خلاصه اخبار بورس شنبه 14 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورس

خلاصه اخبار بورس شنبه 14 تیرماه: شاخص کل در اولین روز کاری هفته توانست با 1290 واحد رشد وارد کانال 72 هزاری خود شود، نمادهای فارس با 132 ، شبندر با111 و تاپیکو با 104 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات بورس به رقم 144.5 میلیارد تومان رسید و  فارس با 23.7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس نیز شاخص کل با 24 واحد افزایش به رقم 750 رسید . نمادهای جم و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ایفکس گذاشتند. همچنین لازم به ذکر است که ارزش معاملات در این بازار نیز به رقم 114.9 میلیارد تومان رسید.

بازار سرمایه در ادامه رشد هفته گذشته خود امروز نیز توانست امید و اطمینان را به فعالین این حوزه از اقتصاد بازگرداند. افزایش ارزش معاملات نیز گویای همین امر است طوری که این افزایش اطمینان را می توان مدیون عواملی چون جلساتی که هفته گذشته جهت حمایت از بازار برگزار شد دانست که از جمله این جلسات می توان به  جلسه وزرا با رییس سازمان بورس و جلسه حقوقی ها و فعالین این بازار سرمایه اشاره کرد .

اخبار (سیاسی-اقتصادی)

بازار در این روز نیز تحت تاثیر چند خبر مهم دیگر بود طوری که قرار شده است پس از موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت محاسبه قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا از امروز براساس ارز آزاد صورت گیرد، این خبر اثر مثبتی را بر شاراک، مارون و جم خواهد گذاشت. همچنین در دیدار آخر هفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با رییس مجلس شورای سلامی، دکتر لاریجانی گفته اند که مجلس شورای اسلامی، به موضوع توسعه و تقویت همه جانبه بازار سرمایه کشور توجه جدی داشته و آمادگی دارد در این خصوص و با همکاری دولت و سایر نهادهای ذیربـط، مساعدت های لازم را در حوزه وضع قوانین حمایتی از بازار سرمایه به عمل آورد .

در حوزه اخبار سیاسی نیز اخبار خوبی از مذاکرات ایران با 5+1 بگوش می رسد آخرین دور از مذاکرات کارشناسی که از 4 شنبه هفته گذشته اغاز شد همچنان ادامه دارد از مهم ترین خبرهای که در مورد مذاکرات شنیدیم می توان به جلسات سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران با هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور نگارش متن توافقنامه جامع هسته‌ای اشاره کرد .

سید عباس عراقچی با اشاره به رایزنی‌هایی که طی چند روز اخیر در وین صورت گرفته، عنوان کرد:‌فعلا می‌توانم بگویم که گفت‌وگوها و مذاکراتی که در حال انجام است در حد ارزیابی مجدد از مواضع یکدیگر می باشد، همچنین امروز سید عباس عراقچی و هلگا اشمید معاونان وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون برای بررسی و ادامه نگارش متن توافق جامع ایران و 1+5 صبح امروز (ساعت 8 و نیم به وقت وین ) با یکدیگر دیدار کردند.

بررسی تحولات اخیر منطقه با حضور لاریجانی،  ادامه رسیدگی به طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، گزارش هیأت تحقیق و تفحص از صنعت فولاد کشور، بررسی کاهش ساعت کار زنان شاغل از مهمترین دستورکارهای کمیسیون های تخصصی این هفته مجلس شورای اسلامی است.

رئیس کل بانک مرکزی نیز در واکنش به انتقادات صورت گرفته از سیاست های جدید پولی این بانک، گفت: از هرگونه اقدامی که به پیچیدگی شرایط موجود و تشدید تورم منجر شود، پرهیز می کنیم.

دلار و سکه و جهانی

 با توجه به مثبت ارزیابی کردن روند مذاکرات، دلار و سکه نیز به روند نزولی خود ادامه دادند طوری که دلار به قیمت 3118 تومان رسید و سکه بهار آزادی به قیمت 950 هزار تومان معامله شد.

در حوزه جهانی فلز زرد چهارشنبه به قیمت 1327 دلار برای هر اونس رسید که بالاترین قیمت در سه ماه و نیم گذشته بود، در این روز گزارش اشتغال آمریکا در بخش غیرکشاورزی برای ماه ژوئن منتشر شد که نشان دهنده ایجاد 281 هزار شغل و بیشتر از انتظارات بازار بود.

در بازار چه خبر بود ؟

در گروه پتروشیمی با توجه به آنکه قرار شده است از امروز محصولات شرکت های پتروشیمی با نرخ ارز آزاد محاسبه شود معاملات این گروه روند مثبتی را به خود گرفت. این در حالی است که پیش از این قیمت محصولات پتروشیمی بر اساس 95 درصد فوب خلیج‌فارس و ارز اتاق مبادله‌ای تعیین و به بورس کالا ابلاغ می‌شد، تعیین قیمت‌ها در بورس کالا بر اساس ارز آزاد یکی دیگر از سیاست‌های مثبت در راستای بهبود اوضاع پتروشیمی‌ها در بورس کالا و اوراق محسوب می‌شود؛ هرچند تعداد شرکت‌هایی که محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند محدود است اما همین امر قادر به تغییر شرایط بورس در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت خواهد بود اما نتیجه دیگر این تصمیم، بهبود شفافیت معاملاتی در بورس کالا است.

برخی کارشناسان این نتیجه را پاشنه‌آشیل این مصوبه می‌دانند و معتقدند این اقدام می‌تواند شرکت‌هایی را که خواهان شفاف بودن معاملاتشان نیستند با عکس‌العمل مواجه سازد. اما با این حال شرکت‌های یاد شده متعهد به عرضه محصولات در بورس کالا هستند، به طوری‌که بر‌اساس این ابلاغیه، با توجه به تعدیل نرخ‌های پایه و همچنین به‌منظور رصد کردن مداوم بازار و تامین نیاز داخلی، کلیه تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، اعم از دولتی و خصوصی موظفند همه محصولات خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند .

فارس بعد از شفاف سازی که منتشر کرد امروز بازگشایی شد. فارس اعلام کرد میزان تولید شرکت های زیر مجموعه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در 3 ماهه ابتدای سال 93 نسبت به مدت مشابه سال 92 رشد 16 درصدی داشته اند. بدیهی است در صورت تداوم رشد تولید اثرات مثبت آن بر eps شرکت متعاقبا به اطلاع خواهد رسید. همچنین اعلام کرد تسعیر درآمد های ارزی به نرخ ارز قابل دسترس در دست بررسی می باشد و در این خصوص نیز به محض حصول نتیجه نهایی اطلاعات به بازار منعکس خواهد شد.

هر چند نماد مذکور در قیمت 1549 تومان و بیش از 3.5 درصد مثبت بازگشایی شد ولی در ادامه نتوانست در برابر فشار عرضه مقاومت کند و در نهایت  15 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 1480 تومان رسید، شنیده ها حاکی از آن بودند در بین فروشندگان امروز، حقیقی معروف که سهامدار این سهم است نیز حضور داشته است.

در گروه خودرویی و قطعه ساز اکثر نمادها معاملات مثبتی را پیش رو داشتند. از  جزئیات جلسه اخیر شورای سیاستگذاری خودرو می توان به سخنان وزیر صنعت و معدن اشاره کرد طوری که بیان داشتند باید از ورود قطعات بی کیفیت به منظور ساخت خودرو جلوگیری کرد، رییس شورای رقابت طی جلسه روز جاری خود در جمع خبرنگاران آخرین قیمت خودروهای مختلف را اعلام کرد و در این بین مشخص شد که برای نمونه پژو 405 SLX ، 30300000 تومان شده است، حال باید منتظر ماند و دید این اعداد چه تاثیری در صورت های مالی 3 ماهه خودرویی ها خواهد گذاشت، قطعه سازان نیز آیا خواهند توانست پس از به سود آوری رسیدن خودرویی ها سودهای جدیدی را اعلام نمایند؟ همه اینها در گزارشات سه ماهه مشخص می شود.

پالایشگاهی‌ها نیز روز سبزی را سپری کردند. با توجه به انکه قرار بود امروز تعداد 000ر000ر346ر2 سهم معادل 17 درصد از سهام شركت پالايش نفت بندرعباس توسط سازمان خصوصي سازي به وكالت از طرف شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به صورت يكجا و نقد و يا نقد و اقساط ( 25% نقد و مابقي اقساط طبق شرايط اعلامي )به قيمت پايه هر سهم 220ر16 ريال در نماد شبندر4 عرضه شود اکثر نمادهای این گروه با توجه به این معامله توانستند پرفروق ظاهر شوند،  اما این معامله با وجود آنکه پارسان از جمله خریداران قطعی بود انجام نشد و  به روز بعد موکول شد. بزودی صورت حساب های این گروه با پالایش و پخش نهایی می شوند و بازار را از انتظار بیرون می آورند.

در گروه برقی  امروز  مجمع عمومی بمپنا برگزار شد و از سود 1627 ریالی محقق شده مبلغ 975 ریال را برای هر سهم تقسیم کرد همچنین  در خصوص ابطال معاملات نیروگاه سنندج و پرند رای گیری صورت گرفت (بدون نظر گروه مپنا) و این ابطال معامله رای نیاورد، گفتنی است این امر موجبات ناراحتی برخی از مدیران شرکت نیروگاهی مپنا از جمله مدیر مالی این شرکت را فراهم آورد، ژنراتورها و توربین های سیکل ترکیبی صد در صد آماده اند و گفته اند در بدبینانه ترین حالت 3 سال ولی در حالت عادی 30 ماه (2.5 سال) سیکل ترکیبی را به اتمام می رسانند.

جوشکاب یزد با نماد بکاب سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود بر اساس عملکرد شش ماهه را از 1086 ریال به 1615 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 49 درصدی همراه شده است.در شش ماهه نیز پوشش 62 درصدی داشته است. این سهم امروز در قیمت 10210 بازگشایی شد ولی استقبال خوبی از سهم صورت نگرفت .

در گروه حمل و نقلی نیز مجمع عمومی حسینا برگزار شد. حسینا نیز از 4919 ریال محقق شده برای سال مالی 92 مبلغ 4950 ریال را بین سهامدارانش تقسیم کرد .

حسینا قصد دارد یک بندر کامل کانتینری در جزیره نگین احداث کند و از این بابت نیز حدود 750 میلیون تومان دراین جزیره جهت تسطیح زمین انجام شده است ولی هنوز برای احداث بندر با سازمان بنادر قردادی منعقد نشده است و موضوع فعلا در حد یک توافق نامه است ولی شرکت برای اینکه بتواند تمایل بیشتری در سازمان بنادر نسبت به عقد قرداد ایجاد کند مجبور است سرمایه گذاری های لازمه جهت عملیات احداث را زودتر انجام دهد .

شرکت همچنین بدنبال اینست در سال 93با  ایجاد یک سیلو در بندر نوشهر سهم درآمدهای خود را در این بندر افزایش داده تا از لحاظ مالی در این بندرحداقل به نقطه سربه سری برسد و از زیان خارج شود.

در گروه غذایی، نحوه قیمت‌گذاری قیمت شیر قرار است در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی شود، 15 درصد افزایش نرخ شیر در این گروه قطعی است.

شرکت بهنوش ایران در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 1204 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده که نسبت به آخرین پیش بینی سود  خود را 8 ریال افزایش داده است .

در گروه سیمانی شاهد ارائه اولین گزارش سه  ماهه بودیم . سنیر سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد سه ماهه واقعی را 2199 ریال اعلام کرده است که همان پیش بینی قبلی ست.در سه ماهه اول سال نیز 555 ریال ( معادل 25 درصد) آن را پوشش داده است.شرکت در این دوره 25 درصد مقدار بودحه تولید و 22 درصد مقدار بودجه فروش را محقق کرده است.41 درصد فروش شرکت صادراتی ست که در سه ماهه اول 1.36 میلیون دلار صادرات با دلار 2565 تومانی داشته است. سیمانی ها روند معاملات متعادلی داشتند و در مقایسه با سایر گروه ها با استقبال خوبی همراه نشدند.

در گروه بانکی بانک مرکزی مصوبه ی سوم تیر ماه شورای پول و اعتبار درخصوص نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی، تسهیلات مسکن، شرکت‌های لیزینگ، نرخ سپرده قانونی و نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت را ابلاغ کرد. لازم به ذکر است در صورت رفع تحریم های بین المللی این گروه نیز می تواند با رشد خوبی همراه باشد .

در گروه فولادی و فلزی نیز همچون سایر گروه ها با توجه به نزدیک شدن اکثر سهام ها به کف حمایتی خود با استقبال خوبی همراه شدند .

در مجموع امروز روزی خوب برای بازار بود و افزایش ارزش معاملات نیز حاکی از آن است امید نسبی به بازار بازگشته است، تکنیکالیست ها نیز معتقدند این قیمت ها برای بسیاری از سهام کف قیمتی محسوب می شوند حتی شاخص نیز در این محدوده با حمایت بسیار قوی روبروست که شکست آن کاری سخت خواهد بود، اما باید منتظر ماند و دید گزارشات سه ماهه چگونه هستند و آیا می توانند محرکی برای بازار باشند، البته محرک اصلی این روزهای بازار شاید همان خبر مربوط به مذاکرات باشد که انشالله ختم به خیر می شود..

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب