خلاصه اخبار و رویدادهای بورس 27 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

شاخص کل بورس در معاملات امروز افت حدودا 111 واحدی را تجربه کرد و با خنثی کردن رشد بیش از 100 واحدی روز گذشته به عدد 72،638 واحدی رسید.نماد معاملاتی وضندوق با 39 و همراه با 10 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فولاد با 25 و شخارک با 20 واحد بیشترین تاثیر منفی رابر شاخص کل بورس داشتند. شاخص فرابورس نیز رشد 1.5 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 71.6 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 32.5 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات حق تقدم وانصار با 8.5 میلیارد تومان شسپا با 5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز نیز همچون روز گذشته متعادل بود. ارزش پایین معاملات نشان داد که بازار کاملا حالت محتاطانه به خود گرفته است خریداران بعد از افت های پیاپی قیمت ها و همچنین تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات در وین خیلی مایل به خرید نبودند و فروشندگان هم که قیمت های فعلی را جذاب می دانند تمایلی به فروش سهام خود نداشتند. البته برخی ترجیح دادند فعلا و تا زمان مشخص شدن نتیجه نهایی مذاکرات از بازار خارج شوند.

قیمت بسیاری از سهام، قیمت های ارزنده ای هستند. پی بر ای بازار بدون در نظر گرفتن p/e هلدینگ خلیج فارس کمتر از 6 می باشد که نشان می دهد بسیاری از سهام بازار در محدوده های قیمتی جذابی قرار گرفته اند. یک رویداد و خبر مثبت می تواند تا حدودی از افت اخیر شاخص و قیمت ها را جبران کند این رویداد مثبت می تواند شوک ناشی از توافق نهایی ایران با 5+1 باشد. با این که هیچ پیش بینی نمی توان از صعود یا نزول شاخص در روزهای آتی داشت ولی برخی سایت ها بازهم در حال تزریق جو منفی به بازار هستند. برخی از این سایت ها عنوان می کنند که :به عقیده تکنیکالیست ها اگر بازار همینطور به روند فعلی خود ادامه دهد موج بعدی سقوط در راه است! از این گونه اظهار نظرها باید پرهیز کرد ولی متاسفانه روز به روز رواج بیشتری هم پیدا می کند.

امیدواریم که مذاکرات به توافق نهایی برسد و بعد از آن هم گزارش های سه ماهه مثبت باشند تا بازار شرایط بهتری پیدا کند.

در اخبار حاشیه ای بازار؛

در اخبار بورسی بعد از صندوق پارسان سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز راه اندازی صندوق اختصاصی بازارگردانی بانک اقتصاد نوین را صادر کرد و از این پس معاملات این شرکت و زیر مجموعه‌اش به طور اختصاصی بازارگردانی می‌شود.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان گفته :هلدینگ پتروشیمی، مجموعه بانک ها، فولاد و معادن برای مشارکت در راه اندازی صندوق های تخصصی بازارگردانی سهام تقاضا داشته اند

در اخبار سیاسی ، شواهد نشان می دهد که در این دور از مذاکرات نگارش متن نهایی میان ایران و 5+1 آغاز می شود .با وجود اینکه تا به امروز چندین بار تاریخ هایی برای آغاز نگارش متن توافق نهایی تعیین شده ولی نگارش این متن تاکنون آغاز نشده است

یک مقام امریکایی تاکید کرد در دیدار عراقچی و برنز پیشرفت هایی به دست آمده که می تواند به نهایی شدن توافق میان ایران و 1+5 بینجامد ولی نه ایران و نه امریکا فعلا نمی خواهند درباره آن پیشرفت ها حرف بزنند.این مقام امریکایی همچنین گفته است نگارش پیش نویس توافق نهایی میان ایران و 1+5 از نشست وین 4 آغاز شده و در وین 5 «ادامه پیدا خواهد کرد».

خبر مهم دیگر اینکه  ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس امروز سه شنبه برنامه ای که منجر به بازگشایی سفارت انگلیش در تهران می شود را اعلام خواهد کرد گفته شده فردا؛ سفارت انگلیس در ایران بازگشایی می شود

در اخبار اقتصادی و در بازارهای جهانی مس به مرز 6700 دلار رسیده است.روی در بیش از 2100 دلار در هر تن معامله می شود و سرب نیز در بیش از 2130دلار قرار دارد.

در بازار داخلی دلار ،سکه و طلا با روند نزولی روبرو شده اند که دلیل آن مربوط به احتمال دست یابی به توافق نهایی در مذاکرات می باشد.دلار به 3170 تومان رسیده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها کار خود را با معاملات مثبت شروع کردند ولی در ادامه با افزایش عرضه ها روبرو و منفی شدند. بعد از اعلام نرخ های جدید خودرو از سوی شورای رقایت طی روزهای گذشته، ابهام در قیمت‌گذاری و سردرگمی مردم برای خرید خودرو باعث تشدید رکود بازار و کاهش جزئی قیمت برخی خودروها شده است.

خبر نسبتا مثبتی هم امروز در این گروه منتشر شد. اگرچه حدود یک هفته پیش شورای رقابت قیمت جدید خودروهای داخلی را اعلام کرد اما به دلیل لحاظ نشدن هزینه‌های مربوط به استاندارد آلایندگی یورو 4 و کیسه هوا، این قیمت‌ها نهایی محسوب نمی‌شوند. در این زمینه رییس شورای رقابت در جدیدترین اظهارنظر خود اعلام کرده که به زودی هزینه مربوط به کیسه هوا و استاندارد آلایندگی یورو 4 تعیین و این هزینه‌ها به قیمت‌های جدید اعلام شده برای خودروها اضافه خواهد شد.

بازهم تاکید می کنیم که اگر خودرویی ها با همین روند دو ماه گذشته به تولید ادامه دهند می توانند در همین سال 93 به سودهای نسبتا قابل قبولی دست یابند.

طبق گفته وزیر صنعت ایران خودرو بیش از 1100 میلیارد تومان از اموال خود را به فروش رسانده و به واحدهای تولیدی خود تزریق کرد، همین مسئله موجب افزایش دو برابری تولیدات ایران خودرو در سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل شده است. همچنین 750 میلیارد تومان از محل فروش اموال سایپا به دست آمده که همه آن را برای راه‌اندازی خطوط تولید اختصاص دادند.

در لیزینگی ها با وجود اخبار مثبت شاهد اصلاح قیمتی نمادها هستیم. در این گروه باید دید بلند مدت داشت. ضمن اینکه پی بر ای گروه نیز بالا نمی باشد و این ریسک این صنعت را کاهش داده است.

در این گروه علی صالح آبادی صبح دیروز در همایش لیزینگ وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سرمایه شرکت های لیزینگ کمتر از 100 میلیارد تومان است ابراز داشت: این شرکت ها برای توسعه فعالیت های خود می توانند سرمایه خود را افزایش دهند. بعلاوه اینکه آنها می توانند از طریق روش های جدید تامین مالی در بازار سرمایه فعالیت های خود را توسعه دهند.

ولساپا روز 5 تیر به مجمع می رود. ولساپا در گزارش هیئت مدیره تقسیم سود 37 ریالی اعلام کرده ،سود نیز از ابتدای آذر ماه تقسیم می شود.

در گروه پتروشیمی صف فروش فارس و عدم تلاش برای جمع آوری آن جو گروه را تا حدودی به هم ریخته است. در این گروه که می توانند در صورت نتیجه بخش بودن مذاکرات شرایط بهتری داشته باشند حتما به آمار رو به رشد صادرات محصولات پتروشیمی در 2 ماهه نخست سال ( متانول،پروپان،بوتان و…) که از سوی گمرک منتشر شده توجه داشته اید! این مهم در کنار تسعیر ارز بیش از 3200 تومانی شرایط را برای تعدیل مثبت شرکت های گروه در سه ماهه فراهم خواهد ساخت.در داخل نیز تقاضا برای محصولات پتروشیمی مناسب بوده است خصوصا برای محصولات مارون و شازند!

در بین شرکت های پتروشیمی، اوره سازان شرایط خیلی خوبی ندارند .صادرات آنها در دو ماهه هم تعریفی نداشته است. دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی گفته: به ما قول دادند که از ابتدای تیرماه بتوانیم قیمت اوره کشاورزی را افزایش دهیم و ما در این خصوص گزارشی برای آقای شریعتمداری معاون رئیس جمهور آماده و ارسال کرده‌ایم.

در این گروه بازهم خبر بدی برای سهامداران شصفها منتشر شده است. شنیدیم که خوراک پتروشیمی اصفهان به دلیل ناتوانی در پرداخت نقدی هزینه خوراک از سوی پالایشگاه اصفهان قطع شده است.خوراک ارسالی شرکت از  پالایشگاه اصفهان از 18 خردادماه قطع شده و هم اکنون تولید در این مجتمع متوقف شده است.

در بانکی ها شایعاتی از افزایش نرخ سود تسهیلات عقود مبادله ای به گوش می رسد که باعث معاملات مثبت در برخی نمادهای گروه از جمله وتجارت ،صادرات شد.

طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی و قائم مقام وی بناست امروز پیشنهاد بانک مرکزی برای تعدیل نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای در جلسه شورای پول و اعتبار مورد رسیدگی قرار گیرد.

در این گروه بانک سرمایه سود هر سهم سال مالی 93 خود را از 494 ریال به 409 ریال و سود سال 92 خود را نیز از 404 ریال به 338 ریال کاهش داده است.

سیمانی ها و سهامدارانشان در روزها و هفته های اخیر به نوعی تحت تاثیر مصاحبه های مسئولین این صنعت قرار گرفته اند و حالا هم گفته شده افزایش نرخ سیمان از ابتدای تیر خواهد بود!

امروز شنیدیم که روز شنبه سیمانی ها جلسه ای محرمانه با دولت در جهت افزایش نرخ داشته اند و دولت نیز قول داده که ابتدای تیر نرخ ها را اعلام می کند.سیمانی ها در رابطه با افزایش 20 درصدی سیمان ابراز خوشبینی کرده اند!

در قندی ها تلاش برای افزایش نرخ تصفیه شکر تایید شد ولی افزایش نرخ شکر اگر به 2500 تومان اتفاق بیفتد تعدیل مثبت های سنگین در برخی شرکت های گروه اتفاق خواهد افتاد.

قند خوی (قشهد) اولین پیش بینی سود سال مالی منتهی به 31 تیر ماه 1394 را اعلام کرده است.شرکت در حالی سود سال 93 را 1921 ریال اعلام نموده که برای سال 94 مبلغ 1900 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.

نرخ شکر در بودجه سال 93 مبلغ 1832 ریال در هر کیلو لحاظ کرده که برای سال 94 فروش را در هر کیلو 2250 تومان منظورنموده است که این عامل در کنار رشد 51 درصدی مقدار تولید و فروش باعث افزایش 86 درصدی مبلغ فروش شرکت شده است

بهای تمام شده شرکت نیز نسبت به سال 93 رشد 107 درصدی داشته است که عمدتا مربوط به افزایش میزان مصرف چغندر قند از 158 هزار تن به 250 هزار تن و افزایش نرخ خرید از 216 تومان به 284 تومان می باشد.سربار نیز با رشد 103 درصدی پیش بینی شده است.

اما نکته مهم اینجاست که شرکت گفته اگر در سال مالی بعد نرخ شکر به 2500 تومان برسد سود هر سهم شرکت از 190 تومان پیش بینی شده به 400 تومان افزایش خواهد یافت

در دیگر نمادها و گروه ها

در پالایشی ها شبریز و شراز در آخرین معامله مثبت بودند و سایر نمادها منفی معامله شدند. پارسان خریدار شبریز و شراز می باشد.

در مورد پتروشیمی تبریز که زیرمجموعه شبریز می باشد مدیر عامل شرکت گفته: رقم صادرات شرکت پتروشیمی تبریز در دو ماه نخست سال‌ به میزان 30 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.

در ساختمانی ها وزیر راه و شهرسازی از ادامه مذاکرات با بانک مرکزی برای افزایش تسهیلات اعطایی به مردم برای خرید مسکن خبر داده است.

معاون نظارتی بانک مرکزی نیز گفته: درباره لیزینگ مسکن صحبت های مقدماتی با کانون لیزینگ انجام شده و بحث های کارشناسی در حال انجام است اما به نتیجه قطعی نرسیده است.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس از بازگشایی نماد پرحاشیه حسینا تا پایان هفته جاری خبر داده است

در گروه فولادی رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد از آزادسازی صادرات محصولات فولادی تا پایان سال با دستور وزیر صنعت خبر داده است

سمگا در دو هفته از 350 تومان به 570 تومان صعود کرده است. شرکت اعلام کرده  سود ناشی از فروش بخشی از سهام شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات که مالک این پروژه می باشد 130 میلیارد ریال در بودجه منتهی به آذر 93، و سود و زیان ناشی از افتتاح و بهره برداری از پروژه در سال جاری به دلیل عدم تعیین مبلغ دقیق آن قابل محاسبه نمی باشد لذا نتیجه در پیش بینی سال مالی آتی لحاظ خواهد گردید

در گروه لبنی دبیر انجمن صنایع لبنی گفته پرداخت یارانه به شیر قطع نخواهد شد ومیزان افزایش قیمت شیر نیز تا پایان هفته مشخص می شود

در شوینده ها پاکشو روز 2 تیر ماه مجمع دارد و احتمالا فردا بسته شود. سهم به قیمت های عرضه اولیه خود یعنی 1050 تومان نزدیک شده است. در این گروه دبیر شورای تولید‌کنندگان پودر شوینده گفته: ‌درخواست ما افزایش کمتر از 10 درصدی قیمت پودر شوینده است که البته تا پایان ماه رمضان افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

 کگل اعلام کرده که اثرات افزایش نرخ حامل های انرژی و حق پردانه بهره برداری از معادن را در بودجه خود لحاظ کرده است

حتاید که هنوز گزارش 12 ماهه خود را منتشر نکرده اعلام کرده سود مجمع سال 92 از نیمه دوم آبان ماه پرداخت می شود

 حپترو در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 56 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت نیز همین 56 ریال بوده است

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب