خلاصه اخبار بورس سه شنبه 20 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهایی از بورس

شاخص کل در بیستمین روز از ماه خرداد افت 404 واحدی را به ثبت رساند و بار دیگر به کانال 74 هزار واحد نزول کردد. نماد معاملاتی شبندر با 78 واحد و فارس با 58 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس هم افت 3.5 واحدی را تجربه کرد و به 760 واحد رسید.

ارزش کل معاملات بورس بدون احتساب معاملات بلوکی وبصادر به 98 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 61.8 میلیارد تومان رسید. بازهم کاهش ارزش و حجم معاملات را نسبت به روزهای گذشته شاهد هستیم!

واقعا حرفی برای گفتن نمانده است. بازار نیمه تعطیل شده است و هر روز به ناامیدان بازار اضافه می شود و بسیاری هم که در این روزها سهم دارند از نگاه کردن به تابلوی معاملات دوری می کنند و سعی می کنند به نوعی خود را مشغول کنند.

بازار امروز بی رمق تر از روزهای گذشته بود و واقعا باید گفت که در مورد آینده آن هم نمی توان سخن گفت. حمایت ها موثر نیستند و سهامداران نیز که اغلب نگاهشان به حمایت های دولت و مسئولین می باشد فکر خروج از بازار هستند و شاید اگر روزی بازار مثبت شد دوباره به بازار بازگردند.

دلایل مختلفی برای به وجود آمدن وضعیت فعلی برای بازار سرمایه عنوان می شود، برخی ابهامات صنایع مختلف را عنوان می کنند، برخی به عدم افزایش نرخ محصولات در سال های آتی و عدم رشد سودآوری شرکت ها اشاره می کنند و برخی هم عنوان می کنند که دولت قصد دارد نقدینگی موجود در جامعه را جمع آوری و بخشی را در بازار های مختلف پخش کند و در شرایط فعلی کاهش تورم هدف اصلی آن است.

حال هر اتفاقی هم که بیفتد می خواهد تورم را کاهش دهد و به اینکه نقدینگی از بورس خارج شده هم اهمیتی نمی دهد. به هر حال دلایل زیاد است و همین دلایل هر چند که صحیح هم نباشند به ایجاد جو منفی در بازار می انجامد و شرایط را از اینکه هست بدتر خواهد کرد.

جالب اینجاست که در این شرایط نه چندان جالب تحلیل گران تکنیکال هم کاسه داغ تر از آش شده اند و هر روز یک هدف را برای شاخص اعلام می کنند. متاسفانه در نمایشگاه بورس هم بیشتر کلاس های آموزشی مربوط به آموزش تحلیل های تکنیکال می باشد. کمتر به تحلیل های بنیادی توجه می شود. اعتقاد ما بر این است که اگر دید سهامداران بلند مدت باشد و کمتر به سیگنال های مخرب سایت ها و تحلیل گران تازه وارد تکنیکال که بیشتر مشوق نوسان گیری در کوتاه مدت هستند توجه نمایند، وضعیت بازار تا حدودی از این شرایط بحرانی رهایی خواهد یافت.

به هر حال با ادامه این شرایط بازار هم مسیر مشخصی نخواهد داشت و می تواند مدت ها با این وضعیت مواجه باشد. چشم انداز مشخصی هم نمی توان برای آن ترسیم نمود.

امیدواریم مشکل اساسی بازار حل شود و این بخش مهم اقتصادی بازهم به روزهای پویا و خوب خود باز گردد. که این مهم همت مسئولان در حمایت های واقعی و موثر از بازار و خود ماه سهامداران را می طلبد که البته هیچ کدام تلاشی در این راستا نداشته اند.

دو عامل مهم را در هفته های آتی در پیش داریم که باید دید چه تاثیری بر بازار دارند. البته ما معتقدیم که تا زمانی که نقدینگی به بازار بازنگردد هیچ عامل مثبتی نمی تواند بازار را با تغییر روند همراه کند.

گزارش های سه ماهه را در پیش داریم. گزارش هایی که می تواند حاوی نکاتی بنیادی برای سهامداران باشد. روند تولید و فروش در سه ماهه اول سال و میزان صادرات آنها در این دوره در کنار نرخ های مشخص محصولات و نرخ تسعیر دلار بیش از 3200 تومانی عواملی هستند که سود شرکت ها را در این دوره ساخته و می تواند مسیر سوددهی آنها را در سال جاری مشخص نماید.

در بحث مذاکرات گفته می شود احتمال تمدید شش ماهه وجود دارد. در این حوزه دور اول گفت‌وگوهای دوجانبه هیات‌های ایرانی و آمریکایی، عصر دوشنبه به مدت پنج ساعت در ژنو برگزار شد و دور دوم در حال برگزاری ست. سیدعباس عراقچی، گفته: گفت‌وگو با هیات آمریکایی در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد. این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، پیش از این تاکید کرده بود که موضوع مذاکره با آمریکا بحث هسته‌ای است و از جمله موضوعاتی که درباره آن صحبت می‌شود بحث تحریم‌ها است که باید برداشته شود. این گفت‌وگوها در چارچوب مذاکرات 1+5 و برای اجرای گام نهایی توافق ژنو انجام می‌شود.

در این حوزه همچنین وزیر امورخارجه فرانسه گفته :تعداد سانتریفیوژها موضوع اصلی اختلاف در مذاکرات است/ پیشنهاد 1+5 چند صد سانتریفیوژ، اما ایران خواستار چند صد هزار است .

در اخبار بورسی، مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان بورس با اشاره به این که این نگرانی فعالین بازار سرمایه بجاست گفته: وضعیت کنونی معاملات بورس در شرایط ثبات نسبی قرار دارد و نوسانات شاخص تقریبا کنترل شده است. وی گفته تا زمان تعادل در بازار عرضه اولیه ای نخواهیم داشت.

مدیر نظارت بر بازارها و بورس‌های سازمان بورس گفته: در حال حاضر نوسانات بورس محدود شده است و رفته رفته معاملات بازار سرمایه وارد کانال با ثبات تری می شود و برای رسیدن به بازار پررونق، بورس نیاز به محرک دارد تا از حالت با ثبات متوسط به ثبات پرقدرت تبدیل شود. به گفته خواجه نصیری؛ انتشار گزارش 3 ماهه شرکتها در تیرماه، تصمیمات حمایتی دولت در خصوص صنایع مختلف و نیز فعل و انفعالات سیاسی و رسیدن به توافق نهایی در مذاکرات سیاسی از جمله این محرکها و موارد ایجاد ثبات بیشتر در بازار سرمایه در هفته های آینده خواهد بود.

وی در ادامه گفت: با توجه به این که صندوقهای ویژه بازارگردانی با طرحی جدید از هفته آینده شروع بکار می کنند، انتظار می رود با تزریق نقدینگی و نیز با مزیتهایی که حقوقی ها ایجاد می کنند به نقدشوندگی سهام در بورس کمک شود که این موضوع یکی از مواردی است که در رونق بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

صحبت کردن از گروه های مختلف در شرایطی که کسی به خبرهای بنیادی توجهی ندارد، برای ما هم سخت شده است ولی حسب وظیفه در مورد برخی گروه ها به طور خلاصه مطالبی را ذکر می کنیم.

گروه خودرویی که قبل از شروع معاملات با صف خرید روبرو شده بودند در زمان شروع متعادل شدند و نوسانات مثبت و منفی را تجربه کردند که البته معاملات آنها متمایل به منفی بود که شاید دلیل این افزایش عرضه ها خبرها و شایعات روز گذشته بود.

دیروز شنیدیم که مکانیزم قیمت‌گذاری برای 4 محصول پرفروش پراید، تیبا، ‌سمند و پژو تعیین شده وی افزایش 3 تا 4 درصدی قیمت خودرو با فرمول تعیین شده  است. البته بعد از این خبر اعلام شد که شورای رقابت فرمول جدیدی برای قیمت گذاری فعلا اعلام نکرده است! یک عضو شورای رقابت اظهار امیدواری کرده که فرمول نرخ گذاری خودرو فردا اعلام می شود!!!

در مورد خرید و فروش نمادهای این گروه هم توصیه نداریم و فقط می توانیم پیشنهاد دهیم که اگر هم خریدی در نمادهای گروه دارید با دید بلند مدت باشد چرا که ما فقط به عامل مهمی همچون رشد تولید این گروه توجه داریم.

در این گروه معاون ناشران بورس تهران نیز از توقف نمادهای خودرویی در صورت تعدیل با اهمیت قیمت در شورای رقابت خبر داده است.

صنعت پتروشیمی با خبرهای حمایتی داخلی از سوی دولت مواجه هستند ولی از سوی دیگر نیم نگاهی به مذاکرات سیاسی و گزارش های سه ماهه نیز دارند که از نیمه دوم تیر ماه منتشر می شوند. فعلا و تا زمان انتشار گزارش های 3 ماهه تحول خاصی را از نمادهای گروه انتظار نداریم.

خبر خوب دیگر در این گروه این بوده است که طبق آخرین مصوبه بورس کالای ایران حد نوسان قیمت دو محصول از جمله پلی‌پروپیلن و پی‌وی‌سی از 5 به 10 درصد افزایش یافته است. پیش از این نیز حد نوسان قیمت برخی دیگر از محصولات پتروشیمی در بورس کالا از 5 به 10 درصد افزایش یافته بود تا فاصله قیمت‌های دلالی با بورس کالا تا حد زیادی کاهش یابد. این خبر خوبی برای مارون، شازند، شپترو می باشد.

در این گروه مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته که پس از مذاکره با شرکت های بزرگ خارجی مقرر شد در صورت لغو تحریم ها، قرارداد همکاری بین دو طرف برای توسعه صنعت پتروشیمی امضا شود.

پترول با توجه به خبرهایی مبنی بر افزایش سرمایه 10 هزار میلیارد ریالی در سال جاری و همچنین انتقال از بازار پایه به بازار دوم با رشد قیمتی روبرو شد.

در تجهیزاتی ها فاذر در 12 ماههه واقعی سال 92 مبلغ 178 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به پیش بینی 122 ریالی اخیر رشد 46 درصدی داشته است. کاهش بهای تمام شده و هزینه های مالی علت تعدیل مثبت شرکت می باشد.

شرکت همچنین یک قرارداد 76.5 میلیون یورویی با سهم 65 درصدی و با شرکت سرمایه گذاری سیراف انرژی در رابطه با احداث واحد بخار،مخازن متانول و تجهیزات صادراتی منعقد کرده است .البته اعلام شده اثرات آن بر سود سال 93 فعلا میسر نمی باشد.

حفاری شمال که در گزارش 12 ماهه واقعی سال 92 (حسابرسی نشده) مبلغ 951 ریال محقق کرده بود، این سود را در گزارش حسابرسی شده به 1023 ریال به ازای هر سهم دست یافته است. شرکت پیشنهاد تقسیم سود 72 تومانی در مجمع روز 31 خرداد داده است. سودی که قرار است از 25 مرداد ماه پرداخت شود..

آکنتور که موفق به دریافت مجوز صادرات کنتور به تاجیکستان شده است با افت قیمتی بیش از 3 درصدی روبرو شد.

در دیگر نمادها و گروه ها

شرانول مجمع سال 92 خود را امروز برگزار کرد و از سود 2438 ریالی مبلغ 2300 ریال را بین سهامدارانش تقسیم کرد. تاپیکو سود نقدی سال 92 شرانول را 175 تومان لحاظ کرده بود که با این سود نقدی مبلغ 26 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های سال 93 خود اضافه می کند که به ازای هر سهم کمتر از 1 تومان خواهد شد

وصندوق هم که سود نقدی شرانول را 175 تومان لحاظ کرده بود مبلغ 15 ریال به ازای هر سهم به سود سال 92 خود اضافه خواهد کرد.

وبوعلی در مجمع خود مبلغ 500 ریال از سود 562 ریالی اش را بین سهامدارانش تقسیم کرد.

در گروه پالایشی همانطور که دیروز هم احتمالا شنیده اید قرار است 5 فرآورده اصلی شرکت های پالایشی  (بنزین، گازوئیل، نفت کوره،…) به علاوه سوخت جت از ابتدای امسال بر اساس کیفیت نرخ گذاری شوند و مبنا ی نرخ گذاری بنزین تولیدی آنها بنزین پالایش نفت اراک می باشد!

از سیمانی ها که بهتر است دیگر چیزی نگوییم. بعد از چند ماه کش و قوس و تعویق اعلام نرخ سیمان بالاخره گفته شده که جلسه تعیین نرخ به اواخر همین ماه یا ابتدای تیر کشانده شده است. برخی شایعات هم حاکی از آن است که نرخ تعیین شده برای سیمان کمتر از 14 درصد می باشد!

گروه ساختمانی در بورس اوضاع خوبی ندارند و امروز یکپارچه منفی بودند. قیمت سهام اکثر آنها در حال حاضر به قیمت های یک سال قبل خود رسیده اند

در این گروه دیروز عبد تبریزی مشاور فعلی وزیر راه و مسکن در نمایشگاه بر رونق  بخش مسکن برای خروج از رکود فعلی تاکید کرد و از پیشنهاد وزارت راه به بانک مرکزی برای افزایش وام مسکن تا 50 درصد قیمت تمام شده خبر داد.

پتایر اعلام کرده  که این شرکت هیچ گونه تغییری در پیش بینی سودوزیان سال 93 نداشته و در این مقطع به نظر نمی رسد میزان سود پیش بینی شده هر سهم این شرکت در سال جاری نسبت به مبلغ اعلامی در گزارش ارائه شده تغییر مثبت با اهمیت داشته باشد.

در قندی ها معاونت مالی انجمن صنعت قند و شکر خاطر گفته: نرخ فروش در سال جاری کماکان همان نرخ مصوب 1900 تومان به ازای هر کیلو شکر می باشد و پیش بینی می شود در خصوص افزایش نرخ کارمزد تصفیه نیز تا تیر ماه و یا مرداد ماه تصمیم گیری شود.

در معدنی ها کگل امروز هم منفی بود. امسال7 طرح بزرگ در گل گهر به بهره برداری می رسد. امسال کارخانه خطوط کنسانتره 5و6 شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، کارخانه خطوط کنسانتره1 و 2 شرکت گهر زمین و کارخانه تولید آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر و کارخانه تولید آهن اسفنجی مجتمع جهان فولاد سیرجان به بهره برداری می رسد.

در بانکی ها اکثر نمادها به جز وپست و وزمین منفی بودند. در این گروه یک عضو هیات مدیره بانک پارسیان از برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در برنامه های آینده بانک خبر داده است.

پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب