خلاصه اخبار بورس شنبه 7 تیرماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
سقوط بازار

شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته افت 588 واحدی را تجربه کرد و ضمن سقوط به کانال 71 هزار واحدی به نیمه های کانال مزبور نزدیک شد.نماد معاملاتی شبندر با 96،رمپنا با 43 ،تاپیکو با 41 و پارسان با 33 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس هم افت 13 واحدی را به ثبت رساند و 16 واحد دیگر تا سقوط به کانال 600 واحدی فاصله دارد.

ارزش کل معاملات بورس به 96.1 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 39 میلیارد تومان رسید. حدود 26.5 میلیارد تومان از ارزش معاملات در بازار بلوک معامله شد که 13.2 میلیارد تومان آن مربوط به نماد تاپیکو و 13.2 میلیارد تومان هم مربوط به نماد وغدیر بود. بیشترین ارزش معاملات بازار به نماد خودرو با 9.7 میلیارد تومان و خساپا با 3.9 میلیارد تومان اختصاص داشت.

روز به روز وضعیت بازار وخیم تر و بحرانی تر می شود و حرکت با این فرمان معلوم نیست آن را به کجا برساند. واقعا سقوط بازار شدت زیادی گرفته است و هیچ دلیلی هم نمی تواند جلوی آن را بگیرد. نمی توانیم چه بگوییم و فقط امیدواریم این روزهای تلخ هر چه سریعتر از بازار دور شود!

بازار امروز بسیار منفی بود و پیش بینی اکثر کارشناسان نیز این بود که  با خبر تضمین سود حداقل 20 درصدی در 29 سهم شاخص ساز روندی متعادل به خود بگیرد و نسبت به روزهای قبل از آن وضعیت بهتری داشته باشد لیکن اینگونه نشد و دلیل آن این بود که خیلی ها این روش را نیز برای بهبود بازار کارآمد ندانستند و به همین دلیل بازار هم مثل روزهای قبل پرفروش و راکد بود! اول از همه باید بگوییم که مسئولان بورسی برای بهبود وضعیت فعلی بورس تلاش می کنند و کوتاهی نمی کنند.نباید انگشت اتهام را به سوی مسئولان بورسی دراز کنیم.نیاز به یک شوک بسیار قوی و حمایت ویژه دولت از بورس هستیم چون واقعا کار به جای باریک رسیده است و ذره ای هم اعتماد در بازار باقی نمانده است

به نظر می رسد اوراق تبعی که از امروز منتشر شدند تصمیم بدی برای بازار نباشد. این اوراق حداقل 20 درصد سود را برای سهامداران شرکت هایی که بیمه می شوند تضمین می کند. شاید برخی بگویند اوراق مشارکت و سود بانکی نیز همین سود را به سرمایه گذاران خواهد داد که باید گفت این اوراق امکان بازدهی بیش از 20 درصدی را نیز خواهد داشت. اگر قیمت سهم از قیمت اعمال در تاریخ سررسید بالاتر رود سرمایه گذار اختیار دارد سهم خود را با قیمت مورد نظر بفروشد و سودی بیشتر کسب کند. به نظر می رسد اگر بازار و سهامداران کمی منطقی فکر کنند مزیت این اوراق از اوراق مشارکت بیشتر می باشد.

طرح حمایت از تولید نیز که به تازگی مورد بررسی قرار گرفته است می تواند بر بسیاری از شرکت های بورسی تاثیر مثبت داشته باشد. یک عضو کمیسیون صنایع مجلس گفته هم اکنون لایحه پیشنهادی دولت در حمایت از تولید در وزارت اقتصاد و دارائی در حال بررسی است و احتمالا هفته آینده لایحه در هیئت دولت به نهایی برسد.

تورم هم همچنان در حال کاهش است.در ماه خرداد هم شاهد کاهش 2.2 درصدی تورم بوده ایم .به نظر می رسد سیاست های اقتصادی دولت در کاهش تورم که اثری منفی هم بر بورس داشته اثر بخش بوده است. هدف دولت کاهش تورم به زیر 20 درصد می باشد و اگر این اتفاق بیفتد نرخ سود بانکی بازهم کاهش خواهد یافت.

در اخبار حاشیه ای بازار،

در اخبار بورسی مدیر امور بورس‌های سازمان بورس گفته :صنایع بورسی در آینده با توجه به برنامه ریزی ها در دولت و مجلس بهبود خواهند یافت و متولیان بازار همواره در حال پیگیری مسائل و مشکلات سهامداران هستند

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی نیز گفته :به نظر می رسد وضع.یت و شرایط فعلی بازار سرمایه نیازمند توضیح مسئولین و ارایه راهکار برای برون رفت از شرایط فعلی می باشد. با توجه به شرایط خاص حاکم بر بورس و افت قابل توجه قیمت سهام اکثر شرکت ها، بررسی عوامل مختلف و رصد موضوعات اثرگذار در بازار سرمایه جزو ملزومات بوده و به جهت راهکارهای عملی برای حمایت از بازار سرمایه این جلسه طی هفته آتی تشکیل خواهد شد

در اخبار سیاسی مذاکرات سیاسی را در پیش داریم. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ در نشست روز گذشته خود مصمم به دستیابی به توافق جامع با ایران تا تاریخ ۲۰ جولای شدند

سفیر روسیه هم گفته: مرحله بعدی مذاکرات هسته ای ایران و گروه 5+1 ماراتنی خواهد بود و دو هفته طول خواهد کشید.روسیه به آمریکا هشدار داده که مذاکرات ایران و 1+5 را خراب نکنند

در بازار داخلی چه خبر بود؟

امروز همه گروه های بازار منفی و صف فروش بودند.

در گروه معدنی –فلزی قیمت مس رشد داشته و بار دیگر به کانال 6900 دلار رسیده است.روی و سرب نیز هر دو در نزدیکی 2200 دلار قرار دارند که نرخ های خوبی برای شرکت های صنعت روی و سرب بورسی می باشد.

سنگ آهن در ماه های اخیر شرایطی متفاوت با قیمت فلزات اساسی داشته است. در چین و سنگاپور قراردادهای سنگ آهن با سررسید تحویل بلندمدت، با اندکی کاهش مواجه شد، این اتفاق بعد از افزایش های اخیر روی داد. دلایل کاهش قیمت سنگ آهن، فشار عرضه کنندگان و عدم آمادگی کارخانه های فولادسازی این کشور است. تجار چینی معتقدند قیمت سنگ آهن باز هم روند کاهشی خواهد داشت.کاهش قیمت سنگ آهن و همچنین شایعاتی مبنی بر کاهش و توقف صادرات و کاهش تولید در سنگ آهنی ها باعث افت محسوس نمادهای این گروه شده است.

در این گروه مشکل تولید به دلیل کمبود آب تکذیب شده است.کاهش صادرات هم تکذیب شده. امروز  سه کشتی سنگ آهنی جهت بارگیری 165 هزار تن سنگ آهن در اسکله های بندر شهید رجایی در حال بارگیری هستند.

در کچاد جانشین مدیر عامل اعلام کرده: اگرچه قیمت های جهانی افت کرده است اما فعلا تاثیر آنچنانی بر معدن چادرملو نداشته زیرا ما صادرکننده نیستیم.

برنامه تولید كنسانتره سنگ آهن در کچاد برای امسال 10 میلیون و 500 هزار تن است كه در سه ماهه نخست 2 میلیون و 750 هزار تن كنسانتره تولید شده است که پوشش معقولی می باشد

در این گروه همچنین معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت گفته: اخذ عوارض از سنگ آهن صادراتی ظرف یک تا دو ماه آینده نهایی می شود و از زمان ابلاغ به گمرک سه ماه بعد قابلیت اجرایی پیدا می کند وی گفته :حقوق دولتی در سال 93،‌ 20 درصد افزایش یافته که البته این افزایش شامل سنگ آهن صادراتی نمی‌باشد و حقوق دولتی سنگ آهن همان معادل سال قبل است.

کگل هم امروز 135 تومان از سود 1358 ریالی اش را بین سهامدارانش تقسیم کرد که بسیار عالی تقسیم کرد.

در فلزی ها کسی شاید به سختی باور می کرد ذوب به 300 تومان هم برسد. در این بازار افسار گسیخته هیچ چیز بعید نیست.

تفاهمنامه تولید ریل ملی ˈUIC60 ˈ در ذوب آهن ، روز پنجشنبه به امضای وزیران «صنعت، معدن و تجارت»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و«راه و شهرسازی» رسید. همچنین پالایشگاه شماره 2 و باتری شماره یک کک سازی شرکت ، در همان روز  به صورت رسمی با حضور سه وزیر مربوطه افتتاح شد.

در شرکت های خودرویی با وجود رشد قابل توجه تولید در ماه های اخیر شاهد اصلاح نسبتا محسوس قیمت ها هستیم و امروز هم با وجود اینکه حمایت های مهمی داشتند با صف فروش روبرو شدند.بارها اشاره کردیم که سهامدارانی که قصد سرمایه گذاری در این صنعت را دارند باید افزایش نرخ خودرو را فراموش کنند و به فاکتورهای بنیادی مهمتری همچون رشد تولید و فروش و همکاری با شرکت های معتبر خارجی توجه داشته باشند.

در این گروه مدیرعامل سایپا از توافق نهایی با شرکت کیا برای تولید محصولات این شرکت در ایران خبر داد. با نهایی شدن توافقات، کیا مجددا به عنوان شریک تجاری با سایپا همکاری خواهد کرد

خمحرکه درنظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 510,300 میلیون ریال به مبلغ 1,020,600 میلیون ریال افزایش دهد .لازم به ذکر است که 413,536 میلیون ریال ( معادل 81.04 ) این افزایش سرمایه  از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران و 96,764 میلیون ریال ( معادل 18.96) از محل سایر اندوخته ها می باشد.مجمع افزایش سرمایه نیز روز 18 تیر ماه برگزار می شود.

در شرکت های لیزینگی نرخ مورد عمل شرکت های گروه معادل 22 درصد ( بدون هیچ گونه کارمزد و سود دیگر) تعیین شده است.البته باید دید شرکت های این صنعت در عمل چگونه رفتار خواهند کرد!چرا که قبلا هم خیلی مطابق با بخشنامه ها عمل نکرده اند.

ولساپا در مجمع سال 92 خود که  روز پنج شنبه برگزارشد مبلغ 370 ریال از سود خود را بین سهامدارانش تقسیم کرد شرکت مجوز فعالیت لیزینگ به مدت 5 سال دیگر را از بانک مرکزی اخذ کرده است  و قصد افزایش سرمایه 100 درصدی را نیز دارد.

در پتروشیمی ها  هم خبرهای مثبت کارساز نبوده است.در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی دولت موضوع کاهش نرخ سوخت پتروشیمی ها از 265 تومان به 100 تومان به تایید رسید و برای تصمیم گیری نهایی به هیئت دولت ارجاع شد.

در اوره سازان از یک سو شاهد بازگشت نرخ اوره به 344 دلار هستیم ولی نکته منفی این بوده که صادرات آن به دلیل مازاد عرضه در چین و خشکسالی در کشورهای وارد کننده کاهش یافته است و این موضوع احتمالا بر گزارش های سه ماهه آنها نیز تاثیر گذار باشد.وضعیت متانولی ها و شرکت های صنعت پلیمر بهتر می باشد.

شپدیس نرخ اوره را 350 دلار ،کرماشا و خراسان 330 دلار و شیراز 320 دلار در هر تن در نظر گرفته اند قرار بوده نرخ داخلی فروش اوره نیز افزایش یابد که تا الان خبر رسمی در این مورد منتشر نشده است.

امروز شایعه ای در مورد شپدیس به گوش رسید که کمپرسور یکی از واحدهای شرکت با مشکل مواجه شده و میزان تولید از این بابت کاهش یافته است.

پترول به زیر 190 تومان رسید. خریدار سهم حقوقی بود. پتروشیمی فسا در مجمع خود 10 ریال سود نقدی تقسیم کرد؛ پترول مالک 8 درصدی آن می باشد.

در شیمیایی ها پاکشو در جدید ترین گزارش ارسالی پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با 12 درصد تعدیل مثبت از 1685 ریال به 1887 ریال افزایش داده است . شرکت علت این تغییر را ناشي از خريد 75 درصدي سهام شرکت ايراندار اعلام کرده است .

شکلر با توجه به افزایش سرمایه 103.33 درصدی از محل سود انباشته، پیش بینی سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به شهریور 93 را با سرمایه جدید ( 200,000 میلیون ریال ) مبلغ 280 ریال اعلام کرده است . لازم به ذکر است که نسبت به پیش بینی قبلی شاهد رشد 7 ریالی یرای سود هر سهم می باشیم.

در پالایشی ها گفته شده تصمیم گیری در خصوص نرخ نهایی فرآورده های سال 92 در این هفته گرفته می شود و شرکت ها هم می توانند گزارش های 12 ماهه خود را به بازار ارسال کنند

در دیگر نمادها و گروه ها

در بانکی ها بانک حکمت مثبت و سایر نمادها منفی بودند. نمادهای تسهیلات مسکن هم سراسر مثبت بودند.گفته می شود افزایش میزان تسهیلات خرید مسکن در حال نهایی شدن می باشد.

بانک تجارت در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 180 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 39 درصدی داشته است.آخرین پیش بینی شرکت از سود سال 92 مبلغ 178 ریال بوده است.

گفته می شود بانک خاورمیانه برنامه افزایش سرمایه تا 600 میلیارد تومان دارد.

در گروه دارویی اصلاح نسبتا محسوسی در ماه های اخیر داشته ایم.شاید سهامداران این گروه منتظر افزایش نرخ دارو بودند که تا الان محقق نشده است و به نظر هم نمی رسد افزایش نرخی در این گروه داشته باشیم.در این صنعت هم بهتر است سهامداران به فاکتورهای بنیادی دیگر همچون بهبود تکنولوژی تولید و افزایش تولید با طرح های توسعه جدید در بلند مدت توجه داشته باشند.

در گروه قندی باید منتظر اعلام بودجه سال 94 مابقی شرکت های با سال مالی منتهی به 31 تیر ماه باشیم.در مورد افزایش نرخ شکر نیز قرار است افزایش نرخ به بعد از ماه رمضان موکول شود

مخابرات و همراه روز منفی را پشت سر گذاشتند. شنیده می شود اخابر قصد افزایش سرمایه بالغ بر 11 درصدی از محل توسعه شبکه روستایی در آینده نزدیک را دارد

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب