خلاصه اخبار بورس شنبه 17 خرداد 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

شاخص کل بورس در اولین روز کاری در حال رشد بیش از 400 واحدی را نیز تجربه کرده بود که در پایان با افزایش 227 واحدی در 75،329 واحد ایستاد.نماد معاملاتی فارس با 144 واحد و اخابر با 101 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی کچاد با 47 و خودرو با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس هم افت حدودا 1 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 179.1 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 78.6 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات مپنا با 11.6 میلیارد تومان و شسپا با 11.4 میلیارد تومان اختصاص داشت.37.9 میلیارد تومان از کل ارش معاملات هم به اوراق مشارکت شهرداری شیراز تعلق داشت.

در حالی بازار در هفته ی گذشته بسیار پر نوسان بود که امروز هم شاهد این روند بودیم. شاخص کل در روز یکشنبه هفته پیش افت شدیدی را به ثبت رساند ولی در دو روز کاری بعد با رشد همراه شد و در حول و حوش 75 هزار واحد متوقف شد ولی در کل بازدهی منفی بازار بازهم افزایش پیدا کرد و به منفی پنج درصد رسید. بازار در یک سیکل نوسانی افتاده است و بی نظمی در معاملات گروه های مختلف دیده می شود. مهمترین دلیل این بی نظمی غالب شدن عامل نوسان در معاملات است که واقعا بلای جان بازار شده است و بسیاری چه حقوقی و چه حقیقی از این رویه پیروی می کنند. نوسان گیری هم قاعده خاصی ندارد و بیشتر حقیقی ها در این بازی بازنده می شوند.

در کنار عامل نوسان گیری بازار سرمایه همچنان از عاملی به نام کمبود نقدینگی رنج می برد و حمایت ها نیز آنچنان نتوانسته است شرایط آن را بهبود ببخشد. مدیر عامل شرکت بورس نیز مشکل فعلی بورس را کمبود نقدینگی دانسته و عنوان کرده: با نزدیک شدن به فصل مجامع شرکت‌ها و ارائه گزارش سه ماهه به بازار، قطعا سمت و سوی بازار مشخص می‌شود.

به هر حال اوضاع و احوال فعلی بورس نشان می دهد که ویترین اقتصادی کشور به دنبال حمایت های صوری نبوده و یک تصمیم و حمایت جدی و عملیاتی را می طلبد تا از تلاطم های غیر عادی نجات یافته و موجب حرکت سرمایه به سمت بازارهای غیر مولد نشود.البته قبلا هم در گزارش های روزانه به یک نکته توجه داشته ایم که باید خود ما سهامداران حامی بازار باشیم و سعی کنیم چشم به حمایت هایی که بعضا هم یا بدان عمل نمی شود یا به نتیجه ای نمی رسد،نداشته باشیم.

تا زمانی که سایت های تحلیلی-خبری هم مشوق سرمایه گذاران به نوسان گیری باشند نمی توان به بازار دل خوش کرد. بازار به لحاظ بنیادی مشکل خاصی ندارد ولی متاسفانه این روزها فقط بر اساس تحلیل های تکنیکال حرکت می کند و سهامداران هم، تحلیل بنیادی و شرایط بنیادی را کاملا به دست فراموشی سپرده اند! تحلیل گران تکنیکال با تحلیل های عجیب خود وضعیت را به هم ریخته اند. در این شرایط که تحلیل بنیادی که می تواند به معاملات با دید بلند مدت تر کمک شایانی کند فراموش شده است، تحلیل تکنیکال هم  منطقی ندارد. این دو تحلیل در کنار هم باید مورد توجه قرار بگیرند.

اینکه در برخی سایت ها گفته می شود :برخی تکنیکال کار ها معتقدند که شاخص باید تا 68 الی 69 هزار واحد هم نزول کند در نوع خود جالب و عجیب است! بسیاری از تکنیکال کارها اعداد غیر منطقی اعلام می کنند ولی ذکر این اعداد و ارقام در برخی رسانه ها از جمله سایت های بورسی جای تعجب دارد. بازهم تکرار می کنیم که این گونه سایت ها باید از تحریک سهامداران در این شرایط خودداری نمایند و کمتر از اعداد و ارقام تحریک کننده ی فروش استفاده کنند. متاسفانه بسیاری از فروم ها و سایت ها وظیفه خود را که هدایت سرمایه گذاران به سمت حرفه ای شدن در بازار سرمایه می باشد را فراموش کرده اند!

فردا نمایشگاه بورس هم آغاز می شود که باید دید در طی برگزاری این رویداد ،بازار چه وضعی خواهد داشت.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی هم در اواخر همین ماه بازهم مذاکرات با 5+1 را در پیش داریم.هر اتفاقی ممکن است در این دور بیفتد. با اینکه بسیاری با توجه به نتیجه دور قبل امیدواری کمی به رسیدن به نتیجه نهایی دارند ولی هر اتفاقی امکان دارد رخ دهد!در اخبار سیاسی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هم، امروز اجرای لایحه تشدید تحریم های نفتی ایران را به مدت شش ماه به تعویق انداخت.

در بازارهای جهانی مس نتوانست به 7000 دلار برسد و بار دیگر به 6700 دلار نزول کرد ولی روی و سرب در 2100 دلار هفته را به پایان رساندند.انس طلا نیز در 1253 دلار قرار دارد. قیمت جهانی طلا که پنج شنبه شب تحت تاثیر تصمیم بانک مرکزی اروپا برای کاهش نرخ بهره و انتشار گزارش وزارت کار آمریکا در خصوص متقاضیان دریافت بیمه بیکاری با افزایش یک درصدی روبرو شده بود امروز تغییر چندانی نداشته است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها با خبر اعلام فرمول قیمت گذاری در این هفته و سناریوهای پیش رو برای قیمت گذاری با افزایش عرضه ها روبرو شدند.

معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور در این مورد با اعلام اینکه دولت با هیچگونه افزایش قیمت خودرو و کالاهای دیگر موافق نیست، گفته: تا آنجا که بتوانیم جلوی رشد قیمت را می‌گیریم، اما شورای رقابت در جایگاه قانونی خود درباره قیمت خودرو تصمیم‌ می گیرد.

اما یک عضو ناظر شورای رقابت با بیان اینکه این هفته فرمول نهایی قیمت گذاری خودرو اعلام خواهد شد،گفته:سه سناریو در فرمول قیمت گذاری خودرو از سوی اعضاء پیشنهاد شده است که در جلسه این هفته این پیشنهادات بررسی و در نهایت فرمول اعلام می شوددر سناریوی اول قیمت خودرو مطلقا افزایش نخواهد یافت و حتی در برخی از خودروها روند کاهشی قیمت نیز دیده می‌شود، در سناریوی دوم که به خودروسازان ارائه شده افزایش قیمت خودرو متصور است ولی شیب آن بسیار ملایم خواهد بود.

اگر در سناریوی دوم قیمت محصولات داخلی با افزایش قیمت هم روبه‌رو شوند، این افزایش محسوس نخواهد بود و حقوق تولید‌کنندگان نیز رعایت می‌شود، اما در سناریوی سوم قرار است که با تخصیص ارز دولتی به خودروسازان و همچنین با در نظر گرفتن دیگر حمایت‌های دولتی، قیمت‌ها حتی کاهش هم پیدا ‌کند. البته اجرای این سناریو منوط به تأمین ارز مورد نیاز  خودروسازان از سوی دولت و بانک‌مرکزی است.

ما که دلیل رشد این گروه در یک ماه اخیر را ما که متوجه نشدیم ولی اگر واقعا دلیل این رشد ،افزایش قابل توجه تولید بوده است پس به واسطه عدم افزایش نرخ نیز نباید قیمت سهام آنها کاهش پیدا کنند! مسلما رشد تولید اثرات بسیاری موثرتری بر سودسازی آنها نسبت به افزایش نرخ دارد.

لیزینگی ها که بیشتر به واسطه افزایش تیراژ تولید خودرو و قراردادهای جدید با خودرویی ها با اقبال روبرو شده بودند بر اساس روند حرکتی خودرویی ها حرکت کردند و با فشار عرضه ها روبرو شدند.در این گروه ولغدر پی بر ای پایین تری دارد و ریسک کمتری هم دارد.با ادامه روند فعلی تولید در خودرویی ها باید به تعدیل مثبت های مناسب این صنعت در سال مالی بعد بسیاری امیدوار بود.

سیمانی ها چندین بار با تعویق اعلام نرخ سیمان مواجه شده اند و امروز نیز منفی به کار خود پایان دادند. دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از اعلام قیمت جدید سیمان در جلسه فردای تولیدکنندگان با مسئولان وزارت صنعت ،معدن و تجارت خبر داده است !

هلدینگ سیمانی ها منفی به کار خود پایان داد.سفارس به واسطه تقسیم سود زیرمجموعه ها سود هر سهم 93 خود را 4 تومان افزایش خواهد داد.ناو سهم نیز 430 تومان می باشد.

ساراب در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 574 ریال با سرمایه جدید محقق کرده است.اخرین پیش بینی شرکت 598 ریال بوده است

در بانکی ها منتظر اعلام سودهای 12 ماهه بقیه شرکت ها هستیم.گزارش وپاسار،وبملت،وتجارت ووبصادر مهم می باشد.

وزمین در 12 ماهه واقعی 92 با سرمایه 4،000،000 میلیون ریال 48 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل افت 60 درصدی داشته است.حال قیمت سهم که 159 تومان می باشد را با قیمت و سود وبصادر و وتجارت که همچنان نزولی اند مقایسه کنید

در گروه مخابرات، اخابر و همراه باز هم با اقبال روبرو بودند.دلیل توجه به نماد همراه طرح هم کد سازی ست.این مصوبه با کاهش قیمت در کد تهران و افزایش قیمت در کد شهرستان ها به اجرا گذاشته شده است تا بر این اساس هر پالس در تهران و شهرستان ها به قیمت ثابت 60 تومان برسد. اجرای این طرح تعدیل مثبت را برای همراه اول به همراه خواهد داشت.در این گروه مجوز نسل سوم نیز از سوی سازمان نتظیم مقررات رادیویی به سایر اپراتور ها صادر شده است و تا اواخر همین ماه اجرایی می شود.

در فلزی ها و معدنی ها قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی بازهم کاهشی بوده است. با بازگشایی بازار چین پس از یک روز تعطیلی ، نیز روند کاهشی قیمت سنگ آهن نیز  که در هفته های گذشته اتفاق افتاده و متوقف نشده بود، ادامه یافت.

در این گروه مدیرعامل سابق شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (بافق) با اشاره به ادامه اعتراض و نارضایتی کارگران نسبت به واگذاری 28.5 درصد سهام این شرکت گفته: که معامله این شرکت که توسط فخوز خریداری شده است باید لغو شود.

وامید سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/10/93 خود را از 754 ریال به 801 ریال افزایش داده است

فولاد مبارکه سود هر سهم سال 93 خود را از 725 ریال به 701 ریال کاهش داده است.علت این تعدیل 3 درصدی افزایش بهای تمام شده می باشد

در گروه پتروشیمی دو خبر خوب را داشتیم. پیشرفت در افتتاح فازهای پارس جنوبی خبری خوش برای صنعت پتروشیمی در جهت جلوگیری از قطع خوراک آنها در زمستان می باشد.وزیر نفت نفت به تازگی اعلام کرده که تمامی اتان تولید شده از فازهای 12 تا 27 پارس جنوبی برای تامین خوراک‌ واحدهای پتروشیمی استفاده خواهد شد

معاون وزیر نفت نیز خوراک با قیمت مناسب طی 15 سال از شوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای شرکت های پتروشیمی را تضمین کرده است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته: دولت بنا ندارد برای صادرات پتروشیمی عوارض وضع کند و اگر کمبودی در بازار وجود دارد، باید واردات صورت گیرد.

در این گروه به نظر گزارش های سه ماهه بد نباشند.گزارش های مثبت این صنعت در سه ماهه مسیر آنها را تا پایان سال مشخص خواهد کرد.

در دیگر نمادها و گروه ها:

در گروه لبنی رئیس انجمن صنفی گاوداران گفته :یارانه نمی‌خواهیم قیمت شیر را آزاد کنید. وی با بیان اینکه قیمت لبنیات ۲۱ درصد فقط بخاطر شیرخام گران می‌شود، گفته: زمانی که همه چیز گران شده مگر می شود شیر افزایش قیمت نداشته باشد با این وجود دامداران نابود می‌شوند

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت  هم به تازگی اعلام کرده : درخواست صنایع لبنی برای قیمت‌گذاری جدید کالاها بررسی و در نهایت با افزایش قیمت این کالاها مخالفت شده است لذا هرگونه افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی است.

پالایشی ها بعد از چند روز معاملات مثبت ناشی از حل مشکل در رابطه با نرخ تسعیر ارز در سال 91 بار دیگر پر عرضه شدند.شرکت های این گروه می توانند با خبر قطعی اعلام نرخ فرآورده ها از سوی شرکت پخش و پالایش یک روند صعودی را تجربه کنند

در گروه انفورماتیکی گفته می شود از اواسط هفته آینده و بر طبق بخش نامه بانک مرکزی به بانک ها کارمزد های جدید دریافتی شتاب در کلیه تراکنش های مرکز عضو شتاب اعمال خواهد شد

مپنا امروز هم مثبت بود. مپنا در حال مذاکره برای ساخت نیروگاه گازی در لبنان است. همچنین این شرکت ساخت نیروگاه سوم خود را در سوریه در دست اجرا دارد. مدیرعامل بخش نفت و گاز گروه مپنا گفته: یکی از این پروژه های شرکت که ساخت نیروگاه 500 مگاواتی در شهر نجف بود، به تازگی به بهره برداری رسید.ساخت دو نیروگاه حرارتی و گازی در شهرهای جندر و تشرین سوریه از دیگر پروژه های بین المللی شرکت مپناست، همچنین این شرکت ساخت نیروگاه سوم خود را در سوریه در دست اجرا دارد که با پایان مشکلات و نا آرامیها روند اجرای این پروژه شتاب می گیرد.

پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و رویدادهای تازه از بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب