خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 11 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 11 تیرماه: شاخص کل در آخرین روز کاری  هفته رشد 453 واحدی را به ثبت رساند و به 70،876 واحد رسید.نماد معاملاتی شبندر با 92 واحد ،پارسان با 52 و تاپیکو با 47 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد کگل با 79 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیر با رشد 20 واحدی روبرو شد.

ارزش کل معاملات بورس به 142.9 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 53.6 میلیارد تومان رسید.حدود 57 میلیارد تومان از ارزش معاملات در بازار بلوک صورت پذیرفت که متعلق به نمادهای وبصادر و خساپا و وبهمن بود.

بیشترین ارزش معاملات بازار به نماد ومعادنح  با 13.3 و شبندر با 7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز مثبت بود و توانست با رشد خود تا حدودی از افت شدید روزهای گذشته را جبران کند. برگزاری نشست مشترک مدیران بورسی با چهار وزیر اقتصادی کابینه در روزهای گذشته و نیز برگزاری جلسه نمایندگان مجلس با وزیر اقتصاد و نیز رییس سازمان بورس در هفته آینده برای بررسی افت قیمت‌ها، خبرهای مثبتی بود که در این اوضاع نابه سامان به کمک بورس آمد و موجب بازگشت شاخص به مدار صعودی شد.

بازار امروز را در ادامه روند مثبت دیروز و در آستانه مذاکرات فشرده با 5+1 خوب شروع کردیم. سهامداران در روزهای اخیر آنقدر فروشنده بودند که دیگر دستشان به فروش نمی رفت، این عامل در کنار جلسات مسئولین برای حمایت، باعث دلگرمی در بازار شد. مذاکرات سخت و فشرده ایران با 5+1 از امروز شروع شده است و به همین دلیل شاید برخی فعلا از خرید امتناع کنند و منتظر نتیجه آن باشند. شایان ذکر است مذاکرات ایران و 1+5 صبح فردا با دیدار دو جانبه کاترین اشتون و محمد جواد ظریف آغاز می‌شود. هیات‌های مذاکره کننده وقت خود را حداقل برای دو تا سه هفته خالی کرده‌اند تا مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع را در مدت باقی مانده تا پایان تیرماه به انجام برسانند.

یکی از لیدرهای امروز بازار پتروشیمی ها بودند که تاثیر مهمی بر روند صعودی بازار داشتند و بازار رابا تحرکات مثبت روبرو کردند.نرخ گاز مصرفی آنها 132 تومان تعیین شده و با اینکه تاثیری مثبت بر آنها ندارد ولی بازار نشان داد توجه دولت و مجلس به این صنعت می تواند به بازگشت اعتماد سهامداران بیانجامد

امروز خبرهایی از وزیر اقتصاد درباره آینده مثبت اقتصاد ایران نیز منتشر شد؛ طیب‌نیا با اشاره به روند کاهشی نرخ تورم، حرکت رشد اقتصادی کشور به سمت رشد مثبت و بهبود چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، معتقد است که روزهای بهاری اقتصاد ایران در راه است

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه انفورماتیکی روز بسیار خوبی را سپری کردند و در تمامی نمادها با صف خرید همراه شدند.بارها اشاره کرده ایمکه این صنعت با توجه به آینده درخشانی که دارد می تواند از گزینه های خوب برای سرمایه گذاری با دید بلند مدت باشد ولی متاسفانه شرایط نامناسب بازار در ماه های اخیر افت محسوسی را برای آنها رقم زده است.

ساختمانی ها ریزش های شدیدی در ماه های اخیر داشته اند و پیش بینی هم می شد که با رشد بازار مورد توجه قرار بگیرند .هر چند بازار مسکن هم در رکود به سر می برد لیکن p/e پایین نمادهای گروه باعث می شود به این گروه در شرایط مثبت توجه ویژه ای شود. امروز تمامی نمادهای گروه مثبت بودند.

در بیمه ای ها اسیا و ملت منفی و سایر نمادها مثبت معامله شدند.افزایش سرمایه شرکت های این گروه نکته مثبت آنها می باشد. بیمه میهن در نظر دارد سرمایه شرکت را از مبلغ 400,000 میلیون ریال به مبلغ 787,102 میلیون ریال معادل 97 درصد افزایش دهد که این افزایش از محل مازاد تجدید ارزیابی دارائی های ثابت ( زمین های شرکت ) می باشد.

حمل و نقلی ها هم در غیاب حسینای پر حاشیه نسبتا مثبت بودند. حق حتوکا افت بیش از 5 درصدی حکشتی هم در آخرین قیمت منفی بود. سایر نمادها معاملات مثبتی را تجربه کردند. اگر توافق ایران با 5+1 نهایی شود یکی از گروه هایی که رشد خوب خواهند داشت همین گروه خواهد بود.

لیزینگی ها که رشد خود را قبل از رشد عمومی بازار از دو روز گذشته آغاز کرده بودند امروز هم با صف خرید روبرو شدند.گزارش مثبت ولغدر شایعات مربوط به تعدیل دیگر نمادهای گروه را پررنگ تر کرده است.وایران و ولصنم از نمادهایی هستند که احتمال تعدیل آنها بالاست

شرکت لیزینگ امید هم با سرمایه 300 میلیارد ریال به عنوان چهلمین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد.

در بانکی ها وکار و ونوین منفی و سایر نمادها مثبت بودند.امروز در بانک ملت همچون روزهای گذشته صندوق تامین آتیه کارکنان خریدار بود.در بانک پاسارگاد نیز همچون چند روز گذشته  شرکت بارقه امید ایرانیان خریدار بود.خریدار بلوک وبصادر در بازار بلوک نیز وخارزم بود.

سرمایه گذاری ها که بر اساس روند کلی بازار و شاخص حرکت می کنند امروز و با رشد شاخص و قیمت اکثر سهام بازار در بیشتر نمادها مثبت بودند.وکادو و وبوعلی از منفی های امروز بودند

وبانک روز 29 تیر ماه مجمع خود را برگزار می کند. سود نیز از روز 1 شهریور پرداخت می شود.

در وبهمن معاملات بلوکی را در بازار بلوک شاهد هستیم خریدار بلوک سهم خبهمن می باشد.

در گروه پتروشیمی هیئت وزیران نرخ گاز مصرفی شرکت های پتروشیمی را به 132 تومان کاهش داده است ولی نکته اینجاست که بسیاری از شرکت های گروه نرخ گاز مصرفی را کمتر از 100 تومان در بودجه خود دیده بودند.نکته دیگر اینجاست که تعدیل نرخ خورام نیز در دستور کار مجلس است و این موضوع باعث توجه به گروه شده است. دلار هم امروز بار دیگر به بیش از 3100 تومان بازگشت که تاثیر روانی خوبی بر صادر کنندگان گروه دارد

در پتروشیمی ها امسال کمبود خوراک هم نخواهیم داشت.امسال با بهره برداری از فاز ١٢ پارس جنوبی که تولید آن به حدود ٢٥ میلیون متر مکعب رسیده و نیز افزایش تولید در فازهای ١٥ و ١٦، حجم خوراک ارسالی به مجتمع های پتروشیمی افزایش قابل توجهی می یابد.

در این گروه غدیر صف خرید داشت گفته می شود احتمالا غدیر از خریداران بلوک شبندر باشد

از فارس خبر می رسد که شرکت تعدیل مثبت خواهد داشت و بعد از ارائه این تعدیل مثبت به بازار بازگشایی خواهد شد

تاپیکو روز مثبتی داشت. در معاملات امروز که سهم صف خرید داشت سرمایه گذاری صباتامین فروشنده 2 میلیونی سهم بود.

توجه دولت به خودرویی ها و اعلام رضایت وزیر صنعت از عملکرد تولیدی آنها در کنار رشد بسیار خوب تولید در لیدر گروه باعث توجه به این گروه شده است و امروز هم همه نمادهای گروه مثبت بودند. در قطعه سازان چند نماد منفی معامله شدند.

رئیس شورای رقابت نیز از نهایی شدن قیمت انواع خودرو خبر داده و گفته: قیمت‌ها شنبه اعلام می‌شود.

در خساپا برای چندمین روز متوالی شاهد معامله بلوکی بین سرمایه گذاری صبا تامین به عنوان فروشنده و رنا به عنوان خریدار بودیم.

در قطعه سازان خاهن در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 10 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است. آخرین پیش بینی شرکت 18 ریال بوده است. شرکت گزارش سه ماهه را نیز منتشر کرده است. سود هر سهم سال جاری را همان 144 ریال قبلی اعلام کرده ولی موفق شده در سه ماهه 80 ریال ( معادل 56 درصد ) آن را پوشش دهد. فروش کارمزدی در سه ماهه اول دلیل پوشش خوب شرکت بوده است.

در فلزی ها بزرگان گروه یعنی فخوز،فملی و فولاد در آخرین قیمت ها منفی معامله شدند.ذوب امروز هم صف خرید بود.

نکته مثبت در این گروه رشد قیمت ها در بازارهای جهانی ست. مس به بیش از 7100 دلار پرش کرد. روی در ادامه روند صعودی خود به 2240 دلار و سرب هم به 2200 دلار رسیده است. ادامه این روند می تواند تعدیل مثبت های خوبی را برای سرب و روی کاران رقم بزند.

کروی بعد از برگزاری مجمع خود با رشد 17 درصدی به بازار بازگشت.

فخوز در سه ماهه ابتدای سال جاری 521 هزار تن بلوم و بیلت با نرخ هر کیلو 1535 تومان ( 809.4 میلیارد تومان) و حدود 238 هزار تن اسلب با نرخ هر کیلو 1502 تومان ( 357.5 میلیارد تومان) فروش داشته است.

کل فروش بلوم و بیلت در بودجه سال جاری 2.42 میلیون تن بوده است که در سه ماهه 21.5 درصد و کل فروش اسلب در بودجه 1.48 میلیون تن بوده است که این دوره 16 درصد آن را پوشش داده است.

ارفع بازهم صف خرید شد.البته برخلاف روزهای گذشته کچاد فروشنده 1 میلیونی سهم بود.

در فولادی ها خبر خوب مربوط به صادرات محصولات فولادی ست که آزاد شده است.هم اکنون با دستور وزیر صنعت صادرات این محصول آزاد شده است.

در دیگر نمادها و گروه ها

در گروه سیمانی سیمان کرمان اعلام کرده سود سال 93 با اجرای فاز هدفمندی یارانه ها و افزایش نرخ سیمان 19 درصد رشد خواهد یافت.

در گروه لبنی افزایش نرخ شیر باعث افزایش تقاضا در نمادهای گروه شده است.

اولین گزارش سه ماهه دارویی ها خیلی جالب نبوده البته این نباید باعث ناامیدی سهامداران گروه شود چرا که دارویی ها بخش عمده ای از فروش خود را در نیمه دوم سال انجام می دهند.

در گروه پالایشی جلسات برای اعلام هر چه زودتر نرخ  فرآورده ها برای سال 92 ادامه دارد.در این گروه اعلام نرخ 110 دلاری نفت برای سال 92 نیز نکته ای ست که این روزها از آن صحبت می شود که البته گفته شده این بالاترین نرخ برای نفت خام است که مربوط به بالاترین کیفیت می باشد.همچنان نرخ واحدهای پالایشی بر اساس نرخ فوب خلیج فارس تعیین می شود.

پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب