خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 28 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خلاصه خبرهای بورسی

شاخص کل در 28 امین روز از ماه خرداد رشد 235 واحدی را تجربه کرد و به 72،873 واحد رسید.نماد معاملاتی فملی با 40 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وبصادر با 34 و وتجارت با 31 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس هم رشد نزدیک به 3 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 98.2 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 37.9 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات وانصارح با 7.6 میلیارد تومان و خودرو با 5.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را بی رمق آغاز کردیم اما از نیمه دوم به بعد شاهد بهبود وضعیت بودیم و ارزش معاملات نیز رشد داشت. معاملات را مثبت به پایان رساندیم تا در صورت به نتیجه رسیدن در مذاکراتی که در حال انجام می باشد شنبه را مثبت تر آغاز کنیم.

بازار امروز تحت تاثیر چند عامل روندی صعودی به خود گرفت و تا حدودی از شرایط خسته کننده روزهای قبل فاصله گرفتیم. بسیاری همچنان در خرید دو دل بودند و ترجیح دادند به انتظار نتیجه مذاکرات بنشینند. خبرهای نسبتا مثبتی از دل مذاکرات به بیرون درز پیدا کرده است البته باز هم تا پایان باید منتظر باشیم.

همچنین بالاخره افزایش نرخ سیمان قطعی و ابلاغ شد. دیشب همچنین در بخش اقتصادی نرخ سود تسهیلات مبادله ای 22 درصد تعیین شد و بانکی های بزرگ واکنش مثبتی به این تصمیم نشان دادند. کمی در این مورد صحبت می کنیم:

در جلسه دیروز شوراي پول و اعتبار كه موضوع تسهيلات بانكي در دستور كار قرار گرفت، پيشنهاد سود تسهيلات عقود مبادله اي 22 درصدي و همچنين كف نرخ سود عقود مشاركتي 22 درصدي مطرح شد و شوراي پول و اعتبار مصوب كرد كه نرخ سود عقود غیر مشاركتي  حداکثر 22 درصد باشد.

در دولت قبل و در سال های قبل این نرخ 12 درصد تعیین شده بود .با این تصمیم دولت وقت منابع نقدينگي از بانك ها خارج شد و به سمت بازار مسكن رفت و قيمت مسكن تا 4 برابر در سال هاي بعد از آن افزايش يافت و همچنين عده اي با استفاده از اين رانت و فرصت وي‍ژه از تسهيلات ارزان 12 درصدي استفاده كردند و در مجموع باعث ایجاد رکود و کاهش رشد اقتصادی و لطمه زدن به تولید و رشد فعالیت های سوداگرانه مانند چند برابر شدن قیمت مسکن شد. اما با تعيين نرخ سود مبادله اي 22 درصدي که دیروز عصر به تصویب رسید، پيش بيني مي شود كه سازوكارها و سياست هاي پولي و بانكي كشور باعث جلب سپرده به بانك ها و همچنين تقويت عقود مبادله اي براي حمايت از توليد و اشتغال شود.

پيش بيني مي شود كه نزديك شدن نرخ سود تسهيلات مبادله اي و سقف نرخ سود سپرده ها، باعث تحرك قابل توجه در بازار پول و اقتصاد و ايجاد انگيزه بيشتر براي بانك ها در جهت تقويت عقود مبادله اي خواهد شد.

فاصله نرخ سود مبادله اي 22 درصدي با آن چه در دولت قبل به نرخ دستوري 12 درصدي مشهور شد نشان مي دهد كه همزمان با سياست كاهش نرخ تورم از 40 درصد به زير 30 درصد، اين نرخ 22 درصدي مي تواند نقدينگي را به سمت بانك ها هدايت كند و از سوي ديگر بخش قابل توجهي از منابع بانك ها را در خدمت توليد قرار دهد. این سیاست از سویی به کاهش سوداگری و خرید و فروش و دلالی ساختمان و خودرو و طلا وارز کمک می کند .این تصمیم در نهایت به سود بازار سرمایه نیز خواهد بود.

همچنین امروز نماد بزرگ فارس برای بررسی اطلاعات بسته شد. شنیده شده سهم با خبرهای مثبت به بازار باز خواهد گشت. بستن سهم در حالی که جو منفی به بازار داده بود باعث شد تا بازار نیز شرایط بهتری را تجربه نماید.

خودرویی ها یکی دیگر از دلایل بهبود نسبی وضعیت بودند. با افزایش نرخ سیمان خودرویی ها نیز امیدوار شدند که دولت می تواند در نرخ خودرو تجدید نظر کند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

از بانکی ها شروع میکنیم که طبق پیش بینی ها خوب عمل کردند و در بانک های بزرگ و دولتی شاهد افزایش تقاضا بودیم. وبصادر بعد از مدت ها صف خرید شد و وتجارت نیز به دنبال آن به بیش از 120 تومان رسید تا امید  به رشد آن در روزهای آتی بیشتر شود. وبملت هم با رشد تقاضا روبرو شد.انتشار گزارش های 12 ماهه مثبت از سوی این سه شرکت جو مثبت دیگری به گروه تزریق خواهد کرد.

در این گروه همانطور که گفته شد شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی(مبادله ای) را به میزان حداکثر 22 درصد تعیین نمود که خبر خوبی برای بانک های بزرگ و دولتی می باشد

در این گروه همچنین دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس امروز اعلام کرده : دولت در آینده نزدیک لایحه افزایش سرمایه بانک‌ها را با رویکرد حمایت از تولید داخلی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال می‌کنند.

در سیمانی ها بالاخره افزایش نرخ از سوی دولت تصویب شد. خبر افزایش نرخ سیمان باعث افزایش تقاضا در گروه شد. توافق شده که مبلغ 16 هزار تومان بابت هر تن سیمان به قیمت فروش سال 92 اضافه گردد. در خصوص سیمان پوزولانی ویژه مبلغ فوق نیز به 13 هزار تومان افزایش توافق گردید.این افزایش نرخ حدودا 18 تا 19 درصد می باشد.افزایش نرخ های مذکور از 31 خرداد ماه جاری در کل کشور اعمال خواهد شد.توجه داشته باشید که اکثر شرکت های گروه افزایش نرخ 20 درصدی را از ابتدای خرداد ماه در بودجه خود لحاظ کرده اند!

در این گروه سکارون، سیمان مازندران، سیمان کرمان و سیمان داراب افزایش نرخی را برای سیمان لحاظ نکرده اند .در این بین سیمان کارون اثرات افزایش نرخ حامل های انرژی را نیز لحاظ نکرده است

در خودرویی ها صف خرید ایران خودرو و سایپا به همراه خزامیا و خبهمن را تا آخرین لحظات بازار شاهد بودیم. قرار است قیمت های جدید خودرو با احتساب هزینه های مربوط به کیسه هوا و استاندارد آلایندگی یورو 4 اعلام شود. گزارش های 12 ماهه شرکت های گروه نیز هنوز منتشر نشده که البته به نظر نمی رسد حرفی برای گفتن در 12 ماهه سال 92 داشته باشندالبته نگاه بازار هم بیشتر به سوی سود سازی این شرکت ها در سال جاری و سال های آینده می باشد.کسی انتظاری از سود سال 92 این شرکت ها ندارد.

در این گرو بحث تحقیق و تفحص از خودروسازان نیز مطرح است. رئیس هیأت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو گفته: موضوع قیمت‌گذاری خودرو و جلوگیری از تعیین قیمت توسط یک نهاد و همچنین وضعیت سهامداری خودروسازان از جمله محورهای اصلی گزارش تحقیق و تفحص می باشد

خبهمن بار دیگر به بیش از 200 تومان رسید تا از وضعیت بحرانی دور شود. خبهمن تاریخ مجمع را 7 تیر اعلام کرده بود که آن را لغو کرده است.

سایپا کار خود را با صف خرید به پایان رساند. طبق گفته ی مدیر بازاریابی و فروش شرکت از ابتدای امسال بیش از 80 هزار دستگاه خودرو در سایپا تولید شده که در مقایسه با سال گذشته بیش از 40 درصد رشد تولید را نشان می دهد. با توجه به رشد تولیدی خودرو ، در سال جاری تاکنون بیش از 80 هزار دستگاه خودرو تحویل مشتریان شده است. بر همین اساس در سه ماهه اول امسال نزدیک به 80 هزار دستگاه خودرو از تعهدات شرکت چه به صورت پیش فروش و یا فروش فوری عملی شده است.

در لیزینگی ها شاهد پیروی آنها از معاملات خودرویی ها هستیم. در این گروه درخواست افزایش نرخ سود لیزینگ از سوی کانون لیزینگ‌ها داده شده است. دبیر کل کانون شرکتهای لیزینگ ایران با انتقاد از نرخ سود لیزینگ گفته: شرکتهای لیزینگ با نرخ سود فعلی که از سوی سیاستگزار تکلیف شده است نمی توانند ادامه حیات دهند.

رئیس کل بانک مرکزی گفته همه مصوبات روز گذشته شورای پول و اعتبار از امروز ابلاغ و اجرایی می‌شود، برای اینکه نرخ سود عقود مبادله‌ای قابلیت اجرایی‌شدن داشته باشد، شورای پول و اعتبار نرخ 22 درصد را تصویب کرد. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه متوسط نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای در گذشته 14 تا 15 درصد بود، تصریح کرده: با این نرخ‌ها در این شرایط شرکت‌های لیزینگ کارایی کافی را نداشته و فعالیت‌های آنها متوقف شده بود و از طرف دیگر عقود مبادله‌ای هم در نظام بانکی توان اجرایی‌شدن نداشت.

وی گفته: برای اینکه زمینه‌ استفاده از عقود مبادله‌ای ایجاد و شرکت‌های‌ لیزینگ فعال شوند و تصمیم بر واقعی‌کردن نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای گرفتیم.

در پتروشیمی ها گفته شده قیمت اوره کشاورزی از ابتدای تیر افزایش خواهد یافت. اگر نرخ اوره به 950 تا 1000 تومان در هر کیلو برسد به نظر خبر خوبی برای اوره سازان باشد که نرخ اوره داخلی را کمتر 900 تومان در بودجه لحاظ کرده اند! نکته دیگر در این شرکت ها این است که صادرات آنها خیلی جالب نبوده است.برعکس صادرات متانول و پروپان و بوتان جالب بوده است

پترول بار دیگر به 200 تومان بازگشت.ناو سهم حدودا 220 تومان می باشد.شرکت قادر است برای سال مالی جاری 33-35 تومان به ازای هر سهم محقق کند. این سهم فقط صبر بیش از 2 ساله می خواهد !چرا که سوددهی آن در ظرف چند سال آتی متحول خواهد شد!

شیران و واتی با اقبال روبرو شدند که دلیل آن تایید افزایش سرمایه 200 درصدی شیران از محل سود انباشته بود. واتی نیز افزایش سرمایه در پیش دارد.

اتفاق جالب در این گروه توقف فارس برای بررسی اطلاعات بیشتر بود. در روزهای اخیر گفته شده که صف فروش سهم به علت خروج یک حقیقی در سهم بوده است اما عدم جمع آوری سهم توسط حقوقی ها نیز جالب بوده است.

در معدنی ها و فلزی ها تعدیل منفی فملی وضعیت گروه را به هم ریخت. فملی در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 405 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سود سال مذکور ( 504 ریال) افت 19.6 درصدی داشته است. علت تعدیل منفی شرکت افزایش بهای تمام شده و هزینه های می باشد. مبلغ فروش تغییر زیادی نسبت به آخرین پیش بینی نداشته است.

کروی در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 492 ریال محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت 482 ریال می باشد.

در دیگر گروه ها و نمادها

در پالایشی ها شنیده شده که تا آخر هفته قیمت فرآورده ها برای سال 92 از سوی شرکت پخش و پالایش اعلام و شرکت های گروه می توانند گزارش های سال 92 را منتشر کنند. رفع ابهام این صنعت کمک زیادی به وضعیت فعلی بازار خواهد کرد.

وبیمه امروز به واسطه وجود برخی سیمانی ها و بانکی ها در پرتفوی خود صف خرید شد.سود شرکت پایین می باشد و قیمت سهم نیز مدت ها بود که به واسطه سفته بازی عده ای رشد زیادی کرده بود.اما می توان به وضعیت شرکت با توجه به برنامه فعال کردن و اجرای ساخت و تکمیل پروژه گلستان خیام امیدوار بود.

در برخی گروه ها از جمله ، لبنی و شوینده ها و قندی ها نیز این روزها موضوع افزایش نرخ محصولات مطرح است که گفته شده دولت در صدد تهیه بخش نامه و مذاکره با انجمن های صنعتی ست که افزایش قیمت محصولات برخی صنایع به جای اول تیر به انتهای ماه رمضان موکول شود!

غگرجی در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 266 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است. آخرین پیش بینی شرکت 198 ریال بوده است.فروش شرکت کاهشی بوده و علت تعدیل مثبت شرکت افزایش درآمدهای غیر عملیاتی و کاهش برخی هزینه ها بوده است.

غمینو سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 668 ریال به 882 ریال افزایش داده است.این سود با فرض ا فرض عدم فروش خط نوشابه می باشد و با فرض فروش آن به 110 تومان افزایش می یابد.  با وجود گذشت حدوداً سه ماه از عرضه اوليه سهام شرکت، نوساناتي در کيفيت، محتوا و مبالغ پيش بيني سود هر سهم سال مالي 92 و 93 شرکت مشاهده مي گردد ( تعديل 34 درصدي سود هر سهم سال مالي 92 و تعديل 32 درصدي سود هر سهم سال مالي 93 نسبت به پيش بيني اوليه) که ضروري است سرمايه گذاران و ديگر استفاده کنندگان محترم در تصميمات خود به اين موضوع توجه ويژه اي مبذول دارند لذابه نظر مي رسد اطلاعات ارائه شده از طرف شرکت، از قابليت اتکا مناسبي برخوردار نمي باشد.

در رویی ها و سربی ها افزایش نرخ سرب و روی به بیش از 2100 دلار خبر بسیار خوبی ست به خصوص اینکه نرخ دلار نیز مدت ها در 3200 تومان و بیشتر بوده است.اما این روزها بازهم صحبت هایی مبنی بر مشکلات تولید و مواد اولیه در این صنعت به گوش می رسد.

در فسرب گفته شده که تعدیل نیرو دارد البته علیرغم مشکلات پیش رو، هنوز اقدامی برای تعدیل هیچ یک از نیروهای خود نکرده اما کمبود ماده اولیه تولید شمش روی و توقف فعالیت واحد روی این کارخانه به دلیل کمبود مواد اولیه، می تواند این شرکت را با مشکل مواجه کند.

فزرین مجمع خود را امروز صبح برگزار و 75 تومان سود نقدی بین سهامدارانش تقسیم کرد.

حسینا امروز بازگشایی نشد. شرکت در جدیدترین گزارش ارسالی پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را از 6054 ریال به 6110 ریال افزایش داده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب