خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 31 خرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

شاخص کل بورس در آخرین روز از خرداد ماه توانست با 95 واحد رشد به رقم 72،969 واحد برسد . نمادهای پارسان ، سفارس و فولاد هر کدام به ترتیب با 18 ، 14 و 13 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد کچاد با 44 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر این نماگر اقتصادی گذاشتند. ارزش معاملات به رقم 73.1 میلیارد تومان رسید، طوری که بیشترین ارزش معاملات بدون احتساب معاملات بلوکی غالبر و وتوکاح متعلق به نماد خودرو با 2.8 میلیارد تومان بود

در بازار فرابورس نیز شاخص توانست رشد 2 واحدی را تجربه کند و به رقم 748 واحد برسد، همچنین 56.7 میلیارد تومان ارزش معاملات متعاق به بازار فرابورس بود. نمادهای زاگرس و میدکو از جمله نمادهایی بودند که به این رشد کمک کردند .

همان طور که شاهدیم ارزش معاملات در بازار سرمایه افت محسوسی داشته و روزانه شاهد کاهش بیشتر این ارزش نیز می باشیم. واقعا باید منتظر ماند و دید این رکود در بازار سرمایه و سایر بازار های موازی چه زمانی به اتمام می رسد چرا که نه تنها در بورس بلکه در بازار طلا، ارز و مسکن نیز اتفاق خاصی نمی افتد و قیمت ها با اندکی نوسان در حال درجا زدن می باشد. طوری که تا مشخص شدن جزئیات دقیق مذاکرات هسته ای نتوان انتظار زیادی داشت. شاید بعد از آن سرمایه داران با اطمینان بیشتری بتوانند به سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی ترغیب شوند اما اینها تنها در حد شاید است، آنچه مسلم است امسال سال گذار اقتصادی است به تعبیری سال پوست انداختن اقتصادی است بگونه ای که بایستی نقدینگی گسترده ای که در سال های اخیر به جامعه تزریق شده است به بخش تولید سرازیر شود تا شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم، این پوست اندازی اقتصادی با درد همراه است پس باید صبر کرد و تحمل داشت.

در مباحث سیاسی مذاکرات از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز شد و تا روز گذشته هم ادامه داشت، مذاکرات ایران و 1+5 در حالی در وین برگزار شد که طرفین برای برگزاری دور بعدی در تاریخ 11تیر ماه در وین توافق کرده اند، گفتنی است دو طرف از روز سه شنبه نگارش متن را آغاز کرده بودند. دیپلمات های نزدیک به تیم مذاکره کننده می گویند روند نگارش کند بوده اما پیشرفت داشته است .این احتمال نیز وجود دارد که اختلاف اصلی در نگارش متن توافق در باره میزان غنی سازی باشد.

آنچه مسلم است متن در حال نگارش دارای نکات اختلافی بسیاری است که به گفته وزیر امور خارجه در پرانتزها به آن پرداخته می شود. به هر حال بر خلاف دور چهارم ،انتظارات در این دور از مذاکرات مبنی بر دست یابی به توافق جامع کمتر شده بود و این موضوع در کنار جدیت دو طرف برای دست یابی به توافق نهایی و تعیین دور بعدی در تاریخ 11 تیر ماه سهامداران را همچنان امیدوار نگه داشته است، سهامداران بایستی به این نکته توجه داشته باشند که اختلافات 36 سال گذشته در طی یک مدت کوتاه قابل حل شدن نیست و مسلماً زمانبر خواهد بود پس بهتر است در این شرایط به تیم مذاکره کننده بیشترین اطمینان را داشته باشیم که این تفکر برای همه نیز بهتر خواهد بود.

اما در جدیدترین اخبار پیرامون بحران عراق می توان به واکنش وزیر  امور خارجه کشورمان اشاره کرد. طوری که ایشان بیان داشتند، گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) تهدیدی برای همه جهان است و خواستار پرهیز از هرگونه سرمایه‌گذاری سیاسی روی گروه‌های تروریستی شدند. همچنین در خبری شنیدیم که نیروهای عراقی جهت عزیمت از پایتخت این کشور به سمت شمال آماده می‌شوند تا دست به یک ضدحمله علیه افراد مسلحی بزنند که بخش‌های گسترده‌ای از استان نینوا و مناطقی در دیگر استان‌های عراق را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

امیدواریم این مشکل نیز بزودی حل شود چرا که آرامش منطقه نقش بسزایی در اقتصاد و سیاست کشورهای همسایه ایفا می کند، افزایش جهانی قیمت نفت نیز به علت همین اقدامات تروریستی گروه داعش می باشد.

قیمت دلار و طلا نیز تغییر چندانی نداشت و با نوساناتی اندک روزانه در حال معامله می باشند، در امروز قیمت دلار به 3,221 تومان و قیمت سکه بهار آزادی به قیمت 977,500 تومان رسید . فلزات اساسی نیز با تغییراتی همراه شدند طوری که مس ، سرب و قلع هر کدام با اندکی افزایش به قیمت های 6830 دلار ، 2140 دلار و 2185 دلار برای هر تن مبادله شدند.

در بازار چه خبر بود ؟

در خودرویی ها ظاهرا قیمت برخی خودروها اصلاح خواهد شد و نرخ های جدید در روزهای ابتدایی تیر ماه اعلام خواهد شد

در جدیدترین جلسه خودروسازان و شورای رقابت که اواخر هفته برگزار شد دو طرف به توافق نهایی در زمینه‌ قیمت خودروهای داخلی دست یافتند.در این جلسه اعلام شد که قیمت‌های تعیین شده از سوی شورای رقابت بدون احتساب هزینه‌هایی چون بیمه، شماره‌گذاری، مالیات بر ارزش افزوده و سایر عوارض مربوطه بوده و این هزینه‌ها به قیمت‌های نهایی اضافه خواهد شد.

مدیرعامل ایران خودرو نیز گفته به هیچ عنوان به دنبال افزایش قیمت محصولات خود نیستیم اما برخی پارامتر‌ها از دست خودروسازان خارج است که سعی می‌کنیم تا مجوز افزایش قیمت‌های خود را از مراکز قانونی دریافت کنیم . در این گروه امروز روند معاملات متعادل بود طوری که نماد های قطعه ساز از جمله خکار و خمحرکه با استقبال خوبی همراه شدند . خودرو نیز که با حمایت سهامدار حقوقی همراه شد .10 میلیون از سهامش مورد معامله قرار گرفت و به قیمت 277 تومان رسید .

خبهمن در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 435 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به 12 ماهه سال قبل رشد 2 درصدی داشته است.آخرین پیش بینی شرکت برای سال 92 نیز  425 ریال بوده است.

ختور که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 146 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است موفق شده در 12 ماهه واقعی با توجه به رشد فروش 581 ریال به ازای هر سهم محقق کند.شایان ذکر است شرکت قبل از این گزارش سود هر سهم سال 92 را از 226 ریال به 146 ریال کاهش داده بود و حالا آن را به 581 ریال افزایش داده است.

خمحرکه نیز سود واقعی سال 92 را مبلغ 115 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی اش یک ریال افزایش یافته است .

روان فن آور  (خفناور) سود هر سهم سال جاری خود را به دلیل افزایش نرخ فروش شاتون پژو به شرکت پیستون ایران از 394 ریال به 562 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 42.6 درصدی روبرو شده است.

در تحلیلی که انجام شد سود برآوردی قطعه ساز دیگر یعنی مهرکام پارس(خمهر) 204 ریال بدست آمد که این افزایش سود متناسب با افزایش تولید و فروش شرکت به نسبت شرکت ایران خودرو می باشد، این سهم امروز منفی معامله می شد.

در سیمانی ها مجوز افزایش قیمت سیمان بالاخره داده شد و این نرخ ها از فردا اعمال خواهند شد.این افزایش نرخ در بیشتر سیمانی ها لحاظ شده است و در اکثر آنها تاثیر محسوسی بر سودآنها ندارد. این خبر امروز جو این گروه را مثبت کرد طوری اکثر نمادها را به صف خرید تبدیل کرد .

ستران در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 926 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به پیش بینی 888 ریالی سال مذکور رشد 4 درصدی داشته است.سود هر سهم سال جاری شرکت نیز در حال حاضر 990 ریال می باشد.

در پالایشی ها بازار منتظر انتشار گزارش های 12 ماهه می باشد و فعلا اتفاق جدیدی در گروه رخ نداده است.

در خبری زمان معامله بلوکی شبندر اعلام شد طوری که قرار شده است تعداد 2،346،000،000 از سهام پالایشگاه بندر عباس در تاریخ 93/04/14 به قیمت پایه 16،220 ریال از طرف سازمان خصوصی سازی و به وکالت از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران عرضه شود .این خبر نیز نتوانست تاثیر مثبتی بر روند معاملات این گروه بگذارد و اکثرآ روی صفر تابلو معامله شدند .

تغییر در نرخ سود عقود مبادله ای و تصویب نرخ 22 درصدی برای آن باعث توجه به گروه بانکی خصوصا بانک های بزرگ دولتی شده است که منابع مبادله ای زیادی دارند. این گروه نیز همچون سایر گروه معاملاتی کم رونق داشت و بیشتر نمادها روی صفر تابلو معامله شدند . وانصار در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 442 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت 433 ریال به ازای هر سهم بوده است

دارویی ها با وجود عدم افزایش نرخ اما شرایط بنیادی خوبی دارند به خصوص اگر مذاکرات هم به نتیجه برسد که باعث تحول بزرگی در این صنعت خواهیم بود البته بیشتر شرکت های این صنعت در سال های اخیر هم گام های مهمی در جهت رشد تولید و تغییر تکنولوژی داشته اند .حجم معاملات در این گروه نیز بسیار پایین بود . تیپیکو که بزرگترین هلدینگ دارویی است به قیمت عرضه اولیه خود معامله شد .

در گروه پتروشیمی و شیمایی نرخ متانول و اوره بار دیگرکاهشی بوده است که خبر خوبی برای شرکت های گروه نمی باشد.در مورد نرخ اوره داخلی نیز گفته شده که به زودی افزایش نرخ اعلام می شود.در این گروه شکبیر که از جمله مصرف کننده های متانول پتروشیمی شیراز می باشد می تواند تعدیل خوبی  شناسایی کند. این شرکت نرخ متانول مصرفی خود در بودجه 1300 تومان در نظر گرفته است حال با توجه به انکه نرخ متانول پتروشیمی شیراز هم اکنون در بورس کالا در محدوده 700 تومان می باشد می تواند تاثیر بسزایی در پیش بینی سود سال 93 شکبیر داشته باشد . البته p/e  بالای سهم را نیز باید در نظر گرفت.این سهم امروز صف خرید بود .

نفت پاسارگاد در مجمع سالانه خود  400 تومان از سود 440 تومانی سال 92 را بین سهامدارانش تقسیم کرد.

تاپیکو در آخرین پیش بینی سود سال مالی منتهی به 31/2/93 سود نقدی شپاس را 343 تومان در نظر گرفته است.بنابراین تاپیکو از این اختلاف سود نقدی می تواند 17.2 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های خود اضافه کند که به ازای هر سهم کمتر از 1 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است وصندوق نیز سود نقدی شپاس را برای سال مالی منتهی به 31/6/93 مبلغ 322 تومان لحاظ کرده است.

وصندوق از اختلاف سود نقدی 400 تومانی با 322 تومان می تواند 20.7 میلیارد تومان به درآمد حاصل از سرمایه گذاری هایش اضافه کند که به ازای هر سهم 14 ریال بر سود هر سهم شرکت موثر است شایان ذکر است تاپیکو مالک 50.47 درصدی و وصندوق مالک 44.3 درصدی نفت پاسارگاد هستند.

پاكشو  که به قیمت های عرضه اولیش نزدیک شده بود جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي، متوقف شد، ریزش بیشتر از این برای این سهم متصور نمی باشد.

شکلر قصد دارد سرمایه خود را 101،640 میلیون ریال ( معادل 103.33 درصد) افزایش دهد.با این افزایش سرمایه که از محل سود انباشته می باشد سرمایه شرکت از 98،360 میلیون ریال به 200،000 میلیون ریال افزایش می یابد

در لیزینگی ها خبر افزایش نرخ سود تسهیلات مبادله ای به 22 درصد باعث صف خرید گروه شد.قبلا شرکت های این گروه نرخ 15 درصد را برای تسهیلات اعطایی به مشتریان اعمال می کردند که با کارمزد مربوطبه نرخ این تسهیلات برای مشتری به 25 تا 30 درصد می رسید اما با افزایش نرخ به 22 درصد سود بیشتری نصیب این شرکت ها می شود ولی از سوی مقابل مشتریانی که که از تسهیلات لیزینگی استفاده می کنند احتمالا کمتر شود.

بازار از گروه معدنی و فلزی با توجه به برخی گزارش ها نا امید شده است.اگر قیمت های جهانی هم در مسیر نزولی قرار می گرفتند شرایط این صنعت بدتر هم می شد.در شرکت های رویی ،قیمت های جهانی روی در حال رسیدن به 2200 دلار می باشد که خبر بسیار خوبی برای شرکت های این گروه می باشد هر چند که بازهم شنیده هایی مبنی بر مشکل مواد اولیه در این صنعت به گوش می رسد ولی دلار 3200 تومانی در کنار افزایش نرخ های جهانی خبر خوبی ست. در این گروه کچاد ، کگل و کنور همگی تبدبل به صف فروش شدند .

در گروه فولادی و فلزی اکثر نمادها را سبز رنگ نظاره کردیم ولی همانطور که مستحضرید حجم معاملات بسیار پایین می باشد و به این روندها نمی توان امیدوار بود . در این گروه ارفع همچنان می تازد و با روند صعودی خوبی همراه شده است طوری که به قیمت 405 تومان رسید، ارفع توانایی این را دارد که پس از حل مشکل وام دریافتی از بانک صنعت و معدن به سودهای خوبی دسترسی پیدا کند.

سهامداران مطلع هستند که مشکل این شرکت و تعدیل های منفی گذشته به دلیل فعالیت های عملیاتی نبوده است بنابراین با رسیدن به ارقام تولید شمش (بیش از ظرفیت اسمی) و با در نظر گرفتن نرخ 1600 تومان برای هر کیلوی شمش، ارفع به راحتی توان تعدیل های بالقوه ای را در سال جاری خواهد داشت. مهمترین مزیت این سهم حمایت بسیار قوی سهامدار عمده آن یعنی چادر ملو است که اجازه افت قیمتی را به سهم نمی دهد و در مقابل از رشد شارپی سهم نیز جلوگیری به عمل می آورد.

فباهنر در مجمع عمومی مبلغ 250 ریال از 269 ریال سود هر سهم سال مالی 92 را تقسیم کرد .

فولاد هرمزگان در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 10 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سود سال مذکور( 175 ریال) افت 43 درصدی داشته است، گزارش این شرکت آنچنان که باید چنگی به دل نزده است.

فولاد کاویان که سود هر سهم سال 92 خود را در دو مرحله از 48 ریال به 33 ریال کاهش داده بود،در 12 ماهه واقعی نیز تعدیل منفی داده و 6 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.شرکت در اولین پیش بینی سود سال 93 نیز 25 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است.

سایر نمادها :

بمپنا در 12 ماهه واقعی سال مالی منتهی به 29/12/92 مبلغ 1626 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سود سال مذکور ( 1572 ریال) رشد 3.5 درصدی داشته است.این سود نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 69 درصدی داشته است

تایرا که اخیرا سود هر سهم سال 92 را از 280 ریال به 415 ریال افزایش داده بودموفق شده در 12 ماهه واقعی این سود را به 500 ریال افزایش دهد( تعدیل مثبت  20 درصدی).سود هر سهم تلفیقی شرکت نیز 817 ریال می باشد.پیشنهاد تقسیم سود شرکت 10 درصد می باشد که باید دید در نهایت در مجمع روز 7 تیر ماه چقدر پرداخت می شود.شایان ذکر است سود نقدی مجمع سال 92 نیز اعلام شده از ابتدای دی ماه سال جاری پرداخت می شود

غالبر در آخرین پیش بینی سود سود 92 را 322 ریال اعلام کرده بود که بر اساس صورت های مالی حسابرسی نشده مبلغ 267 ریال محقق کرده است(تعدیل منفی 17 درصدی)

شرکت توسعه خدمات بندری و دریایی سینا تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 94,040 میلیون ریال به مبلغ 205,637 میلیون ریال افزایش دهد . لازم به ذکر است که تمام این افزایش سرمایه 111،597 میلیون ریالی که معادل 119 درصد می باشد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی سهامداران می باشد . همچنین اعلام شده است که موضوع افزایش سرمایه ، تامین بخشی از مخارج اجرای طرح پایانه نفتی در بندر امام خمینی می باشد.

ایران یاسا تایر ورابر در مجمع عمومی مبلغ 300 تومان ، حفاری در مجمع عمومی مبلغ 75 تومان ، وسکاب در مجمع عمومی مبلغ 41 تومان و تکشا نیز مبلغ 40 تومان در مجمع عمومی تقسیم کردند.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب