خلاصه اخبار بورس دوشنبه 16 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

اخبار بورس دوشنبه 16 تیرماه 93 : شاخص کل بورس امروز با 43 واحد کاهش به رقم 71,916 واحد رسید. نمادهای فارس با 164 و شبندر با 64 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای همراه با 42 و اخابر با 29 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این روز به رقم 189.2 میلیارد تومان رسید . نمادهای خساپا و خودرو هر کدام به ترتیب با 4.9 و 4.6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند.

در بازار فرا بورس نیز شاخص 5.5 واحد نزول کرد و به رقم 746 واحد رسید. نمادهای میدکو، زاگرس و جم مهم ترین نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ایفکس گذاشتند . لازم به ذکر است که ارزش معاملات در بازار فرابورس به رقم 150.4 میلیارد تومان رسید .

بازار را امروز در حالی مشاهده کردیم که در ابتدای ساعات معاملات با فشار فروش مواجه گشتیم ولی در اواسط بازار بعضی از نماده ها از جمله خودرو و وساخت با حمایت خوبی همراه شدند این در حالی بود که تا پایان،  بازار نتوانست در مقابل فشار عرضه دوام بیاورد و روند معاملات نسبتاً متعادل شد.

گویی بازار هنوز نتوانسته ان اطمینان لازم برای سیر صعودی و منطقی خود را پیدا کند و به محض اولین فرصت برای خروج شاهد افزایش عرضه در اکثر نمادها می باشیم. حال باید در این برهه از زمان صبوری پیشه کرد و تا خبرهای جدید و مثبت که از مذاکرات خواهیم شنید با دید بلند مدت سهامداری کنیم.

قیمت اکثر سهام ها در محدوده ای قرار گرفته است که شاید تا چند ماه آینده هرگز شاهد این قیمت ها نباشیم . انچه در این بین ملموس می باشد هدف اصلی دولت و مجلس حمایت از بازار سرمایه است و این مهم دیر یا زود محقق خواهد شد. چرا که مهم ترین برنامه اقتصادی دولت بعد از کنترل تورم رسیدگی به رکود می باشد و برای خروج از رکود و بیکاری مهم ترین کار حمایت از تولید است که با این حمایت می توان طبعات آن را در بازار سرمایه نظاره کرد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

علل سقوط شاخص‌های بورس با حضور رییس سازمان بورس و معاونانش در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این خبر اظهار کرد: روز گذشته در چارچوب جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس علل سقوط شاخص‌های بورس در هفته‌های اخیر و راهکارهای اصلاحی آن با حضور آقای صالح‌آبادی بررسی شد و رییس سازمان بورس گزارشاتی را از تدابیر و برنامه‌های خود برای ساماندهی این مشکل ارائه کرد.

موسوی لارگانی افزود: اعضای کمیسیون در مجموع از پاسخ‌ های رییس کل سازمان بورس در مورد نوسانات شاخص‌ها قانع نشدند و قرار شد کارگروهی به منظور بررسی و پیگیری مشکل بورس کشور در کمیسیون اقتصادی تشکیل شود و در نهایت گزارشات خود را در جلسات آتی کمیسیون ارائه نماید تا در صورت لزوم در مورد اقدامات بعدی تصمیم‌گیری شود.

همچنین قرار است فردا وزیر اقتصاد در مجلس حاضر شود و به سوالات اقتصادی نمایندگان پاسخ دهد از جمله مهم ترین سوالاتی که قرار است توسط آقای پور ابراهیمی نماینده مجلس از ایشان پرسیده شود این است که آیا وزیر اقتصاد بعنوان یک عضو کابینه نباید از موضوع لایحه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اطلاع داشته باشد و اینکه اگر اطلاع داشت چرا از بورس به‌عنوان رئیس شورایعالی بازار سرمایه دفاع نکرد .

در خبری دیگر بحث از معافیت مالیاتی تولید کنندگان مطرح شد  بر این اساس، هیات وزیران در مصوبه ای دارایی های تجدید ارزیابی شده بنگاه‌های اقتصادی را از دریافت مالیات معاف اعلام کرده است. در واقع، تجدید ارزیابی دارایی بنگاههای اقتصادی راهکاری از سوی دولت است که به منظور استفاده از دارایی های واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات جدید بانکی و صدور ضمانتنامه های بانکی در نظر گرفته شده است.

 در جایی دیگر خواندیم که با حضور وزرای اقتصادی دولت جلسه حمایت از تولید برگزار شد. در این جلسه، راهکارهای حمایت از تولید و رفع موانع آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. و در راستای حمایت از تولید پیش نویس لایحه تهیه شده ارائه و پس از بررسی توسط اعضاء به تصویب رسید.

در مورد خرید و فروش سهام عدالت نیز در خبری شنیدیم که  با رسیدن به جمع بندی مشترک دولت و مجلس در خصوص شیوه آزادسازی سهام عدالت، تا پایان امسال شاهد خاتمه یافتن این پرونده بوده و سهام عدالت قابلیت خریدو فروش پیدا خواهد کرد.

مهم ترین اخبار سیاسی

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه کشورمان به منظور رایزنی درباره تحولات منطقه عازم منطقه خلیج فارس شد و قرار است در این سفر دوره‌ای با مقامات کویت، عمان و امارات به گفت‌وگو بنشیند. رایزنی درباره تحولات منطقه از جمله اوضاع عراق و سوریه در دستور کار این سفر قرار دارد.

مذاکرات کارشناسی همچنان در حال انجام می باشد ، در همین ارتباط روز گذشته نگارش متن توافق جامع هسته ‎ای پيش از پایان فرصت تعیین شده یعنی 20 ژوئیه، با برگزاری نشست میان معاونان محمدجواد ظریف و کاتریـن اشتـون دنبال شد.

ادامه مذاکرات در روز تعطیل در وین، نشان از عزم جدی مذاکره‌کنندگان برای استفاده از حداکثر زمان و از دست ندادن هیچ فرصتی حتی تعطیلات آخر هفته برای دستیابی به هدف نهایی دارد. همزمان با انجام این گفت‌وگوها، برخی اخبار حاکی از توافق دو طرف در رابطه با تعداد سانتریفیوژها است. در شرایطی که ديپلمات‏ها و کارشناسان مسائل هسته ‎ای ايران می ‎گويند یکی از اختلافات اصلی بين ايران و شش قدرت جهانی در اين مذاکرات برای نگارش متن بر سر «تعداد سانتريفيوژها و مدت توافق» است.

به گزارش رویترز، ظاهرا اختلاف بر سر موضوع سانتریفیوژها رفع شده است. يک ديپلمات غربی روز شنبه به رويترز گفته بود که ايران و 1+5 بر سر تعداد سانتريفيوژها به توافق رسیده ‎اند. همجنین قرار است  امروز سید عباس عراقچی و هلگا اشمید معاونان وزیر خارجه ایران و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخرین موضوعات مربوط به نگارش توافق جامع را بررسی کنند .

دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی  نیز رویکرد کنونی در مذاکرات را  مفید دانست و بیان داشت که در 10 سال اخیر مساله هسته ای کشور دارای ابعاد مهمی بوده است .

در مورد داعش سخنگوی دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ضمن اعلام خبر کشته شدن بیش از 20 تروریست که قصد بمب‌گذاری در ساختمان شورای استانداری صلاح‌الدین را داشتند، افزود: 90 تروریست دیگر نیز که قصد حمله به پایشگاه بیجی را داشتند به هلاکت رسیدند. همچنین یک منبع امنیتی در استان نینوا اعلام کرد: هواپیماهای بدون سرنشین عراقی مراکز داعش را درموصل هدف قرار دادند .

قیمت های جهانی ، طلاو سکه

امروز اولین روز کاری هفته در بازار های جهانی بود . اکثر فلزات اساسی با کاهش قیمت همراه شدند . بر این اساس قیمت مس به 7110 دلار ، آلومنیوم به 1925 دلار ، سرب به 2180 دلار و روی به 2235 دلار برای هر تن رسیدند . دلار نیز در محدوده 3100 تومان نوسان کرد و سکه به قیمت 945 هزار تومان معامله شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه خودرویی امروز اکثر نمادها دارای صف خرید بودند و تا پایان بازار توانستند صف خود را حفظ کنند. از مهم ترین دلایل اقبال به این گروه توسط سهامداران می توان به آمار تولید مناسب در سه ماه نخست سال  که توسط خودرو و سایپا منتشر شد و همچنین افزایش نرخی که روز گذشته توسط شورای رقابت اعلام گردید اشاره کرد. البته روند مثبت مذاکرات را نیز می توان از جمله دلایل این اقبال خوب دانست .

حال با توجه به قیمت های جدید اعلامی می توان متوجه شد که از بین محصولات سه شرکت ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو دو خودروی پژو 405 دوگانه‌سوز و پژو پارس دوگانه‌سوز دارای بیشترین افزایش قیمت بوده‌اند. اما در میان قیمت‌های اعلامی برای محصولات گروه صنعتی ایران خودرو، دو خودروی پیکان وانت دوگانه‌سوز و پژو 206 صندوق‌دار مدل v 8 کمترین افزایش قیمت را داشته‌اند.

در این گروه امروز خبهمن بعد برگزاری مجمع عمومی عادی و تقسیم سود 35 تومانی بازگشایی خوبی داشت طوری که در پایان با 13 درصد مثبت و معامله 28 میلیون از سهامش به قیمت 169 تومان رسید.

خپارس در تاریخ 26 ام ماه جاری قرار است جلسه مجمع عمومی خود را برگزار نماید .

خاور نیز با توجه به ارائه صورتهاي مالي حسابرسي نشده سال مالي منتهي به 29 اسفند امروز در قیمت 871 ریال بازگشایی شد . خاور در 12 ماهه واقعی سال 92 زیان 253 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت برای سال مذکور زیان 349 ریالی بوده است.

خمحرکه جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي و عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه، متوقف شد.

گروه ساختمانی، این گروه که نسبت به سایر گروه ها  افت بیشتری را تجربه کرده است  با توجه به انکه اکثر نمادها در کف حمابتی خود قرار دارند خرید در سهام های بنیادی این گروه از جمله ثتران و وساخت کم ریسک می باشد .اولین تارگت قیمتی پیش روی ثتران در صورت گذر از محدوده مقاومتی 240 تومان  محدوده300 تومان می باشد .

گروه قندی نماد قچار امروز بعد برگزاری مجمع عمومی  و تقسیم سود 10 تومانی بازگشایی مناسبی نداشت . قچار سود هر سهم خود را در پیش بینی 3 ماهه مبلغ 316 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی 10 درصد کاهش داشته است  و در سه ماهه نخست سال مالی مبلغ 123 ریال زیان شناسایی کرده است . شرکت امروز طی یک اطلاعیه شفاف سازی علت این تعدیل را به شرح زیر اعلام کرده است :

–       با توجه به پایین بودن بهای خرید چغندر قند در مناطق داخل استان و استانهای همجوار ، شرکت با در نظر گرفتن یک سری عوامل تشویقی جهت کشاورزان اقدام به انعقاد قرارداد با کشاورزان این مناطق نموده که این امر باعث کاهش 40 درصدی میزان خرید چغندر از منطقه آذزبایجان نسبت به پیش بینی قبلی شده است که در تهایت باعث شد بهای خرید چغندر در سال 93 کاهش یابد .

–       کاهش نرخ خرید هر کیلو شکر خام نسبت به پیش بینی قبلی ، به دلیل خرید عمده شکر خام مورد نیاز شرکت در سال 93 ، تا این تاریخ و با قیمت میانگین 16793 ریال به ازای هر کیلو می باشد که پیش بینی شده باقیمانده شکر خام مورد نیاز نیز با همین قیمت خریداری شود .

       با توجه به اینکه هزینه های مالی رخ داده در سه ماهه اول سال 93 عمدتا مربوط به حصه بلندمدت تسهیلات دریافتی در سال قبل بوده که بیشتر این تسهیلات در سه ماهه اول سال تسویه گردیده و سیاست های شرکت نیز بر این اساس است که حتی الامکان از دریافت تسهیلات بانکی جدید خودداری نماید.

 در گروه غذایی دبیر انجمن صنایع لبنی شیر ایران گفت: باقی مانده یارانه 300 میلیارد تومانی شیر از اواخر سال 92 به مبلغ 100 میلیارد تومان تأمین اعتبار شده و دامداران امروز  می‌توانند آن را دریافت کنند.

در این گروه نماد های  معاملاتي شركت هاي صنعتي بهشهر و مارگارين با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شدند.

وبشهر در این روز با استقبال خوبی همراه شد و توانست در پایان با صف خرید به کار خود خاتمه دهد . و به قیمت 362 تومان برسد .

در گروه حمل و نقلی امروز نماد حسینا بعد از برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود 495 تومانی بازگشایی مناسبی داشت . این نماد امروز توانست 14 درصد رشد نماید و به قیمت 5730 تومان برسد .

و اما خبری خوش در این گروه، پس از خروج نام شرکت ملی نفتکش ایران از لیست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا، بزرگترین ناوگان حمل و نقل نفت خام ایران از لیست تحریم‌های غیر قانونی اتحادیه اروپا هم خارج شد. مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران با اشاره به خروج مشروط نام این شرکت نفتی از لیست تحریم اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه اگر اتحادیه اروپا تا 12 ماه آینده به نظر دادگاه عمومی اتحادیه اروپا اعتراض نکند این تعلیق قطعی است، اعلام کرد: آماده بازگشت به بازارهای بین‌المللی هستیم.

 درگروه پتروشیمی و شیمیایی جز شکربن که با صف خرید به کار خود خاتمه داد روند معاملات در سایر نمادها  متعادل بود. متعادل شدن روند معاملات فارس و خروج از صف فروش این سهم بر روند معاملات بی تاثیر نبود .

 در یک خبر داشتیم  که منصور معظمی، معاون برنامه ریزی ونظارت برمنابع هیدروکربوری وزارت نفت در گفتگو با شانا با اشاره به کاهش ٢٤ درصدی قیمت گاز مجتمعهای پتروشیمی گفت: در اجرای مفاد قانون بودجه سال ٩٣ و همچنین با هدف تقویت بازار سرمایه و حمایت از تولید داخل، قیمت متوسط گاز طبیعی مجتمعهای پتروشیمی کاهش یافت . به گزارش شانا، بهمن ماه سال ٩٢ با موافقت نمایندگان مجلس و برای تامین نظر شورای نگهبان، بند «ج» تبصره الحاقی ٢١ به ماده واحده لایحه بودجه سال ٩٣ کل کشور به این شرح اصلاح شد: قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در چارچوب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شود که از ١٣ سنت در هر مترمکعب کمتر نشود.

شرکت پتروشیمی امیر کبیر در جدیدترین گزارش صورت های مالی حسابرسی شده خود سود هر سهم را مبلغ 552ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین گزارش صورت های مالی ( حسابرسی نشده ) با کاهش 26 درصدی همراه بوده است .همچنین شرکت مذکور در تاریخ  25 تیر ماه جلسه مجمع عمومی دارد

شرکت پتروشیمی آبادان تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 160 میلیارد ریال به 630 میلیارد ریال افزایش دهد . لازم به ذکر است که تمام این افزایش سرمایه 470 ملیارد ریالی که معادل 293 درصد می باشد از محل مطالبات و اورده نقدی سهامداران می باشد .

شفن نیز جهت برگزاری مجمع عمومی عادی متوقف گردید .شرکت مذکور در 12 ماهه واقعی منتهی به سال 92 مبلغ 6859 ریال سود برای هر محقق کرده است . شرکت پتروشیمی فن آوران با توجه به افزایش قیمت محصولات داخلی می تواند سود سال 93 خود را 54 تومان افزایش دهد که معادل 12 درصد سود 4.324 ریالی پیش بینی شده است.

در گروه پالایشگاهی جز شنفت که توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد معاملات رضایت بخشی را نظاره نکردیم . از مهم ترین اخبار این بخش می توان به بازگشت مشتریان بزرگ نفتی ایران در اثر کاهش تحریم ها اشاره کرد در همین ارتباط غول‌های نفتی پس از تحولات ماه‌های اخیر و توافق ایران و 1+5 در ژنو نتوانسته‌اند اشتیاق خود برای بازگشت به ایران را پنهان کنند و حتی برخی مدیران شرکت‌های فرانسوی و ایتالیایی نیز مخفیانه به ایران سفر و مذاکراتی را نیز انجام داده‌اند تا به محض لغو تحریم ها، جایگاه خود در صنعت نفت ایران را تثبیت کنند .

شرکت‌های نفتی بین‌المللی نیز با توجه به تحولات سیاسی ماه‌های اخیر در ایران و توافق ژنو به خوبی دریافته‌اند که قرار است در ماه‌های آینده، تحولی بزرگ در عرصه سیاست خارجی ایران رخ داده و تحریم‌ها به تدریج لغو شوند. براین اساس، از هم‌اکنون به تکاپو افتاده و با ارسال پیام‌هایی به ایران تمایل خود را برای ورود به صنعت نفت و گاز کشورمان و سرمایه‌گذاری در این بخش اظهار کرده‌اند .

در گروه برقی امروز نماد بمپنا بعد از برگزاری مجمع عمومی عادی و تقسیم سود 975 ریالی بازگشایی خوبی داشت طوری که با 6.5 درصد مثبت و در محدوده قیمتی 1100 تومان به کار خود خاتمه داد .

بترانس نیز در تاریخ 26 ام ماه جاری قرار است مجمع عموی خود را برگزار نماید . این شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند 92 مبلغ 431 ریال سود برای هر سهم محقق کرده است .

در گروه سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری اقتصاد نوین قصد دارد سرمایه خود را در مرحله اول از 400،000 میلیون ریال به 800،000 میلوین ریال از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش دهد.77 درصد این افزایش سرمایه از محل مطالبات و 23 درصد از محل آورده نقدی می باشد  .در مرحله دوم نیز سرمایه خود را از 800،000 میلیون ریال به 1،200،000 میلیون ریال افزایش خواهد داد که از محل آورده نقدی است.

وتوشه نیز در 26 ام ماه جاری قرار است مجمع عمومی خود را برگزار نماید .

وساپا نیز امروز از جمله نمادهایی بود که با صف خرید 10 میلیونی به کار خود خاتمه داد .

در گروه فولادی و فلزی شرکت امیر کبیر کاشان در جدیدترین پیش بینی  سه ماهه ، سود هر سهم خود برای سال مالی 93 را با 11 درصد افزایش به میلغ 506 ریال گزارش نموده است . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال مالی توانسته مبلغ 106 ریال ( معادل 21 درصد ) این پیش بینی را محقق کند. دلایل تعدیل شرکت به شرح زیر می باشد :

1- عمده فروش سه ماهه اول سال مربوط به قرداد شرکت گوهر طلايي پاسارگاد مي باشد (حدود 525 ميليارد ريال يعني حدود 24% فروش کل سال)که باتوجه به اينکه قرارداد اين شرکت به پايان رسيده است، لذا پيش بيني فروش نه ماهه آتي براساس 50.000 تن کارمزدي بانرخ متوسط 5.200 ريال و فروش غيرکارمزدي بانرخ 25.000 ريال محاسبه گرديده است

2- درمردادماه 93 به مدت حدود يک ماه توليدات شرکت بابت تعويض وان مذاب در تعطيلات خواهد بود.”

3- پيش بيني عملکرد سال مالي منتهي به 29/12/93 نسبت به عملکرد واقعي سال مالي 92 به ترتيب فروش (13) درصد کاهش، بهاي تمام شده کالاي فروش (12) درصد کاهش، سود عملياتي (20) درصد کاهش و سود خالص (17) درصد کاهش را نشان مي دهد.

روند معاملات در این گروه همان طور که دیروز به دلایل ان اشاره کردیم کم رونق و کم حجم بود .

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب