خلاصه اخبار بورس چهارشنبه 4 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته در حالی که در ابتدای وقت با کمک معاملات بلوکی در نمادهای بزرگ رشد 100 واحدی را تجربه کرده بود در نهایت با فشار سنگین عرضه ها افت 94 واحدی را به ثبت رساند و به مرز 72 هزار واحدی نزدیک تر شد.نماد معاملاتی شبندر با 56 و همراه با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فولاد و خودرو هر کدام با 21 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 82.5 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس نیز بدون لحاظ کردن معاملات بلوکی مارون و نمادهای اراق بدهی و مشارکت به 61 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات بازار به نماد حسینا با 7 و  شبندر با 6.4 اختصاص داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که تلاش شد هر طوری شده نسبت به روزهای گذشته تغییر وضعیت دهد. بازار را با خبر اول وقت در مورد بیمه گسترده سهام شروع کردیم. اتفاقی که تاثیری بر بازار نداشت هر چند که نشان می دهد مسئولین بورسی در تلاش هستند که بازار از این وضعیت دور شود. برخی می گفتند تضمین 20 درصد سود در 5 ماه در حالی که نرخ سود 22 درصد می باشد راضی کننده نیست! به نظر طرح خوبی ست ولی ظاهرا سهامداران در اوج بی اعتمادی قرار گرفته اند و با ابهاماتی که وجود دارد حاضر به فعالیت در بورس نیستند. سهامداران معتقدند تا زمانی که ابهامات مختلف سیاسی و اقتصادی بر بازار حکمفرماست بازار نمی تواند حرکتی موثر و مثبت داشته باشد.

نمی توانیم در مورد بازار چه بگوییم. نه می توانیم بگوییم وضعیت بازار بدتر از آنچه که مشاهده می شود، خواهد شد و نه می توانیم بگوییم بازار در روزهای آتی بهتر می شود. فقط نیاز به رفع ابهامات با کمک دولت و مسئولان و در کنار آن خبرهای مثبت از گزارش های سه ماهه هستیم. حمایت عملی دولت می تواند شوک مثبتی قوی برای بازگشت تحرک به بازار باشد که متاسفانه دولت هم حتی یک نیم نگاه به بازار ندارد!

هر آن چیزی که موجب رونق تولید، افزایش شفافیت، افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، نگه‌داشتن حاشیه سود مناسب بنگاه‌های تولیدی و به صرفه بودن تولید و ارائه خدمات شود، بر بورس اثر مثبت گذاشته و کم‌تر کسی حاضر به فروش سهام در قیمت‌های پایین خواهد شد.

هفته آینده را نمی توانیم دقیق پیش بینی کنیم چرا که هر خبری می تواند در آن تاثیر داشته باشد. اگر هم خبری در کار نباشد مسلما فاز احتیاط با توجه به اینکه دور بعدی مذاکرات از اواخر هفته آینده شروع می شود همچنان در کار خواهد بود!

 در اخبار حاشیه ای بازار،

در اخبار بورسی روز گذشته جلسه شورای پول و اعتبار مصوباتی داشت که تحلیلگران برداشت‌های متفاوتی از آن داشتند. در این باره ، مدیر امور بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: روند کاهشی تورم در آینده موجب بدتر شدن بازده نرخ سود اوراق مشارکت خواهد شد. وی درباره تأثیر مصوبه جدید شورای پول و اعتبار بر بازار سهام اظهار داشت: یکی از بندهای این مصوبه انتشار اوراق مشارکت توسط بانک مرکزی به نرخ 22 درصد است و دیگری مربوط به کاهش ذخیره قانونی بانکهاست که قدرت وام‌دهی بانکها را افزایش می‌دهد. این موضوع می‌تواند علامت مثبتی به بازار سهام دهد و موضوع نگران کننده‌ای نیست؛ نقش کاهش ذخیره بانکها برای صنعت بانکداری مثبت است ضمن آنکه تسهیلاتی در نقدینگی ایجاد می‌کند و ممکن است به صورت غیرمستقیم باعث شود که نیاز بانکها به منابع پولی با استفاده از رقابت ناشی از جذب نقدینگی در فضای پولی را کاهش دهد.

در خبر دیگر امروز سؤال نماینده ارومیه از وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد عملکرد وزارت اقتصاد در حوزه بانکداری و بورس اعلام وصول شد. امیدواریم نماینده های مجلس که خود آنها نیز تاثیر عمده ای در افت بورس داشتند بازار را از این وضعیت نجات دهند.

در اخبار سیاسی نمایندگان مجلس در آخرین جلسه خود پیش از تعطیلات یک هفته‌ای مجلس، بحث استیضاح سه وزیر را مطرح و از دو وزیر دیگر هم طرح سوال کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد اینکه اگر توافقی با 5+1 صورت نپذیرد گفته: در صورت عدم وصول توافق در وین هر طرف این حق را دارد که به سیاست های قبل از توافق ژنو باز گردد که این شامل طرف ایرانی نیز می شود.

در اخبار اقتصادی امروز نوبخت در خصوص افزایش قیمت‌ها تاکید که دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارد و با توجه به سیاست مهار تورم با هیچ افزایش قیمتی موافقت نخواهد شد و به دستگاه‌های مرتبط تأکید شد دقت لازم را داشته باشند.این همان یکی از عوامل ناامید کننده سهامداران بورس بوده است چرا که عدم افزایش نرخ ها نمی تواند سودآوری شرکت ها را امسال افزایش دهد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز افزایش قیمت کالا و خدمات را منوط به بررسی و تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دانسته و گفتهتاثیر افزایش قیمت حامل های انرژی بر قیمت تمام شده کالاها و خدمات متفاوت است

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در تجهیزاتی ها مپنا به زیر 700 تومان سقوط کرده و رتکو نیز که حمایت 1000 تومانی را داشت در کمتر از این محدوده منفی بود. فاراک برای سومین روز صف خرید بود.

در فلزی معدنی ها در بازارهای جهانی مس بار دیگر در مرز 6900 دلار قرار دارد. سرب و روی نیز با هم حرکت می کنند به 2200 دلار بار دیگر نزدیک شده اند.جالب اینجاست که کارشناسان بین الملی معتقدند که قیمت روی به 2500 دلار هم می رسد.تنها خبر مثبت این گروه همین نرخ های جهانی در کنار دلار 3200 تومانی می باشد که باعث شده گمانه زنی ها مبنی بر پوشش سه ماهه آنها مثبت شود.

در برخی فولادی ها خبرهایی از افزایش تولید برخی محصولات به گوش می رسد.

در ذوب آهن شایعاتی مبنی بر توقف چند روزه تولید به دلیل مشکل تامین مواد اولیه به گوش میرسید که امروز تکذیب شد.

فخوز طی سه ماه اول سال جاری بیش از 864 هزارتن محصول نهایی فولاد را تولید کرده است.مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان گفته: تولید شرکت در این مدت علاوه بر 864 هزارتن فولادخام شامل شمش های بلوم ، بیلت و اسلب، 874 هزارتن آهن اسفنجی و یک میلیون و448 هزارتن گندله سنگ آهن بوده است.

در گروه رایانه و انفورماتیک معاملات مثبت مفاخر جالب بود.رانفور و فن آوا هم مثبت بودند.البته ما به شرایط بنیادی رانفور و فن آوا اعتقاد داریم و هر وقت بازار از این شرایط بحرانی دور شود مستعد رشد خواهند بود.سایر نمادهای گروه امروز منفی بودند.

در گروه ساختمانی ثشرق از بازار فرابورس به بازار دوم بورس نقل مکان کرد. ثامان و ثاباد معاملات متعادل و مثبتی داشتند و سایر نمادها نیز منفی معامله شدند. واقعا با وجود پی بر ای بین 3 تا 4 برخی شرکت های این گروه دیگر حرفی برای گفتن در این گروه نداریم.

همراه اول با کمک معامله بلوکی مثبت شد ولی اخابر با معاملت منفی به 258 تومان رسید.

در حمل و نقلی ها حخزر حمایت کننده ای به نام حکشتی دارد و امروز معاملات متعادل و مثبتی داشت. سایر نمادها از جمله همین حکشتی منفی بودند. حسینا تلاش زیادی برای متعادل شدن کرد ولی در نهایت با حجم معاملات 1 میلیون سهمی و اختصاص بیشترین ارزش معاملات بازار با صف فروش به کار خود پایان داد. این شرکت با وجود قابلیت های فراوان در افزایش سود خود ولی با حاشیه های زیادی همراه بوده است. در مقایسه با همگروهی ها وضعیت بسیار خوبی دارد و تنها عامل فشار عرضه در سهم در سود بودن تعداد زیادی از سهامداران حقیقی ست. سودهایی که حتی به 100 درصد هم می رسد.

لیزینگی ها در غیاب ولساپا همگی منفی بودند. در لیزینگی ها گفته می شود نرخ سود مورد عمل شرکت های لیزینگی 22 درصد تعیین شده و دریافت هر گونه وجه اضافی از سوی شرکت های مزبور برای اعطای تسهیلات ممنوع است.

در خودرویی ها واقعا حرفی برای گفتن نداریم. فعلا منتشر گزارش های سه ماهه آنها با توجه به رشد خوب تولید و فروش آنها هستیم.

در این گروه گزارش رسمی دولت حاکی از افزایش خرید خودرو و 2 برابر شدن فروش اینترنتی خودرو می باشد.اگرچه دول تقصد دارد تا از تلاش‌های سوداگرانه در بازار خودرو جلوگیری کند، اما اکنون گزارش رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشانگر این است که فروش اینترنتی خودرو دو برابر شده به نحوی که فروش خودرو به صورت الکترونیکی در سه ماهه ابتدای سال جاری به 34 هزار میلیارد ریال رسیده است.

در بانکی ها با تصویب شورای پول و اعتبار، نسبت سپرده قانونی برای انواع سپرده‌ها در بانک‌های تجاری و موسسات اعتباری (دولتی و غیردولتی) با کاهش روبرو و به طور یکسان و معادل 13.5درصد تعیین شده است که خبر خوبی برای آنها می باشد.

همایش کفایت سرمایه مبتنی بر توافقنامه‌های بال ۲ و ۳ نیز در مؤسسه عالی بانک‌داری امروز برگزار شد.

وتجارت امروز با کمک حقوقی ها و معامله بلوکی به بیش از 120 تومان صعود کرد. افزایش سرمایه 161 درصدی شرکت نیز ثبت شده است. وبصادر نیز این روزها معاملات امیدوار کننده ای داشته است.

 در پتروشیمی ها بازگشت اوره به 333 دلار خبر خوبی بوده است.در این گروه اگر لایحه تعدیل نرخ خوراک هم تصویب شود شرایط بسیار مناسب خواهد شد.

در گروه پتروشیمی حمایت دولت از آزادسازی قیمت ها در بورس کالا نیز قابل توجه می باشد.اگر نرخ اوره داخلی نیز آزاد شود شرایط برای پوشش سود شرکت های اوره ساز مهیا می شود.

پارسان در روزها و هفته های اخیر به صورت خرد خریدار و حمایت کننده چند سهم زیرمجموعه خود بوده است .گزارش پرتفوی خرداد ماه نشان می دهد که شرکت در این دوره خریدار 2.13 میلیون سهم شراز، 1.23 میلیون سهم شبریز، 3.09 میلیون سهم شپدیس و 1.77 میلیون سهم کرماشا بوده است

شرکت از ابتدای تیر ماه نیز تعداد 623 هزار سهم شراز ، 127 هزار سهم شبریز ، 272 هزار سهم کرماشا و 252 هزار سهم شپدیس را خریداری کرده است.

در سیمانی ها بارها تاکید کردیم که اثرات افزایش نرخ سیمان تا 20 درصد هم تاثیر محسوسی بر سود شرکت های گروه ندارد.بیشتر سهامداران هم این موضوع را می دانستند ولی سهام گروه در سراشیبی سقوط قرار گرفته اند. امروز  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار هم اعلام کرد: نماد شرکت‌های سیمانی در صورت ارائه اطلاعات با اهمیت متوقف می‌شوند.

در سنگ آهنی ها کچاد و کنور با صف فروش روبرو شدند. قیمت سنگ آهن کمی رشد داشته است. افزایش قیمت سنگ آهن که در روزهای پایانی هفته گذشته آغاز و با شروع هفته جاری ادامه یافته است نتیجه لابی برزیل، استرالیا و چین برای جلوگیری از حذف برزیل از گردونه صادرات سنگ آهن و جلوگیری از حذف معادن سنگ آهن چین در پروسه تولید کنسانتره بوده است.

در دیگر نمادها

مجمع وساپا صبح امروز با تقسیم سود 10 تومانی برگزار شد. در مجمع شرکت گفته شد ناو سهم 1904 ریال می باشد که قیمت سهم در محدوده ی 69 درصدی آن می باشد.

خمهر هم مجمع خود را بدون تقسیم سود برگزار کرد . در مجمع ، پروژه شرکت با ایران خودرو تکذیب شد.

در قطعه سازان یک عضو هیئت مدیره قطعه سازان اعلام کرده شرکت های این صنعت هم افزایش نرخ خواهند داشت.

خنصیر در آخرین پیش بینی خود سود هر سهم مالی منتهی به اسفند 92 را 520 ریال اعلام نموده بود در گزارش 12 ماهه واقعی سود هر سهم را با افزایش 10 درصدی به مبلغ 571 ریال گزارش نموده است.افزایش سرمایه شرکت نیز به ثبت رسیده است

شکلر مجمع خود را امروز برگزار کرد و افزایش سرمایه 100 درصدی اش را تصویب کرد

پتروشیمی زاگرس معاملات مثبتی داشت. خبرهایی از رشد فروش و تولید در خرداد ماه علت توجه نسبی به سهم می باشد.

کاذر امروز را با صف خرید به پایان رساند. شرکت در آخرین پیش بینی خود سود هر سهم مالی منتهی به اسفند 92 را 1201 ریال پیش بینی نموده بود که بر اساس گزارش 12 ماهه واقعی خود سود هر سهم را با افزایش 1 درصدی به مبلغ 1217 ریال گزارش نموده است .

تهران شیمی در گزارشی اصلاحی پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به آذر 93 در عملکرد 3 ماهه را با 11 درصد تعدیل مثبت از 1590 ریال به 1761 ریال افزایش داده است .

لخزر که افزایش سرمایه 100 درصدی دارد  در آخرین پیش بینی خود سود هر سهم مالی منتهی به 29 اسفند سال 92 را 968 ریال پیش بینی نموده بود که بر اساس گزارش 12 ماهه واقعی خود سود هر سهم را با تعدیل 23 درصدی به مبلغ 1195 ریال گزارش کرده است.

نماد معاملاتی قند مرودشت با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 1394/04/31 و ، متوقف شد.

 وتوسم معاملات مثبتی داشت. شرکت مزایده فروش برج برزیل را منتشر کرده است.قیمت پایه فروش 315 میلیارد تومان می باشد.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب