خلاصه اخبار بورس یکشنبه 18 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در معاملات امروز رشد 24 درصدی را تجربه کرد این در حالی ست که رشد بیش از 100 واحدی را نیز به ثبت رسانده بود.نماد معاملاتی وبملت با 48 ،وتجارت با 39 و ونوین با 24 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 22 و فملی با 20 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص فرابورس هم رشد 1 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 102.4 میلیارد تومان رسید که نسبت به روزهای گذشته با افت همراه شد.بیشترین ارزش به معاملات شسپا با 12.7 میلیارد تومان و پارسان با 4.4 میلیارد تومان اختصاص داشت.

امروز اولین روز برگزاری نمایشگاه بانک، بیمه و بورسی ست. بازار دیروز که منفی بود ولی شاخص کل در آستانه برگزاری نمایشگاه بین المللی بانک، بیمه و بورس مثبت به کار خود پایان داد البته اگر وقت بازار بیشتر بود فشار عرضه ها رنگ رخسار شاخص دیروز را نیز قرمز می کرد! شرایط بازار در سال قبل و در زمان برگزاری نمایشگاه خوب بود ولی وضعیت فعلی ما را به یاد وضعیت آن در زمان برگزاری نمایشگاه بورس در سال 91 می اندازد که واقعا همه از بازار خسته شده بودند! اما بعد از آن شاهد بودیم که بازار به وضعیت بسیار خوبی رسید

امروز هم وضعیت همچون روز گذشته بود با این تفاوت که بانکی ها در کانون توجهات بودند. در واقع رشد شاخص در معاملات امروز به گروه بانکی محول شده بود و اگر توجه به بانکی ها را نداشتیم رنگ امروز شاخص هم قرمز می شد.

با وضعیت فعلی و عدم توجه به اخبار مثبت برای روزهای آینده نمی توانیم پیش بینی دقیقی داشته باشیم ولی امیدواریم شاخص سازی صورت نپذیرد و صرفا به سبز بودن شاخص توجه نشود چرا که اگر اینطور شود معمولا در پی آن ریزش خواهیم داشت.

امیدواریم همه دست به دست هم دهیم و از وضعیت فعلی خارج شویم، هر چند این اتفاق امکان دارد با گزارش های سه ماهه شرکت ها و اصلاح پی بر ای که بازار داشته است در ماه آینده رخ دهد ولی بازهم برای بهبود شرایط و خروج از این حالت خسته کننده باید درست و حرفه ای عمل کرد و از نوسان گیری و دید کوتاه مدت داشتن پرهیز نمود.

برای هفته های آینده در حالی که حمایت ها از بورس کوتاه مدت می باشد و بعضا عملی هم نشده و سهامداران هم با رفتارهای غیر منطقی بیشتر جو را منفی می کنند،امیدمان اول به مذاکرات با 5+1 می باشد اگر این مذاکرات بازهم برای شش ماه دیگر تمدید شود باید به گزارش های سه ماهه دل ببندیم عاملی که به نظر می رسد حتی تاثیری بیشتر از عامل مذاکرات سیاسی بر بازار دارد.

در اخبار حاشیه ای بازار

در اخبار بورسی شنیده های موثق از مدیران صندوق توسعه بازار حاکی از آن است که از 5000 میلیارد تومان که قرار بود برای حمایت از بازار سرمایه تزریق شود تا کنون 250 میلیارد تومان آن وارد بازار شده است که برنامه برای واریز پول به صورت روزانه نیز همچنان ادامه خواهد یافت، گفتنی است از اهم برنامه های این صندوق آن است که در روزهای منفی کف قیمتی سهام بسته شوند، گفتنی است تا کنون نزدیک به 86 شرکت از بورس و فرابورس در پرتفوی صندوق قرار گرفته اند.

در این حوزه خبر عرضه اولیه پتروشیمی برزویه در اواخر همین ماه یا اوایل تیر را داشتیم. شسپا تجربه خوبی برای سهامداران و آن هم در این شرایط نبود. به نظر می رسد عرضه اولیه در این شرایط وضعیت را بدتر خواهد کرد. بهتر است عرضه اولیه ها در بازار پویا و سرحال عرضه شود.

مدیر پذیرش شرکت فرابورس گفته: عرضه اولیه ای که در پیشرو داریم مربوط به پتروشیمی برزویه می باشد که اواخر خرداد ماه و یا اوایل تیر ماه قرار است در فرابورس عرضه شود. وی عنوان کرده: برنامه هلدینگ خلیج فارس این است که در اولین فرصت، سهام شرکت پتروشیمی برزویه را عرضه کند.

در اخبار سیاسی خبر مهم در این روزها خبر مذاکره ایران و آمریکا قبل از برگزاری دور بعدی مذاکرات با 5+1 می باشد. فرانس پرس نوشته: یک مقام ارشد آمریکا گفت که مذاکرات مستقیم میان ایران و امریکا فرصتی بموقع برای پیشرفت در گفتگوهای هسته ای است.وی افزود: این گفتگوها در زمان مهمی در حال برگزاری است.

این مقام آمریکایی که خواستار عدم افشای نامش بود گفت: این مذاکرات دو جانبه فرصتی مناسب برای تبادل نظرات در اختیار دو کشور قرار می دهد.وی تصریح کرد: ما بر این باوریم که که باید دیپلماسی فعالی داشته باشیم تا بتوانیم امکان دستیابی به توافق هسته ای را بسنجیم.وی اضافه کرد: مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا موازی کاری نیست و جایگزین پروسه ی طی شده با پنج بعلاوه یک محسوب نمی شود.

در این حوزه  عراقچی  احتمال سفر اعضای اروپایی 1+5 به ایران خبر داده است.

در اخبار اقتصادی گفته می شود احتمالا ابلاغیه دولت مبنی بر عدم افزایش قیمت کالاها تا شهریور تمدید خواهد شد. ابلاغیه هیات دولت در روزهای اول اردیبهشت ماه مبنی بر عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی تا پایان خردادماه کمتر از 13 روز دیگر اعتبار دارد. اوایل اردیبهشت ماه و پیش از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بود که هیات دولت در تصمیمی به همه تولیدکنندگان اعلام کرد هیچ‌گونه افزایش قیمتی را به بهانه اجرای این قانون اعمال نکنند.

در این تصمیم که در راستای تثبیت قیمت‌ها اخذ شده بود، تاکید بر این بود که تا پایان فصل بهار هیچ افزایش قیمتی در مورد 43 قلم کالا نباید اتفاق بیفتد و اگر هم قرار باشد افزایش قیمتی اتفاق بیفتد، باید با هماهنگی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان باشد. اما حالا که کمتر از 13روز به پایان زمان اجرای این تصمیم باقی مانده، خبرها از ابقای تصمیم دولت درباره دو گروه کالایی حكايت مي‌كند .

کالاهای اولویت اول شامل گوشت قرمز، گندم، آرد، نان، برنج، روغن نباتی، شکر، کره، جو، ذرت، کنجاله سویا، گوشت مرغ، شیر خشک صنعتی، شیر خام، کود اوره، ‌کود فسفات و پتاس و کالاهای اولویت دوم شامل پنیر، ماست، تخم مرغ، واکسن دامی، کاغذ چاپ و مطبوعات، روغن موتور، LAB ، دوده، لاستیک، پلی‌اتیلن، شمش فولادی، انواع ورق، میلگرد، تیرآهن، مس کاتد، شمش آلومینیوم، سرب، سیمان خاکستری، کاشی، شیشه جام، خودرو سبک، تراکتور و کمباین، يخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون می باشد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

امروز در اکثر نمادها شاهد معاملات خسته کننده بودیم. بانکی ها بعد از مدت ها معاملات نسبتا خوبی داشتند. وتجارت با رشد قیمتی و صف خرید خود سایر نمادهای گروه را تحریک به رشد کرد. در این وضعیت که گروه بانکی مثبت بود سازمان نیز از فرصت استفاده کرد و ونوین و وپارس را نیز باز کرد.

وتجارت چندین بار صف خرید تشکیل داد. حقوقی هم فروشنده بود و هم خریدار. شایعات زیادی در مورد صف خرید سهم به گوش می رسد که یکی از آنها بحث رفع تحریم های شرکت است . چندی پیش وتجارت به دادگاه اروپا مبنی بر رفع تحریم های شرکت شکایت کرده بود. البته احتمال تعدیل مثبت نیز در 12 ماهه وجود دارد.

در این گروه وزیر اقتصاد در مراسم نمایشگاه بورس، بانک و بیمه از برنامه های جدید دولت برای رفع مشکل بانک ها خبر داده است و گفته: افزایش سرمایه بانک ها خصوصا بانک های دولتی و پرداخت بدهی های دولت به نظام بانکی از جمله تصمیمات دولت است.

در خودرویی ها با سناریوهایی که روز گذشته از سوی یکی از اعضای شورای رقابت مطرح شد عملا امید به افزایش قیمت خودرو از بین رفت اما در این راستا خودروسازان اعلام کرده اند فرمول جدید قیمت گذاری، خودرو را گران کرده و نباید منتظر کاهش قیمت در این بازار بود.هنوز هم هیچ پیش بینی در مورد قیمت خودرو صحیح نمی باشد و باید منتظر اعلام رسمی در این مورد باشیم.

در مورد ایران خودرو نیز شنیدیم که سطح تولید ایران خودرو در دو ماه ابتدای سال جاری از مرز ۷۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری عبور کرده است که رشد سه برابری نسبت به سال 92 داشته است.

سهامدارانی که قصد سرمایه گذاری در این گروه را دارند بهتر است به این عامل یعنی رشد تولید توجه داشته باشند. افزایش نرخ نمی تواند عاملی خیلی موثر برای گروه باشد. افزایش عرضه خودرو و خروج از رکود عاملی موثر در بازگشت این صنعت به دوران درخشان خود می باشد.

در این گروه دبیر انجمن قطعه سازان تاثیر اختصاص ارز مبادله ای به خودروسازان را در کوتاه مدت منتفی دانسته است و اعلام کرده که این موضوع در بلند مدت می تواند از روند رو به رشد قیمت ها جلوگیری نماید

ورنا در صورت اصلاح بیشتر ریسکی ندارد. شرکت در شش ماهه منتهی به 29/12/92 مبلغ 51 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.

در سایپا شایعه انتشار گزارش افزایش سرمایه در هفته بعد در کدال در بازار به گوش می رسد.

گروه لیزینگی در حالی در ابتدای وقت فشار عرضه ها را تجربه کرده بودند که در ادامه با رشد قیمتی روبرو شدند.ولغدر از 170 تومان گذشت.ولساپا بار دیگر به بیش از 260 تومان رسید و ولصنم هم به بیش از 220 تومان رسید.با توجه به رشد تولید در خودرویی ها روند سوددهی این صنعت در بلند مدت صعودی و قابل توجه خواهد بود.

در گروه پتروشیمی اخبار مثبت می باشد.اخباری که این روزها در مورد این صنعت به گوش می رسد در صورت عملی شدن اخباری بسیار تاثیر گذار در بلند مدت خواهند بود.اما این روزها که همه به فکر نوسان یکی دو روزه هستند کسی به این اخبار توجهی ندارد!

اخبار مثبتی که در این گروه شنیده می شود حاکی از حمایت دولت از این صنعت می باشد. بحث تامین خوراک پایدار برای پتروشیمی ها در سال جاری و سال های آتی که مسئولین وزارت نفت همچنان به آن تاکید دارند و همچنین اعلام افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی به دو برابر از سوی معاون اول رئیس جمهور اخبار مثبت این گروه بوده است.

خبر افزایش ظرفیت تولید اتان فازهای 12 تا 27 پارس جنوبی در جهت تامین خوراک پتروشیمی ها خبر خوبی برای مارون و جم می باشد که می تواند به افزایش ظرفیت تولید آنها در سال های آتی کمک زیادی نماید.اگر حمایت های دولت از صنعت پتروشیمی عملی شود تحرکت و پویایی به این صنعت بازخواهد گشت.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آخرین نشست تخصصی روز نخست یازدهمین همایش بین المللی پتروشیمی در تهران از افزایش ظرفیت تولید متانول کشور ظرف پنج سال آینده خبر داده و گفته:  ایران تا 5 سال آینده 10 میلیون تن متانول تولید می کند.

به نظر می رسد بیشتر شرکت های این گروه در سه ماهه به دلیل افزایش نرخ ارز با تعدیل مثبت روبرو شوند.

فارس روز منفی را پشت سرگذاشت و دیروز هم به بهانه رشد شاخص مثبت شده بود. توسعه پالایشگاه بیدبلند 2 که بزرگترین پروژه صنعت گاز ایران به شمار می رود و از بانک صادرات گرفته شده است، به تازگی به هلدینگ خلیج فارس واگذار شده است.

 شفارا در مجمع 500 تومان سود نقدی داد.مجمع افزایش سرمایه شرکت نیز به زمان دیگری موکول شد.

شازند با حمایت 700 تومانی روبرو بود.به نظر می رسد اگر سهامدار شرکت هستید دید بلند مدت داشته باشید.شرکت در سه ماهه هم احتمالا تعدیل مثبت خواهد داشت.

در سیمانی ها فردا قرار است قیمت نهایی سیمان اعلام شود.اگر بازهم اعلام نرخ به تعویق بیفتد باید منتظر اصلاح بیشتر نمادهای گروه بود.

شرکت سیمان شمال در طی انتشار اصلاحیه پیش بینی سود سال 93 ، سود هر سهم خود را با سرمایه 82,697 میلیارد تومان از 454 ریال به 690 ریال افزایش داده است  ( معادل 52 درصد تعدیل مثبت ) .دلیل این تعدیل برنامه فروش بخش از سهام شرکت سیمان فیروزکوه می باشد

در پالایشی ها برخی خواستار بررسی وضعیت بنیادی گروه شده اند! باید گفت تا زمانی که نرخ فرآورده ها برای سال 92 مشخص نشود و شرکت های گروه گزارش های 12 ماهه خود را منتشر نکنند و اثرات طرح کیفی سازی نیز بر سود آنها مشخص نشود نمی تواند مسیر مشخصی را در کوتاه مدت برای این گروه ترسیم کرد لیکن در بلند مدت با توجه به افتتاح طرح های توسعه و مسلما رفع ابهامات شرایط گروه بهتر خواهد شد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفته:‌ مهرماه سال جاری واحد ایزومریزاسیون طرح بنزین سازی پالایشگاه اصفهان وارد مدار بهره برداری می شود و با بهره برداری از این واحد، کیفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه اصلاح می شود.

شبندر به زودی معامله بلوکی در پیش دارد و این می تواند بر خود سهم نیز تاثیر گذار باشد به ویژه اگر خریدار آن از حقوقی های معروف و خوشنام باشد.

در حمل و نقلی ها حتوکا و وتوکا به دلیل تعدیل مثبت ناشی از تقسیم سود 65 تومانی توریل متوقف شدند.

با توجه به انکه وتوکا مالک معادل 39.5 درصد از سهام توکاریل می باشد و سود نقدی این سهم را در صورت های مالی خود مبلغ 345 ریال پیش بینی کرده بوده است ، با این تقسیمی از این محل می تواند مبلغ 129 ریال تعدیل مثبت شناسایی کند. بر این اساس سود پیش بینی شده   389 ریالی برای وتوکا در سال 93 با  33 درصد تعدیل مثیت برابر 52 تومان می شود .

حتوکا ( معادل 6.5 درصد ) از سهام توکاریل می باشد و سود تقسیمی این سهم را مبلغ 300 ریال پیش بینی کرده بود می تواند از این محل مبلغ 73 ریال تعدیل مثبت شناسایی کند . بر این اساس سود پیش بینی شده 225 ریالی حتوکا در سال 93 با 32.5 درصد تعدیل مثبت برابر 298 ریال خواهد شد

مدیر عامل حسینا اعلام کرده که شرکت در نظر دارد اولیل هفته آینده اطلاعات شفاف سازی را منتشر کند.

در دیگر نمادها و گروه ها

بخش فوم خمهر دچار آتش سوزی شده است، شرکت اعلام کرده است که با توجه به اینکه بخشی از سالن فوم صندلی سازی شرکت دچار حریق شده و از پوشش بیمه ای نزد شرکت بیمه پارسیان برخوردار است بر اساس بررسی های صورت گرفته از جانب این شرکت حادثه آتش سوزی تاثیر عمده ای بر درآمدهای پیش بینی شده شرکت و عملیات جاری آن نخواهد داشت.

در قندی ها و در حالی که به ماه رمضان نزدیک می شویم شاهد افزایش تقاضا در گروه هستیم البته گفته می شود دوعامل افزایش فروش شکر و افزایش نرخ کارمزد تصفیه نیز بر اقبال به این گروه موثر بوده است.

مخابرات و همراه اول با خیر طرح هم کد سازی روبرو هستند و شایعاتی از تعدیل مثبت از این بابت در بازار پیچیده که مسئولین شرکت در این مورد اعلام کرده اند که بعد از گذشت سه ماه از این طرح اثرات آن بر سود همراه اول بررسی می شود.70 روز از اجرای این طرح گذشته است و 20 روز دیگر اثرات آن بررسی می شود.

رکیش 40 تومان ( معادل 70 درصد) سود سال 92 را بین سهامدارانش تقسیم کرد. در مجمع شرکت در مورد افزایش سرمایه برای طرح شاپرک نیز صحبت شد.

شلعاب در نظر دارد سرمایه خود را از 35000 میلیون ریال به 100000 میلیون ریال ( معادل 186 درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش دهد

فخوز و فولاد هر دو در این قیمت ها ریسک کمی دارند. فخوز در مجمع از افزایش ظرفیت تولید سخن گفت و امسال می تواند بیش تر از آنچه پیش بینی کرده محقق کند. در حال حاضر بحث احتمال ابطال معامله سنگ اهن مرکزی به گوش می رسد که فخوز خریدار آن بوده است. فولاد سود سال جاری را 3 درصد تعدیل منفی داده است ولی در بدبینانه ترین حالت ها هم می تواند سود پیش بینی شده را محقق کند.

گروه دارو در برخی نمادها اصلاح زیادی داشته اند و در صورت اخبار مثبت پتانسیل رشد خواهند داشت.این گروه در نیمه دوم سال شرایط بهتری خواهند داشت.از بحث پتانسیل های گروه برای رشد تولید نیز نباید غافل شد که در صورت عدم افزایش نرخ دارو نیز می تواند عاملی برای رشد سود آنها باشد.

در گروه لبنی معاون وزیر کشاورزی به عنوان متولی قیمت گذاری از اعلام قیمت شیر و لبنیات در هفته جاری خبر داده است.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب