گزارش بازار بورس در شنبه 4 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته کار خود را با رشد آغاز کرد. در حالی این نماگر تا بیش از 700 واحد نیز رشد را به به ثبت رسانده بود که در پایان رشد 519 واحدی را تجربه کرد و به نیمه کانال 73 هزار واحد رسید. نماد معاملاتی شبندر با 162 واحد و شپنا با 102 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس با 227 واحد و فملی با 56 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخث کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس بالغ بر 353.7 میلیارد تومان بود که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 38 میلیارد تومان و تاپیکو با 22.9 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس رشد 2 واحدی شاخص را شاهد بودیم ارزش کل معاملات آن نیز به 93.1 میلیاردتومان رسید.

 
بازار در اولین روز کاری هفته با معاملاتی متعادل و البته متمایل به افزایش عرضه ها همراه بود. اثرات هیجانی گزارش های شش ماهه همانطور که در گزارش چهارشنبه نیز اشاره کردیم کمرنگ شده است. ته مانده های گزارشهای شش ماهه نیز در اواخر هفته پیش و صبح امروز به بازار رسیدند و معدود نمادهایی هستند که گزارش های خود را هنوز منتشر نکرده اند. معاملات امروز بیشتر تحت تاثیر بازگشایی ها بود.

بعد از سپری کردن دوران انتشار گزارش های فصلی نگاه سهامداران و فعالان این حوزه بیشتر به سوی تک خبرهای سیاسی و اقتصادی معطوف می شود. خبرهای سیاسی حالا برای بازار مهم تر شده است. نشست آتی ایران با طرف های غربی و چگونگی حل بحران هسته ای ، می تواند بر روند معاملات در ماه های آتی تاثیر بسزایی داشته باشد. در این حوزه در حالی که کنگره تلاش خود برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران را مضاعف کرده دولت آمریکا خواستار تأخیر در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران شده است و وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده هرگونه اقدام کنگره باید در راستای راهبرد مذاکره‌ای ما باشد. این گونه اخبار تا مرحله رسیدن به نتیجه قطعی برای بازار مهم می باشد.

در بخش اقتصادی دلار و اینکه مسئولان تاکید بر تک نرخی کردن آن دارند مهم می باشد. دولت در تامین نقدینگی برای پرداخت یارانه ها مشکل دارد و به همین دلیل برای این موضوع برنامه حذف برخی دهک ها را دارد که طبق برخی خبرها حدودا 20 میلیون نفر را شامل می شود یعنی مبلغی بالغ بر 900 میلیارد تومان در ماه. اینکه دولت مانع از افت دلار برای تامین این نقدینگی ست را در برخی محافل شنیده ایم ولی اگر به واقع این گونه باشد و دولت راهی برای حل این مشکل همچون حذف برخی دهک ها از پرداخت یارانه داشته باشد، خیلی هم مایل نیست دلار بالای 3000 تومان باشد . این موضوع در کنار برگشت احتمالی دارایی های ارزی بلوکه شده به کشور  و لغو یک به یک تحریم های بانکی خود بخود فشار را بر ارز در جهت کاهش نرخ افزایش خواهد داد… ضمن اینکه دولتمردان نیز جدیدا تاکید بر تک نرخی کردن ارز در محدوده کمتر از 3000 تومان داشته اند

به هر حال اخبار این حوزه و حوزه مسائل سیاسی را باید با دقت بیشتری دنبال کرد و تحلیل ها در این زمینه ها را دنبال کرد چرا که اثرات این دو بحث بر بازار سرمایه در میان مدت و بلند مدت زیاد خواهد بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها فارس با افت قیمت بازگشایی شد و به کمتر از 1500 تومان رسید. تقسیم سود پایین که البته به واسطه فشار بورس بوده دلیل عدم اقبال به سهم بود.

در این گروه فعلا موضوع تک نرخی کردن ارز و کاهش آن به کانال 2900 تومانی خبر مهمی می باشد که اجازه رشد بیشتر قیمتی را از آنها می گیرد. البته بحث نرخ خوراک نیز فعلا به طور کامل حل نشده است. اصرار یکی از معروفترین خبرگزاری های کشور مبنی بر افزایش نرخ خوراک در نوع خود جالب می باشد این در حالی ست که مسئولان بر نرخ های پایین تر و مشوق زا تاکید دارند. مصاحبه این خبرگزاری با معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی جالب است.

وپترو با خبر انحلال گازلوله همچنان صف خرید دارد. بیش از 48 درصد پلوله در اختیار وپتروست و انحلال آن باعث می شود زیان تلفیقی شرکت کاهش زیادی داشته باشد.

شیران صف خرید داشت و واتی نیز برای تعدیل مثبت متوقف شده و هنوز بازگشایی نشده است. سود 110 تومانی واتی به 130 تومان رسیده است. مدیرعامل شیران در مصاحبه ای گفته: 16 درصد سهام شرکت، تحت مالکیت سرمایه‌گذاری آتی دماوند در آینده نزدیک واگذار می‌شود، همچنین در آینده با توجه به فعالیت‌های توسعه‌ای شاهد تعدیل مثبت شرکت خواهیم بود. این خبر بر بازگشایی واتی نیز تاثیر خوبی خواهد داشت

پتروشیمی فارابی سود هر سهم خود را از 3221 ریال به 4064 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 26 درصدی روبرو شده است. در شش ماهه واقعی نیز 53 درصد پوشش داده است.

خودرویی ها روز منفی داشتند که دلیل آن می تواند گزارش ضعیف سایپا باشد. از مدت ها پیش نیز می دانستیم که خودرویی ها در شش ماهه حرفی برای گفتن ندارند اما خریدها در این گروه بالا بود. شاید برخی به گزارش تعدیل مثبت زامیاد اشاره کنند. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم زامیاد از محل افزایش فروش تعدیل نداشته است بلکه از محل کاهش تولید و متعاقبا کاهش بهای تمام شده و کاهش هزینه های مالی تعدیل مثبت داشته است.

سایپا که قبلا سود 11 ریالی اعلام کرده بود آن را به زیان 441 ریالی تبدیل کرده است . خپارس هم بسته شد که تعدیل منفی آن نیز محتمل است. شایان ذکر است سایپا قصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را هم دارد . شرکت در گزارش خود به این نکته هم اشاره کرده که افزایش نرخ پیش بینی شده ای که قبلا داشته محقق نشده است و این در کنار کاهش تولید تعدیل منفی سنگین را برای شرکت رقم زده است.

خساپا امروز بعد از 10 درصد افت قیمت بازگشایی شد و البته با صف خرید بیش از 10 میلیون سهمی روبرو شد.

در حمل و نقلی ها حتوکا صف خرید داشت ، شرکت سود هر سهم خود را همان 53 تومان قبلی اعلام کرده ولی پوشش خوبی در شش ماهه داشته است. پوشش 74 درصدی سود خالص مربوط به تحقق 69 درصدی خدمات ارائه شده می باشد

حتاید صف فروش سنگینی تشکیل داد . شرکت بالاخره تسلیم سازمان بنادر شد و در شش ماهه زیان عملیاتی 13.6 میلیارد تومانی شناسایی کرده است . این رقم در سه ماهه ابتدای سال 11.3 میلیارد تومان بوده است. البته شفاف سازی قبلا شرکت در این مورد تا حدودی فشار ها را از روی مدیریت آن کم کرده ولی در هر حال سهامداران از عملکرد مدیریت در این زمینه راضی نیستند.

در فلزی ها و معدنی ها شنیده ها حاکی از آن است که توقف فولاژ برای تعدیل منفی 40 درصدی بوده است البته این شایعه هنوز تایید یا رد نشده است.

ذوب معاملات متعادل و مثبتی داشت. معاملات پر تقاضا و خوب شرکت در بورس کالا در آخرین روز کاری هفته پیش باعث شد سهم تلاش زیادی برای رسیدن به محدوده ی بیش از 400 تومان نماید.

فایرا که قبلا نیز بارها اشاره به تعدیل مثبت آن کرده بودیم سود هر سهم خود را از 866 ریال به 1057 ریال افزایش داده و موفق شده 64 درصد آن را نیز در شش ماهه پوشش دهد. با توجه به اینکه نرخ های فروش برای شش ماهه دوم تا حدودی کمتر از شش ماهه اول لحاظ شده است پیش بینی برای تعدیل مثبت شرکت را تا پایان سال بازهم داریم. سهم بازگشایی شد ولی رشد زیادی نداشت حتی در پایان بازار افت قیمت را نیز در آخرین معامله به ثبت رساند. شاید دلیل آن پی بر ای بالای سهم نسبت به همگروها باشد.

کچاد و کگل هنوز گزارش شش ماهه خود را منتشر نکرده اند و خبری از توقف آنها نیز برای تعدیل بیش از 20 درصدی نیست.

باما سود هر سهم خود را از 1424 ریال به 1787 ریال افزایش داده است و 25 درصد تعدیل مثبت داده، در شش ماهه نیز پوشش 59 درصدی داشته است. افزایش مقدار و نرخ فروش و افزایش سود سرمایه گذاری ها علت تعدیل شرکت بوده است. نرخ دلار در شش ماهه اول سال مالی 3122 تومان بوده که در شش ماهه دوم 2473 تومان در نظر گرفته شده است.

فاسمین بعد از تعدیل مثبت 53 درصدی با قیمت 910 تومان به به بازار آمد اما در پایان با افت روبرو شد و به 882 تومان نیز رسید. با این سود و این قیمت P/E سهم به 5.5 رسید. کروی نیز با صف فروش به کار خود پایان داد.

فولاد کاویان در شش ماهه ابتدای سال زیان 107 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است. سود پیش بینی شده نیز از 48 ریال به 36 ریال کاهش داشته است که دلیل آن کاهش در مقدار تولید و فروش بوده است

فولادی” href=”https://www.bourseiness.com/groups/NGFO/” target=”_blank”>فنورد در شش ماهه ضمن تاکید بر همان سود 313 ریال قبلی 53 درصد آن را نیز در این دوره پوشش داده است

در تجهیزاتی ها رتکو بعد از استراحت 8 روزه که همراه با صف فروش نیز بود امروز بار دیگر صف خرید شد.شرکت در شش ماهه همان سود 657 ریالی قبلی را اعلام کرده و 54 درصد آن را نیز پوشش داده است.

مپنا مثبت بود و حفاری که از مقاومت 620 تومانی عبور کرده است با توجه به پوشش نسبتا قابل قبول در شش ماهه صف خرید تشکیل داد. فاذر هم که در شش ماهه تعدیل سودی نداشته است در قیمت 289 تومان به بازار بازگشت و تا محدوده 300 تومان هم رشد کرد. با توجه به شرایط بنیادی فعلی قیمت های منطقی برای سهم بیش از 300 تومان نمی باشد.

بترانس بار دیگر به بیش از 500 تومان رسیده است. گزارش شش ماهه زیر مجموعه ها قابل قبول بوده . توصیه این است در بلند مدت در سهم حضور داشته باشید.

صدرا منفی گروه بود. شرکت که قیمت بیش از 300 تومان دارد در شش ماهه زیان 243 تومانی محقق کرده است که در نوع خود جالب می باشد. البته با این زیان قیمت 300 تومان هم برای سهم شگفت انگیز است!

در سیمانی ها خبر مربوط به تعطیلی کارخانه هایی که از سوخت مازوت استفاده می کنند را داشتیم که برای برخی کارخانه ها ریسک محسوب می شود.

در این گروه سیمان صوفیان سود هر سهم سال جاری خود را از 639 ریال به 553 ریال کاهش داده است و در شش ماهه نیز 61 درصد آن را پوشش داده است.دلیل تعدیل منفی شرکت علی رغم افزایش نرخ فروش مربوط به کاه مقدار فروش بوده است که از این محل 11 تومان از سود شرکت کسر شده است.

سیمان مازندان بر خلاف سصوفی تعدیل مثبت داشته است و سود خود را از 2638 ریال قبلی به 3045 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 15.5 درصدی روبرو شده است.در شش ماهه نیز پوشش 62 درصدی داشته. دلیل تعدیل افزایش 8 درصدی در مقدار فروش بوده است.

اما سیمان شمال تعدیل بهتری از سمازن داشته است. شرکت سود هر سهم خود را از 342 ریال به 510 ریال افزایش داده و تعدیل مثبت 49 درصدی داشته است. دلیل تعدیل خوب شرکت حذف هزینه تسعیر بدهی های ارزی و انتقال آن به بهای تمام شده دارایی های ثابت می باشد حدود 3 تومان از این افزایش نیز مربوط به افزایش سود زیر مجموعه ها بوده است. نکته دیگر اینکه در بودجه پيش بيني شده سال 1392 گاز به نرخ هر متر مکعب 840 ريال براي مصرف 9 ماه در سال و مازوت به نرخ هر ليتر 1020 ريال براي مصرف 3 ماه در سال منظور گرديده است.

سغرب سود هر سهم خود را از 1291 ریال به 1421 ریال افزایش داده و در شش ماهه نیز 63 درصد پوشش داده است.دلیل تعدیل مثبت 10 درصدی شرکت افزايش در مبلغ فروش و افزايش درآمد حاصل از سرمايه گذاري ها ناشي از افزايش سپرده گذاري و تسويه بدهيهاي ارزي تسهيلات درهمي دريافتي از بانک توسعه صادرات به نرخ صرافي (نرخ پايين تر) نسبت به نرخ مبادله ايي شناسايي شده در حسابها و همچنين تبديل 450،000 دلار سپرده ارزي از نرخ مرجع به نرخ مبادله ايي می باشد

سفانو سود هر سهم خود را از 956 ریال به 1168 ریال افزایش داده و 59 درصد آن را نیز در دوره شش ماهه پوشش داده است. دلیل تعدیل مثبت 22 درصدی  تغيير در مقدار و نرخ فروش سيمان و همچنين کاهش در هزينه‌هاي سوخت و برق مصرفي به دليل اصلاح الگوي مصرف انرژي و عدم اجراي مرحله دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها می باشد.

سنیر بعد از تعدیل مثبت 23 درصدی باز گشایی شد ولی در قیمت های بیش از 2000 تومان بازگشایی نشد.

در بانکی ها خبرها بازهم زیاد شده است. افزایش احتمالی نرخ سود بانکی بازهم در محافل پیچیده است. لغو احتمالی یکی دیگر از بانکها یعنی بانک تجارت و توقف این شرکت برای تعدیل مثبت جو گروه را تا حدودی مثبت کرده است. گفته می شود بانک تجارت بیش از 50 درصد تعدیل مثبت دارد. خبر دیگر اینکه مدیرعامل بانک صادرات گفته با صندوق ضمانت سپرده‌ها برای تعدیل نرخ 1.5 درصدی حق عضویت در این صندوق به توافق رسیده ایم

وپست صف خرید داشت که خبرهای حاکی از آن است که افزایش سرمایه آن به زودی به مرحله اجرایی می رسد. بانک دی مثبت و متعادل بود. خبر کاهش سود شرکت صرافی دی خبر خوبی برای شرکت نبود.

وسینا با توجه به اقبال به همراه و مخابرات صف خرید سنگینی داشت. بانک پاسارگاد و پارسیان نیز صف خرید داشتند. وپارس با عبور از 330 تومان به اهداف بالا فکر می کند.

در گروه کانی ها غیر فلزی کسرا بعد از یک بازدهی از قیمت 3000 تومان به 5000 تومان شفاف سازی کرد. این شفاف سازی سهم را تا محدوده درصد منفی نیز کشاند ولی در ادامه بازهم با رشد قیمت روبرو شد. عمده خریداران و فروشنده های سهم حقیقی ها هستند. البته من و شما هم می دانیم که علت اقبال به سهم تعدیل مثبت احتمالی نیست دلیل اقبال به سهم طرح توسعه مهم شرکت می باشد که چشم انداز بسیار مثبتی را برای آن ایجاد کرده است

کرازی منفی بود ولی در ادامه در حالی به قیمت های درصد منفی نیز رسیده بود که با رشد تقاضا روبرو شد . شرکت سود هر سهم خود را در شش ماهه از 221 ریال به 339 ریال افزایش داده است. این شرکت دو بار قبل از این شفاف سازی کرده بود. یک بار اعلام کرده بود رسیدن به سود 221 ریالی مشکل است و یک بار نیز خبر از تعدیل سود 50 درصدی خبر داده بود و گفته که عایدی سال بعد نیز افتی نخواهد داشت. این شرکت یک کوره دارد که قصد داشت در نیمه دوم سال جاری آن را تعمیر کند اما حالا گفته مشکلی برای این کوره به وجود نمی آید و تعمیر آن به نیمه اول سال بعد موکول می شود البته برای جبران عدم تولید در سال بعد مقداری محصول انبار خواهد کرد

کخاک در تعدیلی خوب سود 3175 ریالی اش را به 4259 ریال افزایش داده است و در شش ماهه نیز 63 درصد پوشش داده است.دلیل تعدیل مثبت 34 درصدی افزایش مقداری تولید و فروش و افزایش سود سپرده های بانکی بوده است

کساپا، کهمدا و کسرام از مثبت های این گروه و کپشیر، کاذر، کگاز و کمرجان از منفی های گروه بودند.

در پالایشی ها بار دیگر شاهد اقبال بودیم که البته عرضه ها نیز بالا بود. با اینکه امیدها به تعدیل عایدی گروه در شش ماهه دوم بالا می باشد ولی در شش ماهه گزارش های به ظاهر غیر قابل قبولی دادند

شاوان که معاملات متعادل و مثبتی داشت و صف خرید نیز شد در شش ماهه پوشش کمتر از 50 درصد داشته است. شاوان در شش ماهه نخست امسال 1263 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 45 درصد سود 2824 ریالی شرکت می باشد.

شرکت در این دوره 51 درصد تناژ تولید و 50 درصد مقدار فروش پیش بینی شده را محقق کرده است. با این پوشش به نظر نمی رسد شاوان هم تعدیلی داشته باشد اما نکته مهم در شرکت یکی مربوط به تعدیل مثبت محسوس ناشی از آزاد سازی مبلغ مربوط به تفاوت نرخ ارز مرجع و مبادلاتی و یکی نیز مربوط به تولید احتمالی سوخت جت ،نفتای سنگین، بنزین ایزومریت می باشد که از مبلغ 5977 میلیارد تومان فروش پیش بینی شده 17 درصد آن مربوط به این چند محصول می باشد.

محصولات مهم شرکت در حال حاضر بنزین معمولی ،نفت کوره و نفت گاز می باشند.

نرخ فروش هر مترمکعب بنزین در سه ماهه اول 14،003 ریال بوده که در سه ماهه دوم 20،621 ریال به فروش رسانده است. میانگین نرخ فروش در شش ماهه اول سال 17،555 ریال بوده است.

نرخ فروش هر مترمکعب نفت کوره در سه ماهه اول 12،797 ریال بوده است که در سه ماهه دوم 14،538 ریال فروخته ، نرخ فروش متوسط در شش ماهه نخست امسال 13،791 ریال بوده است.

نرخ فروش هر متر مکعب نفت گاز در سه ماهه بهار 16،804 ریال بوده است که در سه ماهه دوم 19،743 ریال فروخته است.نرخ میانگین فروش در شش ماهه اول 18،516 ریال بوده است.

نرخ های فروش در بودجه بین 6 تا 8 درصد بیش تر از نرخ های فروش در شش ماهه نخست سال می باشد ولی اگر در شش ماهه دوم نیز مطابق با نرخ های فروش سه ماهه تابستان بفروشد نرخ های جدید از نرخ های بودجه فعلی بیشتر خواهد شد

در این گروه شراز همچنان بسته است. مدیرمالی شرکت گفته با سازمان بورس درباره رفع ابهامات دو بند از حسابرسی توافق کرده‌ایم و طبق نظر بورس، تقسیم سود سال ۹۲ منوط به رفع ابهامات مربوط به مالیات و یارانه سوخت هوایی است.

در سایر نمادها و گروه ها:

غپینو سود هر سهم سال مالی جاری خود براساس عملکرد شش ماهه را همان 81 تومان قبلی اعلام و در این دوره 52 درصد آن را نیز پوشش داده است.

وسینا سود هر سهم خود را از 412 ریال به 434 ریال افزایش داده است که دلیل آن مربط به افزایش سود تقسیمی وصنا و صنعتی بهپاک می باشد.

شیشه همدان سود هر سهم خود را از 109 تومان به 129 تومان افزایش داده است و در شش ماهه نیز 38 درصد آن را پوشش داده است.دلیل تعدیل مثبت افزایش نرخ فروش و تغییر در ترکیب فروش محصولات می باشد.

بکام همان سود 10 تومانی قبلی را اعلام کرده و در شش ماهه نیز 54 درصد آن را پوشش داده است.

فجام بازگشایی شد و در قیمت های بیش از 1490 تومان قیمت نخورد.قیمت قبلی سهم 788 تومان بوده است.شرکت سود هر سهم خود را از 1597 ریال به 2064 ریال افزایش داده است و در شش ماهه نیز 49 درصد پوشش داده است.

اخابر و همراه از صف خریدهای امروز بودند.مخابرات که در شش ماهه بر همان سود قبلی خود تاکید کرده است در مورد تعرفه ها نیز مکلف شده افزایش تعرفه ها در قبوض مهر ماه را به حساب بستانکاری مشترکان در قبض های بعدی برگرداند.

 گروه الکترونیکی از گروه های مثبت امروز بودند که البته هر چه به پایان بازار نزدیک شدیم عرضه ها در این گروه نیز افزایش یافت. رانفور صف خرید گروه بود. پی بر ای این سهم 5 می باشد . رکیش مورد حمایت وتجارت می باشد . وتجارت نیز حمایت های خوبی همواره از زیرمجموعه ها داشته است.

گروه ساختمانی در دو دسته معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند. وساخت و ثنوسا به قمت های حداکثری خود رسیدند. در این گروه آ س پ در نه ماهه واقعی منتهی به 31/3/92 مبلغ 387 ریال محقق کرده است که گزارش شرکت با تاخیر زیادی ارائه شده که به دلیل نامشخص بودن وضعیت پروژه مسکن مهر شهریار می باشد.

در بیمه ای ها بیمه آسیا صف خرید داشت و سایر نمادها متعادل بودند. بیمه البرز در ابتدا رشد قیمتی حداکثری داشت ولی در ادامه افت قیمت را تجربه کرد. شاید از ترس ثبت افزایش سرمایه و فشار عرضه ها برخی قصد خروج از سهم را داشته باشند.

بیمه دانا نیز که تا قیمت های حداکثری و 160 تومان پیش رفته بود در ادامه با افزایش عرضه ها مواجه شد. نکته مثبت شرکت این است که از سود 58 ریالی اش 40 ریال آن را در شش ماهه محقق کرده است

ونفت امروز بازهم صف خرید داشت و به بیش از 300 تومان رسید. با اینکه شرکت به تکذیب همه شایعات در مورد خود پرداخته بازهم سهم رشد می کند البته شاید این شفاف سازی ها هم مثل بیشتر شفاف سازی ها صوری باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب