خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 18 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز توانست با 391 واحد افزایش به رقم 73،416 واحد برسد . نمادهای تاپیکو با 103 ، همراه با 98 و شخارک با 68  واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در بازار بورس با رشد خوبی همراه شد و به رقم 279.1 میلیارد تومان رسید، خودرو با 33.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس نیز شاخص ایفکس توانست نزدیک به 10 واحد افزایش یابد و به رقم 782 واحد برسد . مارون ، زاگرس و جم نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار نیز با رشد همراه بود و به رقم 152.4 میلیارد تومان رسید.

امروز بازار را همان طور که پیش بینی کرده بودیم در ابتدا و در مرحله بازگشایی با استقبال خوبی همراه شد ولی اندکی بعد با فشار فروش مواجه شدیم ولی با این وجود عرضه نتوانست بر تقاضا پیشی بگیرد و روند معاملات تا پایان متعادل و حتی شاهد تشکیل صف خرید در بعضی از نمادها از جمله شبندر بودیم. در کل روند معاملات در این روز متعادل بود،  ارزش معاملات نیز نسبت به هفته های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته که می تواند نشان خوبی برای آینده بازار سرمایه باشد.

با توجه به اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی و همچنین پیگیری های مسولین جهت حمایت از تولید و و اشتغال در کل می توان به آینده بازار سرمایه امیدوار بود ولی انچه در این بین باید دقت شود نباید انتظار رشد شارپی که در سال گذشته دیدیم را داشته باشیم . خرید سهام بنیادی با دید بلند مدت در این مقطع از اقتصاد ایران شاید بهترین سرمایه گذاری در سال جاری باشد  و ممکن است بسیاری از این پی ای ها برای بسیاری از سهام دیگر تکرار نشود، ولی تکرار می کنیم انتظار غیرمعقول نیز از بازار نباید وجود داشته باشد. خیلی از افراد عرضه امروز در اکثر سهام بازار را امری غیرطبیعی می دانستند ولی کافی است در این مواقع تنها این سوال را از خود بپرسند که آیا انتظار دارند هر روز بازار صف خرید باشد؟!! پس واقعی بینی در این شرلیط بهترین کار است.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

 از جمله مهم ترین اخبار اقتصادی این هفته می توان به جلسات رئیس سازمان بورس با نمایندگان مجلس و سخنان وزیر اقتصاد در باب حمایت از بازار سرمایه عنوان کرد . دیگر اخبار مهم اقتصادی و تاثیر گذار بر بازار، کاهش میانگین نرخ خوراک و سوخت شرکت های پتروشیمی ها بود. همچنین خبر اجازه فروش محصولات پتروشیمی با نرخ ارز آزاد بجای ارز مبادله ای توانست جو گروه پتروشیمی و به دنبال آن سایر گروه ها را مثبت کند.

 
مهم ترین اخبار سیاسی

 از اخبار سیاسی می توان به تصمیم نمایندگان برای استیضاح وزیر علوم اشاره کرد، چندی است که تعدادی از نمایندگان به علت نغییرات در ریاست های دانشگاه ها تصمیم به استیضاح وزیر علوم گرفته اند ولی تا کنون با توجه به رایزنی هایی که از طرف رییس مجلس صورت گرفته است هنوز این جلسه قطعی نشده و ظاهرا با برگزاری جلساتی قرار است این مشکل بدون استیضاح حل شود.

در حوزه خارجی، هشتمین روز از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 صبح امروز در حالی با ادامه رایزنی‌های معاونان اشتون و ظریف دنبال شد که دو طرف از حضور برخی وزیران خارجه گروه 1+5 در اواخر هفته جاری در مذاکرات خبر می‌دهند. بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از وین، روند مذاکرات نشان دهنده آن است که تیم های ایران و 1+5 نگارش کلیات متن توافق جامع را به پایان برده اند.

از قول برخی منابع  شنیده می شود که کلیات متن نوشته شده و اکنون دو طرف در حال نهایی کردن تک تک موضوعات مندرج در آن هستند .همچنین بیان می شود که در این مرحله کار از موضوعاتی شروع شده که اتفاق نظر بیشتری درباره آنها وجود دارد.البته بیان شده است که هنوز هیچ یک از دو طرف در موقعیتی نیست که با قطعیت بتواند نتایح مذاکرات در پایان موعد مذاکرات را پیش‌بینی کند.

همچنین در جایی دیگر  ظریف در پاسخ به این سوال که آیا وزیران 1+5 اواخر همین هفته در وین حاضر خواهند شد پاسخ داد من احساس می‌کنم که اگر وزیران خارجه تصمیم بگیرند به وین بیایند برای رسیدگی به موضوعات نهایی نیست، بلکه برای این است که از آخرین تحولات اطلاع حاصل کنند. وزیر امور خارجه اضافه کرد: ضمن این که از آمدن آن‌ها ما هنوز خبر قطعی هم نداریم و بعد از آمدن آن‌ها مذاکرات ادامه خواهد داشت اگر وزیران بخواهند به وین سفر کنند برای آگاهی از آخرین تحولات است.

قیمت فلزات جهانی ، دلار و سکه

 در بازار های خارجی قیمت فلزات اساسی با اندکی افزایش قیمت روبرو شد . بر این اساس قیمت مس به 7170 دلار ، آلومنیوم به 1960 دلار ، سرب به 2220 دلار و روی به 2305 دلار برای هر تن رسیدند. تحلیلگران عمده‌ترین ‌دلیل برای پیش‌بینی سیر صعودی قیمت آلومینیوم را کاهش سرمایه‌گذاری برای تولید آن عنوان کردند زیرا طی دو تا سه سال آینده اقتصاد جهانی دوباره رونق پیدا می‌کند و تقاضا روند صعودی به خود می‌گیرد، با وجود آنکه تولیدکنندگان فعلی حجم تولید خود را افزایش داده‌اند اما به‌دلیل بروز تقاضاهای جدید، میزان تقاضا از عرضه فزونی می گیرد که در کوتاه‌مدت امکان پاسخگویی به مازاد تقاضا به‌دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در این صنعت امکان‌پذیر نیست.

بر اساس گزارش‌های منتشر‌شده از بازارهای جهانی کاهش موجودی انبارهای LME نیز در رشد قیمت‌ها در روزهای اخیر بی‌تاثیر نبوده است و پس از آن، آگاهان اقتصادی مهم‌ترین‌ دلیل افزایش نرخ این فلز را رشد دسته‌جمعی بسیاری از فلزات و تبعیت این فلز از روند رو‌به‌رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی دانسته‌اند.

دلار نیز در محدوده 3120 تومان معامله شد و قیمت سکه به 953 هزار تومان رسید .

 در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 در گروه سیمانی اکثر نمادها قرمز رنگ بودند، بعد از خبر افزایش نرخ سیمان عطش خرید در این گروه فروکش کرده است و با توجه به مشکلات صادراتی که برای برخی از شرکت ها پیش امده است چندی است که بازار روی خوشی به این گروه نشان نمی دهد، شاید افزایش نرخ های بیشتری برای این صنعت تصور می شد.

در این گروه سیمان داراب تصمیم دارد مجمع عمومی سالیانه خود را در 31 ام ماه جاری برگزار نماید .

سیمان لارستان که جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف شده بود در مجمع  عمومی مبلغ 23 ریال را بین سهامدارانش تقسیم کرد .

در گروه پالایشی  در خبری شنیدیم که  قرار است  هند دومین قسط 550 میلیون دلاری بدهی نفتی خود به ایران را در قالب توافق موقت ژنو پرداخت کرد. هر چند در ابتدای ساعات معاملات  روند مثبتی را در این گروه مشاهده نکردیم و جز چند نماد از جمله شنفت و شبهرن اکثر نمادها روی صفر تابلو در حال معامله بودند ولی در پایان معاملات با توجه به خریدهای حقوقی که در نماد شبندر صورت گرفت توانست جو این گروه را مثبت کند و شاهد تشکیل صف خرید در نماد شبندر شدیم . لازم به ذکر است که بر اساس اطلاعیه قرار گرفته بر سایت کدال قرار است مجمع عمومی سالیانه شبندر در تاریخ 31 ام تیر ماه در بندر عباس تشکیل شود .

شبهرن نیز از نمادهایی بود که از ابتدای ساعات معاملات با صف خرید همراه شد و تا پایان توانست صف خود را حفظ کند. شبهرن در تاریخ 26 ام ماه جاری قرار است جلسه مجمع عمومی خود را برگزار نماید. این شرکت براساس آخرین صورت های مالی منتشر کرده توانسته است برای سال مالی منتهی به 12 اسفند مبلغ 5017 ریال را محقق کند، صحبت هایی از افزایش سرمایه این شرکت از محل سود انباشته در بازار امروز شنیده می شد .

درگروه دارویی روند معاملات نسبتا متعادل بود، این گروه با توجه به شرایط  جدید و برنامه های وزیر جدید بهداشت از یک ثبات نسبی خوبی برخوردار شده است . شاید عدم افزایش نرخ دارو جلوی رشد این سهام را گرفت ولی با توجه به بحث برداشته شدن تحریم ها در این صنعت می توان به آینده این گروه و افزایش تولیدات  شرکت های دارویی امیدوار بود .

در این گروه پارس دارو در مجمع عمومی که برگزار کرد از 6422 ریال سود محقق شده برای سال مالی 92 مبلغ 5200 ریال را بین سهامدارانش تقسیم کرد.

دسبحا در 3 ماهه نخست سال جاری توانست مبلغ 95 ریال سود محقق کند و با توجه به پیش بینی 1470 ریالی برای سال مالی 93 شاهد پوشش 6.5 درصدی در 3 ماهه نخست می باشیم. همان طور که قبلا اشاره کردیم شرکت های دارویی در 3 ماهه نخست سال نمی توانند پوشش مناسبی از پیش بینی خود داشته باشند، انتظار تعدیل خاصی را نیز نداشته باشید.

در گروه بانکی،  وانصار با صف خرید به کار خود خاتمه داد و به قیمت 280 تومان رسید . در سایر نمادهای این گروه روند معاملات متعادل بود.  شایان ذکر است که  قرار است جلسه مجمع عمومی بانک صادرات در تاریخ 31 ام ماه جاری در تهران برگزار شود .

گروه قندی جز قثابت که با صف خرید بسته شد روی درصد های منفی معامله شدند . قلرست بازهم بازگشایی نشد ! جالب است که از ابتدای هفته ناظر بازار قرار است این نماد را باز کند!؟

در گروه معدنی و فولادی همان طور که دیروز اشاره کردیم ومعادن قرار است جلسه مجمع عمومی خود را در تاریخ 30 ام تیر ماه برگزار نماید. لازم به ذکر است که با توجه به شفاف سازی شرکت و بر اساس  برنامه ریزی های انجام شده قرار است افزایش سرمایه تا قبل از تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سال 92 به ثبت برسد . زمان پرداخت سود از اول اذر ماه سال 93 می باشد . ومعادن بر اساس عملکرد 12 ماهه منتهی به 92/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 561 ریال گزارش نموده که این مبلغ با توجه به آخرین پیش بینی شرکت معادل 4 درصد رشد داشته است.

همچنین در خبری داشتیم که آقای شریف حسینی نماینده مجلس اعلام کردند که تحقیق از شرکت‌های معدنی مشمول تفحص نخواهد بود. وی گفت: طرح مذکور شامل شرکت‌های معدنی نبوده و صرفا هر آنچه را که مربوط به صنعت فولاد است، مورد بررسی قرار می‌دهند.

شرکت فولاد خوزستان در خصوص شایعات موجود اعلام نموده که یکی از تسمه های ورودی شارژ مواد اولیه به کوره ها دچار حریق گردیده که پس از اطفاء و آماده بکار نمودن تسمه های نقاله های دیگر جریان تولید برقرار شده است ، همچنین در خصوص خرید بلوک سهام سنگ آهن مرکزی ایران بیان نموده که در موعد مقرر تشریفات قانونی مربوط به مزایده را با هماهنگی شرکت فرابورس و سازمان خصوصی سازی انجام داده است. فملی نیز جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف گردید .

فولاد مبارکه نیز در تاریخ 29 ام قرار است مجمع عمومی سال مالی 92 را در اصفهان برگزار نماید . فولاژ نیز در مجمع عمومی خود  مبلغ 45 تومان بین سهامدارانش تقسیم کرد .

گروه لیزینگی  امروز با اقبال بسیار خوبی همراه شدند . طوری که از ابتدای ساعات معاملات شاهد تشکیل صف چند میلیونی در نماد وایران بودیم شنیده شده است که سهم دارای تعدل مثبت است، این امر باعث شد سایر نمادهای این گروه روند معاملات مثبتی داشته باشند . بهبود شرایط تولید و فروش شرکت های خودرو سازی می تواند تاثیر بسزایی در رشد این گروه داشته باشد .

در گروه حمل و نقل، حسینا و حتوکا در ابتدای ساعات معاملات با رشد خوبی همراه شدند . این در حالی است که حسینا تا پایان توانست به صف خرید تبدیل شود و لی حتوکا در جایی تبدیل به صف فروش شد و در نهایت با 3 درصد منفی به کار خود خاتمه داد . در این گروه شركت حمل و نقل بين المللي خليج فارس پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي بازگشایی شد و توانست نزدیک به 7 درصد رشد و به قیمت 130 تومان برسد .

گروه خودرویی نیز روزی سبز اما پرعرضه را سپری کردند . در این گروه خودرو در ابتدای ساعات معاملات با صف خرید سنگینی همراه شد و تا اواسط بازار بارها این صف عرضه شد. بالاخره در پایان نتوانست در برابر فشار عرضه دوام بیاورد و روی 1.5 درصد مثبت و با حجم معامله قابل ملاحضه 114 میلیون به کار خود خاتمه داد . خودرو بر اساس عملکرد 12 ماهه منتهی به 92/12/29 زیان هر سهم خود را از مبلغ 316 ریال به 199 ریال کاهش داده است همچنین شرکت در 12 ماهه خود فروشی به میزان 8,488 میلیارد تومان داشته که باعث شده است سود عملیاتی شرکت به مبلغ 707 میلیارد تومان محقق شود.

لازم به ذکر است که مجمع شرکت مذکور قرار است در تاریخ 31 ام برگزار شود . همچنین در خبری مربوط به این گروه شنیدیم ، عضو شورای سیاستگذاری خودرو با بیان اینکه دولت در حال برداشتن گام‌های آزادسازی قیمت خودرو است، و وزیر صنعت، معدن و تجارت با آزادسازی قیمت خودرو موافق است، اما در مقابل سخنگوی دولت اعلام کرده اند که گویا رییس جمهور از افزایش قیمت اخیر خودرو مکدر شده اند.

 گروه پتروشیمی نیز امروز نسبت به روز گذشته روند معاملات متعادل شد،در این گروه امروز شخارک بعد از برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود 780 تومانی بازگشایی مناسبی داشت و توانست نزدیک به 12 درصد رشد کند و به قیمت 1767 تومان برسد .

شخارک اولین شرکتی از این گروه بود که گزارش 3 ماهه خود را منتشر کرد این سهم سود هر سهم سال مالی جاری خود براساس عملکرد سه ماهه و با سرمایه قبلی را 6013 ریال اعلام کرده است که با سرمایه جدید 3007 ریال می شود.این سود نسبت به پیش بینی قبلی رشد 28 درصدی داشته است.در سه ماهه واقعی نیز 40 درصد از سود خودرا پوشش داده است که پوشش مناسبی ست.

علت تعدیل مثبت شرکت کاهش نرخ خوراک از 13 سنت به 9.5 سنت می باشد. هر یک سنت تغییر در نرخ خوراک معادل 355 ریال بر سود هر سهم شرکت موثر است شرکت در دوره سه ماهه 29.7 درصد از مقدار تولید و 31 درصد مقدار فروش را محقق کرده است نرخ فروش متانول را در بودجه 350 دلار فرض کرده است. هر 10 دلار رشد در متانول 104 ریال به سود هر سهم شرکت اضافه می کند، شخارک در دوره سه ماهه 132.6 میلیون دلار صادرات داشته که نرخ تسعیر دلار 3244 تومان بوده است.نرخ دلار برای 9 ماهه آتی 2650 تومان لحاظ شده است.

شفن نیز که امروز مجمع عمومی عادی سالیانه خود را برگزار می کند.

اگر قرار باشد نرخ گاز 202 تومانی برای جمیع پتروشیمی ها لحاظ شود، پتروشیمی های اوره ای که درصد سوخت مصرفی آنها بالا است تاثیر منفی و در مقابل متانول سازها با تاثیر مثبت روبه رو می شوند، اما این خبر همچنان آنقدر گمگ و نامفهوم است که بهتر است تا قطعی شدن اخبار مرتبط با آن نتیجه گیری خاصی را انجام نداد. 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب