ارزش خالص دارایی‌های سهم سفارس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
سیمان

شركت سيمان فارس و خوزستان ( سفارس ) با بيش از شش دهه فعاليت، به عنوان شركت مادر تخصصي، بزرگترین گروه تولیدکننده سیمان در کشور و منطقه بوده كه با دارا بودن 33 شرکت فرعی زیر مجموعه در صنعت سیمان و صنایع وابسته به سیمان در حال فعالیت می باشند.

برآورد سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/2/93:

طبق آخرین بررسی ها تمامی زیرمجموعه های بورسی شرکت مجامع تقسیم سود خود را برگزار کرده اند.بنابراین می توان سهم واقعی شرکت از سرمایه گذاری در شرکت های بورسی را محاسبه کرد.شایان ذکر است سود سال 92 شرکت های زیرمجموعه در سود سال مالی منتهی به 31/2/93 شرکت لحاظ می شود.

آخرین بودجه سال مالی 93 و برآورد سال مذکور بر اساس آخرین سودهای تقسیمی زیرمجموعه( واقعی) به شرح زیر می باشد.

همانطور که مشاهده می کنید سهم سفارس از سرمایه گذاری در زیرمجموعه های بورسی در بودجه 93 مبلغ 150.7 میلیارد تومان بوده است که با لحاظ کردن سود های نقدی و واقعی سال 92 این مبلغ به 155.3 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.این مبلغ اختلاف 4.5 میلیارد تومانی با بودجه اعلامی دارد. ( به ازای هر سهم 1 تومان بر سود هر سهم سال 93 سفارس تاثیر دارد)

تحلیل سفارس

در بخش غیر بورسی طبق اطلاعات واصله سیمان خوزستان 110 تومان به ازای هر سهم برای سال مالی 92 تقسیم کرده است. اگر فرض کنیم سیمان آبیک نیز کل سود 215 ریالی را تقسیم کند سهم شرکت از سرمایه گذاری در زیرمجموعه های غیر بورسی نیز از 76.2 میلیارد تومان به 88.8 میلیارد تومان خواهد رسید( اختلاف 12.6 میلیارد تومانی با بودجه)( تاثیر 28 ریالی به ازای هر سهم)

تحلیل سفارس

نتیجه اینکه سود هر سهم 51 تومانی شرکت بدون تغییر درآمد حاصل از فروش سرمایه گذاری ها حداکثر به 55 تومان خواهد رسید.

اما سود سال 94:

اگر فرض را بر عدم تغییر سود سال 93 زیرمجموعه ها بگیریم و سیاست سود تقسیمی آنها  را نیز همانند سال 92 در نظر بگیریم مبلغ 15.5 میلیارد تومان از سرمایه گذاری در زیرمجموعه های بورسی و 18 میلیارد تومان هم از سرمایه گذاری در زیرمجموعه های غیر بورسی بدست خواهد آورد که به ازای هر سهم 75 ریال بر سود هر سهم سال مالی 94 شرکت موثر است. سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/2/94 شرکت 552 ریال به ازای هر سهم می باشد.
شایان ذکر است هر گونه افزایش در سود سال 93 زیرمجموعه ها و افزایش درآمد حاصل از فروش سرمایه گذاری ها در سال جاری سود 94 شرکت را با رشد همراه خواهد کرد.

ارزش خالص دارایی های هر سهم:

پرتفوی بورسی:

تحلیل سفارس

 

پرتفوی غیر بورسی:

تحلیل سفارس

تحلیل سفارس

همانطور که مشاهده می کنید ارزش خالص دارایی‌های هر سهم شرکت بر اساس آخرین قیمت سهام زیرمجموعه های بورسی ( به تاریخ 13 خرداد 93) و ارزش گذاری سهام زیرمجموعه های غیر بورسی ( بر اساس آخرین eps و dps اعلامی) برابر با 4389 ریال می باشد که قیمت سهم در محدوده 88 درصدی آن معامله می شود.

شایان ذکر است اثرات سود تقسیمی زیرمجموعه ها را نیز در ناو سهم لحاظ کرده ایم. ذکر این نکته نیز ضروری ست که ارزش جایگزینی شرکت مبلغی به مراتب بیشتر از ناو سهم (که صرفا بر اساس ارزش بازاری سهام زیرمجموعه بدست آمده است) می باشد.

 

 پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: ارزش خرید سهام شرکت سیمان فارس و خوزستان, تحلیل بنیادی سفارس, تحلیل سهام سیمان فارس و خوزستان

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب