خلاصه اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 29 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل امروز شاخص کل بورس افت 4 واحدی را تجربه کرد و به رقم 73،750 واحد رسید. نمادهای وغدیر با 74 ، پارسان با 53 و خساپا با 20 بیشترین تاثیر منفی و نمادهای فملی با 55 و شنفت با 23 واحد بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص کل گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 122 میلیارد تومان رسید . نماد وتجارت با 9.1 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس توانست 4 واحد صعود کند و به رقم 800 واحد برسد . نمادهای مارون و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 85.5 میلیارد تومان رسید .

 امروز اولین روز کاری پس از پایان آخرین دور از مذاکرات هسته ای ایران بود. همان طور که مستحضرید  با توجه به وجود بعضی اختلافات، مذاکرات برای 4 ماه دیگر تمدید شد. ولی آنچه بیشتر جلب توجه می کند سخنان تیم مذاکره کننده از نتیجه مذاکرات می باشد، چرا که نه تنها تیم مذاکره کننده ایرانی بلکه تمام اعضای 5+1 و گروه مذاکره کننده غربی آینده بسیار روشنی را از مذاکرات ترسیم می کنند به همین علت این تمدید 4 ماهه با سایر تمدید هایی که در دولت قبلی اتفاق می افتاد بسیار متفاوت می باشد.

امروز هر چند در ابتدای ساعات معاملات بازار به نتیجه مذاکرات روی خوشی نشان نداد ولی در ادامه و تا پایان دیدیم که صف فروش بعضی از نمادها جمع آوری شد و بازار بار دیگر به روند متعادل خود ادامه داد و تا پایان معاملاتی متعادل را شاهد بودیم. البته هر چند کلیات مذاکرات برای فعالین بازار سرمایه مثبت قلمداد شد ولی خبر تمدید 4 ماهه توانست تاثیرات خودش را بگذارد و جلوی روند رو به رشدی که هفته گذشته شاهدش بودیم را بگیرد. پیش بینی می شود در روزهای آتی بازار بار دیگر مسیر خود را پیدا می کند و با توجه به آنکه مهلت ارسال گزارشات میان دوره ای رو به اتمام می باشد توجه بازار بیشتر معطوف به این گزارشات خواهد شد، گزارش های ارائه شده امروز در گروه پتروشمی نیز قابل توجه بود .

 
مهم ترین اخبار اقتصادی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه با اجرایی شدن بسته سیاستی برای خروج از رکود، دولت مقابله با تورم را تا جایی ادامه می‌دهد که شاهد تورم تک رقمی باشیم، گفت: به دنبال حذف مالیات نیستیم؛ اما باید عادلانه اخذ شود تا بار سنگینی را بر تولید کشور تحمیل نکند.  علی طیب نیا درباره ویژگی های بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود گفت: بسته ای که دولت تهیه کرده بسته جامع و کاملی است که در آن مجموعه سیاست پولی، مالی، تجاری، ارزی و بودجه ای برای خروج از شرایط رکود پیش بینی شده است.

 یک خبر در در مورد جایگزینی اوراق تسهیلات مسکن از قول مشاور وزیر راه و شهرسازی ، دکتر حسین عبده تبریزی  در رابطه‌ با زمان راه‌اندازی صندوق پس‌انداز خرید مسکن به عنوان جایگزین اوراق تسهیلات فرابورس، گفت: این صندوق با هدف پرداخت 60 تا 80 میلیون تومان وام در مراحل نهایی راه‌اندازی قرار دارد .

مهم ترین اخبار سیاسی

بعد از نزدیک به یکسال از روی کار آمدن دولت جدید وتصمیم قاطع این دولت برای رفع تحریم ها بحث و گفتگوهای زیادی در مورد مذاکرات هسته ای شنیدیم. بالاخره آخرین دور از مذاکرات بعد از توافق اولیه که در آذر ماه سال گذشته صورت گرفت پایان یافت در همین رابطه ، بیانیه پایانی ظریف و اشتون مبنی بر تمد‌ید‌ 4 ماهه توافق ژنو و پرواز هیات ایرانی به سوی تهران، به 18 روز مذاکره فشرد‌ه میان ایران و 1+5 د‌ر وین اتریش پایان د‌اد‌ تا گفت‌وگوها د‌ر هفته‌های آیند‌ه مجد‌د‌ا د‌ر وین یا ژنو از سر گرفته شود‌. آزاد‌سازی 8/2 میلیارد‌ د‌لار از د‌ارایی‌های مسد‌ود‌ شد‌ه را شاید‌ بتوان تنها د‌ستاورد‌ ملموس و مشخص این د‌ور از مذاکرات برای ایران د‌انست و د‌ر مقابل هم اد‌امه تعهد‌ات تهران بر سر برنامه غنی‌سازی مبنی بر اکسید‌ کرد‌ن و رقیق‌سازی تاسیسات سوخت هسته‌ای .

فضای مثبت مذاکرات، تعهد‌ طرفین به اد‌امه گفت‌وگوها و پیشرفت بر سر پیش‌نویس متن مشترک از د‌یگر موضوعاتی است که طرفین مذاکره‌کنند‌ه د‌ر وین 6 به آن د‌ست یافتند‌. اگرچه به گفته جان کری وزیر خارجه آمریکا و همچنین لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه همچنان موضوع ظرفیت غنی‌سازی یکی از موارد‌ عمد‌ه اختلافی میان طرفین است، اما جد‌ول زمانی لغو تحریم‌ها و همچنین مد‌ت توافق، از د‌یگر بند‌های اختلافی میان ایران و 1+5 است. با این وجود‌ به‌زعم د‌یپلمات‌های مستقر د‌ر راهروهای هتل کوبورگ، روند‌ مثبت مذاکرات د‌ر 4 ماه آیند‌ه می‌تواند‌ به کم کرد‌ن تعد‌اد‌ پرانتزهای اختلافی کمک کند‌.

خبرگزاری فرانسه نیز د‌ر تحلیلی با اشاره به تمد‌ید‌ مذاکرات می‌نویسد‌ که پس از تمد‌ید‌ زمان مذاکرات ایران و 1+5 برای د‌ستیابی به توافق جامع، امید‌ها برای سرنوشت این مذاکرات باقی ماند‌

وزیر امور خارجه آلمان نیز با اعلام حمایت از تصمیم اتخاذ شد‌ه برای تمد‌ید‌ 4 ماهه مذاکرات گفت که مذاکرات بسیار جد‌ی انجام شد‌ که پیشرفت ملموسی هم د‌اشت، از این رو کار اشتباهی بود‌ که بخواهیم آن را پایان یافته تلقی کنیم. نمایند‌ه چین نیز اعلام کرد‌ هیچ‌کس نمی‌خواهد‌ این فرصت چهار ماهه را از د‌ست بد‌هد‌، د‌یگر تمد‌ید‌ی برای مذاکرات ایران و 1+5 وجود‌ نخواهد‌ د‌اشت .

عباس عراقچی نیز با اشاره به موضوعات اختلافی گفت که پیشرفت خوبی به لحاظ متن د‌اشتیم، اما د‌ر محتوا اختلاف باقی است و بیش از 65 د‌رصد‌ متن انجام شد‌ه، اما 35 د‌رصد‌ مسائل باقی ماند‌ه شامل مسائل‌ کلید‌ی است .

همچنین در مورد خبر استعفای خانم اشتون که هفته پیش شنیدیم  امروز در خبری خواندیم که یکی از سیاستمداران عالی رتبه غربی در این رابطه گفته است  : کشورهای قدرتمند جهان پیش بینی می کنند کاترین اشتون با پایان یافتن ماموریتش در سمت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز همچنان ریاست گفتگوهای هسته ای با ایران را ادامه خواهد داد

فلزات اساسی، دلار و سکه

امروز در بازار های جهانی قیمت فلزات با کاهش همراه بود ، بر این اساس مس 7000 دلار ، آلومنیوم 1990 دلار ، سرب 2200 دلار و روی 2305 دلار برای هر تن داد و ستد شدند . دلار به قیمت 3124 تومان و سکه بهار آزادی در قیمت های 948 هزار تومان معامله شد .

 

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه دارویی شرکت دارو سازی امین در نظر دارد سرمایه خود را ، از مبلغ 100 میلیارد ریال یه 550 میلیارد ریال افزایش دهد. لازم به ذکر است  که این افزایش سرمایه 450 میلیارد ریالی که معادل 450 درصد می شود ،مبلغ 174,313 میلیون ریال آن از محل سود انباشته شرکت و مبلغ 275,687 میلیون ریال آن از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد .این نماد توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد و به قیمت 1040 تومان برسد .

شرکت کیمیدارو در جدیدترین پیش بینی 3 ماهه سود هر سهم خود را بدون تغییرنسبت به پیش بینی قبلی مبلغ  1417 ریال اعلام کرده است همچنین شرکت مذکور توانسته است  مبلغ 219 ریال ( معادل 15 درصد )  این پیش بینی را  در سه ماهه نخست مالی محقق کند . اکثر نمادها در این گروه قرمز رنگ معامله شدند .

 و اما در خبری در ارتباط با گروه دارویی شنیدیم که : مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو، دکتر مهدی پیرصالحی اظهارداشت: در تلاش هستیم از اوائل مرداد ماه امسال، داروهای بیماران سرطانی در مناطق محروم کشور به صورت رایگان در اختیار آنها قرار بگیرد.

در گروه کاشی و سرامیک شرکت کاشی پارس با توجه به ارائه صورت های مالی 3 ماهه خود توانسته است مبلغ 349 ریال را در سه ماهه نخست محقق کند که با نسبت به آخرین پیش بینی ارائه شده  شرکت توانسته است 18 درصد را پوشش دهد . کنیلو و کهرام جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف گردید .

 در گروه خودرویی امروز خبری شندیم از وزیر صنعت ، ایشان گفتند قیمت‌های جدید که در سایت فروش خودروسازها ثبت شده است ، مطابق تصمیم شورای رقابت است و خودروسازان نیز سعی می‌کنند با افزایش تولید، هزینه‌ها را کاهش دهند. 

وی افزایش رسمی قیمت خودرو را ناشی از هزینه‌هایی مانند «مالیات بر ارزش افزوده»، «نرخ بیمه شخص ثالث»، «تورم» و «هزینه‌های مربوط به نصب کیسه هوا و یورو4» دانسته و گفته که قیمت‌ها بین 3/2 تا 10 درصد افزایش یافته‌اند. امروز  همچنین در خبری شنیدیم که نعمت‌زاده دلیل تکدر رئیس‌جمهور را از قیمت جدید خودروها همین موضوع دانسته و گفته که در گزارش‌های ارائه‌شده به وی (رئیس‌جمهور)، افزایش قیمت رسمی خودروها، 30 درصد اعلام شده، حال آنکه این رقم در نهایت 10 درصد بوده است.

اما گفته‌های وی و البته اظهارات اخیر سخنگوی دولت را شاید بتوان پایانی بر پرونده قیمت خودرو دانست. در واقع وقتی سخنگوی دولت سخنی از کاهش قیمت نمی‌گوید و وزیر صنعت نیز از قیمت جدید خودروها حمایت می‌کند، مشخص می‌شود که دولت برنامه‌ای برای لغو مصوبه شورای رقابت ندارد و مردم باید با قیمت‌های فعلی کنار بیایند. در همین ارتباط  وکلای ملت طرح تقاضای تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور و شرکت‌های خودروساز را مورد بحث و بررسی قرار می‌دادند.

روند معاملات در این گروه تحت تاثیر اخبار مذاکرات قرار گرفت و به خبر تمدید مذاکرات روی خوشی نشان نداد طوری که اکثر نمادهای گروه را قرمز رنگ و با صف فروش مشاهده کردیم . امروز نیز در این جو منفی نماد خودرو بعد از تعدیل مثبت 107 درصدی بازگشایی شد و با استقبال خوبی همراه نشد و به قیمت 280 تومان رسید  البته خودرو در پایان معاملات امروز جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف گردید .

شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا طبق پیش بینی  3 ماهه شرکت سود هر سهم خود را بدون تغییر مبلغ 11 ریال گزارش داده است طوری که در دوره 6 ماهه شرکت موفق شده است  به ازای هر سهم مبلغ 41 ریال سود محقق کند و با پوشش 372 درصدی همراه گردد.

شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور در جدید ترین پیش بینی منتهی به اسفند 93 سود هر سهم را  مبلغ 562 ریال اعلام نموده که نسبت به آخرین پیش بینی تغییری نداشته است  این شرکت توانسته در دوره سه ماهه به ازای هر سهم مبلغ 169 ریال سود محقق نماید.

خپارس پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي در قیمت 90 تومان بازگشایی شد و توانست نزدیک به 10 درصد رشد نماید . خساپا جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي-عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه ، متوقف شد.خنصیر نیز جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف گردید .

در گروه حمل و نقل  بعد خبر رفع تحریم بندر شهید رجایی و تاثیر مثبت بر روند معاملات این گروه امروز شاهد صف فروش حسینا بودیم . حسینا سود هر سهم سال مالی جاری خود براساس عملکرد واقعی سه ماهه را همان 6110 ریال قبلی اعلام کرده است و تغییری هم در جزئیات صورت های مالی نداشته است. شرکت در سه ماهه نیز 1589 ریال ( معادل 26 درصد) سود پیش بینی شده را  پوشش داده است

در گروه لیزینگی لیزینگ صنعت و معدن در جدیدترین پیش بینی  6 ماهه سود هرسهم منتهی به آذز 93 را  مبلغ 436 ریال اعلام نموده که نسبته به پیش بینی قبلی 18 درصد افزایش داشته ضمنا شرکت در دوره 6 ماهه نخست سال مالی توانسته است 294 ریال به ازای هر سهم سود محقق کند که موفق به پوشش 67 درصدی شده است.

در گروه معدنی و فولادی با توجه به کاهش قیمت فلزات رنگی از جمله روی ، روند معاملات در این گروه نسبتا متعادل بود لازم به ذکر است که در سنگ آهنی ها مدیرعامل شرکت جامع تجارت گفته که پیش بینی می شود صادرات سنگ آهن ایران به چین در نیمه دوم سال 2014 با 4.5 میلیون تن کاهش معادل 20 درصد کمتر از سال 2013 باشد . وی گفته:در سال 2014 ایران کلاً 18 میلیون تن و در سال 2015 حدود 16 میلیون تن صادرات سنگ آهن به چین خواهد داشت

شاملا ضمن تاکید بر سود هر سهم 2012 ریالی قبلی در سه ماهه واقعی 500 ریال ( معادل 25 درصد) از سود خود را پوشش داده است.

شرکت فولاد آلیاژی ایران که در آخرین پیش بینی ، سود سال جاری خود را رقم 287 ریال را به ازای هر سهم بیان نموده  بود در جدیدترین پیش بینی با تعدیل مثبت 16 درصدی مواجه شده است، گفتنی است در سه ماه ابتدای سال نیز پوشش 25 درصدی از سود سال جاری را داشته است. همچنین لازم به ذکر است که شرکت مذکور در سه ماه ابتدای سال با پوشش 25.2 درصدی در تولید، 23.7 درصدی در مقدار فروش و 25 درصدی در مبلغ فروش مواجه شده است.

فولاد ارفع در 3 ماهه نخست سال جاری توانسته است مبلغ 124 ریال از سود 447 ریالی که برای سال 93 پیش بینی کرده بود را محقق سازد

 شرکت فولاد خراسان تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 4200 میلیارد ریال به 5600 میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه 1400 میلیارد ریالی معادل  مبلغ 1100 میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران و مبلغ 300 میلیارد ریال دیگر آن از محل سود انباشته شرکت می باشد .

در گروه پتروشیمی شرکت پتروشیمی جم اعلام نموده است قصد دارد سرمایه خود را از 4800 میلیارد ریال به 9600 میلیارد ریال (معادل 100 درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی افزایش دهد.

شرکت پتروشیمی زاگرس که سود هرسهم سال 93 خود را به ازای هرسهم 4010 ریال پیش بینی نموده است . با شناسایی سود 1453 ریالی در عملکرد واقعی سه ماهه موفق به پوشش 36 درصدی سود پیش بینی خود شده است. همچنین سود عملیاتی سه ماهه به ازای هرسهم 1454 ریال می باشد که معادل 37 درصد از سود عملیاتی پیش بینی شده است.مقدار تولید، مقدارفروش ومبلغ فروش شرکت نیز در سه ماهه از پوشش 32 درصدی برخوردار می باشد. درمحاسبه بهاي تمام شده کالاي فروش رفته نیز نرخ گاز خوراک 3445ريال ونرخ گاز سوخت 1320ريال بر استاندارد متر مکعب در نظر گرفته شده است . ضمن اینکه ساير درآمد ها وهزينه هاي عملياتي به مبلغ 12ميليارد ريال عمدتا سود حاصل از تسعير مطالبات ارزي از مشتريان مي باشد .

لازم به ذکر است این پوشش مناسب در حالی رخ داده است که متانول دربازارهای جهانی در سه ماهه اول سال 93 با کاهش قیمت روبرو بوده است و به قیمت های زیر 350 دلارنیز رسیده است در حالیکه شرکت زاگرس در پیش بینی خود قیمت فروش متانول را 390 دلار و با نرخ تسعیر 29000 ریال درنظرگرفته است. به نظر می زسد رشد اخیر قیمت سهم از محدوده 1700 تومان به محدوده 2300 تومان در روزهای اخیر ناشی از همین امر باشد.

شرکت پتروشیمی پردیس که سود هرسهم سال مالی منتهی به آذر 93 را در آخرین پیش بینی خود به ازای هرسهم 4055 ریال پیش بینی نموده بود حال در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد شش ماهه سود هرسهم را با کاهش 42 درصدی مبلغ 2346 ریال اعلام نموده است . و در عملکرد شش ماهه نیز 661 ریال (معادل 28 درصد ) از این سود جدید را پوشش داده است.

شرکت دلایل تعدیل منفی را به شرح زیر اعلام نموده است:

الف. با توجه به قطع گاز در زمستان توليد شرکت براي 70 روز بطور کامل قطع گرديده بود . 

ب. با توجه به عدم صدور مجوز صادرات توسط مراجع ذيصلاح بعلت تامين نياز داخلي اوره، صادرات اوره حدود 4 ماه قطع شده بود که موجب کاهش سود شرکت گرديده است

پ. کاهش شديد قيمت اوره صادراتي با توجه به کاهش نرخ جهاني اوره نسبت به سال قبل

ت. عدم افزايش قيمت فروش اوره داخلي در 6 ماهه اول سال مورد گزارش

ث. افزايش قيمت خوراک و سوخت(حدود 5 برابر شدن قيمت خوراک) از ابتداي سال 1393

ج. مشکلات عملياتي و نصب تجهيزات فاز 3 و برقراري ارتباطات لوله هاي يوتيليتي فاز 3 با فاز 2 شرکت (inter connection) موجب توقف در واحدهاي فاز 2 گرديده است

در گروه مواد شوینده و شیمایی شکف اولین سود هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/93 خود را 258 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 505 ریالی سال 92 افت 49 درصدی را نشان می دهد. شرکت اعلام کرده نظر به اینکه شرکت کف از سال های قبل دارای بدهی به بانک های مختلف بوده به طوری که به دلیل ضعف نقدینگی قادر به تسویه تهعدات خود نگردیده است و کلیه حساب های بانکی در سال های جاری مسدود گردیده است و امکان جذب تسهیلات مالی در سال های اخیر برای شرکت مقدر نبوده است و نهایتا شرکت به دلیل ضعف نقدینگی قادر به تامین سرمایه در گردش نشده و این موضوع منجر به عدم استفاده از ظرفیت تولید شرکت طی سال های اخیر شده است.

لذا به منظور استفاده بهینه از امکانات تولید شرکت در سال مالی 93 طی قرارداد منعقده به صورت پیمان مدیریت به شرکت پخش سراسری داروگر ارائه شود.شایان ذکر است فروش شرکت نسبت به سال 92 با افت 66 درصدی و بهای تمام شده با افت 73 درصدی همراه شده است که در نهایت باعث کاهش 38 درصدی سود عملیاتی شرکت شده است

تولی پرس با نماد شتولی هم برای سال مالی جاری در اولین قدم 53 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 208 ریالی سال 92 افت 75 درصدی داشته است

شتولی هم بودجه سال 93 خود را به صورت تولید کارمزدی  به شرکت کیوان تجارت پاسارگاد تهیه کرده و به بورس ارسال نموده است

شکلر سود هر سهم سال مالی منتهی به شهریور 93 را  بر اساس عملکرد سه ماهه همان 280 ریال قبلی اعلام کرده و در سه ماهه اول موفق به پوشش 50 درصدی سود عملیاتی و سود خالص خود شده است.شایان ذکر است شرکت سال مالی خود را از 29 اسفند به 31 شهریور تغییر داده است.

شرکت گلتاش با توجه به پیش بینی سود هر سهم  سال مالی منتهی به آذر 93 به مبلغ 1846 ریال ، توانسته با توجه به عملکرد 6 ماهه  54 درصد این پیش بینی به مبلغ 998 ریال را به ازای هر سهم پوشش دهد. همچنین شرکت اعلام نموده است که با توجه به افزايش سرمايه از 90 ميليون سهم به 200 ميليون سهم بر اساس مصوبه مجمع عمومي فوق العاده مورخ 24 بهمن ماه 1392 ، افزايش سرمايه فوق تا قبل از برگزاري مجمع عمومي صاحبان سهام سال مالي منتهي به 30 آذرماه 1393 به ثبت خواهد رسيد .

در گروه بانکی وگردش همچنان با توجه به خبر  احتمالی افزایش سرمایه با افبال خوبی همراه شد . در این گروه بانك صادرات ايران، بانك انصار،بانك تجارت جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي-عمومي فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه متوقف شدند . همچنین نماد معاملاتي بانک ايران زمين جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه و فوق العاده صاحبان سهام در روز سه شنبه در پايان معاملات امروز متوقف شد

در گروه سیمانی شرکت سیمان خزر در جدیدترین پیش بینی سود هر سهم خود را به مبلغ 1181 ریال اعلام نموده که نسبت به گزارش پیش بینی قبلی با افزایش 5 درصدی همراه بوده است و همچنین شرکت در دوره سه ماهه خود توانست به ازای هر سهم 319 ریال محقق و 27 درصد از پیش بینی های خود را پوشش دهد شرکت دلیل این تعدیل مثبت خود  را افزايش نرخ هاي فروش، افزايش مقدار تحويل، افزايش بهاي تمام شده و عدم شناخت زيان تسعير بدهي ارزي در دوره جاري بدليل کاهش نرخ ارز اعلام نموده است

در گروه پالایشی روز چهارشنبه هفته گذشته خبری ار قول وزیر اقتصاد شنیدیم که قرار شده است کیفی سازی محصولات پالایشگاه ها برای سال 92 طبق سال 91 عمل شود .

در این گروه شبندر، شبریز شاوان و شراز جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف می شوند . این در حالی است که هنوز تکلیف صورت های مالی سال 92 هیچ کدام از شرکت های مذکور تعیین نشده است !

در این گروه شنفت که بعد از خبر افزایش نرخ محصولات با افزایش تقاضا همراه شد امروز وارد گره معاملاتی شد و توانست بیش ار 12 درصد رشد کند و به قیمت 1365 تومان برسد و با صف خرید به کار خود خاتمه دهد .

همچنین در خبری شنیدیم که تازه ترین گزارش اوپک که روز گذشته منتشر شده نشانگر ادامه تاثیرات منفی تحریمهای غرب بر صادرات نفت ایران در دو سال گذشته بوده است.  بر اساس این گزارش ایران و قدرت های جهانی نوامبر گذشته توافقنامه موقت هسته ای را به امضا رسانده‌اند ولی امضای این توافقنامه تاثیر چندانی بر بهبود وضعیت اقتصادی ایران نداشته است .

 اوپک در این گزارش افزود: میزان درآمدهای نفتی ایران در سال 2013 میلادی به کمتر از 61.92 میلیارد دلار رسیده که این رقم نسبت به رکورد 114.75 میلیارد دلاری سال 2011 میلادی بیش از 46 درصد کاهش داشته است .

در گروه سرمایه گذاری، واتی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را از 542 ریال به 740 ریال افزایش داده است.علت تعدیل مثبت 36 درصدی شرکت، افزایش سود شیران در گزارش شش ماهه بوده است

شایان ذکر است شیران  در دوره منتهی به 93/09/30 سود هر سهم خود را به مبلغ 1671 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افزایش 25 درصدی همراه بوده است واتی در قیمت 371 تومان بازگشایی خوبی داشت و توانست بیش از 5 درصد رشد نماید .

وملی با توجه به پیش بینی های انجام شده منتهی به 93/12/29 درآمد هر سهم خود را به مبلغ 555 ریال اعلام نموده بود که توانست در دوره سه ماهه به ازای هر سهم مبلغ 4 ریال سود محقق کند .

وصنا پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني برتصويب افزايش سرمايه در قیمت 203 تومان بازگشایی شد .

سایر نمادها :

 زمگسا با توجه به پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را مبلغ 5287 ریال اعلام نموده بود که توانست در دوره 3 ماهه و با توجه به عملکرد واقعی به ازای هر سهم 793 ریال سود محقق کند همچنین شرکت موفق شده است 22 در صد از فروش ، 15 درصد از سود عملیاتی و 15 درصد از سود هر سهم خود را در این دوره 3 ماهه پوشش دهد .

ثباغ در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم را به مبلغ 545 ریال گزارش کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر اعلام شده است همچنین شرکت در 9 ماهه خود توانسته 27 درصد این پیش بینی را به مبلغ  149 ریال به ازای هر سهم محقق کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب