خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 23 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بررسی بازار بورس

امروز شاخص کل بورس با 121 واحد افزایش به رقم 73،347 واحد رسید . نمادهای شبندر با 49 واحد ، ومعادن با 41 واحد و شفن با 33 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای رمپنا با 28 واحد و فارس با 23 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 218.4 میلیارد تومان رسید که وپاسار با 17.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس نیز شاخص توانست رشد 9 واحدی را تجربه کند و به رقم 784 واحد برسد . مارون ، ذوب و میدکو از نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در بازار فرابورس نیز به رقم 184.4 میلیارد تومان رسید .

هر چند امروز در اوایل بازار و در مرحله بازگشایی، بازار با استقبال خوبی همراه نشد و اکثر نمادها  قرمز رنگ و نزدیک به صفر تابلو در حال معامله بودند ولی در اواسط و انتها شاهد افزایش خرید و حمایت از بعضی گروه ها از جمله ساختمانی ها و خودرویی ها شدیم . همان طور که روز گذشته گفتیم بازار در حال بلاتکلیفی قرار دارد تا نتیجه مذاکرات را ارزیابی کند.

امروز هم در ابتدای ساعات معاملات علت ابهام و درجا زدن بازار  بیشتر به این موضوع ارتباط داشت. ولی در ادامه بازار روند خود را یافت و تا پایان بازاری نوسانی و سبز را نظاره گر بودیم . تعدادی انگشت شمار از شرکت ها گزارش های میان دوره ای خود را منتشر کرده اند و باید منتظر ماند و دید که الباقی شرکت ها در ارائه  گزارش های میان دوره ای چگونه عمل خواهند کرد قطعاً بازار به چگونگی این گزارشات عکس العمل نشان خواهد داد .

 مهم ترین اخبار اقتصادی

  در این بخش می توان نشست مشترک نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هیأت دولت  اشاره کرد ، بر همین اساس رییس شورای عالی اقتصاد در بخشی از سخنانش با اشاره به موفقیت دولت در کنترل نرخ تورم گفت: مهار تورم در اقتصاد بیمار ما به منزله جلوگیری از خونریزی به منظور نجات بیمار از مرگ حتمی بود و امروز ما باید در مسیر درمان اقتصاد کشورمان حرکت کنیم که به دلایل مختلفی نظیر تحریم‌ها و سوء مدیریت‌ها دچار مشکل شده بود.

دکتر روحانی نیز در این جلسه گفتند : اکنون وظیفه بزرگ ما شکستن رکود است. این کار شروع شده و دولت برای ادامه راه به حمایت مجلس شورای اسلامی نیاز دارد. ما لایحه‌ای برای ایجاد رونق اقتصادی طراحی کرده‌ایم که به زودی در اختیار نمایندگان قرار خواهیم داد و بسته آن نیز برای شکستن رکود به زودی اعلام می‌شود.

 مهم ترین اخبار سیاسی

 مهم ترین اخبار سیاسی که روزانه توجه بازار سرمایه و سایر بخش های اقتصادی را در کانون توجه خود قرار داده است آخرین دور از مذاکرات کارشناسی ایران با کشورهای 5+1 می باشد . همان طور که روز گذشته اشاره کردیم جان کری وزیر امور خارجه امریکا به هیئت مذاکره کننده پیوسته است . در همین ارتباط ، وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با محمد جواد ظریف در وین گفت: مذاکرات فوق‌العاده‌ای داشته‌ایم.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است: مذاکرات روز دوشنبه نیز با جان کری ادامه دارد . مایکل مان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: امروز فرصتی پیش آمد تا وزرای خارجه 1+5 بایکدیگر در مورد مذاکرات هسته ای مشورت کرده و با یکدیگر گفتگو کنند .وی افزود: 1+5 عزم راسخی برای دستیابی به توافقی نهایی دارد.

همچنین شنیدیم که وزیر امور خارجه ایران در دیدار با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره کننده روسیه در وین بطور مفصل روند اوضاع پیرامون دور ششم مذاکرات هسته‌ای را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داند از جزییات این ملاقات خبری منتشر نشده است. وزیر امور خارجه انگلیس نیز با تکرار اظهارات پیشین درباره مواضع ایران در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 گفت برای ایران خیلی مهم است که در خصوص گام های لازم برای رسیدن به توافق هسته ای با قدرت‌های بزرگ دنیا واقع گراتر باشد. 

آقای هیگ در صفحه توئیتر خود نوشت: در دیدار با محمد جواد ظریف خواستار واقع‌بینی و اتخاذ تصمیم‌های شجاعانه از طرف ایران شدم. از دیگر اخبار مهم و مرتبط به مذاکرات می توان به سفر حسین فریدون، دستیار ارشد رئیس جمهور به وین اشاره کرد دکتر ظریف علت این سفر را طولانی شدند مذاکرات در این دوره دانست و خاطرنشان کردند قرار است ایشان گزارش مفصلی  در مورد مذاکرات به رئیس جمهور ارایه دهند.

فلزات اساسی ، دلار و سکه

در اولین روز کاری بازارهای جهانی قیمت تمام فلزات اساسی با رشد قابل ملاحضه ای همراه شد . بر این اساس مس 7170 دلار ، آلومنیوم 1960 دلار ، سرب 2225 دلار و روی که نسبت به سایر فلزات افزایش بیشتری داشت به رقم 2325 دلار برای هر تن رسیدند . دلار نیز در بازار امروز در محدوده قیمتی 3132 تومان معامله شد و قیمت سکه بهار آزادی به رقم 957 هزار تومان رسید .

 
در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 
از گروه بانکی شروع می کنیم، شنیدیم که رئیس‌کل بانک‌مرکزی با ارسال نامه‌ای به مديران‌عامل بانک‌ها و موسسات اعتباري بر خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری ظرف مدتی معین تاکید کرده است. ولی‌الله سیف در نامه روز گذشته خود در اولتیماتومی از بانک‌ها و موسسات اعتباری خواست ظرف مدت يک ماه نسبت به «تهيه برنامه و جدول زماني‌ مناسب جهت فروش سهام و شرکت‌هاي متعلق به خود» اقدام کنند.

بنابر اعلام رئیس‌کل در این جدول زمانی بانک‌ها موظفند به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که طي يک دوره سه ساله از بنگاه‌داری خارج شوند. بر این اساس بانک‌ها در هر سال باید حداقل يک سوم از دارایی‌های خود را واگذار کنند.  در همین ارتباط حسین پناهیان میر عامل بورس کالا،  در جمع خبرنگاران در مورد برنامه بورس کالا برای فروش اموال مازاد بانکها گفت: این موضوع از دو هفته گذشته در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت مطرح شده و یکی از مصوبات این جلسه این بود تا بانکها از طریق بورس کالا املاک مازاد یا اموال غیرمنقول خود را عرضه کنند . 

وی با بیان اینکه بورس کالا پیگیری های لازم را انجام داد تا بتواند املاک مازاد و اموال غیرمنقول بانکها را در نیمه اول سال 93 عرضه کند، اظهار کرد:در این راستا بورس کالا با تمامی بانک هایی که ارتباط مستقیمی با این بورس داشته‌اند همچنین ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان مذاکراتی را برای عرضه املاک مازاد انجام داده است.این در حالی است که هنوز حجم و ارزش این املاک و اموال برای عرضه در بورس کالا مشخص نشده است.

در کل جز بانک سرمایه که با اقبال خوبی همراه شد. بقیه نمادها در این گروه روند معاملات متعادلی داشتند. وپست پس از ارائه صورت های مالی سال 92 امروز درقیمت 694 تومان بازگشایی شد.

بانک تجارت سود هر سهم سال مالی 92 را مبلغ 201 ریال اعلام کرده است پیش بینی شرکت برای سال 93 مبلغ 162 ریال می باشد . بانک حکمت  نیز در مجمع عمومی برای هر سهم مبلغ 76 ریال را تقسیم کرد.وپاسار جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف شد .

در گروه پالایشی و روغنی امروز یک خبر در مورد افزایش نرخ روغن شنیدیم که باعث اقبال به بعضی از سهام این گروه از جمله شنفت و شرانل شد. رییس کمیته صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در این باره گفته است  بهای لوبکات مصرفی مجتمع های روغن سازی بر مبنای 95 درصد FOB خلیج فارس محاسبه می شود که تغییر مبنای قیمت گذاری محصولات در رینگ پتروشیمی بورس کالا از ارز مبادله ای به نرخ آزاد می تواند موجب رشد حداقل 20 درصدی بهای روغن موتورهای تولیدی تسویه اول شود.

این در حالی است که اکنون تغییری در قیمت روغن پایه و مواد روغنی صنعتی چهار واحد تولیدکننده عمده روغن موتور از جمله “شنفت”، “شبهرن ” ، “شرانول” و نیز” شسپا ” اعمال نشده است که علت این اقدام را می توان چنین بیان کرد که دولت ابتدای امسال از پالایشگاه های روغن سازی خواست تا پایان تیر ماه در قیمت ها تغییری اعمال نکنند تا وضعیت سیاسی و شرایط تحریم ها مشخص شده و بهای ارز به ثبات لازم برسد .

در سایر نمادهای این گروه از جمله شبندر و شاوان در ابتدای ساعات معاملات با اقبال خوبی همراه شدند و توانستند تا محدوده 2.5 درصد نیز رشد نمایند ولی در انتها در محدوده صفر تابلو به کار خود خاتمه دادند. شاوان نیز همچون سایر شرکت های این گروه قرار است آخر این ماه جلسه مجمع عمومی سالیانه خود را برگزار نماید . باز هم خبری از شفاف سازی این گروه نشنیدیم، احتمال به تنفس خوردن مجمع زیاد است!!

در گروه خودرویی، بعد از خبر افزایش نرخ خودرو توسط شورای رقابت شاهد عکس العمل های مختلفی از طرف نمایندگان مجلس و دولت، مردم و مدیران 2 غول خودرو سازی بودیم . طوری که روز گذشته شنیدیم علی رغم افزایش قیمت خودرو ، در بازار آزاد مردم حاضر به پرداخت قیمت های جدید نبودند و در قیمت هایی پایین تر از نرخ های اعلامی شورای رقابت خودرو خرید و فروش می شده است.

امروز نیز رئیس شورای رقابت گفت: در دستورالعمل جدید، قیمت های شورا قیمت های کارخانه ای است که شامل آپشن ها و الزامات قانونی نمی شود . شیوا با بیان اینکه شورای رقابت فقط دستورالعمل می دهد که فرمول تعیین قیمت خودرو را مشخص می کند و روندی کارشناسی و فرمول علمی دارد گفت: البته فرمول سقف قیمت و حداکثر مبلغ است و خودروسازان می توانند قیمت ها را کمتر از این میزان افزایش دهند.

وی افزود: البته خودروسازان می توانند افزایش قیمت ها را در دو مرحله انجام دهند و روز چهارشنبه دوباره بحث می کنیم و اگر موضوع جدیدی مطرح شود، ارزیابی می کنیم. شیوا تصریح کرد: خودروسازان متعهد به افزایش تولید و عرضه شدند و درباره کیفیت هم جریمه تعیین شده و مجبور هستند کیفیت را در کنار بهره وری افزایش دهند .

هر چند روند معاملات در این گروه در ایتدا با اقبال خوبی همراه نشد و لی در طول بازار شاهد تشکیل صف خرید در بعضی از نمادهای این گروه از جمله خودرو بودیم .شنیده ها حاکی از آن است که خودرو در 3 ماهه نخست سال، سود سال 93 خود را پوشش مناسبی داده است . در هر صورت با توجه به میزان تولیدی که شرکت در 3 ماهه اعلام کرده است نمی توان انتظار بدی از عملکرد 3 ماهه این نماد متصور شد، البته همانطور که بارها ذکر شده است مشکل این شرکت بیشتر هزینه های مالی است .

در گروه پتروشیمی و شیمایی امروز شاهد ارایه گزارش های میان دوره ای چند نماد بودیم . شیران برای سال مالی منتهی به آذر 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 1671 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افزایش 25 درصدی همراه بوده است همچنین شرکت توانسته در دوره 6 ماهه  نخست سال مالی مبلغ 680 ریال این پیش بینی که معادل 40 درصد می شود را پوشش دهد.

از دلایل این تعدیل می توان به افزایش مبلغ فروش که عمدتا ناشي از تعيين قيمت پايه الکيل بنزن خطي (LAB ) در بورس کالا ايران و کاهش بهاي تمام شده کالاي فروش رفته  که عمدتا بدليل کاهش نرخ و مصرف مواد اوليه مي باشد اشاره کرد .

پتروشیمی آبادان نیز بر اساس عملکرد 3 ماهه  سود هر سهم سال مالی منتهی به اسفند 93 را مبلغ 2502 ریال پیش بینی نموده است همچنین  شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری توانسته است  122 ریال این پیش بینی که معادل 5 درصد می شود را محقق کند دلايل درصد پوشش پايين عملکرد 3 ماهه واقعي نسبت به پيش بيني درآمد هر سهم عبارتند از:

  1- افزايش مدت زمان تعميرات اساسي به دليل قطع گاز خوراک دريافتي از پالايشگاه آبادان در ارديبهشت ماه و خرداد ماه سالجاري

2- عدم امکان خريد ماده اوليه ئي دي سي جهت توليد محصولات اصلي از شرکت هاي داخلي و خارجي در فروردين ماه و ارديبهشت ماه (اين مشکل در حال حاضر رفع گرديده است) مي باشند .

همچنين شرکت اذعان نموده است پيش بيني مي نمايد انحراف نامساعد بودجه شرکت طي 3 ماهه اول سال در ماه هاي آتي جبران مي گردد.

پتروشیمی خراسان هم صورت های مالی 3 ماهه خود را منتشر نمود براین اساس شرکت توانسته است مبلغ 622 ریال  ( معادل 34 درصد ) از پیش بینی 1712 ریالی که برای سال 93 کرده بود را محقق سازد. این امر موجب شد تا نماد خراسان با صف خرید به کار خود خاتمه  دهد. شفن  بعد برگزاری مجنع عمومی سالیانه و تقسیم سود در قیمت 2370 بازگشایی خوبی داشت و توانست بیش از 8 درصد رشد کند و به قیمت 2460 تومان برسد.

شکبیر برای برگزاری مجمع عمومی سالیانه متوقف شد . شپدیس هم به علت تعدیل پیش بینی درامد متوقف گردید، شنیده می شود که ممکن است شپدیس به علت تعدیل منفی بسته شده باشد.

در گروه دارویی امروز زمزمه های افزایش قیمت دارو شنیده شد . شیرازی  مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری اعتلا گفت: در حال حاضر شرکت های دارویی عملکرد مناسبی را طی دوره سه ماهه از خود به نمایش گذاشته اند و ریسک خاصی متوجه آنها نیست.

وی از احتمال افزایش نرخ دارو طی شش ماهه دوم سال جاری سخن گفت و اظهار داشت: این احتمال می رود که طی نیمه دوم امسال افزایشی در نرخ ها محقق گردد که میزان آن برای هر محصول دارویی متفاوت خواهد بود. وی در خصوص کاهش ریسک های پیرامون صنعت دارو تصریح کرد: با توجه به اینکه خرید مواد اولیه خارجی طی سال جاری همانند سال گذشته با ارز مبادله ای صورت می گیرد، افزایشی در هزینه ارزی شرکت های دارویی رخ نداده است؛ افزون بر اینکه به واردات دارویی های خارجی که مشابه داخلی دارند، ارز مبادله ای تخصیص داده نمی شود. از این رو داروهای وارداتی توان رقابت با تولیدکنندگان داخلی را ندارند .

 در این گروه شرکت ایران دارو با توجه به پیش بینی های انجام شده سود هر سهم منتهی به تاریخ 93/12/29 را به مبلغ 1335 ریال اعلام کرده بود که در دوره 3 ماهه و با توجه به عملکرد واقعی توانست(با پوششی26 درصدی) به ازای هر سهم مبلغ 352 ریال محقق کند. همچنین شرکت توانست 24 درصد از سود عملیاتی خود را در دوره 3 ماهه پوشش دهد. دارویی لقمان نیز جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف گردید .

گروه ساختمانی هر چند در ابتدا کم فروغ ظاهر شدند ولی در اواسط بازار توانستند رنگ سبز را به خود ببینند .

وآذر در جدیدترین گزارش 9 ماهه سود هر سهم سال مالی 93 را بدون تعدیل مبلغ 80 ریال پیش بینی کرده است . همچنین شرکت در 9 ماهه نخست سال مالی توانسته است 39 ریال ( معادل  49 درصد ) این پیش بینی را محقق کند . شرکت پيش‌بيني سود تلفيقي هر سهم را براي سال مالي منتهي به 31/06/93، در تاريخ 14/06/92 (حسابرسي شده)، مبلغ 82 ريال اعلام نموده است.

ثعمرا پس از ارائه اطلاعات واقعي  و اعلام سود 553 ریالی برای سال 92 در قیمت 250 تومان بازگشایی شد .

در گروه فولادی، معدنی و فلزی  امروز با توجه به رشد قیمت روی با اقبال خوبی همراه شدند. افزایش قیمت روی می تواند شرایط خوبی را برای کروی داشته باشد. البته عده ای این افزایش قیمت را باعث سود آوری کروی و عده ای به دلیل مشکلاتی از جمله رو به پایان بودن خاک معدن انگوران و افزایش هزینه استحصال و تکنولوژی پایین تولید طوری که فقط با عیار بالا صرفه تولید دارد و همچنین مدیران ناسالم را از مواردی بیان می کنند که حتی با خبر افزایش قیمت روی نمی تواند تاثیر زیادی در سود آوری این سهم داشته باشد . ومعادن ، کروی و کنور از جمله نمادهایی بودند که امروز تبدیل به صف خرید شدند .

در مجمع فملی نیز از جمله مهمترین نکات مطرح شده حل مشکل اختلاس شرکت و انجام مراوداتی با ترکیه جهت فروش صادراتی بوده است. در این مجمع عمومی عادی سالیانه که دیروز برگزار شد، از سوی مسیولین مربوطه عنوان گردید که فاز دو مس سرچشمه با ظرفیت 160 هزار تن و فاز 2 سونگون با ظرفیت 150 هزار تن تا مهر ماه سال جاری به بهره برداری می رسند که منجر به افزایش تولید و سودآوری شرکت خواهند شد.

شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو در جدیدترین گزارش  3 ماهه پیش بینی  سود سال مالی 93 را مبلغ 1041 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 6 ریالی همراه بوده است ضمنا شرکت در دوره 3 ماهه خود توانست 284 ریال به این پیش بینی را که معادل 27 درصد می شود را محقق کرده است  دلایل این تعدیل به شرح زیر می باشد :

 1-تغييرات ناشي از نوسان نرخ هاي فروش بميزان 4.26 درصد 2-تغييرات ناشي هزينه هاي تمام شده هر تن بميزان 7.66 درصد 3-تغييرات ناشي از هزينه هاي اداري ، عمومي و فروش بميزان 0.58 درصد که اين تغييرات باعث تغيير در سود خالص  و سود هر سهم بميزان 0.58 گرديده است .

شرکت فولاد کاویان با توجه به عملکرد 12 ماهه ( حسابرسی نشده ) منتهی به 92/12/29 سود هر سهم خود را که به مبلغ 8 ریال اعلام نموده بوده در جدیدترین گزارش صورت های مالی ( حسابرسی شده ) به ازای هر سهم 46 ریال زیان گزارش نموده است دلیل این تعدیل منفی را میتوان افزایش در هزینه های مالی شرکت عنوان کرد .

 سایر نمادها و گروه ها

 در گروه قندی  قنیشا سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را همان 425 ریال قبلی اعلام کرده و در 9 ماهه نیز 47 درصد آن را پوشش داده است.

شرکت شکر شاهرود در دوره 9 ماهه منتهی به  خرداد 93 مبلغ 69 ریال از سود 198 ریال  (معادل 35 درصد) پیش بینی شده برای سال مالی منتهی به شهریور 93 را محقق کرده است .

در گروه غذایی شرکت لبنیات پاک با توجه به گزارش صورت های مالی (حسابرسی شده) سود هرسهم خود را به مبلغ 346 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی (حسابرسی نشده) با افزایش 15 درصدی همراه بوده است این تعدیل مثبت در شرکت از افزایش در سایر درآمدهای عملیاتی شرکت ناشی می شود

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب