپس فروش ان را دارند. ان زمان که مردم را در صف های طولانی چند سهام نگه داشتند خودشان ان طرف تر و پشت سر مردم سهم های خلوت تر را با قیمت هایی(جذاب ) می خرند همان سهامی که عوام الناس باضرر فروختند تا خودشان را به صف ان وری برسانند . چند روز دیگه تحلیل گرانشان دوباره داد میزنند ای مردم بیایید اینطرف که بهشت برین این طرفه. پس بنوسید شایعه و بخوانید شایعه سازی – بنویسید تحلیل تکنیکال بخوانید تحلیل باف تکنیکال(البته این نظر منه) .اقای بورسینس دوستت دارم وندیده همیشه احساس برادری باهت دارم

  1. سلام جناب hashim
   این که میفرمایید رو قبول دارم
   اما نمیشه همه تحلیل‌گران رو در دسته ذکرشده قرار داد.
   و معامله گر و سرمایه گذار هم اگر میخواد توی این بازار دوام بیاره نباید از روی تحلیل بقیه دست به خرید و فروش بزنه
   اینکه برخی از افراد از تحلیل بافی برای فریب بقیه استفاده میکنن دلیل خوبی نیست که تحلیل تکنیکال رو کامل گنار بذاریم یا اینکه غلط بدونیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب