خلاصه اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 25 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در 25 امین روز از ماه پایانی فصل بهار ریزش 884 واحدی را به ثبت رساند و به کانال 72 هزار واحدی سقوط کرد.نماد معاملاتی شبندر با 126 واحد و پارسان با 94 و تاپیکو با 93 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 7 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 258.2 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 41.9 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد خودرو با 30.4 میلیارد تومان و ونوین با 25.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.عمده معاملات این دو سهم به صورت بلوکی بود.

دومین روز کاری هفته نیز روزی سیاه برای بازار و اهالی آن بود. این روزها روزهایی ست که برای سهامداران فراموش شدنی نخواهد بود. در روزهای گذشته گفتیم که تداوم روند فرسایشی در بازار و ادامه عدم توجه به شرایط بنیادی شرکت ها و همچنین توجه به نوسان گیری ممکن است به یکباره منجر به سقوط شدید بازار شود که این اتفاق با بهانه ی افزایش نرخ خودرو به کمتر از 10 درصد و همچنین بهانه ای به نام احتمال عدم توافق در مذاکرات پیش رو گره همزمان شد و واقعا شاهد سقوط بورس بودیم!

شش ماهی شده که بازار بورس دچار روند خسته کننده و نزولی شده و بخش مهمی از سرمایه های مردم سوخت شده است. حمایت هایی در جهت بهبود روند بازار صورت پذیرفته است و تلاش هایی نیز در این زمینه صورت پذیرفته است ولی هیجانات و تحلیل های نا بجا از سوی برخی سهامداران و نوسان گیران و سایت ها و فروم های بورسی باعث شده که این حمایت ها هم موثر واقع نشوند و حتی خبرهای مثبت هم در این مدت به راحتی کم اثر و بی اثر شوند. متاسفانه در این شرایط که شاخص کل بورس در حال سقوط آزاد می باشد بازهم شاهد هستیم برخی سایت های تحلیلی با تحلیل هایی از ادامه سقوط شاخص به محدوده 71 هزار واحد بر تداوم و افزایش جو منفی بازار دامن می زنند.

 باید قبول کنیم که همه در این سقوط نقش داشته اند و هیچ تلاشی هم در جهت بهبود این وضعیت صورت نمی پذیرد، حقیقی ها همانطور هم که قبلا در گزارش های قبلی گفته ایم در قیمت های منفی و وضعیت منفی بیشتر فروشنده اند و حقوقی ها هم که در شش ماه گذشته هیچ تلاشی در جهات حمایت از بازار نداشته اند بیشتر به فکر نوسان گیری بوده اند!

برخی مسئولین بورس را عامل افت می دانند! وقتی خود ما سهامداران با رفتارهای غیر منطقی و با علم به اینکه می دانیم سهامی که در سبد خود داریم در قیمت های کمتر از ارزش ذاتی هستند اینطور فروشنده هستیم و حقوقی ها نیز وظیفه اصلی خود در بازار را فراموش کرده اند ،از مسئولین بورسی چه انتظاری داریم.

نقش سیاست های اقتصادی دولت در رکود بورس بی تاثیر نبوده است ولی آیا این تصمیمات و سیاست ها تاثیر منفی به این اندازه که شاهد هستیم بر بورس داشته اند؟بی شک خیر! ما سهامداران نباید انگشت اتهام را فقط به سوی دولت دراز کنیم. به هر حال هدف هر دولتی بعد از افزایش افسار گسیخته تورم هم کنترل و کاهش آن می بود.

قصد نداریم در این وضعیت انگشت اتهام را سوی هم دراز کنیم. سهامداران حقیقی ، حقوقی ها، دولت و مسئولین بورسی باید با کمک یکدیگر راه حلی برای رهایی از این وضعیت پیدا کنند. اگر بورس ما بعد از رسیدن به کانال 78 تا 79 هزار واحد مستعد صعود نبود، مطمئن باشید ریزش آن هم منطقی نداشت. قیمت های فعلی بسیاری از سهام واقعا قیمت های جذابی هستند…

در پایان بازهم توصیه های اخیر خود را تکرار می کنیم. اگر ما سهامداران از نوسان گیری دوری کنیم و تحلیل بنیادی را مبنای تصمیمات خود قرار دهیم و دید بلند مدت به سهامی که می خریم داشته باشیم مسلما بخش بزرگی از مشکل بازار حل می شود.

برای فردا نیز با توجه به اینکه صف فروش برخی نمادهای مهم جمع آوری شد انتظار وضعیت بهتری را داریم.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در اخبار سیاسی فردا دور بعدی مذاکرات ایران با 5+1 برگزار می شود. عراقچی گفته: ایران درخواستی برای تمدید مذاکرات ندارد. توافق نهایی در زمان مقرر حاصل نشود ناچار به تمدید شش ماهه هستیم.

در اخبار بورسی عضو شورای عالی بورس گفته :شرکت های بزرگ به دلیل کمبود نقدینگی توان حمایت و دفاع از سهام خود را ندارند.

وزیر اقتصاد هم در مورد وضعیت این روزها بورسی صرفا به چند جمله اکتفا کرده است.وی گفته: بورس کشور برای مدتی دچار ثبات شده بود، اما مسائلی که طی دو روز گذشته اتفاق افتاد عمدتا از عوامل روانی و سیاست خارجی بود که طبیعتا آثار کوتاه‌مدت داشته و به زودی شاهد بازگشت آرامش به بازار سرمایه خواهیم بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودمان هم نمی دانیم در مورد گروه های مختلف بازار که بی دلیل در حال ریزش هستند چه بنویسیم! در مورد شرایط بنیادی شرکت ها هرچه گفته می شود بازهم بی فایده است و ریزش ها ادامه دارد. آنچه که در این شرایط به آن توجه می شود ارائه تحلیل های و نمودارهای نزولی ست که فقط باعث افزایش جو منفی در بازار شده اند. امروز در برخی سایت ها مشاهده می کردیم که گفته می شود سهم a با شکستن قیمت در معاملات امروز کارسختی را در روزهای آتی در پیش دارد! واقعا باید از رفتار برخی سایت ها تعجب کرد. این سایت ها به جای تشویق سرمایه گذاران به سهامداری با دید بلند مدت و تشویق به عدم فروش در این شرایط ، بیشتر باعث ادامه جو منفی و افزایش نگرانی سهامداران می کنند.

نگاهی کوتاه به گروه های مختلف خواهیم انداخت.

در گروه انفورماتیکی تمامی نمادها با افت قیمت روبرو شدند. در مورد این گروه فقط می توانیم بگوییم که کسانیکه در این گروه صبور باشند و دید بلند مدت (بیش از 1 سال) داشته باشند ضرر نخواهند کرد. رانفور ،رکیش و مرقام از سهام بنیادی و خوب صنعت می باشند.

در گروه ساختمانی که در بیشتر نمادها p/e های بسیار پایین دارند شاهد معاملات مثبت در برخی نمادها بودیم. رکود در بخش مسکن یکی از عوامل بی توجهی به این گروه در شرایط رکودی بورس می باشد.

در این گروه نماد معاملاتي سرمايه گذاري توسعه و عمران استان کرمان (کرمان)، با توجه به تعديل با اهميت پيش بيني سود هر سهم سال مالي 1393، متوقف گرديد.این شرکت آخرین پیش بینی سود سال 93 را 766 ریال اعلام کرده و در اولین پیش بینی سود سال 94 نیز مبلغ 495 ریال اعلام نموده است.

در بیمه ای ها بیمه میهن و پارسیان مثبت و سایر نمادها با افت قیمت روبرو شدند. بیمه میهن به دلیل شنیده هایی تایید نشده مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها مثبت بود.

همراه و مخابرات هم بعد از چند روز معاملات مثبت که ناشی از بحث هم کدسازی و افزایش احتمالی سود آنها بود این روزها و همگام با افت بازار در حال اصلاح قیمتی می باشند.

در این گروه مدیر کل اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی از اخذ کارمزد برای ارائه شارژ تلفن همراه از طریق تمامی درگاه های اینترنتی، خودپردازها و تلفن بانک خبر داده است.

در حمل و نقلی ها حتوکا بعد از تعدیل مثبت ناشی از تقسیم سود خوب در توریل بازگشایی شد.سایر نمادهای گروه منفی بودند.

در این گروه کشتیرانی خزر امسال دو کشتی میخرد. مدیر عامل کشتیرانی دریای خزر از الحاق کشتی های جدید به ناوگان دریای خزر و اقدامات توسعه های این شرکت در سال جاری خبر داده است.

لیزینگی ها یکپارچه منفی و صف فروش بودند که در آخرین دقایق بازار با افزایش تقاضا در قیمت های منفی کامل روبر شدند. وضعیت این گروه کاملا به وضعیت گروه خودرویی گره خودرو است. اگردلیل رشد این صنعت افزایش تولید و فروش خودرو بوده حال دلیل افت گروه واقعا منطقی ندارد.

بی شک ادامه روند تولید در این گروه و افزایش قرار دادهای شرکت های گروه با خودروسازان آینده خوبی را برای این گروه رقم خواهد زد. در این گروه وایران به تازگی با ایران خودرو قرار داد بسته است.

در بانکی ها و نمادهای تسهیلات مسکن روزی سراسر منفی را شاهد بودم. وپست هم که چندین سال است منتظر افزایش سرمایه می باشد منفی شد. شایان ذکر است وپست 476 درصد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها خواهد داشت و سرمایه خود را از 561،143 میلیون ریال به 3،233،451 میلیون ریال افزایش می دهد. اگر دید بلند مدت دارید در افزایش سرمایه شرکت کنید!

سرمایه گذاری ها که بر اساس روند قیمتی زیرمجموعه های موجود در پرتفوی معامله می شوند در بیشتر نماد ها افت قیمت را تجربه کردند.ناو شرکت های سرمایه گذاری در حال کاهش می باشد.

در کانی های غیر فلزی تمامی نمادها با افت قیمت مواجه شدند.در این گروه از مدیر مالی شرکت شیشه همدان شنیده شده که شرکت تلاش هایی برای اخذ مجوز افزایش نرخ محصولات داشته است.

در گروه سیمانی که همچنان منتظر اعلام نرخ نهایی سیمان هستند و بارها شاهد به تعویق افتادن جلسات در این زمینه بوده ایم سه نماد ساربیل، سقائن و سفار در حداکثر قیمت خود معامله شدند و سایر نمادها منفی بودند.

گروه کاشی و سرامیک یکپارچه صف فروش بودند. با توجه به محقق نشدن انتظارات سهامداران، نمادهاي گروه كاشي و سراميك از ابتداي سال با عرضه‌هاي سنگيني از سوي سهامداران همراه هستند. در اين شركت‌هاي كوچك، سهامداران حقوقي كمتر فعاليت مي‌كنند كه همين مساله منجر شده است تا اين عرضه‌ها با حمايت قابل توجهي مواجه نشود.

خودرویی ها سراسر منفی بودند. در خودرویی ها میزان افزایش نرخ خودرو که از سوی شورای رقابت به تصویب رسیده است از سوی خودروسازان مورد قبول نبوده است ولی شورای رقابت گفته قیمت ها منطقی هستند و جای اعتراضی نیست.به نظر می رسد خودروسازان اگر همچون دو ماه گذشته به تولید خودرو بپردازند و فروش خود از راه های مختلف را افزایش دهند نیازی به افزایش نرخ خودرو ندارند. بخش مهمی از هزینه های مالی شان را هم می توانند با فروش دارایی ها جیران کنند.

در تازه ترین اخبار مربوط به نرخ خودرو نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان خواسته تا در جلسه ای با شورای رقابت اختلافات فی مابین در زمینه قیمت های جدید خودروها را حل و فصل کنند.

رئیس شورای رقابت نیز گفته خودروسازان اگر متضرر می شوند هزینه های غیر ضروری خود را کاهش دهند.

سخنگوی دولت، نوبخت نیز اعلام کرده دولت ارزی را که برای صنعت خودرو در نظر گرفته است، ارز مبادله ای است . ما مخالفت خود را درباره افزایش قیمت خودرو صریحا اعلام کرده ایم.

عضو هیئت مدیره انجمن قطعه سازان هم دستور العمل جدید قیمت خودرو را مغایر اصول بازار ارزیابی کرده و گفته: در هیج جای دنیا دولت به مقوله قیمت گذاری خودرو ورود نمی کند.

در این گروه با ابلاغ معاون اول وقت رئیس جمهور، هزینه های مالی تسهیلات دریافتی شرکت های ایران خودرو و سایپا از موسسات مالی و اعتباری به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی پذیرفته شد.

گروه قندی تنها گروه مثبت بازار بودند. معاون دبیر انجمن صنعت قند از رایزنی ها برای دریافت اخذ مجوز افزایش نرخ تصفیه شکر خبر داده است.

در پتروشیمی ها هم وضعیتی همچون سایر گروه ها داشتیم و بیشتر نمادها منفی بودند. به چند دلیل باید دید بلند مدت داشته باشیم و این صنعت را صنعت درخشان سال های آتی نامید. اول اینکه فازهای مختلف پارس جنوبی از اواخر همین سال و سال آتی به بهره برداری می رسند و مشکل قطع خوراک شرکت های گروه تا حدود زیادی برطرف خواهد شد.دوم اینکه دولت نیز تلاش هایی در جهت تثبیت قیمت خوراک در بلند مدت دارد.

در این گروه صف فروش فارس پابرجا ماند و پترول به محدوده حمایتی چند وقت اخیر رسید و پارسان حمایت شد. پترول سهمی ارزنده برای بلند مدت 2 ساله و بیشتر می باشد.

در گروه معدنی کدما صف خرید بود و سایر نمادها با افت قیمت روبرو بودند. در سنگ آهنی دیروز تنها یک کشتی سنگ آهنی جهت بارگیری 55 هزار تن سنگ آهن در اسکله های بندر شهید رجایی در حال بارگیری بود . گفتنی است با توجه به بازار نامساعد سنگ آهن، این اولین بار طی 4 سال گذشته است که فقط یک کشتی سنگ آهنی در بندر شهید رجایی در حال بارگیری می باشد .

در فلزی ها ارفع با حمایت های کچاد به صف خرید رسید. فپنتا و فنورد هم از صف خرید های گروه بودند

در دارویی ها دعبید صف خرید بود و اکثر نمادها یا صف فروش بودند یا با افت قیمت روبرو شدند. در صنعت دارو هم عدم افزایش نرخ دارو باعث شکل گیری موجی از ناامیدی در بین سهامداران شده است که باید گفت این تفکر اشتباه است و دارویی ها هر چند نمی توانند همچون سال گذشته سود خود را چند برابر کنند ولی می توانند سود خود را پوشش داده و حتی با رشد تولید و طرح های توسعه مهمی که دارند سود خود را تعدیل مثبت هم بدهند

در گروه پالایشی همه نمادها منفی بودند.خبر نرخ گذاری محصولات بر اساس کیفی سازی نیز خبر مهمی بوده است ولی شرکت های گروه برای رفع کامل ابهامات در این زمینه نیاز به شفاف سازی دارند.

در نفتی ها شسپا با همین روند نزولی احتمالا به قیمت عرضه اولیه هم می رسد فعلا حمایت ها از سهم ادامه دارد. شرکت پالایش نفت جی با نماد “شجی” نیز در فهرست نرخ های بازار دوم بورس درج شد.

پرشین تحلیل

در گروه لبنی دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی گفته با توجه با افزایش تقاضای محصولات لبنی در ماه رمضان، قیمت ها تا پایان این دوره تغییر نخواهد کرد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب