خلاصه اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 1 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبر

اولین روز از اولین ماه داغ تابستان را با افت 68 واحدی شاخص کل بورس به پایان رساندیم تا این نماگر بازار به 72900 واحد برسد. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل بورس مربوط به نمادهای کگل و شبندر به ترتیب با 61 و 19 واحد و بیشترین تاثیر منفی نیز مربوط به نمادهای فولاد و وغدیر به ترتیب با 47 و 8 واحد بود.

ارزش کل معاملات بورس به رقم پایین 74.8 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس نیز به 81 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد شسپا با 3.9 و خودرو با 3.7 میلیارد تومان و بیشترین ارزش معاملات فرابورس اگر ارزش 33.4 میلیارد تومانی صمپنا را در نظر نگیریم متعلق به نماد حسینا با 8.7 میلیارد تومان بود.

اولین روز از ماه تیر را در حالی با افت شاخص و همچنین روند ادامه دار کاهش ارزش معاملات آغاز کردیم که فصل بهار فصلی نسبتا تلخ برای سهام داران بود. ماه خرداد و فصل بهار بر سهامداران بسیار سخت گذشت. روزهای بهاری سال 93 در حالی به پایان رسید که بازدهی منفی 7 درصد برای سهامداران به جا ماند، حال سهامداران امیدوار به ماه های آینده هستند تا این بازدهی منفی تا حدودی جبران شود و معتقدند که سال 93 با توجه به  اصلاح اخیر قیمت ها بازدهی نسبتا قابل قبولی را برای آنها در پی خواهد داشت.

از سال 81 تا سال 92 تنها دو سال 84 و 87 بازدهی منفی برای سهامداران در پی داشته است و در سال های دیگر بازدهی بورس مثبت بوده است و به نظر نمی رسد سال جاری با بازدهی منفی همراه شود. وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود است و اگر مذاکرات به نتیجه هم برسد وضعیت بسیار بهتر هم خواهد شد.

بازار دچار حالت خاصی شده است. نه فروشنده میل به فروش زیاد دارد و نه خریدار می تواند دل را به دریا بزند و تمام نقدینگی خود را خرید کند! فروشنده طبیعی ست که بعد از افت شدید قیمت ها فروشنده نباشد، خریدار هم منتظر یک جرقه در بازار است و فعلا ترجیح داده محتاط باشد!

بازار در دو روز آخر ماه خرداد وضعیت بدی نداشت و با وجود عدم توافق نهایی در مذاکرات توانست خود را جمع و جور کند. البته مشکل اصلی بازار همان کمبود نقدینگی ست که چالشی جدی برای آن شده است. اگر نقدینگی وجود داشته باشد بازار می تواند به خبرهای منفی نیز بی توجه باشد ولی وقتی نقدینگی نباشد در مقابل خبرهای منفی آسیب پذیر خواهد بود و به خبرهای مثبت نیز توجه زیادی ندارد.

ورود مجدد نقدینگی ها به بازار نیاز به حمایت های موثر دارد،حمایت هایی که باید از سوی دولت و حقوقی ها صورت پذیرد که متاسفانه در حال حاضر این اتفاق نیفتاده است.دولت که هدف خاصی دارد و با توجه به اینکه به دنبال هدف اصلی خود می باشد ممکن است با اتخاذ سیاست هایی، هر چند ناخواسته ضربه هایی نیز به برخی بخش های اقتصادی در کوتاه مدت وارد کند.بازار بورس متاثر از سیاست های انقباضی دولت در وضعیت رکود به سر می برد البته این تنها شامل بازار بورس نمی شود سایر بازار ها نیز شرایطی مشابه با بازار بورس دارند !

حقوقی ها هم بارها اذعان کرده اند که نقدینگی کافی برای حمایت از سهام خود ندارند. این دو عامل مهم باعث شده نقدینگی در بازار به تدریج کاهش یابد و به امروز برسیم که به زحمت ارزش آن به 100 میلیارد تومان میرسد.در زمان اوج بازار و رشد قیمت ها در نیمه اول سال 92 ارزش معاملات در یک روز معمولی به راحتی به 500 میلیارد تومان هم میرسید!

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه تجهیزاتی با فشار عرضه ها روی منفی را سپری کردند. بمپنا بعد از تعدیل مثبت 3.5 درصدی و بازگشت به قیمت های بیش از 1200 تومان بار دیگر به کمتر از این محدوده رسید.

حفاری در مجمع خود از مبلغ 951 ریال سود محقق شده برای سال مالی 92 مبلغ 750 ریال را تقسیم کرده است

فاذر که در مجمع خود 18 ریال بین سهامدارانش تقسیم کرده به دلیل انعقاد قرار دادهای جدید سود هر سهم سال 93 خود را از 186 ریال به 255 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 37 درصدی روبرو شده است

در گروه انفورماتیکی ها رانفور و فن آوا مثبت و سایر نمادها منفی بودند.این صنعت صنعتی که در بلند حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

در ساختمانی ها همه نمادها در قیمت پایانی افت قیمت را تجربه کردند. اکثر کارشناسان و مسئولین، معتقدند که رونق به این صنعت حداقل تا پایان سال بار نخواهد گشت.

در این گروه ثشرق در گزارش شش ماهه سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را 467 ریال اعلام کرده است. قبلا 471 و سپس 469 ریال پیش بینی نموده بود.

در حمل و نقلی ها شاهد بازگشت حسینا به بازار بودیم. خبرهای شرکت که مثبت می باشد دیروز هم افزایش سرمایه شرکت تایید شد. شرکت تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 94,040 میلیون ریال به مبلغ 205,637 میلیون ریال افزایش دهد این افزایش سرمایه 119 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی سهامداران می باشد. موضوع افزایش سرمایه ، تامین بخشی از مخارج اجرای طرح پایانه نفتی در بندر امام خمینی می باشد .

دیگر نمادهای مثبت این گروه حپترو، حتوکا و حفارس بودند که رشد بیش از 3 درصدی را تجربه کردند. حفارس بعد از به حد نصاب نرسیدن مجمع سالیانه بازگشایی شده بود.

در لیزینگی ها ولغدر تا صف خرید و قیمت های بیش از 190 تومان پیش رفت ولی در پایان متعادل شد و به کمتر از 190 تومان رسید. ولیز هم در این گروه مثبت بود. سایر نمادها افت قیمت داشتند

خبر افزایش نرخ سود عقود مبادله ای به 22 درصد خبر خوبی برای این گروه بوده ولی مدیرعامل یک شرکت لیزینگ با بیان اینکه تغییر نرخ سود تسهیلات تاثیر کارکردی بر فعالیت لیزینگ‌ها ندارد گفته: نرخ سود مناسب برای لیزینگ‌ها می تواند تا 25 درصد باشد.  وی گفته تعیین نرخ 22 درصد سود تسهیلات تاثیر چندانی بر عملکرد لیزینگ‌ها نداشته و تنها می‌تواند بحث‌های روانی را ساماندهی کند، نرخ جدید مصوب با نرخ بهای تمام شده پول هنوز فاصله دارد، بنابراین نمی‌تواند تاثیر کارکردی در فعالیت لیزینگ‌ها داشته باشد.

خودرویی ها در اکثر نمادها منفی و قطعه سازان در اکثر نمادها مثبت بودند. در گروه خودرویی بسیاری منتظر عملکرد این گروه در گزارش های سه ماهه هستند.گزارش هایی که می تواند مسیر آنها را در ماه های آتی ترسیم کند.به نظر می رسد با توجه به رشد جالب توجه تولید در سه ماهه اول سال پوشش های سه ماهه آنها مناسب باشد

در این گروه معاون بازاریابی و فروش داخلی سایپا از برگزاری جلسات کارشناسی خودروسازان و اعضای شورای رقابت برای اعلام قیمت نهایی انواع خودرو خبر داده و گفته: در صورت رفع اختلافات به‌زودی قیمت‌های جدید اعلام می‌شود.

مدیر عامل ایران خودرو در مورد نرخ خودرو گفته: تابع نظر شورای رقابت هستیم/ شورای رقابت هر وقت قیمت جدید خودروها را ابلاغ کند، ایران‌خودرو آن را به اجرا درخواهد آورد.

معاون بازاریابی و فروش شرکت نیز اعلام کرده: تولید ایران خودرو در ماه‌های اخیر حدودا سه برابر شده است. با رشد تولید و عرضه خودرو تلاش می‌کنیم تا قیمت‌ها در بازار آزاد تعدیل شود و مطمئنا در ماه‌های آینده شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار خواهیم بود

مدیر عامل سایپا هم اعلام کرده :با توجه به بسترسازی های لازم، برآوردهای ما نشان می دهد ظرفیت تولید محصول در سایپا افزایشی دوباره خواهد یافت

بانکی ها که یک روز تحت تاثیر افزایش نرخ سود مبادله ای به 22 درصد بودند بازهم تحت تاثیر مذاکرات سیاسی و روند آن قرار گرفتند و با فشار عرضه ها روبرو شدند.

وپاسار، وانصار و وبصادر از مثبت های گروه بودند. بانک صادرات  سود تلفیقی محقق شده برای سال مالی 92 را مبلغ 191 ریال اعلام کرده است که نسبت به سال 91 شاهد رشد 106 ریالی می باشیم.همچنین شرکت در این گزارش سود واقعی سال 92 را مبلغ 120 ریال اعلام کرده است این در حالی است که آخرین پیش بینی اعلام شده برای سال 92 مبلغ 112 ریال بوده است .

بانک سرمایه در 12 ماهه واقعی 338 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی (404 ریال) افت 16 درصدی داشته است

ونوین در اصلاحیه ای سود واقعی 12 ماهه خود را از 485 ریال به ازای هر سهم به 477 ریال کاهش داده است.شایان ذکر است آخرین پیش بینی سود سال 92 شرکت 401 ریال بوده است

در پتروشیمی ها نرخ اوره و متانول رشد داشته است.در این گروه همچنین بازهم مباحث خوراک در رده های بالا مطرح شده است.رئیس مجلس در نامه ای به رئیس جمهور نرخ اعلامی از سوی دولت برای خوراک پتروشیمی ها را مغایر با مصوبه 13 سنتی مجلس دانسته است و خواستار توقف اجرای آن شده است.انجمن صنعت نیز تاکید کرده بهتر است نرخ خوراک و سوخت یکسان شود

شخارک در مجمع دیروز 780 تومان تقسیم کرد و افزایش سرمایه 100 درصدی اش را نیز تصویب کرد.این تقسیم سود حدودا 17 ریال به سود تاپیکو و 1تومان بر سود وصندوق تاثیر دارد

پترول امروز تا صف فروش و 191 تومان هم پیش رفت. پترول سهمی ست که در کوتاه مدت معاملاتی نسبتا خسته کننده داشته و شاید هم داشته باشد ولی مسلما سهمی شیرین و خوب برای 2 تا 3 سال می باشد

افزایش سرمایه 200 درصدی پتروشیمی فارابی نیز تصویب شد

دیشب گفتیم که سیمانی ها از فردا پر عرضه خواهند شد.بیشتر سیمانی ها افزایش نرخ سیمان را قبلا در بودجه های خود لحاظ کرده بودند ولی در کل برای پوشش هزینه های ناشی از رشد قیمت حامل های انرژی این افزایش نرخ خبر مثبتی برای آنها بود.

در این گروه سیمان تهران اعلام کرده که افزایش نرخ سیمان در بودجه 93لحاظ شده و این افزایش اخیر نرخ سیمان تاثیر بر بودجه سال جاری ندارد

در دیگر نمادها و گروه ها

در گروه لبنی در حالی که دامداران از مشخص نشدن قیمت شیر خام پس از گذشت سه ماه از سال انتقاد دارند یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از تعیین نرخ 1350 تومانی خرید هر کیلوگرم شیرخام خبر داده و گفته: این نرخ جدید پس از ماه رمضان اعلام و بازار شیر و لبنیات آزاد می‌شود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی دامداران ایران نیز با بیان اینکه دامداران برای تامین نهاده های دامی با قیمت مناسب با مشکل مواجه هستند، گفته: قیمت واقعی هر کیلوگرم شیر خام با توجه به هزینه های تمام شده تولید بین 1570 تا 1600 تومان است.

سرمایه گذاری پردیس قصد دارد سرمایه خود را با افزایشی 25 درصدی (ازمحل مطالبات و آورده نقدی )  از مبلغ 80 میلیارد تومان به 100 میلیارد تومان برساند.

قندی ها معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند.شرکت های این گروه منتطر اعلام رسمی افزایش نرخ شکر بودند ولی دولت مصوبه تثبیت قیمت‌ها را تا اطلاع ثانوی تمدید کرده است و این مصوبه تا اطلاع ثانوی پابرجاست و صنوف حق افزایش قیمت را ندارند

در فولادی ها فولاد مبارکه با کمک حقوقی ها معاملات مثبتی را تجربه کرد و در واقع در 400 تومان حمایت شد

گفته شده رکورد تولید روزانه در مگامدول واحد احیای مستقیم فولاد مبارکه کسب شده است. چهار هزار و 60 تن آهن اسفنجی در واحد احیای مستقیم 2 شرکت تولید شده این در حالی است که رکورد قبلی چهار هزار و 30 تن بوده است

ذوب تحت تاثیر کاهش p/e کلی بازار و با توجه به اینکه پی بر ای بالاتری از سایر همگروهان دارد افت داشته به 350 تومان و کمتر هم رسیده است!

طبق خبرها تولید ریل ملی در ذوب آهن کلید خورده است. اولين جلسه پروژه (kick of meetig ) توليد ريل ملي ذوب آهن اصفهان با حضور كارشناسان شركت kuttner آلمان و همكاران حوزه هاي برنامه‌ريزي‌ و توسعه و بهره برداري در دفتر ذوب آهن در تهران برگزار شده است

دپارس در حالی در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 6834 ریال محقق کرده بود که در 12 ماهه واقعی مبلغ 6422 ریال محقق کرده است.شرکت قرار است 600 تومان تقسیم کند

برخی شایعات حاکی از افزایش سرمایه 270 درصدی پاسا از محل مطالبات و آورده نقدی می باشد

امروز نماد شركت پارس خزر با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب