خلاصه اخبار بورس سه شنبه 10 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس تهران

شاخص کل بورس برای اولین بار در تیرماه مثبت شد و با رشد 81 واحدی روبرو شد.شاخص فرابورس هم با رشد 14 واحدی بار دیگر به کانال 700 واحدی بازگشت.

نماد معاملاتی شبندر با 37 ،وبملت با 29 و تاپیکو با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فملی با 29 و وپارس با 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 174.3 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 47.1 میلیارد تومان رسید.شایان ذکر است حدود 94 میلیارد تومان از ارزش بازار بورس در بازار بلوک به ثبت رسید.بیشترین ارزش معاملات به نماد حسینا با 10.6 میلیارد تومان و شبندر با 5.4 میلیارد تومان تعلق داشت.

 بازار امروز نسبتا مثبت بود و در نمادهای مهم بازار که در روزهای گذشته شاهد افت شدید قیمتی بودیم شاهد تشکیل صف های خرید بودیم که این صف خرید ها در بیشتر آنها تا پایان معاملات هم پابرجا ماند و ما را به فردا هم امیدوار نمود. سهامداران می دانند که قیمت اکثر سهام بازار در قیمت های منطقی و جذابی قرار دارد لیکن وقتی حس می کنند که دولت و مسئولان به اتفاقات بورس بی اهمیت هستند احساس نگرانی شدید می کنند و ترجیح می دهند بیشتر فروشنده باشند.

در روزهای گذشته نزل شدید قیمت ها در بازار باعث اعتراض بسیاری از سهامداران و فعالان به وضع موجود شد و سعی نمودند تا صدای اعتراض خود را به رده های بالا برسانند.

روز گذشته 4 عضو کابینه دولت یازدهم با مسئولان بورس کشورمان دور هم آمدند تا مسائل و مشکلات بازار سرمایه را مورد بررسی قرار دهند و راهکارهایی را برای آن بیاندیشند. وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت و معدن و نفت، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیرعامل شرکت بورس و برخی از حقوقی ها و حقیقی های فعال در بازار سرمایه کشور آسیب های بازار سرمایه را بررسی کردند. وزرا در این جلسه توافق کردند که تصمیمات اتخاذ شده برای بازار سرمایه را اجرایی کنند، به طوری که برای شرکت های پتروشیمی و پالایشی بورس تصمیماتی اتخاذ شد. در عین حال مقرر شد این جلسات به صورت مستمر برای بهبود وضعیت بازار سرمایه کشور ادامه داشته باشد.

در جلسه ای هم که در سازمان بورس اوراق بهادار برگزار شد به کلیه فعالان حاضر در جلسه اعلام شد که از امروز کارگزاران می توانند ده برابر حقوق صاحبان سهام خود به شرکتهای حقوقی وام دهند و در نسبت کفایت سرمایه آنها هم اعمال نمی شود. راه کار خوبی ست ولی باید به آن عمل شود!اگر به آن وعده 5000 میلیارد تومان عمل می شد دیگر نیازی به این جلسات هم نبود

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفته: بورس باید در مقابل مجلس شورای اسلامی پاسخگو باشند علاوه بر این، بررسی علل ایجاد وضعیت کنونی بورس در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفته و قطعاً تصمیمات جدی و فوری در این خصوص اتخاذ خواهد شدوی همچنین اشاره کرده که تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی در دستور کار مجلس قرار گرفته است

یک عضو کمیسیون اصل نود مجلس هم اعلام کرده که  شکایات از عملکرد وزیر اقتصاد و کاهش شاخص بورس و ضرر و زیان‌های مردم از این کاهش را مورد پیگیری قرار می‌دهد

اما در اخبار مهم دیگر

رئیس جمهور امروز در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن در سالن اجلاس سران  رئیس جمهور از عملیاتی کردن بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود تا پایان تیرماه خبر داد

وی گفت :امروز می توانیم بگوییم اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است، این که وزیر صنعت اعلام کرد رشد تولید در خودروی سبک، فولاد، پتروشیمی و لوازم خانگی به معنای آن است که اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است، ضمن اینکه چهار فاز پارس جنوبی تا پایان سال جاری و چهار فاز نیز در سال آینده به تولید خواهیم رساند؛ رشد تولید در نفت شروع شده و ادامه پیدا می کند.

وی همچنین گفت: بازار سرمایه باید تقویت شود و سرمایه گذار خارجی باید برای تقویت بنگاه ها وارد شود و دولت برای آن برنامه دارد

در اخبار سیاسی و در مهمترین خبر فردا آغاز دور پایانی مذاکرات ایران با 5+1 می باشد

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه گفته: مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ از فردا در وین آغاز می‌شود و به مدت 20 روز ادامه می یابد.این بار سقفی برای مدت مذاکرات تعیین نشده، مگر تا 20 ژوئیه (29 تیر) که آخرین مهلت تعیین شده دوره 6 ماهه برنامه اقدام مشترک است.وی گفته: ما و همه طرف‌ها در 1+5 ، آقای ظریف و خانم اشتون از 11 تا 29 تیر در وین از فرصت موجود استفاده می‌کنیم تا به توافق نهایی برسیم

امیدواریم در نهایت همه اتفاقات به نفع بازار سرمایه باشد و شاهد خوشحالی سهامداران عزیز و پویایی در بازار سرمایه باشیم.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

رشد نسبی تقاضا در بازار امروز از گروه خودرویی و صف خرید دو غول این گروه یعنی خساپا و خودرو شروع شد. ایران خودرو که پوشش خوبی در عملکرد تولید سه ماهه داشته است با تقاضای خوبی روبرو شد و با صف خرید به استقبال معاملات فردا رفت.

ورنا و وساپا نیز که افت زیادی داشته اند با صف خرید و اقبال بازار روبرو شدند.

سایپا که برنامه تولید 20 هزار دستگاه s300 را در سال آینده دارد امروز به کمتر از 200 تومان نرسید این در حالی بود که روز گذشته در 198 تومان صف فروش داشت.

طبق آخرین آمار نیز تولید انواع خودرو در خردادماه امسال 59.8 درصد و در سه ماهه نخست امسال 79.8 درصد افزایش یافته است.

وزیر صنعت نیز گفته: از مدیریت خودروسازان رضایت دارم همین که تولیداتشان 2 برابر شده است نشان می دهد موفق بوده‌اند وی تنها راه برای اصلاح امور را افزایش تولید و تنوع محصولات و بهبود کیفیت دانسته است.

در پتروشیمی ها به جز مارون و شپدیس و شفن به همراه شیراز و کرمانشاه سایر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند. در این گروه طبق آخرین خبرها هیات وزیران نرخ گاز مصرفی مجتمع های پتروشیمی را که پیشتر 256 تومان در هر متر مکعب تعیین کرده بود با بازنگری مجدد آنرا به قیمت 132 تومان برای هر متر مکعب کاهش داده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفته: که تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی در دستور کار مجلس قرار گرفته است

صف 20 میلیونی پترول در قیمت 177 تومان جالب بود. سهمی که برای آینده ی 2 الی 3 ساله حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت. سود این شرکت با افتتاح زیرمجموعه ها چندین و چند برابر خواهد شد.

در این گروه شایعاتی از گزارش خوب شازند در سه ماهه به گوش می رسد.

در گروه فلزی و در بازارهای جهانی مس بار دیگر  7000 دلار را لمس کرد ولی با فشار عرضه ها همراه است.روی رشد جالبی داشته و به بیش از 2200 دلار رسیده. سرب هم در 2155 دلار معامله می شود.

شایان ذکر است شرکت های رویی بورس نرخ روی را در بودجه خود 2000 دلار لحاظ کرده اند.نرخ تسعیر ارز هم مبادلاتی ست.این مهم می تواند باعث تعدیل سود شرکت های گروه شود.

در پالایشی ها همچنان نرخ فرآورده های سال 92 شرکت ها اعلام نشده و به همین دلیل آنها در ارائه صورت های مالی 12 ماهه با مشکل مواجه هستند.

شپنا در این مورد اعلام کرده که این شرکت به دلیل عدم دریافت نرخ فروش فرآورده ها و همچنین نرخ نفت خام مصرفی، امکان تهیه اطلاعات قابل اتکا را ندارد. به همین منظور جلسه ای در تاریخ چهارم تیرماه در خصوص بررسی قیمت نفت خام و فرآورده های نفتی تولیدی شرکت های پالایشی در سال 92 و تعیین قیمت برمبنای کیفی سازی با حضور مدیران عامل شرکت های پالایشی، مدیران ارشد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، دکتر عربی، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران و اداره نظارت بر ناشران بورسی تشکیل شد.

شبندر معاملات مثبتی را تجربه کرد.بلوک سهم روز شنبه عرضه می شود و گفته شده سود نقدی سال 92 شرکت نیز به خریدار بلوک شرکت تعلق می گیرد

گروه بانکی تحت حمایت دولت و مجلس هستند. در این گروه رئیس جمهور برای بررسی راهکار افزایش توان پرداخت تسهیلات بانک‌های دولتی و غیردولتی دستور ویژه داده است. همچنین نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته :افزایش سرمایه در گردش بانک‌ها یکی از بندهای لایحه حمایت از تولید ملی است که طی یک ماه آینده به مجلس ارائه‌ می‌شود

بانکی ها در معاملات امروز با معاملات مثبت و صف خرید برخی نمادها از جمله دی ،وسینا و وبملت به کار خود پایان دادند

گروه انفورماتیک یکپارچه مثبت و سبز پوش بودند افزایش سرمایه خدمات انفورماتیک از مبلغ 1000000 میلیون ریال به ‌مبلغ 2800000 میلیون ریال در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید

ساختمانی ها به واسطه پی بر ای پایینی که دارند در اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه شدند.در این گروه کرمان در گزارشی اصلاحی پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به خرداد 93 را تغییراتی داده است . بر این اساس شرکت مذکور سود اعلامی 766 ریالی در گزارش قبلی را با 65 درصد تعدیل منفی ، به 269 ریال رسانده است.

از مهم ترین دلایل این تغییر می توان به افزایش 71 درصدی هزینه های عملیاتی اشاره کرد طوری که از 180 میلیون ریال به 309 میلیون ریال رسیده است . همچنین لازم به ذکر است که پیش بینی سال مالی 94 بدون تغییر همان مبلغ 495 ریال اعلام شده است .

در حمل و نقلی ها حتوکا و توریل مثبت و سایر نمادها منفی معامله شدند.حسینا هم که برای مجمع متوقف شد و با حجم معاملات 1.9 میلیون سهمی و افت بیش از 4 درصد به کار خود پایان داد.سهم بعد از چندین روز بالاخره از صف فروش رهایی یافت

لیزینگی ها که جو خوبی به واسطه تعدیل مثبت ولغدر پیدا کرده اند در همه نمادها صف خرید بودند.ولساپا هم که روز گذشته در کمتر از 200 تومان بازگشایی شده بود صف خرید شد.

دارویی ها هم در تقریبا نیمی از نمادها مثبت بودند.اولین گزارش سه ماهه بازار مربوط به گروه دارویی بوده است.

کارخانجات داروپخش با نماد دارو سود هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/93 خود را همان 1552 ریالی قبلی پیش بینی کرده است و در سه ماهه ابتدای سال 18 درصد آن را پوشش داده است.شرکت در این دوره 20 درصد مقدار تولید و فروش بودجه و 18 درصد مبلغ فروش پیش بینی شده را محقق کرده است.همچنین در این دوره 1.7 میلیون دلار صادرات با نرخ دلار 2567 تومان و 8.6 میلیون دلار واردات مواد اولیه با نرخ دلار 3103 تومان داشته است

در فولادی ها ذوب بعد از افت شدیدی که داشته به صف خرید روبرو شد.فخوز  فولاد منفی به کار خود پایان دادند .در این گروه مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان از تصمیم این شرکت برای عرضه سهام آن در بازار بورس خبر داده است.

در سیمانی ها بیشتر نمادها منفی بودند. سیمان دشتستان سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را همان 554 ریال قبلی اعلام کرده و در 9 ماهه نیز 52 درصد آن را پوشش داده است.با اینکه شرکت 52 درصد سود خود را پوشش داده ولی اعلام کرده تمام سود پیش بینی شده در پایان سال مالی محقق می شود.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب