خلاصه اخبار بورس دوشنبه 26 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در معاملات امروز با رشد 117 واحدی روبرو شد و به 72،745 واحد رسید.نماد معاملاتی رمپنا با 42 و تاپیکو با 15 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فولاد با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس هم با رشد نزدیک به 11 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 114.5 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 62 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش بدون احتساب معامله بلوکی وبملت در بازار بلوکی به نماد وانصارح با 8.6 و شسپا با 7.7 میلیارد تومان تعلق داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که قیمت بسیاری از نمادها بعد از دو روز افت محسوس برای خرید جذاب تر شده بودند. با اینکه بازار سروشکل بهتری به خود گرفته بود ولی بازهم احتیاط در دستور کار بسیاری از خریداران بود البته فروشنده ها هم میل زیادی به فروش نداشتند. قیمت ها جذاب است و برای رشد بیشتر نیاز به یک حمایت موثر و یک شوک خبری نسبتا مثبت همچون مذاکرات مثبت سیاسی با 5+1 می باشد.

برخی به ما خرده می گیرند که از توصیه به خرید با دید بلند مدت پرهیز کنیم و کمتر پیشنهاد سرمایه گذاری با دید بیش از 1 یا 2 ساله را داشته باشیم. مطمئنا کسانی که با دید بلند مدت خرید می کنند بعد از یک تا دو سال خوشحال از بازار بیرون خواهند آمد، اگر از کسانی که در ماه های اخیر نوسان گیر بوده اند سوال کنید بی شک اکثر آنها در پاسخ به ضرر خود اشاره خواهند کرد. در هر حال ما وظیفه خود را به عنوان یک سایت تحلیلی انجام می دهیم. سایت های بسیاری هستند که بیشتر روی معاملات چند روزه و کوتاه مدت فعال هستند و هر سهامداری مختار به تبعیت از هر یک از آنها می باشند!

دیشب در بخش فردا بازار هم اشاره داشتیم که اکثر قیمتها عموما پایین تر از ارزشهای واقعی خود معامله می شوند بنابراین بادیدگاه میان و بلند مدت سرمایه گذاری در این قیمت، می تواند بسیار توجیه داشته باشد اما می طلبد که ارکان بازار سرمایه و دولت هم رویه های قوی تری برای نظارت بر عملکرد سهامداران عمده شرکتها بگذارد تا نقدشوندگی بازار که عامل مهم در پویایی بورس است، دچاراختلال نشود.

بازار امروز نسبتا ( و نه خیلی ) مثبت بود که دلیل آن خبر مثبت نبود اشاره داشتیم که اگر بازار امروز  مثبت باشد نمی تواند دلیلش جلسه روز گذشته  حقوقی ها و فعالان بازار و یا صحبت های وزیر اقتصاد مبنی بر به تعادل رسیدن بازار باشد چرا که قبلا هم بارها از این جلسات و صحبت ها در شرایط بحرانی داشته ایم. دلیلش افت شدید جذاب شدن قیمت ها خواهد بود.

شایان ذکر است صبح دیروز مدیران ارشد بازار سرمایه با مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ ها، راه های تقویت بازار سهام را بررسی و راهکارهای تقویت این بازار را تدوین کردند. غلامرضا سلیمانی، مدیر عامل سرمایه گذاری غدیر که در این جلسه حضور داشت، این نشست را مثبت ارزیابی کرد. دراین جلسه آخرین وضعیت بازار و مشکلات صنایع مخلتف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. همچنین دراین جلسه قرار شد، ابهامات و مشکلات صنایع از سوی ارکان بازار سرمایه و شرکت ها به صورت جدی پیگیری شود.

اما امروز دور دیگری از مذاکرات رسمی بین ایران و 5+1 برگزار خواهد شد.شاید بسیاری منتظر تمدید مذاکرات برای شش ماه دیگر باشند ولی هیچ چیز در دنیای سیاست قابل پیش بینی نیست، فقط باید منتظر باشیم. عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در نشست امروز کمیسیون امنیت‌ملی مجلس اعلام کرد: هر دو طرف ایران و ۱+۵ تصمیم قطعی دارند که در نشست فردا، روند نگارش توافق آغاز شود.

در مورد مذاکرات نکته مثبت این است که انتظارات از این مذاکرات نسبت به دور قبل کمتر شده است و اگر به توافق قطعی هم نرسند بسیاری انتظار آن را داشته اند ولی اگر به مرحله توافق نهایی برسند مسلما شوک مثبتی به بازار وارد خواهد شد.اما امروز قیمت دلار هم کاهشی بود که احتمالا به دلیل صحبت های مسئولین در مورد این دور مذاکرات می باشد!

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی باید به عدم جمع آوری صف فروش فارس اشاره داشته باشیم که واقعا صف سهم جای تعجب دارد. فارس در کل 109 هزار سهم معامله شد که حقوقی هیچ دخالتی در معامله امروز آن نداشت.

در پتروشیمی ها به نظر نمی رسید دلیلی منطقی برای افت بیشتر نمادهای این گروه وجود داشته باشد. در این گروه سکوی فاز 18 پارس جنوبی تا پیش از شروع زمستان امسال به صورت کامل راه اندازی و آماده ارسال گاز ترش به خشکی می شود.

در این گروه همچنین آمار صادرات در دو ماهه نخست امسال حاکی از رشد صادرات محصولات پتروشیمی نسبت به دوره مشابه سال قبل می باشد.در دوماهه نخست امسال ارزش صادرات پروپان مایع شده به عنوان محصولات پتروشیمی پارس و خارک 375 میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 125 درصدی داشته است.همچنین ارزش صادرات متانول 253 میلیون دلار بوده که نسبت به دو ماهه سال 92 رشد 25 درصدی داشته است.ارزش صادرات بوتان نیز 59 درصد رشد را نشان می دهد.

 پارسان که در ابتدای وقت مثبت بود در نهایت با افت قیمت همراه شد. مجـوز صندوق سرمایه­ گذاری بازارگردانی پارسان، با مدیریت شرکت سرمایه­ گذاری هامون سپاهان و به منظور بازارگردانی سهام شرکت پتروشیمی کرمانشاه صادر شده و این صندوق، از امروز فعالیت خود را رسما شروع کرد. این صندوق متعاقباً بازارگردانـی سهام شرکت گروه نفت و گاز پارسیان و سایر شرکت­های زیر مجموعه گروه پارسان را بر عهده خواهد گرفت.

پترول بعد از برخورد به نقطه بازگشت همیشگی یعنی 188 تا 190 تومان با صف خرید روبرو شد و به استقبال معاملات فردا رفت.

شخارک در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 1 میلیارد سهم به مبلغ 2 میلیارد سهم افزایش دهد . لازم به ذکر است تمام این افزایش سرمایه که معادل 100 درصد می باشد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران می باشد .

سیمانی ها همچنان منتظر اعلام نهایی نرخ سیمان هستند. در سیمانی ها مدیر عامل هلدینگ سیمانی غدیر در خصوص احتمال افزایش نرخ سیمان گفته که افزایش نرخ حتمی ست ولی نرخ مورد نظر دولت 12-13 درصد و نرخ مورد نظر انجمن تا 22 درصد می باشد.

دبیر انجمن سیمان نیز  با اشاره به اینکه قیمت های جدید سیمان اول تیرماه اجرایی خواهد شد، گفته قرار بود پیش از تیر ماه قیمت های جدید اعلام شود اما تولیدکنندگان سیمان طی جلسات مختلف تصمیم گرفته‌اند برای جلوگیری از بروز رانت در بازار سیمان در روزهای پایانی خردادماه قیمت‌های جدید را اعلام کنند. دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان اضافه کرده:طی جلسات مختلف با نمایندگان وزرات صنعت، معدن و تجارت موضوع افزایش قیمت سیمان مورد موافقت قرار گرفته است اما هنوز در رقم افزایش به توافق نرسیده ایم؛ ولی به طور حتم تا اول تیرماه رایزنی ها انجام و قیمتهای جدید سیمان در بازار اعلام می شود .

در این گروه بر اساس آمار منتشر شده گمرک، بیش ترین افت صادرات طی دوماهه نخست امسال مربوط به سیمان پورتلند به میزان 34 درصد و استیرن به میزان 23 درصد بوده است.

خودروسازان روز متعادل و مثبتی را در اکثر نمادها تجربه کردند.موضوع قیمت گذاری خودرو و عدم افزایش نرخ به میزان مورد نظر شرکت های خودروساز چالش جدی این گروه شده است.قبلا هم گفتیم که رشد تولید و فروش دارایی ها نکته مثبت گروه می باشد و افزایش نرخ نیز نهایتا اگر به 10 درصد برسد نمی تواند خیلی بر سود گروه تاثیر نجومی داشته باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تولید خودرویی ها گفته :در 100 روز ابتدای سال جاری، میزان تولید خودرو در کشور به میزان 6 ماه ابتدای سال 92 خواهد رسید

رییس شورای رقابت اعلام کرده: اظهار نظرهای مطرح شده پیرامون قیمت جدید خودرو از نظر قانونی ارزشی ندارد و تاکنون هیچ اعتراض رسمی از خودروسازان دریافت نکرده‌ایم.

یک عضو ناظر شورای رقابت هم با بیان اینکه هم اکنون فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو به شرکتهای خودروساز ابلاغ شده است گفته: این فرمول به هیچ عنوان با تجدید نظر همراه نخواهد شد.

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با اشاره به اینکه به دلیل قبول نکردن قیمت اعلام شده از سوی خودرو سازان، نرخ خودرو اکنون افزایش یافته گفته: راهکار این موضوع پیگیری از طریق شیوه های قانونی است و خودرو سازان باید مدارکی مبنی بر دلایل قبول نکردن ارایه کنند، در غیر اینصورت باید نرخ اعلام شده را بپذیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم بعد از اظهار نظر روز گذشته در مورد نرخ خودرو گفته: خودروسازان حق اعتراض دارند اما فرمول شورای رقابت قانونی است و باید اجرا شود.

در قطعه سازان رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران گفته :ارز مبادله‌ای به همه قطعات اختصاص نیافته است و بسیاری از قطعه سازان با ارز آزاد کار می‌کنند. مثلا کارخانه تولید لنت ترمز یا رادیاتور ارز مبادله‌ای نگرفته، ولی به ورق آلومینیوم ارز مبادله‌ای اختصاص داده‌اند

فنر سازی زر نیز تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 80 میلیون ریال به مبلغ 200 میلیون ریال افزایش دهد . این افزایش سرمایه که معادل 150 درصد می باشد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران می باشد .

خاهن در معاملات امروز منفی بود. حق تقدم های پذیره نویسی شده این سهم دیروز به پایان رسید و حقوقی متعهد پذیره نویسی قیمت آن را تا توانست پایین کشید و در نهایت همه حق را خریداری کرد هیچ فکر هم نکرد که بسیاری از سهامداران خرد زیان های هنگفت خواهند کرد. واقعا رفتارهای برخی، در معاملات حق تقدم ها قابل تامل و تعجب آور است!

لیزینگی ها کاملا دنباله رو خودرویی ها هستند. به نظر معاملات این گروه باید بر مبنی رشد تولید خودرویی ها باشد. شرکت های این گروه با افزایش تولید خودرو شرایط خوبی در بلند مدت خواهند داشت.

 

در دیگر نمادها و گروه ها:

در انفورماتیکی ها افرانت با صف فروش روبرو شد و تقریبا همه نمادها معاملات مثبتی را تجربه کردند.

در ساختمانی ها اکثر نمادها با صف خرید روبرو بودند. این گروه p/e های پایینی دارند. در گروه ساختمانی رئیس انجمن انبوه سازان گفته :تا پایان سال بازار مسکن از شرایط کنونی خارج نخواهد شد و با اجرایی شدن وام های مسکن به تدریج از اواخر نیمه سال آینده شاهد تحرک در این بازار خواهیم بود.

قندی ها یکپارچه افت قیمت را تجره کردند. در قندی ها گفته شده نرخ تصفیه شکر از 105 تومان به 150 تومان خواهد رسید.البته این فعلا در حد شایعه می باشد ولی مسئولین این صنعت اعلام کرده اند برای افزایش نرخ تصفیه تلاش می کنند تا قبل از آغاز ماه مبارک رمضان این اتفاق بیفتد

در دارویی ها هم p/e بسیاری از شرکت ها اصلاح زیادی داشته است و می توانند در بلند مدت سهام مورد اعتمادی برای سرمایه گذاری باشند.در این گروه روز گذشته دفرا 60 درصد از سود خود را در مجمع سالیانه بین سهامداران تقسیم کرد.

در بانکی ها هنوز گزارش 12 ماهه شرکت های مهم منتشر نشده است که این اتفاق می تواند بر روند گروه موثر باشد. در این گروه رییس کل بانک مرکزی از بررسی نرخ سود تسهیلات بانکی در جلسه آتی شورای پول و اعتبار خبر داده است.

نخستین معامله در بازار بلوک در نماد “بانک ملت2” به تعداد 100 میلیون سهم و به ارزش 220 میلیارد ریال انجام شد

در سنگ آهنی ها قیمت جهانی در یک ماه اخیر نزولی بوده است. مهمترین دلیل کاهش قابل توجه قیمتهای سنگ آهن در سال جار ی افزایش عرضه از طرف استرالیا و سایر کشورها بوده است .

در داخل کشور صادرات سنگ آهن در اردیبهشت امسال یک میلیون و 435 هزار و 500 تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال 92 از لحاظ حجمی 14 درصد کاهش داشته است.

طبق آمار منتشر شده از سوی گمرک صادرات سنگ آهن هماتیت دانه بندی در دو ماهه امسال نسبت به دو ماهه سال 92 با رشد 9 درصدی همراه شده است

در فولادی ها سهم فولاد مبارکه از معاملات امروز بورس کالا به 190 میلیارد تومان رسید. تغییر نرخی در محصولات اعمال نشد

در این گروه رئیس انجمن فولاد از آزاد سازی صادرات محصولات فولادی تا پایان امسال با دستور وزیر صنعت خبر داده است.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب