خلاصه اخبار و رویدادهای بورس سه شنبه 24 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

امروز شاخص کل بورس رشد 110 واحدی را تجربه کرد و توانست به رقم 73،457 واحد برسد . نمادهای فملی و وبملت هر کدام به ترتیب با 61 و 48 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شبندر و فولاد هر کدام به ترتیب با 68 و 52 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات بورس در این روز به رقم 124.9 میلیارد تومان رسید. خساپا با 5.7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 1.5 واحد نزول کرد و به رقم 782 واحد رسید . نمادهای مارون و شاوان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 61.4 میلیارد تومان رسید طوری که شاوان با 5.7 میایارد تومان داری بیشترین ارزش معاملات شد .

امروز  بازار را  کم حجم مشاهده کردیم و کاهش ارزش معاملات گویا این امر بود. در ابتدای ساعات معاملات بازار نوسانی بود طوری که اکثر نمادها در محدوده صفر در حال معامله بودند اما در اواسط بازار با توقف نماد خودرو برای تعدیل و خبرهایی از رفع مشکلات صادرات شرکت های سیمانی به عراق، شاهد سبز رنگ شدن و تشکیل صف خرید در نمادهای بعضی از گروه ها از جمله خودرویی و سیمانی شدیم ولی در مجموع و در ساعات پایانی معاملات این عرضه بود که از تقاضا پیشی گرفت و تقریبا بازار را قرمز رنگ کرد .

دیروز نیز به این مهم اشاره کردیم که فعالین بازار سرمایه و سهامداران در این روزها توجه خود را معطوف به مذاکرات هسته ای کرده اند و منتظرند که با خیال راحت به خرید بپردازند، البته با توجه به رویکردی که بازار سرمایه طی چند وقت اخیر از خود نشان داده ترس از خرید ، در سهامداران کاملا واضح می باشد. امروز نیز شاهد تعداد معدودی از گزارشات میان دوره ای بودیم این امر نیز سهامداران را در بلاتکلیفی برای خرید قرار داد، از طرفی سهامداران به دلیل دلایل ذکر شده با ترس و لرز اقدام به خرید می کنند و از طرفی و با توجه به ریزش های اخیر توجیهی برای فروش در بازار دیده نمی شود، برآیند این دو یعنی کاهش حجم و ارزش معاملات!!!

 مهم ترین اخبار اقتصادی

 از مهم ترین اخبار اقتصادی می توان به برنامه خروج غیر تورمی اقتصاد از رکود توسط دولت اشاره کرد در همین رابطه شنیدیم که دولت یازدهم در مسیر ایفای مسئولیت خود در پرداختن به مسائل اصلی و مهم کشور، پس از خارج کردن اقتصاد از التهاب بسیار بالای تورمی و طراحی هدفمندی یارانه ها با ساز و کاری متفاوت و اعمال ملاحظات شرایط رکود تورمی در آن، تهیه برنامه خروج “غیر تورمی” و “پایدار” از رکود را در دستور کار قرار داده است. در گزارش حاضر، علاوه بر تحلیل عوامل بوجود آورنده شرایط موجود، جهت گیری های اصلی دولت برای خروج از رکود نیز مورد اشاره قرار گرفته است

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار اعضای هیأت دولت با مقام معظم رهبری، ایجاد آرامش در بخش‌های مختلف کشور، مهار تورم، تلاش برای رفع مشکل رکود اقتصادی و ایجاد رونق اقتصادی، اجرای مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها، تأمین امنیت غذایی اقشار آسیب‌پذیر، کاهش هزینه‌های درمانی و قرار گرفتن همه مردم تحت پوشش بیمه، برنامه‌ریزی برای حل مشکلات زیست‌محیطی، کنترل آب‌های مرزی و به‌روز کردن ساختار کشاورزی و افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز را از جمله مهمترین فعالیت‌ها و برنامه‌های دولت یازدهم برشمرد.

همان طور که شاهدیم دولت تمام توان خود را برای بهبود شرایط اقتصادی به کار گرفته است تا بتواند شرایط بد اقتصادی که طی چند سال اخیر به علت تدابیر نادرست اقتصادی دولت گذشته گریبان گیر اقتصاد ایران شده بود را بهبود بخشیده قطعا تا اجرای کامل تمام اهداف اقتصادی و سیاسی زمان زیادی نیاز است و نباید توقع بیشتری از عملکرد  اقتصادی دولت داشت چرا که هنوز مدت سکان داری دولت جدید به یک سال نرسیده است .

 مهم ترین اخبار سیاسی

 در بخش سیاسی در ابتدا به نا آرامی های اکراین اشاره می کنیم . روسیه در برابر حملات اکرین گفته است پاسخ این عمل آن ها را می دهد . بعید به نظر می رسد مشکل خاصی باشد . همان طور که در چند وقت اخیر ناآرامی هایی بین این دوکشور در مورد مساله کریمه شاهد بودیم ولی تمام مشکلات با توافق رفع شد و اتفاق خاصی برای کشورهای منطفه نیفتاد.

مذاکرات هسته ای همچنان در حال انجام می باشد. در این مورد، نشست مشترک وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پایان رسید. جان کری، وزیر خارجه آمریکا بعد از این دیدار سه جانبه گفته: «داریم کار می‌کنیم، سخت کار می‌کنیم .» وی هم‌چنین در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو فردا گفته که «نشست خوبی داشتیم.». خبرنگاران می گویند که کری در خصوص محتوای این نشست، یک کنفرانس خبری برگزار خواهد کرد. هنوز از جزئیات این مذاکرات خبری منتشر نشده ولی جان کری و عباس عراقچی، در اظهارنظرهای جداگانه، این مذاکرات را سخت ولی سودمند ارزیابی کرده‌اند

سخنگوی کاخ سفید در این رابطه گفته است: جان کری، وزریر خارجه آمریکا پس از بازگشت از وین پیشنهادهایی را به اوباما درباره گامهای بعدی در مذاکرات ایران ارائه می‌کند قرار است  وزیر خارجه آمریکا پس از برگزاری جلساتی که با هئیت مذاکره کننده ایران داشته است  فردا عازم «قاهره» ‌شود تا با مقامات مصری در خصوص آتش‌بس میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها گفت‌وگو نماید .

. .همچنین  شنیدیم که هیگ، وزیر خارجه انگلیس اعلام کرده است که  امشب پس از چهار سال از سمت خود به عنوان وزیر امور خارجه انگلیس استعفا می دهم تا در سمت رییس مجلس عوام انگلیس خدمت کنم   به نوشته روزنامه ایندیپندنت، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس امروز (سه شنبه) رییس جدید دستگاه دیپلماسی این کشور را معرفی خواهد کرد.

همچنین به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، کاترین اشتون  نیز قرار است در اواخر ماه اکتبر از سمت رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا کناره‌گیری کرده و این سمت را تحویل جانشینش بدهد که احتمالا تحت ریاست ژان کلود یونکر، رئیس جدید کمیسیون اروپا تعیین خواهد شد . این تغییرات نمی تواند نشانه خوبی برای ادامه مذاکرات باشد . در هر صورت  باید تا پایان مذاکرات منتظر ماند و اخبار این حوزه را به دقت پی گیری کرد . امیدواریم که دوطرف بتوانند به توافق جامعی برسند چرا که با این توافق بسیاری از مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور حل خواهد شد و می تواند باعث  رونق و رشد اقتصادی بشود .

 فلرات اساسی ، دلار و سکه

 در‌خصوص قيمت جهانی فلزات پایه نیز همان‌گونه كه از روند آنها در چند ماه اخیر پيدا است، تغيير بسياری نسبت به سال گذشته مشاهده می‌شود؛ چرا که هم‌اكنون قيمت اين فلزات با رشد بیشتری همراه شده‌ است. قيمت‌ها در حال حاضر بسيار نزديک به قيمت‌های پنج سال گذشته است، چرا که در پنج سال اخیر نیز با توجه به کاهش موجودی انبارها، فلزات شاهد روند صعودی قیمت‌ها شده‌اند. همان‌گونه كه ملاحظه می‌شود همبستگی زيادي بين قيمت فلزات پایه و موجودی انبارها دیده‌شده يا به عبارت ديگر، عدم توازن بين عرضه و تقاضا باعث نوسان شديد قيمت شده است.

در بازارهای جهانی امروز مس 7120 دلار ، الومنیوم  1960 دلار ، سرب  2210 دلار و روی با قیمت 2310 دلار برای هر تن داد و ستد شدند . دلار در محدوده 3120 تومان و سکه در قیمت های 948 هزار تومان معامله شدند.

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 در گروه بانکی  بعد از خبر خوبی که روز گذشته در مورد فروش دارایی های بانک ها مطرح شد امروز روند معاملات نسبتا متعادل بود و نمادهای وانصار و وگردش جز نمادهایی بودند که روی درصد های مثبت خود معامله شدند طوری که وگردش با صف خرید به کار خود خاتمه داد . در صورت پیشرفت و موفقیت در مذاکرات این گروه از جمله گروه هایی است که می تواند با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شود .  

وکار در گزارش سه ماهه ضمن تاکید بر سود هر سهم 501 ریالی قبلی در سه ماهه اول واقعی نیز 80 ریال محقق کرده است که معادل 16 درصد سود پیش بینی شده می باشد.شرکت در سه ماهه سال قبل 75 ریال محقق کرده بود و در پایان سال 92 به سود 398 ریالی دست یافته بود.

بانک دی نیز امروز جهت برگزاری مجمع عمومی  و فوق العاده که قرار است در تاریخ 29 ام ماه جاری برگزار شود متوقف شد .

وپست نیز جهت برگزاری مجمع عمومی و فوق العاده برای تصویب صورت مالی و افزایش سرمایه متوقف شد .

در گروه خودرویی و قطعه ساز امروز اتفاقات مهمی در خصوص توقف و بازگشایی نمادهای این گروه شاهد بودیم. هنوز چند دقیقه ای از بازگشایی بازار نگذشته بود که نماد خودرو متوقف شد. بعد از چندی ناظر بازار علت توقف را تعديل پيش بيني درآمد هر سهم و بررسي بيشتر اطلاعات اعلام کرد.

 همان طور که روز گذشته گفتیم شنیده می شود که خودرو عملکرد خوبی در 3 ماهه اول سال داشته است . بر اساس امار منتشره ایران خودرو،  تولید در 3 ماهه اول را پوشش داده است.

امروز نماد خپارس بعد از ارایه صورت های مالی و برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت افزابش سرمایه در  هنگام بازگشایی با استقبال خوبی همرا شد طوری که در 815 ریال قیمت خورد و توانست 16 درصد رشد کند. خپارس سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس سرمایه جدید را 14 ریال اعلام کرده است.این سود با سرمایه قبلی 48 ریال خواهد شد.سود هر سهم شرکت در پیش بینی قبلی با سرمایه قدیم 52 ریال بوده است.در واقع سود خالص پیش بینی شده نسبت به گزارش قبلی حدودا 7 درصد افت داشته است. با اینکه سود عملیاتی نسبت به پیش بینی قبلی رشد داشته است ولی افزایش هزینه های مالی باعث کاهش سود خالص شده است

خزامیا نیز بعد از برگزاری مجمع عمومی عادی و تقسیم سود  25ریالی  برای هر سهم در قیمت 1295 ریال  بازگشایی خوبی داشت و توانست نزدیک به 14 درصد رشد نمایند . خزامیا توانسته است در 12 ماهه متهی به اسفتد 92 مبلغ 53 ریال را محقق کند جالب است که خزامیا برای سال 93 سود هر سهم خود را مبلغ یک ریال پیش بینی کرده است.

خاور هم پس از برگزاری مجمع عمومی  بدون تقسیم سود در قیمت 889 ریال بازگشایی شد و توانست به 924 ریال برسد .

در گروه سیمانی امروز در خبری شنیدیم که مشکلات صادرات سیمان به کشور عراق حل شده است همین امر موجب شد جو مثبتی در این گروه تشکیل شود شاهد صف خرید در بعضی از نمادها از جمله سشرق و سغرب باشیم .

در این گروه روز گذشته ستران مجمع عمومی خود را برگزار نمود و برای هر سهم مبلغ 78 تومان را بین سهامدارانش تقسیم کرد .

شرکت سیمان شمال با توجه به جدیدترین پیش بینی سود هر سهم خود را به مبلغ 781 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 13 درصدی روبه رو بوده است و شرکت توانسته در دوره 3 ماهه با پوششی 37 درصدی به ازای هر سهم 292 ریال سود محقق کند. دلایل این تعدیل مثبت ، افزايش نرخ فروش سيمان خاکستري از ابتداي تيرماه 93 و افزايش نرخ حامل هاي انرژي اعلام شده است و همچنین شرکت در پيش بيني اخير، نرخ هر متر مکعب گاز را 1130 ريال و هر کيلو وات برق را 496 ريال در نظر گرفته است .این نماد امروز درقیمت 294 تومان تبدیل به صف خرید شد .

در گروه دارویی امروز خبری از وزیر بهداشت در مورد هزینه های طرح سلامت شنیدیم، وزیر بهداشت گفت: در شرایطی که وزارت بهداشت در حال اجرای طرح ملی تحول نظام سلامت است و بیش از سایر مواقع دیگر به استمرار حمایت‌های دیگر دستگاه‌ها نیاز دارد، اتخاذ تصمیماتی که منجر به ایجاد اختلال در روند اجرای طرح می‌شود، اهدافمان را برای به ثمر نشستن آن دچار چالش می کند.

دکتر هاشمی افزود: از آنجا که اجرای طرح تحول نظام سلامت با هدف رفع دغدغه‌های بیماران در تامین هزینه‌های درمانی است، انتظار می رود قوای سه گانه همکاری و حمایت اثربخشی را در راستای اجرای هر چه بهتر این طرح ارائه کنند. شایان ذکر است، اخیرا دیوان عدالت اداری در حکمی اخذ وجه به عنوان حق فنی از سوی داروسازان شاغل در داروخانه‌ها را ابطال کرد و این تصمیم نگرانی‌هایی را در ارائه مناسب خدمات دارویی در کشور ایجاد کرده است.

 امروز قدری جو مثبت در این گروه حاکم شده بود و بعضی از نمادها از جمله دتولید با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

دابور ضمن اینکه سود هر سهم سال مالی جاری خود را همان 3357 ریالی قبلی اعلام کرده است در سه ماهه اول سال مالی نیز 751 ریال آن (معادل 22 درصد) را محقق کرده است

دیران هم در این دوره بر همان سود پیش بینی شده قبلی یعنی 1335 ریال تاکید کرده است و در سه ماهه نیز 352 ریال آن را( 26 درصد) پوشش داده است.

در گروه پتروشیمی و شیمیایی بعد از مصوبه دولت مبنی بر عرضه محولات پتروشیمی در بورس کالا به نرخ ارز آزاد بجای ارز مبادله ای شاهد اتفاقات خوبی در بورس کالا می باشیم بر همین اساس هر چند روز گذشته زمان معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا نبود ولی محصولات پتروشیمی عرضه شد و با رونق خوبی نیز همراه گردید  .

در این گروه امروز شیران بعد از جلسه مجمع افزایش سرمایه و تعدیل مثبت که روز گذشته به آن اشاره کردیم در هنگام بازگشایی با اقبال خوبی همراه شد و توانست حدود 20 درصد رشد نماید و به قیمت 780 تومان برسد .

شرکت کود شیمایی اوره لردگان در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 1250 میلیارد ریال به به مبلغ 2000 میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه به مبلغ 750 میلیارد ریالی ( معادل 60 درصد )  از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران میباشد .

بعد ارایه گزارش خوب خراسان در 3 ماهه نخست سال جاری پتروشیمی کرمانشاه دیگر اوره ساز این گروه گزارش 3 ماهه خود را منتشر کرد شرکت مذکور  توانسته است  22 درصد از آخرین سود هر سهم پیش بینی شده سال مالی جاری خود را در سه ماهه اول محقق کرد .

در گروه حمل و نقل امروز یک خبر خوب در مورد بندر شهید رجایی شنیدیم . در چند سال اخیر تحریم های یکجانبه کشورهای غربی بر علیه ایران موجب شده که خطوط کشتیرانی بزرگ به جای ورود به بنادر ایران به بنادر دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس بروند و کالاهای متعلق به ایران را در بنادر این کشورها تخلیه کنند که این موضوع منجر به زیان ایران در حمل و نقل دوباره کالاها به بنادر کشور با کشتی‌های کوچک شده است .اما از سال گذشته و با لغو برخی تحریم ها بر علیه ایران، لاینرهای بزرگ که در سال های گذشته هم به بنادر ایران وارد می شدند دوباره نسبت به حضور در ایران اعلام آمادگی کردند.

براین اساس شرکت کشتیرانی به دنبال توافقات ژنو از اوایل ماه مارچ سال جاری میلادی بصورت آزمایشی، پذیرش کالا جهت حمل به بنادر بوشهر و شهید رجایی کرده بود که از این پس تردد کشتی‌های این خط در بنادر ایران بصورت منظم و تثیبت شده انجام می‌گیرد.

همچنین این خط کشتیرانی از دوم مرداد امسال تردد خود از بندر شانگهای چین به بندر شهید رجایی را از سر می‌گیرد که با این اقدام، ترانزیت تایم در مقایسه با سرویس‌های ترانشیپی از بندر جبل علی، حداقل به مدت هفت روز کاهش پیدا می‌کند . این خبر باعث شد که حسینا با اقبال خوبی همراه شود و در قیمت 6670 تومان تبدیل به صف خرید بشود .

حپترو بعد از جلسه مجمع عمومی و تقسیم سود 6 ریالی برای هر سهم امروز بازگشایی شد و با اقبال خوبی همراه شد .

در گروه فولادی ، شنیدیم که ً قرار است دولت بسته حمایتی برای فولاد ابلاغ کند ، در همین ارتباط  احمد دنیانور عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت عملکرد دولت در حوزه صنعت فولاد را باید مورد توجه قرار دهیم از جمله مهم ترین این موارد :  سرمایه گذاری در صنعت فولاد، واگذاری به بخش خصوصی، فعال شدن پروژه‌ها و همچنین مسائل سرمایه‌ای بخش فولاد است ایشان افزودند  بازار رونق کافی ندارد و مدیریتی بر صادرات و واردات اعمال نشده است چرا که میزان واردات بسیار بیشتر از تقاضای موجود است . به همین علت دولت وعده‌هایی را در قالب ارائه بسته حمایتی طی دو تا سه ماه آینده در این خصوص ارائه داده است

نماد معاملاتي شركت فولاد كاويان پس از برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده مبني بر انتخاب اعضاي هيات مديره امروز در قیمت 2621 ریال بازگشایی شد و تبدیل به صف خرید شد .

فملی نیز بعد برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود  400  ریالی در قیمت 238 تومان  بازگشایی شد و تا 247 تومان افزایش یافت .

فولاد مبارکه امروز جهت برگزاری مجمع عمومی و عمومی فوق العاده امروز متوقف شد .

در گروه پالایشی  نیز امروز یک خبر در مورد پالایشگاه بندر عباس شنیدیم بر همین ارتباط شنیدیم که عملیات هات تپ مرکز انتقال نفت پالایشگاه بندرعباس توسط گروه اعزامی خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران انجام شد. رئیس واحد تعمیرات خط شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران در این باره گفت: با توجه به درخواست مرکز پالایش نفت بندرعباس درباره انجام عملیات هات تپ، واحد تعمیرات خط منطقه نسبت به اعزام گروه ویژه به پالایشگاه اقدام کرد.

روند معاملات در این گروه تعریف خاصی نداشت و اکثر نمادهای این گروه را قرمز رنگ نظاره کردیم. شبهرن نیز امروز جهت برگزاری مجمع عمومی و عمومی فوق العاده متوقف گردید .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب